Villareal – Arsenal FC – Hodnocení hráčů

Pozdě, ale přece…

Tak Tenista nám opět časově nestíhá, takže jsem napsáním hodnocení byl pověřen já. Zápas jsem jako vždy sledoval v pražské Hvězdě, pochopitelně s několika pivky v krvi, takže tím možná bude hodnocení ovlivněno. Pokud je, tak se tímto omlouvám, ale doufám, že díky dvěma dnům odstupu bude hodnocení pokud možno co nejpřesnější…

Almunia – Nehodnotím – Je pro mě velmi těžké nějak ohodnotit výkon španělského gólmana, protože si už na začátku tohoto zápasu díky nedorozumění s Williamem Gallasem přivodil zranění, a v půlce prvního poločasu tak za něj musel na hřiště přijít Lukasz Fabianski. Je tak dost obtížné mu dát nějakou adekvátní známku. Jediné, co můžu říct, je, že mu přeju brzké uzdravení, protože se vypracoval v jednoho z nejlepších brankářů na Britských ostrovech, a ačkoli je Fabianski velmi talentovaný, nebude jednoduché Almuniu nahradit.

Gael Clichy – 6,5 – Gael si v úterý plnil svoje defenzivní úkoly celkem svědomitě. Poctivě se vracel ze svých útočných výpadů, navíc k tomu přidal množství skvělých defenzivních zákroků. Clichy se ve své poziční hře zlepšuje zápas od zápasu, už se zase tak často nestává (jako v některých jiných zápasech), že by po něm na kraji obrany zela díra. Nicméně, na své útočné hře by potřeboval tvrdě zapracovat, a obzvláště by měl zlepšit své centry. Všechna jeho práce (rychlý sprint, obejití protihráče), vyjde vniveč, pokud nedokáže přesně nacentrovat do vápna, což se mu v poslední době příliš nedaří.

William Gallas – 7,5 – Gallas odehrál posledních několik utkání ve své životní formě, a proto mě jeho zranění velmi mrzí. Po odebrání kapitánské pásky se z něj stal úplně jiný typ hráče, který se pro obranu Arséne Wengera stal naprosto nepostradatelným. Nevzpomínám si, že by v úterý udělal nějakou chybu (snad srážka s Almuniou), a jeho spolupráce s Tourém fungovala opět na jedničku. Pokud by nebyl nucen díky zranění střidat, jeho známka by se vyšplhala mnohem výše.

Kolo Touré – 8 – Myslím si, že jeho pokles formy po návratu z Afrického šampionátu je dávno pryč, a odvážím se napsat, že v současnosti patří mezi pět nejlepších stoperů na světě. Za celý zápas nevyrobil ani jednu hrubku, je to neuvěřitelně týmu oddaný pracant, který během utkání odvede spoustu černé práce. Připsal si spoustu důležitých defenzivních zákroku, navíc dokázal zastavit několik nebezpečných akcí soupeře. Jak už jsem napsal u Wildy, tito dva hráči si (, navzdory tomu, že se údajně nemají příliš rádi) dobře rozuměli, a reprezentant z Pobřeži Slonoviny se dokázal adaptovat i na spolupráci s Johanem Djourouem. Skvělý výkon.

Bacary Sagna – 7,5 – Sagna byl myslím v obraně stejně jistý, jako na opačné straně hřiště Gael Clichy. Hlídal si svého hráče, a málokdy mu něco dovolil. Ze začátku sice několikrát zazmatkoval, ale pak šel jeho výkon strmě nahoru. Navíc k defenzivnímu výkonu přidal narozdíl od Clichyho i skvělý ofenzivní. Dokázal přejít přes hráče, a pak i přesně nacentrovat, a představoval opravdovou hrozbu pro obranu Villarealu a brankáře Lopeze.

Alex Song – 8 – Už v první půli obdržel za pozdní skluz před naším vápnem (, při němž zranil Williama Gallase) žlutou kartu, takže by si člověk mohl pomyslet, že zbytek zápasu odehraje obezřetně, a nebude hrát na 100%. Opak byl ale pravdou, a Alex předvedl naprosto brilantní výkon. Odvedl neskutečné kvantum černé práce, navíc hrál opravdu skvěle pozičně. V tomto zápase mi trochu připomínal Mathieu Flaminiho v tom, že jako „hlídací pes“ honil po hřišti všechny protivníky, a nevypustil žádný souboj. V nich byl navíc extrémně úspěšný, jestli se přes něj za celý zápas dostali dva hráči, je to moc. Na začátku sezóny jsme mu nadávali do „kopyt“, on se ale opravdu nesmírně zlepšíl, a ačkoli Denílson je oblibenec Wengera, myslím si, že šanci před ním by vedle Fabregase v systému 4-4-2 měl dostávat právě Song.

Denílson – 6,5 – Ačkoli mám Denílsona celkem rád, a souhlasím s tím, že se mu za jeho výkony nedostává tolik kreditu, kolik by si zasloužil,  myslím si, že v tomto zápase patřil společné se Samirem Nasrim k těm nejhorším hráčům na hřišti. Rozhodně se nedá říct, že by v úterý byl „neviditelná zeď“, jako Gilberto, pokud bych už měl použít nějakou přezdívku, pak bych řekl, že byl „bezvýznamné páté kolo od vozu“. Jeho přihrávky byly sice přesné, z 95% ale směřovaly buď na obránce, nebo do strany, málokdy předvedl něco jiného a konstruktivního. Navíc vůbec nevyhrával osobní souboje, a mám pocit, že se v nich ani příliš nesnažil zvítězit, v tomhle primárním úkolu defenzivního záložníka rozhodně na plné čáře vítězí Song. Pokud si pustíte ze záznamu gól Marcose Senny, uvidíte, že ten, kdo ho měl bránit, byl Denílson, ovšem ten v poklidu nedělal naprosto nic, a nechal tak kapitána domácího mužstva vstřelit překrásnou branku. Jsem přesvědčený, že pokud by ho aktivně napadal, branka by nepadla.

Samir Nasri – 6 – Hodně matný výkon od Nasriho v tomto zápase, který ale samozřejmě mohl být ovlivněn jeho ne úplně doléčenou chřipkou. Každopádně, buď jak buď, v tomto zápase byl totálně neviditelný, a ačkoli měl podle předzápasového rozestavení podporovat Emmanuela Adebayora právě on, málokdy dokázal nějak konstruktivně rozehrát, či vymyslet nějakou nečekanou přihrávku. Ve druhé půli se sice malinko, stejně jako zbytek týmu, zlepšil, ale i přesto to byl velmi slabý výkon. Myslím si, že Nasriho v tomto zápase naprosto přesně vystihuje akce, při níž nepřesně na hranici soupeřova vápna přihrával Theo Walcottovi, ačkoli mohl sám pohodlně a jistě mnohem nebezpečněji zakončit. Dle mého nejhorší hráč na hřišti.

Cesc Fabregas – 7,5 – Jeho výkon bych ozačil jako solidní, protože je na něm stále „překvapivě“ vidět tříměsíční pauza. V první půli byl prakticky neviditelný, a pro obranu domácích nepředstavoval žádnou hrozbu. Cesc má, jak všichni moc dobře víme(např. gól proti Tottenhamu), vynikající střelu z dálky, ale velmi často váhá, zda-li má vystřelit, a zabrzdí tak slibnou akci. Jako příklad bych uvedl situaci, v níž náš kapitán přihrával před vápnem Villarealu do strany Samiru Nasrimu, který byl už v té době naprosto mimo střelecký úhel, místo toho, aby sám vystřelil, ačkoli byl v lepší pozici, a měl na přípravu své střely mnohem více času, než francouzský internacionál. Ve druhé půli šel jeho výkon rapidně nahoru, a svým pasem na Emmanuela Adebayora opět ukázal záblesk geniality.

Theo Walcott – 7,5 – Theo byl asi jediným hráčem v kádru Arsenalu, který měl lepší první půli, než tu druhou. V první pětačtyřicetiminutovce představoval jediné nebezpeší pro obranu Villarealu právě on. Už jeho rychlost stačila na to, aby ohrozil obranu Žluté ponorky, ale on k tomu navíc přidal skvělou hru jeden na jednoho, a navíc dokázal i přesně centrovat. Vzpomínám si na jednu situaci, při níž dokázal přesprintovat obránce soupeře (ten měl asi desetimetrový náskok…), a navíc si ho kličkou „udělal“, takže pak měl naprosto volné pole působnosti. Tuto akci sice zakončil centrem na Adebayora, který se „překvapivě“ nacházel v ofsajdu, ale přesto byl jeho celkový výkon velmi dobrý, ačkoli ve druhé půli už si tolik nedovoloval, snad proto, aby nenaštval nějakého obránce (jako Zabalettu z Man City), který by ho pak chtěl zranit. Každpopádně ale byl Theo tím lepším z dvojice našich křídelních hráčů.

Emmanuel Adebayor – 7,5 – Ve svém prvním utkání po zranění vstřelil branku v reprezentačním utkání za Togo. Ve svém prvním utkání za Arsenal po zranění vstřelil dvě branky do sítě Manchesteru City. Ve svém třetím utkání po dvouměsíční pauze vstřelil Adebayor jednu z nejkrásnějších branek, kterou jsem letos viděl. Jeho výkon ale byl do té chvíle velmi podprůměrný, kazil, svou neschopností hrát dobře pozičně zabrzdil spoustu akcí, neustále postával v ofsajdu, a celkově se mi zdálo, že je to zase ten starý dobrý Adebayor, kterého s Tenistou tak nesnášíme. Zdá se ale, že z Adeho se stává typ útočníka podobný Thierry Henrymu. Celý zápas nemusí být vidět, ale dokáže to napravit skvělou brankou, což je přesně to, co se od útočníků očekává. Rozhodně bych tuto branku nepodceňoval, koneckonců, klidně může rozhodnout o našem postupu. Za tuhle branku ti opravdu tleskám Ade…

Náhradníci

Lukasz Fabianski – 8 – Nastoupit do rozehraného zápasu v první půli coby gólman je vždy velmi náročné. Vezmeme-li v potaz, že Lukasz vyjímaje reprezentačního klání se San Marinem de facto nehrál už měsíc, a najednou je donucen naskočit do veledůležitého čtvrtfinálového zápasu Ligy Mistrů…, no, leckomu by se určitě rozklepala kolena. Fabianskému nicméně ihned po jeho příchodu připravili skvělé uvítání útočníci Villarealu, a polský brankář si tak  během minuty připsal dva důležité zákroky, čímž jistě získal potřebné sebevědomí. V tomto utkání dokázal, že jednou bude skvělou náhradou za Manuela Almuniu. Připsal si několik prvotřídních zákroků, například proti pokusům Marcose Senny či Joana Capdevilly. Vypadá to, že polský brankář bude naše tři tyče hájit v následujících třech týdnech, a v zápase s Villarealem opět dokázal, že na to má. Opravdu mě moc zajímá, koho se rozhodne v příští sezóně postavit Wenger do brány. Opět Almuniu, od kterého by se mohl učit Fabianski v pozici dvojky? Nebo Lukasze, kterému bude krýt záda zkušený Španěl? Jsem velmi zvědavý, pro kterou variantu se francouzský manažer rozhodne.

Johan Djourou – 7 – Švýcarský obránce byl donucen přijít na trávník už v průběhu první půle za zranivšího se Williama Gallase, a zpočátku bylo vidět, že je poněkud nerozehraný a nejistý. Nicméně, jak zápas pokračoval, působil stále jistějším a sebevědomějším dojmem. Připsal si několik důležitých obranných zákroků. Vzhledem k tomu, že je Gallas mimo hru až do konce sezóny, bude to pravděpodobně Djourou, kdo ho zastoupí, a v úterý opět ukázal, že na to rozhodně má. I tady čeká Wengera v příští sezóně pořádný oříšek. Jako stoperskou dvojici vybere? Nechá odejít Gallase? Či Senderose, který hraje v poslední době v AC Milán ve vynikající formě? Nechme se překvapit…

Emmanuel Eboué
– Na hřišti byl příliš krátce, abych ho mohl hodnotit.