TR 7 : Čekal jsem, že come-back bude horší


„Přiznám se, že jsem od svého návratu na hřiště na půdě týmu Barnet FC spíš čekal z fotbalového hlediska něco horšího a pro mě složitějšího. S odstupem jednoho dne mám pocit, že to dopadlo daleko lépe a pozitivněji,“ řekl v neděli, den po svém come-backu do sestavy Arsenalu po osmnáctiměsíční pauze, Tomáš Rosický.

Trenér Arsenalu Arséne Wenger nominoval do prvního přípravného utkání na půdě Barnet FC ze širšího kádru 21 hráčů a další téměř dvacítka měla volno. Mimo nominaci zůstali třeba van Persie, Walcott, Gibbs, Fabregas, Vela, Eboue, Song, Touré, van Persie, Diaby, Sagna, Clichy, Senderos, Nasri, Eduardo, Bendtner, Traoré a Fabianski.

„Kouč vlastně postavil partu, která má za sebou dva týdny tvrdého tréninku, zatímco ti ostatní – s výjimkou Clichyho a Eduarda, ti měli drobné zdravotní problémy – začali až o týden později. Například Walcott a Gibbs hráli evropský šampionát do 20 let, Fabregas Konfederační pohár FIFA a podobně ještě ani s tréninkem nezačali. Potřebovali delší odpočinek. Zato já byl odpočinutý až až. Ale na soustředění do Rakouska v pondělí poletí už více méně kádr, s nímž se počítá pro Premier League.“

O tom, že bude v sobotu kapitánem, se Rosický dověděl asi tři hodiny před utkáním při předzápasové poradě, na níž řekl Wenger sestavu.


„Kapitánem týmu je samozřejmě Cesc Fabregas. Kouč mi takhle vyjádřil psychologicky podporu. Udělal i fakt obrovskou radost. On to tak dělává. Například když se vracel po těžkém zranění Eduardo, tak mu také dal v prvním zápase pásku. V záloze s mladíky pod dvacet let jsem byl kapitán a mazák a zároveň jsem se mezi nimi cítil jako mladý hráč.“

Příprava Arsenalu teď nabírá vysoké obrátky. V pondělí mužstvo odletí do Rakouska, už v úterý hraje přípravný zápas proti týmu nižší rakouské soutěže SC Columbia, v pondělí 27. července další přátelské střetnutí proti maďarskému mužstvu Haladás Szombathely a během cesty domů se celá výprava zastaví v Německu. V Hannoveru odehraje 29. července další duel proti Hannoveru 96. Po návratu do Anglie čeká Arsenal tradiční Emirates Cup s Atlétikem Madrid a Glasgow Rangers. Ligová generálka bude 8. srpna ve Valencii. A v sobotu 15. srpna startuje Premier League. Arsenal nastoupí v 1. kole na hřišti Evertonu. Hned v úterý nebo ve středu 18. nebo 19. srpna čeká mužstvo první zápas play-off o účast v Champions League.

„Soustředění v Rakousku bude pěkně tvrdé a pak nastane velký fofr. Já budu bojovat o místo v sestavě, aby ten fofr byl také o mně a se mnou. Poslední dobou jsem tady na svém webu oslovoval fanoušky v první osobě hlavně svými dojmy  z událostí, k nimž bych se opravdu nerad vracel. Teď bych si přál, aby tady hlavně přibývaly nové údaje do mých statistik a aby to tu bylo hlavně o fotbale“, říká Tomáš Rosický, který si v sobotu velmi pečlivě vyhodnotil, jak na tom je.

„Vycházím ze základního faktu, že jsem zdravý i po stoprocentní zátěži, nezapomněl jsem hrát fotbal a teď se můžu jen zlepšovat. Cítím se dobře s míčem a technika mi nedělá vůbec žádné potíže. Nemám žádné zábrany v soubojích. Vletěl jsem do jednoho souboje úplně naplno, bylo to 50 na 50, balón mezi námi a přišlo mi to úplně normální. Trenér Wenger nás před utkáním upozornil, že tým Barnetu do boje půjde na sto procent, tak abychom nic nepodcenili, jinak bychom mohli  mít problémy. Také to tak bylo. Takže to hlavní, co potřebuju, je dostat se  zpátky do zápasového rytmu a zvyknout si. Kondičně se zlepšuju, teď to prostě potřebuje ten správný ´set-up´ celého těla, myšlení a týdenního cyklu. Větší jistotu získávám na každém tréninku, ale vím, že mě čeká ještě hodně práce“, konstatuje Tomáš Rosický.

Svůj návrat na hřiště si Tomáš Rosický užil v báječné atmosféře. Barnet má stadión pro 6000 lidí, v hledišti jich bylo 5099 a totální převahu měli příznivci Arsenalu.


Underhill, kde Barnet hraje, je asi deset minut autem od našeho tréninkového centra v Colney na okraji Londýna. Fanoušci mě přivítali nádherně, skandovali, vyvolávali moje jméno. Děkuju jim, byl to skvělý pocit, užil jsem si to.“


/www.rosickytomas.com/