Tři věci, kterých jsme si všimli proti Palace

Zápas proti Crystal Palace je vždy těžkou záležitostí, navíc se jednalo o první zápas ligy se spoustou nových tváří, ale nakonec to pro nás byl vynikající zápas, protože jsme vyhráli 2:0.

Když se v Selhurst Parku usadil prach, podívali jsme se na některé z nejzajímavějších momentů povzbudivého začátku sezony.

Rychlý start

V minulé sezóně nám trvalo více než pět a půl hodiny, než jsme otevřeli náš střelecký účet v Premier League. Letos to trvalo pouhých 20 minut. A byla to spravedlivá odměna za náš rychlý start do zápasu. Během prvních minut jsme byli jako v úle, hemžili jsme se kolem hráčů Palace, chodili jsme do soubojů a dobře jsme se pohybovali s míčem. V úvodních 25 minutách jsme měli 62 % držení míče, 5 střel (2 na branku) a Crystal Palace žádnou. V pokutovém území soupeře jsme měli 17 doteků, zatímco Palace pouze jeden. Takže jsme si zasloužili úvodní gól. Gabriel Martinelli se stal prvním Brazilcem, který vstřelil úvodní gól v Premier League, a my jsme tak ukončili sérii devíti hodin a 52 minut, kdy Palace v Selhurst Parku neinkasovali.

Změna

Od června, kdy byly oznámeny termíny zápasů, to vždy vypadalo na skutečný test na začátku sezóny. Z předchozích osmi zápasů Premier League jsme proti Crystal Palace vyhráli jen jeden a před čtyřmi měsíci jsme zde prohráli 3:0. A víme, jak těžké je začít londýnským derby venku hned první pátek sezony, protože loni jsme v Brentfordu padli 2:0 a od té doby jsme vždycky jen doháněli ztrátu. Ve skutečnosti to bylo popáté v historii nejvyšší ligy, kdy sezóna začínala v pátek večer, a v každém z předchozích čtyř případů vyhráli domácí. Domácí byli podle očekávání nažhavení i na tento zápas, povzbuzováni svými fanoušky, ale ke konci večera už byli slyšet jen cestující příznivci, kteří z plných plic skandovali „jsme na vrcholu ligy“.

Výkon Saliby

Do základní jedenáctky jsme zařadili tři debutanty. Letní posily Gabriela Jesuse a Oleksandra Zinčenka, stejně jako Williama Salibu, který musel na svůj první start v prvním týmu čekat tři roky. Obránci bylo teprve 18 let, když v roce 2019 přišel ze Saint Etienne, a tři úspěšná hostování od té doby jen zvýšila očekávání mezi příznivci kolem francouzského reprezentanta. A když přišel čas ho konečně vidět v akci, nezklamal. Vedl v počtu obranných odkopů 7 (clearances), vyhrál tři ze čtyř soubojů a sedmkrát získal míč (více jich měl jen Thomas Partey s osmi). Co bylo opravdu působivé, byla jeho přesnost v přihrávkách. William dokončil 46 ze 49 přihrávek (94 %) – více než kdokoli jiný z týmu. Byl to skutečný Rolls Royce, který mu vynesl ocenění Sky Sports Man of the Match, a co je důležitější, pomohl nám k prvnímu čistému kontu v Premier League po deseti zápasech.