Unai Emery před zápasem EL s Vitoria Guimaraes

Ve čtvrtek večer nás čeká další zápas Arsenalu, tentokráte v Evropské Lize. Náš hlavní kouč rozebíral na předzápasové tiskovce kritiku, které čelí po porážce se Sheffieldem, naši dobrou domácí formu a co očekává od týmu z Portugalska.

o výkonu v Evropské Lize…
Dobré odpoledne, snažíme se připravit na každý zápas tak, že přemýšlíme nad tím, jak můžeme zvítězit a zlepšit se. Každá soutěž je pro nás velmi důležitá. Premier League je na prvním místě, ale Evropská Liga je také velmi důležitá, máme v ní možnost ukázat, jak se zlepšujeme. Chceme skončit ve skupině první a v EL něčeho důležitého dosáhnout. Každý zápas je důležitý v tom, že používáme jiné hráče a ukazujeme, jak jsme se posunuli. Bude to pro nás důležité.

o volnosti, kterou tým v EL ukázal…
Využili jsme spoustu jiných hráčů, abychom zjistili, jak můžeme dosáhnout co nejlepšího výkonu. Také jsme udělali několik změn oproti Premier League, myslíme také na zranění nebo na problémy, které někteří hráči mají. Mít k dispozici spoustu hráčů nám pomůže předvést takový výkon, který v každé soutěži potřebujeme.

zda je tento tým lepší než ten Wengerův z minulé sezóny…
V našem prostředí je normální čelit kritice naší práce v různých momentech, mé práce, našeho týmu, hráčů. Na jedné straně máme fanoušky a jejich názor, a ten musíme akceptovat. Soustředím se na zlepšení v následujícím zápase, hledám, v čem se můžeme zlepšit. Je to také o tom, jak se krůček za krůčkem dostat dopředu, dělat takto pokroky, zlepšovat se a dosáhnout našich cílů. Ve čtvrtek je cílem vítězství. Chceme také věci vylepšit. Jsme na začátku sezóny a v této soutěži jsme vyhráli dva zápasy, ve kterých jsme hráli dobře a s dobrými výsledky. V pondělí jsme ztratili velmi dobrou příležitost dostat se zpět na třetí místo v Premier League. Nyní jsme pátí, takže další šanci máme v neděli. Víme, že se můžeme a i musíme zlepšit, takže musíme být na naší cestě lepší. Je to jeden proces a nejdůležitější věcí je naše strategie. Když jsem sledoval ve své kanceláři zápasy z loňské sezóny, vyměnili jsme 10 hráčů z 24, které jsme v té době měli. To je přibližně 40 procent. Teď využíváme nové hráče a některým mladým hráčům dáváme šanci, aby získali do budoucna sebevědomí. Chceme předvádět výkony s nimi. S tímto vývojem jsme spokojený. Z pondělního výsledku jsem opravdu zklamaný protože jsme měli velkou šanci získat tři body. Jsme na naší cestě a potřebujeme mít jednu strategii. Nejdůležitější je tým a klub a také to, že naše cíle jsou jasné. Je to o tom, kam se chceme dostat. Jsme na začátku a velmi tomu věřím. Důvěřuji v naše hráče, v naši práci, klubovou strategii, v každého jednotlivého hráče a v náš způsob, jaký pracujeme.

zda jeho nejlepší obranná čtyřka sedí na lavičce…
V obraně se zlepšujeme, dostáváme měně branek. To je jeden z cílů, kterého dosahujeme. Nechci ale tohoto úspěchu dosáhnout pouze jedním systémem, s těmi stejnými čtyřmi hráči. V Evropské Lize používáme jiné hráče, kteří nám také napomáhají ke zlepšení naší obrany. Je to na všech hráčích. Nade vše chceme ale být nadále ofenzivním týmem, ale zlepšovat se defenzivně. Naše mentalita je být ofenzivním týmem. Chci této rovnováhy dosáhnout krůček po krůčku, nyní jsme více konkurenceschopným týmem, v obraně se zlepšujeme a v dalším kroku si chceme udržet naši útočnou kapacitu. Myslím, že nám to podaří. Po pondělku můžeme být zklamaní, ale teď máme zase další šanci.

zda kritika bolí…
Pamatuji si zápas s Wolves z loňska, velmi podobný systém 5-3-2. Jiný tým, ale v obraně také velmi silní. Mluvili jsme o tom. Loni jsme u nich prohráli 3-0 a během 30 minut jsme ztratili veškerou rovnováhu. V pondělí byla první penalta jasná a potom jsme měli další šance. Kdybychom vstřelili jednu branku, tak by to byl možná úplně jiný zápas. Prosadili se ale oni, umožnili jsme jim totiž spoustu rohů. My jsme jich měli 12, ale bohužel se neprosadili. Soupeř jich měl 7 a branku dali. Poté jsme se snažili, měli jsme šance na srovnání a alespoň bod za remízu, ale nezvládli jsme to. Uběhlo 90 minut, nemohli jsme předvídat, co se stane. Naše odpověď mohla být lepší, ale měli jsme dobrý přístup, dobrou mentalitu. Nyní musíme ukázat v dalším zápase, že se můžeme zlepšit.

o tom, co očekává od Vitorie…
Respektujeme je. Jsou čtvrtí v portugalské lize a jsou velmi konkurenceschopní. První dva zápasy prohráli, ale bylo to těsné. Ve čtvrtek večer očekávám jiný zápas. Myslím, že v EL předvádíme dobré výkony a dobrým způsobem ukazujeme naše myšlenky, kterými tvoříme a hledáme cestu do budoucna. Hrajeme kompaktně, agresivně a jsme dobří v obraně i útoku. Chceme v tom pokračovat i proti Vitorii, s respektem, ale také s tím, že chceme ve skupině získat první místo. Máme šanci získat tři body, mít celkem devět bodů v tabulce a být na první pozici. Ptali jste se mě, jak se můžeme zlepšit a hrát lépe, takto toho můžeme dosáhnout. Chceme se ve čtvrtek cítit dobře a přenést si to i do neděle na PL. Na Emirates Stadium se se svými fanoušky cítíme dobře. Někdy vítězíme s dobrými výsledky, jako proti Nottinghamu Forest nebo Standard Liege, ale někdy trochu trpíme a přesto vyhráváme, jako proti Bournemouthu a Aston Ville. Zítra chceme tyto dobré momenty prodloužit.

/arsenal.com/