Velký Arseblog: Season Preview

Je čas na tradiční (opravdu velký) předsezónní příspěvek, a stejně jako loni je poskládán od pravidelných blogerů Arseblogu.

Všechny byly napsány nezávisle na sobě, takže nedošlo ke křížovému ovlivnění. Takže tohle je to, co si já, Andrew Allen a Tim Stillman myslíme o družstvu – jak to vypadá při vědomí, že přestupové okno je otevřené do 31. srpna – a jeho připravenosti na novou sezónu.

BRANKÁŘI

Andrew Mangan (AM)

Vzhledem k významu pozice, to není skvělé, že Arsenal jde do nové sezóny se zavedeným číslem 1, ale bez potřebného back-upu na této úrovni. Alex Runarsson prostě není ten typ, zatímco Arthur Okonkwo je viděn na pozici číslo 3, je stále extrémně syrový, jak ukázaly dvě předsezónní utkání.

Odkazy na Aarona Ramsdalea ze Sheffieldu United dávaly smysl pouze tehdy, pokud bylo v plánu udělat z něj nejlepšího muže, žádný klub neutrácí tolik za brankáře číslo 2, ale otazníky nad jeho kvalitou byly platné a poslední aktualizace naznačuje, že je to nyní krajně nepravděpodobné tak jako tak. Byly tam vazby na Andreho Onanu, ale jeho suspendace znamená, že není ani krátkodobé řešení, nemluvě o tom, že netušíme, jestli by byl ochoten se k nám připojit teď, až si bude moci vybrat příští léto klub.

Pokud bude Leno zraněn nebo suspendován v úvodním zápase, Arsenal je prostě v této oblasti příliš slabý, a protože měl celé léto na to, aby tento podpis vyřešil, neodráží to dobře ty, kteří mají za úkol provést nábor. Dostat se takto daleko bez vyřešení tohoto problému je riskantní, a hraničí s hloupostí.

Pokud jde o Lena, zatímco jeho dlouhodobá budoucnost zůstává ve vzduchu, potřebuje rychle znovu objevit svou nejlepší formu, a i když je obecně dobrý falešný stoper, některé jeho rozhodování s míčem na noze je upřímnou starostí.

Tim Stillman (TS)

Není nad podpis na poslední chvíli, co? Jak to vypadá s dohodou Ramsdale (dohoda Rams-deal)? Vypadá to jako mrtvá ryba ve vodě (Rams-dead)? Arsenal musí koupit brankáře, pokud předpokládáme, že Bernd Leno se nezaváže k nové smlouvě, zatímco současná záložní řešení vypadají trochu děsivě, Arsenal to musí napravit. Potenciálně podepisují brankářskou smlouvu na příštích 4-5 let, ne na další tři zápasy.

Moudrý profil, dává smysl koupit hráče, který bude pravděpodobně rád soupeřit s Lenem o místo pro tuto sezónu s vědomím, že jeho cesta pro příští rok bude touto dobou číslo jedna. Bernd Leno sám prošel podobnou pěšinou, když se připojil k Petru Čechovi, který se jemně loudal k východu.

Trochu mě překvapila síla Artetova zájmu o Ramsdalea, zejména proto, že údaje o Ramsdaleovi zřejmě nemapují to, co by chtěl Arsenal od rozložení brankářů. Zdálo se, že chvíli věří v jeho dlouhodobý potenciál a já nemám dostatek znalostí o hráči, abych to mohl popřít.

Myslím, že Leno byl pro Arsenal dobrý, občas opravdu dobrý, ale zdaleka ne nenahraditelný. Myslím, že by měl Arsenal koupit hráče, kterého považuje za dlouhodobé číslo 1. Není důvod snažit se udržet Lena šťastného v tomto bodě a pokud to znamená, že se stane číslem 2 v této sezóně, tak budiž. Nicméně, pokud se dostaneme do posledního dne přestupového období bez možnosti tohoto podpisu, Bude se možná muset Edu ponořit do svých záznamů, aby si mohl někde půjčit číslo 2. Zajímalo by mě, jestli má Kia na seznamu nějakého brankáře?

Andrew Allen (AA)

Minulý rok jsem obhajoval prodej Emiho Martineze před Berndem Lenem pod podmínkou, že dostaneme alespoň 20 milionů liber a jeho náhrada nebude přílišný pokles ve výkonu. V závislosti na tomto jsme uspěli v tom prvním bodu, ale zcela určitě jsme neuspěli v tom druhém.

Hazard s Alexem Runarssonem byl klasický případ kopnutí do plechovky na silnici. Jen jsme ji nekopli moc daleko. Byl tak očividně mimo, že nám v lednu nezbývalo nic jiného než získat někoho se zkušenostmi z Premier League. Mat Ryan vypadal během svého půlročního pobytu solidně a vzhledem k tomu, že byl k dispozici, vypadalo to na tichý povyk, aby se v létě stal naším hráčem. Z nějakého důvodu se to nestalo, a tak vstoupil do Realu Sociedad.

V předvečer nové sezóny, Runnarson, po neúspěšném přesunu do Turecka, je v současné době opět naší zálohou a mladý Arthur Okonkwo byl povýšen nad něj. Zajímavé je, že ten druhý, který vypadal trochu roztřeseně v předsezónním období, nebyl ani součástí víkendového družstva při porážce se Spurs. Kývnutí se dostalo kolegovi z dorostu Karl Heinovi.

Jaký je náš plán? Hledáme dlouhodobou náhradu za Bernda Lena – kterému v roce 2023 vyprší smlouva a který je stále náchylnější k výpadkům koncentrace – nebo se spokojíme s další dočasnou výpomocí? Nicnedělání nepřipadá v úvahu. Zvěsti o nabídce 30 milionů liber za Aarona Ramsdalea z Sheffieldu United naznačují, že je první na seznamu, ale je to hodně peněz, když ostatní družstva zjevně potřebují operaci.

Nepřekvapilo by mě, kdybychom tu plechovku zase rozkopali…doufejme, že to není Lenův nemocniční průkaz.

OBRANA

AM

Pokud jde o čísla, jsme více než seřazeni. Máme čtyři hráče, kteří mohou hrát pravého obránce, a to v předsezónním období (Hector, Calum, Cedric a Ainsley), pět středních obránců (Calum, Rob, Pablo Mari, Gabriel a Ben White), a v době psaní blogu tři levé obránce (Kierana, Tavarese a Seada).

Problémem nejsou hráči, ale kombinace. Není jasné, kdo je hlavním pravým obráncem. Ben White byl povolán, aby nahradil to, co nám dal David Luiz, pokud jde o držení míče s bonusem mobility a schopnosti běhat, ale ta pozice levého středního obránce je k mání. Vzhledem k tomu, že loni v létě jsme utratili 27 milionů liber za Gabriela, představovali jsme si, že právě on je pro tuto roli určen, jakmile se vrátí do plné kondice.

Minulou sezónu nebyla ve výběru obrany velká soudržnost. Gunners v Premier League vyzkoušeli 25 různých obranných kombinací. Nejčastěji to byly tyto:

4x – Bellerin, Holding, Mari a Tierney

3x – Bellerin, Luiz, Gabriel a Tierney

3x – Bellerin, Holding, Gabriel a Tierney

3x – Bellerin, Luiz, Holding a Cedric

3x – Chambers, Holding, Gabriel a Tierney

Celkem 18 kombinací bylo jedinečných a hráli spolu jen jednou. Statistiky nám také říkají, že jsme v minulé sezóně představili 37 různých základních jedenáctek v našich 38 zápasech v PL.

Takže, navzdory solidní defenzivě jsem si jistý, že Mikel Arteta by chtěl být schopen vybudovat konzistentní obrannou jednotku, která může poskytnout pevnou základnu pro tým. Pokud dokáže udržet slušnou bilanci z minulé sezóny a zlepšit tvoření brankářů, je to platforma k lepším výsledkům.

Není tu místo ani potřeba dalších příchodů, ale v sezóně bez evropského fotbalu, která omezuje potřebu rotace, musí být na programu alespoň pár přesunů před termínem.

TS

V Gabrielovi a Benu Whiteovi má Mikel Arteta dva střední obránce za které zaplatil sotva 80 milionů liber. To se prostě musí stát pevným partnerstvím první volby pro tuto sezónu i po ní. Líbí se mi, jak vypadá Ben White, i když za něj asi Arsenal přeplatil. Přihrávač ve stylu Davida Luize, který nepotřebuje ustupovat na brankovou čáru pokaždé, když protivník zaútočí, mi připadá jako férový obchod.

Nuno Tavares vypadá taky docela slušně. Myslel jsem, že najít faksimilie Tierneyho bude téměř nemožné a cítil jsem, že by se měl klub zakousnout a ze Saky udělat záložního levého obránce. Udělali dobře, že našli někoho podobného Tierneymu a dost šťastného na to, aby byl jeho náhradníkem. Pravý okraj vypadá v době psaní blogu jako velmi dobře zamotaný kabel od sluchátek.

Tři praví obránci, z nichž nikdo nebude v Artetově týmu snů, který by si představoval. Calum se nachází na území, že může dělat tuhle práci, Bellerin je v módu „pracuji na svém oznámení a teď už ani neskrývám, že jsme tu jen proto, abych staticky stínoval terén“, a Cedric jen využívá posilovnu pro zaměstnance a pije energetické nápoje.

Avšak v minulé sezóně nebyla obrana Achillovou patou Arsenalu, i když to částečně souviselo s tím, jak hluboká byla obranná linie. Myslím, že podpis Bena Whitea je o posunutí obranné linie více k půlící čáře. Artetova práce závisí na tom, aby byl útok silnější, takže popis práce pro obranu v této sezóně by mohl být jiný. Nečekal bych, že se obranná bilance zlepší, ale nevadí mi to, pokud tím bude Arsenal výrazně větší hrozbou dopředu.

AA

Pouze Manchester City (32) a Chelsea (36) obdrželi v Premier League v minulé sezóně méně branek než Arsenal (39). Byla to naše nejlepší obranná sezóna od doby, kdy jsme skončili na druhém místě za Leicesterem v roce 2015/16, ale také nejhorší umístění v lize za posledních 25 let. Tak si to představte.

Zlepšení (zejména ve standardních situacích a v počtu připuštěných penalt) je rozhodně vítané, ale i přes návrat do čtyřčlenné obrany z minulé sezóny zůstává rovnováha mezi obranou a útokem mimo. S podpisem 50 milionového Bena Whitea – náhrady za odchozího Davida Luize – flirtujeme s vyšší obranou linií. Musíme vyhrát míč rychleji, a když jej získáme, musíme s ním pohnout dopředu, než se soupeř zorganizuje.

Zatímco White a Kieran jsou první jména do základu, není jasné, kdo další by mohl být v základní jedenáctce v obraně. Na pravém obránci by měl být pryč Hector Bellerin, Cedric v pořadí zaostává za Calumem a Ainsley se vzdal boje o pozici ve prospěch přesunu na hostování v lednu. V ideálním případě bychom prohledali seznamy a našli někoho na úrovni Tierneyho, ale to je jen fantasmagorický sen. Místo toho zní, jako by Bellerin mohl podepsat novou smlouvu, i když se mu ještě nevrátila forma po zranění ACL. Osobně se přikláním k Chambersovi, který byl často vybírán, když jsme šli proti soupeři, kteří hráli na dlouhé míče.

Na papíře je Gabriel nejvhodnější pro hru na pozici levého středního obránce po boku Whitea. Podceňoval jsem ho v jeho první sezóně, ale je lepší volbou než Pablo Mari, který vypadá zranitelný proti každému, kdo hraje v tempu. Bohužel, Brazilec zmeškal celou předsezónní přípravu a v současné době má problémy s kolenem. I když to není jeho preferovaná strana, je Rob Holding (opět spojovaný s Newcastlem) solidní možnost a neměl bych problém dát mu minuty, zatímco se Gabriel zotavuje.

ZÁLOHA

AM

Vzhledem k tomu, že většinu léta zabíraly pomalu se šířící příběhy o nevyhnutelném stěhování Granita Xhaky do Říma, byl tu příslib něčeho nového v této oblasti. Ať už si o švýcarském internacionálovi myslíte cokoliv, jeho téměř nepřetržitá přítomnost v týmu znamenala, že jeho odchod by vyžadoval podstatný podpis. Jak se ukázalo, Římané nechtěli zaplatit, Arsenal neprodal, a to, co máme, držíme.

Příchod Alberta Sambi Lokongi je povzbudivý. Ve svých 21 letech vypadal v předsezónní přípravě dobře, ale křest ohněm teprve přijde. Vypadá to, že v zápase s Brentfordem by nás mohl zachránit před nedokonalou spoluprací Xhaka/Elneny, aby tak odstartoval novou sezónu, ale zranění Thomase Parteyho je opravdová rána. Ghaňan bude pravděpodobně mimo hru až do poloviny září. Není to ideální, když máš tak brzy čelit Chelsea a ManCity.

Kromě toho je budoucnost Lucase Torreiry nejistá, především proto, že ho ještě nikdo neviděl. Joe Willock se zřejmě chystá na přesun do Newcastlu a Ainsley Maitland-Niles je další, kdo by mohl odejít, i když v pozdějším okně.

Postupujeme dále, Emile Smith Rowe dostal číslo 10 a zodpovědnost, která s tím souvisí, ale v družstvu, které minulo sezónu ukončilo, je v Arsenalu v kreativitě lehký. ESR nemůže být jediným tvůrcem, to je na něj příliš mnoho a je to špatné od vedení družstva, mít pouze jednoho hráče na této pozici. Dočkáme se návratu Martina Odegaarda? Je něco pravdy na Jamesu Maddisonovi?

To ukáže čas, ale je to oblast, kterou je třeba řešit před koncem okna a popravdě řečeno, čím dříve, tím lépe.

TS

Chápu, proč vyhlídka, že Xhaka zůstane v Arsenalu v sobě nese víc než jen závan toho, že jste byli nuceni vzít si další sousto shnilé cibule. Vlastně si myslím, že partnerství Partey/Xhaka vypadalo v minulé sezóně opravdu dobře, zejména na konci sezóny, kdy hrál Thomas několik zápasů v řadě.

Jsem opravdu nadšený z příchodu Lokongy. Jsem nadšený tím, že Arsenal označil nedostatek hráčů se schopností vést míč ve středním pásmu za problém. Na rozdíl od Elnenyho, Ceballose a Xhaky vypadá Lokonga dobře v tom, že může dostat míč a podržet ho, pokud není okamžitě zrovna k dispozici úhel pro přihrávku. Přimět týmy, aby ztrácely držení míče a ztratily postavení je pro Arsenal v příští sezóně velkou prioritou.

Jsem velký fanoušek Smith Rowea, ale teď má smlouvu a dres s číslem 10, očekávání budou vyšší. Jedna věc pro něj byla získat pochvalu zvýšením tvůrčí úrovně z mínus desítky do nízkých kladných čísel v minulé sezóně, ale teď musí tuto úroveň znovu zlepšit. Arsenal absolutně potřebuje dalšího kreativního útočného středopolaře a pokud ho nedostane, nechápu, jak bychom si mohli v lize výrazně zlepšit pozici.

Zvýšená kreativita, ať už pochází odkudkoliv – musí být na prvním místě v Artetově seznamu. Ben White může pomoci zmírnit některé problémy s progresivitou míče, stejně jako chemie mezi Xhakou a Parteym. Potencionálně to umí Lokonga lépe než Elneny a Ceballos. Nicméně, bez přídavku útoku ve středním pásmu, je to jen náplast na loket. Sledovat Arsenal, jak v minulé sezóně přesouvá míč z bodu A do bodu B mi připadalo trochu jako sledovat mouchu, jak se snaží najít cestu z vašeho obýváku skrz pootevřené okno.

AA

Stejně jako loni touhle dobou je na naší soupisce spoustu otazníků. Předpokládám, že Lucas Torreira a Ainsley Maitland-Niles budou následovat Joe Willocka, Matea Guendouziho a Dani Ceballose, což nám nechává čtyři možnosti – Thomas Partey, Sambi Lokonga, Mo Elneny a Granit Xhaka – na obsazení dvou míst.

Jako ostatní jsem si jistý, že Granit přemýšlí nad tím, jak to že je proboha stále hráčem Arsenalu, natož pak hráčem, který zůstává zásadně důležitým. Parteyho poslední zranění znamená, že bychom měli vidět, jak Sambi Lokonga brzy dostane šanci zazářit po jeho boku. Poté, co jsme ho bedlivě sledoval před sezónou si myslím, že jsme našli drahokam, ale bude potřeba čas, aby si zvykl na drsný styl Premier League. Bude muset být plně v obraze do ledna, kdy Partey a Elneny zamíří na AFCON.

V době psaní článku je mým velkým zájmem nedostatek záskoku za Emile Smith Rowea a únavou doháněného Bukayo Saky. Jsem velmi rád, že jsme si zavázali ESR, ale on rozhodně potřebuje podporu. Myslím, že klub si je velmi dobře vědom toho, že je nespravedlivé žádat po dvacetiletém klukovi – zejména s jeho zraněním – aby byl konzistentní v 50 zápasech, což je důvod, proč jsme byli (a jsme) tak horlivý prodloužit pobyt Martina Odegaarda na Emirates. James Madisson odpovídá profilu, ale byl bych překvapen, kdybychom za něj utratili 60 milionů liber. Vidí Mikel Bukayo Saky jako zaskakující desítku? Je to možnost k opětovnému prozkoumání, pokud nejsme schopni někoho naverbovat, ale já bych ho raději viděl jako konečný produkt vycházející z jednoho z boků.

Loni touhle dobou jsem varoval, že budeme mít opravdu co dělat, abychom se posunuli ligovou tabulkou vzhůru, pokud naše střední pásmo nedá více branek než v roce 2019/20. Díky Sakovi, ESR a Odegaardovi, kteří zaznamenali 8 branek, jsme se trochu zlepšili, ale je celkem zřejmé, že Elneny, Xhaka a Partey nejsou pravidelné hrozby pro pokutové území a kolem něj. Celkem 55 branek v lize bylo málo na tým s ambicemi na Ligu mistrů. To, že naše očekávané branky klesly pod číslo 53.5 zdůrazňuje, jak těžké bylo vytvořit si šance v poslední třetině hřiště. Musíme najít způsob, jak to zlepšit.

ÚTOK

AM

Je poměrně snadné pochopit, proč byl letos v létě Arsenal spojen s útočníky jako Lautaro Martinez a Tammy Abraham. Na horním konci hřiště jsou Pierre-Emerick Aubameyang a Alexandre Lacazette, kteří nemládnou a na ideálním trhu by byl francouzský internacionál prodán, protože mu zbývá méně než 12 měsíců do konce smlouvy.

20letý Folarin Balogun je talentovaný, ale ještě nehrál jedinou minutu v Premier League a ještě mi není 100% jasné, jaký plán máme s Gabrielem Martinellim, bude hrát z kraje nebo ze středu? Je tu věkový rozdíl, který je třeba řešit spíše dříve než později, i když to v tomto konkrétním okně vypadá jako obtížný úkol.

Jasné je, že Arteta má stále k dispozici spoustu útočných možností. Aubameyang, Lacazette, Balogun, Martinelli, Pepe, Saka a dokonce i ESR (okud přijde další kreativní středopolař) mohou hrát v přední trojce. A to nepočítám Nketiaha, Nelsona a Williana, kteří jsou stále také na seznamu.

V těch hráčích jsou branky, ale také otazníky. Může se kapitán otřepat z toho stavu, ve kterém se nachází? Hodně bude záviset na tom, jak bude využíván, a nasazovat ho nalevo mi připadne čím dál zbytečnější. Tendence Lacazetta jít si pro míč hluboko může být efektivní v budování útoku, ale jeho neschopnost se spárovat v soupeřově pokutovém území je problém, co se týká dostat míč do zadní části sítě soupeřovi brány.

Také se domníváme, že je důležité, aby se Martinelliho role stala definovanější a pravidelnější. Byly zde nějaké pochopitelné důvody, proč nehrál v minulé sezóně tolik minut, ale po 10 gólovém debutovém tažení v klubu, je čas opřít se do svého potenciálu – zejména pokud někteří zkušenější hráči nemohou zvýšit svou úroveň.

V minulé sezóně byly největším problémem branky. Máme hráče, kteří mohou skórovat, ale je to o tom, jak Arteta zvýší kreativitu, která bude v této sezóně pravděpodobně klíčová.

TS

Moc se tu nezměnilo. Arsenal má Aubameyanga, Lacazetteho a Pepeho, ti všichni jsou talentovaní, všichni byli drazí, nikdo z nich vlastně spolu nedokáže souvisle hrát. Neschopnost prodat Lacazetta a Nketiaha vytvořila zádrhel a ze všech plácání na čelo z toho, co klub v posledních pěti letech udělal na trhu, patří nákup Lacazetta a Aubameyanga v prostoru dvou přestupových oken mezi nejhorší.

Mít dva útočníky podobného věku, s podobným rodokmenem, kteří se interpretují zcela odlišně, drželo Arsenal v posledních několika letech zpátky a je těžké vidět řešení pro nadcházející sezónu. Na druhou stranu, vlna budoucnosti už se řítí. Bukayo Saka je v současné době jedinou nejlepší věcí na fotbalovém klubu Arsenal a Gabriel Martinelli, pokud dostane příležitost, by mohl být druhou nejlepší věcí.

Martinelli je protikladem fotbalisty Artety, ale to je to, co ho dělá přesvědčivým jako možnost. Střílí na bránu a přesouvá míče do posledních metrů hřiště. Hodně. A to je dobře. Je to něco, co by měl Arsenal zvážit. Potíž je zřejmě vtom, že je těžké pochopit, jak může Martinelli koexistovat s Pepem a Aubameyangem, kteří oba potřebují míč doručit před bránu. Mohou koexistovat, ale Martinelli jim bude muset strhnout číslo ze zad.

Saka, ESR a Martinelli (a doufejme že, se k nim může připojit Baligun) se jeví jako uspokojivější sada útočných možností než „LAP“ (nebo „PAL“), ale budeme muset přečkat starou gardu ještě nejméně rok. Ve skutečnosti to není Pepeho, Aubova, nebo Lacova chyba, že přední linie je tak disfunkční. Pokud jde o Williana, no, Willian nabízí něco proti těm hlubokým blokům obrany s jeho schopností prorazit fullbacky v krátkých prostorech.

Abych byl upřímný, pokud počítáte bufet jako krátký prostor, tak si myslím, že porazí většinu lidí…

AA

Po 31 brankách v ročníku 2018/19 a 29 v ročníku 2019/20 představovalo celkových 15 branek drastický útlum Pierra-Emericka Aubameyanga. Vzhledem k tomu, jak jsme spoléhali na to, že dá míč do sítě, jsme zaplatili vysokou cenu za jeho špatnou formu. Připouštím, že to nebyla jeho chyba. Jak bylo dobře zdokumentováno, Arsenal byl zcela disfunkčí v poslední třetině hřiště před Vánocemi, a záchvat malárie, rodinné problémy a dopravní zácpa na severu Londýna kapitánovi nepomohly, abychom se zlepšili. Zatímco náznaky v předsezónní přípravě nejsou skvělé, tak opravdu doufám, že minulá sezóna byla lepší než to, že nám před očima vyšuměla kariéra útočníka.

Pokud nepřichází branky od Auby, který v lednu zamíří na AFCON s Gabonem, kdo tedy nastoupí? Nebude to Eddie ani Nelson, oba mají odejít, než se zavře přestupové okno, a vypadá to, že Mikel si uvědomí, že Willian je špatný. Balogun ještě nedebutoval v Premier League, takže je nefér na něj tlačit. Takže zbývá Martinelli, Pepe (také vázaný na AFCON) a Alex Lacazette.

Navzdory tomu, že strávil léto na olympijských hrách, doufám, že se Gabi dokáže prosadit. Po operaci kolene, uvolněný do minulé sezóny, prokázal svůj instinkt několika brankami, které poslouží jako včasné posílení sebevědomí. Jeho energie a ochota dostat se do vápna je velkým plusem, a pokud hraje nalevo, osvobodí Aubu, aby stál v čele útoku místo Lacazetta. Zatímco Francouz byl v minulé sezóně naším nejlepším střelcem s 13 brankami v Premier League, jeho celkový rekord v Arsenalu má tendenci zaostávat za předchůdcem Giroudem (0,38 branek na zápas vs 0,41). Nyní třicetiletý Lacazette neočekávám, že zarazí ten pokles. Stále existuje šance, že bude v příštích týdnech vyměněn, ale mám podezření, že udělá vše, co bude v jeho silách, protože příští léto bude volným hráčem. Dvojitý odchod by byl hezký, ale nezadržuji dech.

Po pozdním rozkvětu nikdo z týmu Arsenalu v loňském roce nezlepšil Pepeho 21 zásahů (16 branek a 5 asistencí). Měl také nejvíce střel (72) a celkově vypadal hrozivěji a disciplinovaněji než prvních 12 měsíců. Doufám, že udrží tuto vzestupnou trajektorii.

SOUHRN

AM

Mikel Arteta jde do této sezóny pod tlakem. 8.místo v minulé sezóně nebylo pro klub jako Arsenal dost dobré, i když vezmeme v úvahu mnoho různých omezení a problémy, se kterými se musel po převzetí potýkat (a abych byl extrémně spravedlivý, některé z nich jsou v tomto klubu jedinečné).

Vzhledem k tomu, že přestupové okno zatím není tak přesvědčivé, jak by si většina z nás přála, musí tento okamžitý tlak zvládnout velmi ošemetným začátkem sezóny a několik nepříjemných výsledků v prvních týdnech sezóny to jen zvýší. Trpělivosti už je nedostatek.

Ve skutečnosti však jeho budoucnost závisí na této sezóně, na tom, kde skončíme, to o tom rozhodne. Cokoliv menšího, než TOP6 by muselo být považováno za selhání. Toto je léto, kdy měl předsezónní přípravu, měl přestupové okno, kdy dá zelenou všem příchozím (a doufejme, že do 31.srpna toho přijde víc) a také je to sezóna, kdy nebude mít žádné rušivé vlivy uprostřed týdne, takže jeho tým by měl být čerstvý a dobře připravený na každý zápas Premier League.

Neexistuje žádný úkryt, neexistují žádné výmluvy. Svoji roli bude hrát kontext naší konečné pozice v lize, ale pokud nebude Arsenal v příští sezóně konkurenceschopný, budeme-li vyset na evropských místech konečky prstů a konečném důsledku na ně nedosáhneme, není možné ho obhájit, aby zůstal.

S ohledem na to všechno, pokud se tým nedokáže kreativně zlepšovat, dávat více branek a trochu více bavit fanoušky, měl by Arteta nějakým způsobem přesvědčit ty, kteří o něm mají skutečné pochybnosti. O směru cesty a tak.

U stále relativně mladého a nezkušeného manažera je hodně co řešit, ale tohle je Arsenal a Arteta sám chápe, že existují standardy, které je třeba splnit. Doufejme, že to zvládneme, protože to nakonec bude dobré pro všechny.

TS

Existuje potenciál pro organické zlepšení, pokud White zůstane fit, očekávám, že obrana bude v zásadě v pořádku. Pokud Xhaka a Partey zůstanou fit, očekávám, že záložní řada bude celkově v pořádku. Moje největší starost je útok. Právě tam má Arsenal největší alokaci talentů, ale nejmenší soudržnost. Doufám, že mladí hráči mohou některé své starší protějšky vmanévrovat do nadbytečnosti, ale je nefér to očekávat.

Pokud si Arsenal obstará dobrého útočného záložníka, v této sezóně, bez evropského fotbalu, jsem optimistický ve zlepšení. Myslím, že šestka by měla být reálným cílem, myslím, že osmá příčka by představovala mírné podvýkony v talentu, který má Arsenal k dispozici v posledních dvou sezónách. Myslím si však, že bude opravdu těžké skončit před City, Chelsea, Liverpoolem nebo United.

Vždy jsem očekával, že toto léto bude neuvěřitelně ošidné, i když na skomírajícím trhu. Pro Arsenal nebylo nikdy snadné přesunout své nechtěné zboží. Pamatujete ta léta pokusů o posunutí Denilsona, Bendtnera a Djouroua? To je problém špatného náboru, který vám přináší tyto problémy: zaprvé proto, že koupíte hráče, který nedokáže to, co potřebujete, a zadruhé, protože je pak nemůžete přesunout, ucpou váš tým jako hamburger ve vašich tepnách.

AA

Zatímco fotbal ve druhé polovině loňské sezóny nebyl ani zdaleka scintilační, skutečnost, že jsme po Vánocích nasbírali třetí nejvyšší počet bodů v lize naznačuje, že se věci ubírají správným směrem. To a naše jádro mladých talentů je důvodem pro tlumený optimismus.

Přesto v současném stavu nevěřím, že tento tým Arsenalu je schopný skončit v TOP4. Oba Manchestery, Chelsea a Liverpool mají na své straně zkušenosti, jsou lépe vyrovnaní a dávají více branek. Zbývá nám tedy porovnat se s Leicesterem, Spurs a několika dalšími – West Ham, Villa, Everton a Leeds – o místo v Evropské lize. Když to píši, cítím se sklesle, ale je to tak, ušli jsme dlouhou cestu.

Rychlý začátek sezóny by nám přinejmenším přinesl určitou volnost pro klesající body v řadě, ale obávám se, že vzhledem k tomu, jak utkání padly, budeme asi v úvodním měsíci těžko budovat dynamiku.

Nečekám, že bychom se vyhnuli nástrahám, ale potřebujeme bojovat a bodovat a být do Vánoc v mixu prvních šesti (nejlépe v mixu čtyřech). Je to to nejmenší, co můžeme žádat bez rozptýlení evropským fotbalem. Pokud ne, tak by to mohl a pravděpodobně měl být konec projektu Arteta.

Kam půjdeme dál, se můžeme jen dohadovat.

/arseblog.com/