VARsene Wenger – Nový muž FIFA, který zničí Mika Rileyho

Arsene Wenger má novou práci. Nyní je šéfem globálního fotbalového rozvoje ve FIFA. Vím že to bylo ohlášeno už před pár měsíci, ale musím říci, že je stále ještě trochu překvapení, že nezkusil ještě jeden „výkop“ než půjde do „zákopu“.

Předpokládám, že ve věku 70 let, i přestože vypadá lépe jak většina mužů ve věku 30/40 let, jsou pro něj každodenní tlaky vedení fotbalu minulostí. Od té doby, co odešel z Arsenalu, měl asi 18 měsíců volna, mohl cestovat, vykonávat televizní činnost a nemusel čelit intenzivní kontrole, která přichází s takovou prací. Zajímalo by mě. Jestli se dívá na to, co se děje nyní v Arsenalu a myslí si: „Nechci být tam, kde je Unai Emery.“

Myslím, že měl také nějaké rodinné záležitosti, s nimiž se musel vypořádat. A v tomto okamžiku života můžete pochopit, proč se vyhnul tomu, být znovu manažerem. Jsem si jistý, že měl nabídky jak ve Velké Británii, tak na kontinentu. Nyní se ale rozhodl přestěhovat do administrativní role.

FIFA tvrdí, že v této práci bude Arsene zodpovědný hlavně za řízení růstu a rozvoje sportu pro muže a ženy na celém světě.

„Bude také vedoucím orgánem v technických záležitostech, obojí jako člen Fotbalových a technických poradních panelů zahrnutých v procesech přezkoumání a rozhodování o možných změnách právních předpisů IFAB, a jako předseda technické rady FIFA, která provádí technické analýzy turnajů FIFA od roku 1966.“

Vzhledem k absolutnímu zmatku, který je právě teď ohledně VAR, je věc IFAB zajímavá. Wenger byl dlouho zastáncem zavádění videotechniky do fotbalu. V roce 2012 řekl:

„Je čas, abychom pomohli rozhodčím a konečně se rozhodli pro video technologii. Video pomůže rozhodčím nezpochybnit jejich autoritu, dá jim více důvěry, více autority a méně chyb.“

A na podněty, že by to mohlo zpomalit hru nebo negativně ovlivnit zážitek, pokračoval:

„Okamžité opakování videa na žádost rozhodčího. To by hru nezpomalilo, někdy by to do hry přineslo větší plynulost. Proč? Protože pokud jsem čárový a offside situace je 50/50, mám pokušení raději hru zastavit. Pokud vím, že mám za sebou video, nechám raději hru plynout, pokud jsem skutečně přesvědčen, že to bylo 50/50.“

Zlepšilo by to plynulost hry, protože byste si to mohli později zkontrolovat. Rozhodčí mluví s hráči, a někdy jim říkají: „Podívej, příště tě budu muset potrestat.“ To zastaví hru. Nebo brankáři, kterým trvá odkop od brány 30 sekund nebo minutu, což hru zastaví také.“

Možná měl jiný pohled na to, jak by fungovalo používání videotechniky, ale když myslel, že by mohlo dojít k potížím s jeho implementací, určitě nemohl předpokládat, že to bude v takovém množství jako v této sezóně Premier League. Když jsem se díval na mistrovství světa v roce 2018, bylo mým jediným skutečným problémem pískání ruky. Vycházelo to hlavně z pravidla o pískání ruky, které z velké části potřebovalo přepracovat. Kromě tohoto to bylo trochu mimozemské, ale fungovalo to docela dobře.

Rychlé zavedení bylo v Anglii katastrofální. Nezapomeňme, že Premier League zpozdila implementaci o 12 měsíců, což poskytlo více času na to, aby vše fungovalo, a aby všichni věděli oč jde. Ale také se ve své první sezoně hádáme o rozhodnutích, stejně jako kdykoliv předtím, přemýšlíme, jestli něčí podpaží, palec nebo hlava je v půlmilimetrovém offsidu. Rozhodování o hře rukou je stále nedokonalé a ve skutečnosti může trvat 3 nebo 4 minuty, než se o tomto rozhodne. To má negativní vliv na hru, požitek ze zápasu pro fanoušky na stadionu i pro ty, co to sledují doma.

Možná bychom neměli být překvapeni, vzhledem k tomu, že PGMOL v průběhu let nespočetněkrát prokázal svoji neschopnost. Je obtížné dělat závěry o standardech rozhodčích v Premier League ve srovnání s jinými ligami v Evropě. Nedívám se na ty, které mají stejnou pravidelnost, takže nevidím rozhodčí spory, které tam existují. V průběhu let se však zdá, že tento standard rozhodování v Anglii klesá. I když. Vraťme se v čase a přemýšlejme, jaký byl například Graham Poll, Paul Durkin, Mike Riley (nyní šéf PGMOL), Jeff Winter, Phil Dowd, a uvědomíme si, že mizerní rozhodčí nejsou novinkou.

Teď se ale cítím špatně. V této Implementaci VAR se podařilo vytvořit problémy, které jsou pro Premier League jedinečné, kterých je více, a které jsou více než jistě odrazem toho, jak jsou rozhodčí v Anglii řízeni. Nevím, co s tím Arsene Wenger může opravdu udělat, protože není zřejmé, že by někdo zpochybňoval Rileyho roli a PGMOL jako celek. Možná ale může vnést světlo do VAR a do toho, jak by měl být používán.

Myslím, že se vyskytují větší problémy spojené s „dohledem a řízením růstu rozvoje sportu…po celém světě“, ale VAR je něco, s čím se v Anglii zabýváme každý týden, a protože je AW evidentně horlivý pozorovatel, bude zajímavé zjistit, jaký vliv by na celou tuto věc mohl mít v nadcházejících měsících. IFAB již řekl Premier League, aby se dostala do souladu s tím, jak používá VAR. Pro všechny, kdo milují nebo se starají o hru, nemůže být VAR ničím jiným než starostí. Starostí o to, jak se v této sezóně používá.

Takže je to Wenger IN do FIFA. Hodně štěstí v této nové práci. Doufejme, že dokážete vyřešit VAR. Pak vyhoďte toho namyšlence a převezměte celý úřad.

/arseblog.com/