Unai Emery před finálovým zápasem

Pokud se Unai Emery před finále Europa League cítí nervózní, neprojevil to v tiskové konferenci před zápasem.

Náš hlavní trenér se bude snažit soutěž vyhrát už počtvrté a hovořil o hře, Petru Čechovi a dalším.

Přečtěte si celý přepis:

O tom, jak se cítí…

Tato odpověď není snadná. S touto novou příležitostí pro nás a pro mě se cítím dobře. V kariéře můžu vyhrát a můžu prohrát, ale každý den jdu dál a moje myšlení zůstává stejné.

O historii Petra Čecha se Spartou Praha – a zda bude v základní sestavě…

Se vší úctou, je mi líto, ale o Spartě Praha nepřemýšlím. Myslíme na naše finále a zítra nás čeká velká výzva. Máme dva cíle, ale tím nejdůležitějším je vyhrát titul a vychutnat si ten okamžik. Každý titul je velmi důležitý pro týmy jako jsou Arsenal a Chelsea v Anglii a v Evropě. Chceme si to užít s myšlenkami na naše fanoušky. Pokud jde o první jedenáctku hráčů, chci to nejdříve zítra říct hráčům a následně Vám. O Petru Čechovi mohu hodně povídat, ale především je to skvělý člověk, skvělý profesionál, úžasný ve svém chování k nám a zítra to bude jeho poslední zápas, protože se rozhodl odejít do důchodu. Chci s ním udělat něco důležitého v této poslední chvíli jeho kariéry – a o tom byl můj rozhovor s ním. Hrát nebo nehrát. Chceme pro nás vyhrát.

O tom, zda se cítí zodpovědný za přivezení Evropského poháru…

Necítím, nemyslím si, že je to jen o mě. Všichni chceme dělat něco důležitého a například s touto trofejí máme všichni možnost něco důležité udělat. Zasloužíme si o ní hrát. V této soutěži jsme udělali dobrou cestu a cítíme hodně že chceme udělat něco společného v této soutěži. Začali jsme s dvěma cíli. Jedním z nich je výhra v Evropské lize a druhým je zisk Ligy mistrů prostřednictvím Premier League. Zítra tyto dva cíle můžeme splnit. Můžeme vyhrát jeden titul a také hrát s možností jít do Ligy mistrů. Především si to chceme užít a hrát s dobrým duchem. Také si myslím, že se tato soutěž hodně zlepšuje a v posledních letech hráli ve finále velké týmy. Doufám, že v budoucnu mohou být Arsenal a Chelsea ve finále Ligy mistrů. Máme spoustu dobrých hráčů a několik nejlepších na světě. Toto je velmi dobrý okamžik pro světový fotbal.

O tom, zda by vítězství v Europa League překonalo úspěchy Wengera…

Vše, co udělal pro tento klub bylo úžasné a můj respekt k němu je více než vrcholný. Poté co dal tomuto týmu spoustu důležitých věcí a novou fotbalovou kulturu. Chci to udržet a zlepšit. Když jsem přišel, mluvili jsme o tom, co bych chtěl dát Arsenalu. Jednou věcí byla konkurenceschopnost ve všech situacích, hodně jsem se od Arsene Wengera naučil a mám k němu velký respekt. Chci pomoci Arsenalu dosáhnout všeho a všech našich možností na naší cestě. Jednou z nich je Evropská liga a další je, aby se Arsenal stále zlepšoval a dosáhl nejlepší pozice ve fotbalovém světě. Myslím, že v historii, současnosti a budoucnosti bude Arsenal patřit k 10 nejlepším týmům na světě. Naším cílem je toho dosáhnout.

O Champions League…

Liga mistrů je naším cílem a na začátku sezóny jsme věděli, že bude těžké toho dosáhnout. Nyní máme možnost toho cíle dosáhnout a naším úkolem je vyhrát titul a mít tak možnost hrát příští rok v Lize mistrů. Jsme však v procesu a v pokroku a nyní mohu říct to samé jak na začátku: Bude to těžké. Ale zítra máme tu možnost a myslím si, že budeme první spokojeni, když toho s velkou odpovědností dosáhneme.

O Petru Čechovi…

Velmi ho respektuji. Jeho kariéra je úžasná. Zaslouží si, abychom mu důvěřovali, za prvé jako člověku a za druhé jako profesionálnímu brankáři. Ne proto, že Vám to tu říkám, ale proto, že jeho kariéra nám říká, že je to gentleman. Zítra může začít, nebo nemusí. Rozhodnu se. Ale udělám to s úctou k němu. Opravdu, jak bychom mu nemohli věřit?

O tom, zda je nyní větší touha vyhrát tuto trofej vzhledem ke kvalifikaci do Ligy mistrů…

Vysvětloval jsem to minulý týden na tiskové konferenci, začal jsem tuto soutěž hrát ještě když se jmenovala UEFA Cup. Za 10 let se hodně zlepšila. Důležitým krokem pro týmy bylo, když se UEFA před 3 lety rozhodla dát vítězi možnost hrát Ligu mistrů. Nad všemi, například v domácí soutěži jako je Anglie je velmi těžké se dostat mezi 4 nejlepší týmy, ve Španělsku je to stejné, možná ještě v Německu a Itálii. Například Lazio a Milán je příští rok mimo Champions League. Evropská liga se za posledních 10 let hodně zlepšila. Jednak rozhodnutím UEFA dát tu možnost hrát Ligu mistrů, když vyhrajete. Pomáhá to zlepšovat kvalitu. Myslím tím v posledních letech Sevilla, Atletico Madrid, Olympique de Marseille a také Manchester United. Myslím, že tu je teď spoustu týmů, příkladem je i letos Arsenal a Chelsea, které hrají finále EL. Všechny týmy se nemohou dostat do Ligy mistrů, takže tento způsob je velmi důležitý. Za prvé je to jeden titul a za druhé si myslím, že to je po Lize mistrů druhá nejvýznamnější trofej, kterou můžete vyhrát. Měli jsme možnost hrát proti nejlepším týmům jako byla Neapol nebo Valencie a nyní máme možnost hrát ve finále s Chelsea. To nám dává výzvu a důležitý způsob, jak ukázat naše schopnosti v této soutěži.

O tom, jestli je výhoda to, že toto finále pro nás znamená více, pokud vyhrajeme…

Myslím si že ne. Protože první věcí je, že v Chelsea mají stejnou myšlenku. Chelsea vyhrála tuto soutěž s Rafou Benitezem a v tuto chvíli není možnost jet domů a dostat se z Evropské ligy do Ligy mistrů. Proč tak uvažuji? Protože společný cíl všech týmů na světě je hrát o možnost získat titul. Myslím, že prvním cílem je hrát o možnost titul získat. Druhou je pomoct si k dosažení Ligy mistrů prostřednictvím této soutěže. Ale prvním cílem pro Arsenal a Chelsea je hrát, aby se předvedli fanouškům a vyhráli jim a nám jeden titul.

O tom, jak frustrující je to, že Arsenal a Chelsea dostali tak málo vstupenek na zápas…

Není to v mých rukou. Před třemi lety jsem také hrál finále Super Cupu se Sevillou proti Barceloně v Tbilisi v Gruzii. Mají své důvody, aby se zde hrálo. Musím toto rozhodnutí respektovat. Potom, ano, preferuji hrát zde s našimi fanoušky. Dávám přednost, aby sem přijelo spoustu fanoušků od nás a Chelsea z Londýna. Ale je obtížné se sem dostat. Zítra tam bude spoustu fanoušků. Nejprve v Anglii a zadruhé po celém světě, protože Arsenal a Chelsea mají po celém světě velkou podporu. Tady je to stejné. Může tu být mnoho fanoušků z Ázerbájdžánu nebo z blízkých zemí, aby nám pomohli tady na stadionu. Zítra přemýšlím, že tento stadion, velký stadion a úžasný stadion, bude plný fanoušků Arsenalu a Chelsea a také fanoušků fotbalu, protože to bude jeden zápas se dvěma velmi skvělými týmy. Opravdu preferuji, abych byl s našimi fanoušky, ale víme, a budeme hrát pro naše fanoušky tady a pro naše fanoušky v Londýně.

 

COYG!!!

Honza Klíma