Výlet na Emirates Cup

 

 

Hned jak jsem vyšel ze školy a našel si zaměstnání začal jsem pracovat na svém snu dostat se na Emirates Stadium a vidět tým který hraje nejlepší fotbal na světě na vlastní oči.

Trvalo to sice trochu déle, ale dne 1.8.2009 se můj sen stal skutečností, ale popořadě. Původně jsem plánoval jet na ES až někde v sezoně na některý z ligových zápasů, ale vidět Arsenal 2x za slušné peníze mě přemohla a to taky díky Cubanovi, protože když jsme na srazu o Emirates Cupu hovořili, nemohl jsem odolat.

Cesta začala 31.7.2009 v Jablonci n.N (mé bydliště) na letiště Ruzyně až do Lutonu kde na mě čekal Mart1n4k(dále Martin) s jeho kamarádem Davidem(mimochodem fanouškem ManU). Musím říct že pro kluky bylo čekání trochu náročnější, protože jsme zapoměli připočítat 1 hodinu posunu takže místo 2 hodin na mě na letišti čekali hodiny 3 za což se jim ještě jednou omlouvám. Z letiště jsme se vydali na autobus do Londýna a při čekání okolo nás prošla výprava z Atletica Madrid.Litoval jsem toho že jsem u sebe neměl tušku a papír. Prošli okolo nás takový hráči jako Forlan,Simao,Assuncao, či Ujfaluši. Mimochodem tento hráč mě slušně řečeno velmi naštval, protože když jsme ho zdravili tak dělal jako že nás absolutně nevidí. Neomlouvá ho ani to že měl sluchátka v uších, protože jsme na ně i mávli ale on prostě prošel bez většího zájmu. Asi po hodině a půl jsme dorazilo do Londýna, blízko zastávky metra Victoria, kde jsme si vyřídili lítačky, vstoupili do metra a vyrazili směr Islington &Highbury, kde jsme se chtěli podívat alespoň na tu část, co po našem bývalém stadionu zbyla. Bohužel kolem dokola je jediná tribuna, která zbyla obstavěná a nedalo se tam podívat, takže mírně zklamámi jsme pokračovali na ES.

První den si myslím že bylo cestování trochu složitější, tedy alespoň pro mě, protože Martin celkem slušně rozuměl mluveném slovu, zato já kdybych neměl mapku metra tak tam stojím dodnes. K Emirates jsme přicházeli okolo betonového nápisu Arsenal a z přídě nového stadionu nám ukazoval čas hodin z Highbury což mě absolutně uchvátilo. Emoce jsem na chvilku dal stranou a šli jsme vyřizovat lístky. Lístky jsem měl objednány, ale poté se ozval ještě Martin kterému se nedařilo uzavřít transakci, tak jsme ji udělal já. Celkem jsem tedy měl 3 objednávky. Před odjezdem jsem byl nervózní, když lístky stále nepřicházeli, ale arsenal.com mě ujistil že lístky budou připraveny na stadionu k vyzvednutí. Den na to mi domu přišly 2 z 6 lístků a to ještě ty které byly objednány déle, což jsme nikdo z nás moc nepochopili. Přistoupil jsem k okénku a začal jsem celou situaci místnímu pracovníkovi vysvětlovat.Vzal si potvrzené objednávky a vrátil se pouze s 1 lístkem navíc, pro první den.Vysvětloval jsem mu že na jedné objednávce jsou objednány lístky 2, ale stále mě nechápal.Ještě že tu byl Martin kterému se to nakonec podařilo vše vysvětlit a asi za 10 minut byl zpět i s Lístky. Když jsme uviděli lístky v našich dlaních spadly nám kameny ze srdcí a vydali se na obhlídku ES.

Potkali jsme zde i 3 české spoluobčany přičemž ten jeden byl dílo, ale oněm až později. Poté co jsme odfotili na ES a navštíli fanshop, kde jsme Arsenalu přispěli na posily. Martin s Davidem měli ubytování daleko od nás a nikam nepospíchali.Tím nás myslím mě, Cubana a La_Bestiu. Tito slovenští goonneři měli plánovaný příjezd na ubytovnu až ve 21:30, tedy času dost. Proto jsme opět nasedli na metro a vydali se směrem na Fulham Broadway kde má stánek místní klub Chelsea FC.U tohoto stadionu se mi zalíbila zeď kterou mají oproti stadionu. Na této zdi jsou vyobrazeni hráči, se kterými je možnost se vyfotit i celá lavička kde je jedno místo prázdné pro osobu která by se chtěla s tímto klubem vyfotit. S Martinem jsme se chtěli na této lavičce provokativně nechat vyfotit ale pohybovalo se zde pár pochybných existencí, takže jsme si to neriskli. Poté jsme se ještě zašli podívat na Craven Cottage. Toto bylo tento den poslední místo, které jsme navštívili a vydali se do svých ubytoven.Já jsem cestoval do Centrálního Hendonu což bylo 22 zastávek metra a Martin s Davidem do Barkingu což bylo stejně daleko, alespoň co se zastávek týče.Překvapivě cena nebyla ani moc vysoká. V Hendonu jsem čekal asi půl hodiny na kluky kteří dorazili v 9:30 pm. Na ubytovně jsme si vyřídili akreditaci našli postele, chvíli pokecali a šli spát. Jediný problém, který mě a taky Martina trápil bylo dobíjení baterky, protože v Anglii používají jiný typ zásuvek a sehnat adeptér byl celkem problém, tedy alespoň pro Martina.My jsme měli na pokoji jednoho Itala, který tento adaptér vlastnil a rád nám ho zapůjčil.

Druhý den:

Vstali jsme asi 8, došli jsme si nakoupit a dali jsme si typickou anglickou snídani. Kolem 9 jsme vyrazili do města kde jsme vyfotili několik památek prošli kus města a kochali se nádherou města. Kolem 12 hodiny jsem od Cubana(Miro) a LA_Bestii(Milan) oddělil a pokračoval na ES protože jsem lístky na oba dny a kluci pouze na 1.Na ES na mě čekali Martin s Davidem a opět asi museli být trochu naštvaní, protože jsem opět dorazil se zpožděním, ale už jen 30 min, vinou nefunkčního metra.V den zápasu jsem alespoň s orientací v metru neměl problém, protože stačilo jít jen za dresem. První zápas hrálo PSG-Rangers, který jsem použil především k odfocení ES zevnitř.V tomto zápase bych chtěl pochválit fans Rangers, kteří se starali o fantastickou kulisu. Druhý zápas už nastoupili naši a já se dostával pomalu do varu.Už při příchodu na rozcvičení začali fanoušci nadšeně popěvovat, ale zápas co se týče obecenstva mě do 75 minuty velice zklamal, protože jsem nemohl pochopit, když si lidi zaplatí lístek za 25 gb a více, tak proč tam drží hubu.Až když přišel na hřiště Fabregas,Arshavin a Eduardo tak se začalo fandit. Konec zápasu byl naprosto famózní. Nejprve Arshavin poslal Arsenal do vedení po překrásném centru Fabregase a ještě lepším volejem kterým propálil gólmana. To by ovšem nebyl Arsenal, aby když si pracně vybojuje náskok neikasoval a hned za 2 minuty bylo srovnáno, když si defenzíva nepohlídala offside-line a Pacheco tuším vyrovnal na 1:1.To co ovšem následovalo potom bylo něco neuvěřitelného, když si Arshavin sklepl míč před gólmanem, míč dosprintoval a takřka z nemožného úhlu poslal Arsenal do vedení.Celý stadion explodoval v neuvěřitelný jásot, až běhal mráz po zádech ještě hodinu po utkání což bylo čásečně zaviněno i zimou, která ten den panovala.Absolutně šťastný jsem odcházel z ES a těšil jsem se na další den na match proti Rangers, protože jsem doufal, že Rangers Arsenal’s fans trochu vyburcují k fandění, protože jak jsem již řekl, do 75. minuty ticho jak v hrobě. Po utkání jsme se ještě s Martinem a Davidem vydali do Wembley, kde jsme si doplnili sbírku fotek. Cesta z Wembley zpět na ubytovnu byla docela složitá.Zastávka Wembley station byla uzavřená a celá její trasa taky,tak jsem se rozhodl zvolit doubledecker.Na zastávce jsem čekla alespoň 20 minut a moc dobrý pocit jsem tam neměl, protože v celé této čtvrti jsme byli asi jediní 3 bíli lidé.Měl jsem nahnáno abych někde nedostal přes hubu, ale nakonec jsem dopadl dobře.Marin s Davidem dorazili domů až ve 00:30 am, protže také měli velké problémy se spojem. V 10:30 pm jsem dorazil na ubytovnu kde na mě čekali Miro a Milan, ale dobré zprávy zde na mě nečekaly.Mirovi se ve městě udělalo hodně zle a byl úplně vyřízený, tedy čekali jsme do dalšího dne, jestli se to nezlepší.

Třetí den:

Kluci chtělo brzo ráno vyrazit na ES aby si vyřídili lístky, ale Mirovi bylo stále zle, když mu bylo o něco lépe, stále to bylo špatný. Na ES jsme se Milanem odfotili, a Miro mezitím testoval místní toalety. Bylo mi ho velice líto, protože jsem věděl, jak se na tento zápas a celý výlet těšil.Milan vyřídil lístky a Miro zůstal v klidu na schodech. Nechtěl se moc hýbat a šetřil se na zápas. Když se otevřeli turnikety na stadion opět mě zachvátil ten skvělý pocit a euforie.První zápas jsem shlédl a těšil se na naše borce. Obecenstvo bylo takové, jak se na takový stánek a klub patří. Zpívalo se a skandovalo se prakticky celý zápas a předvedená hra byla fantastická.V tomto zápase se vyznamenal především Jack, který byl fenomenální a po zápase jsem si musel udělat dres s jeho jménem. Nevím přesně, ve kterém rozmezí ale opustil nás Miro, který se vrátil zpět na ubytovnu protože mu stav nedovolil vydržet celé utkání.To už mi bylo Mira opravdu líto a tohle bych opravdu nikomu nepřál. Na stadionu jsme se ještě vyfotili u wallpaperu Arsenal legends (nevím jak bych to popsal ale fotka určitě napoví) z čehož jsem měl také radost.Po zápase jsme opustili útroby stadionu a vydali se zpět na ubytovny. Málem bych vás připravil o zmiňovaného Čecháčka.Byl zde jeden kluk který se stále chlubil že mu lístky sehnal Ujfaluši a jak si sním půjde po zápase promluvit aby nekončil reprezentační kariéru.Opakoval se pořád dokola a pořád jsme ho nemohli setřást. Martin to potvrdí byl blb že se to nevidí.

Jinak celkové hodnocení je A+++++++++ Myslím si, že jsme viděli 4 kvalitní zápasy za slušný peníze,Cestování po Londýně jsem se vešli do 20 liber za všechny dny a musím říct že jsem jezdil hodně a daleko.Martin a David budou asi hodnotit jinak, bydleli ve 4. Zóně a my ve 3 za Mira a Milana nemohu mluvit, protože kolik projezdili oni nevím.Jedli a pili jsme celkem slušně, viděli památky.Letenky jsem objednával celkem pozdě, proto byl trošku dražší, ale moc mi to nevadí. Protože mám to hlavní a to jsou zážitky a vzpomínky na nejlepší klub světa. Nevím co bych ještě dodal. Snad jsem to sepsal trochu srozumitelně a čitelně A přeji všem, kteří Emirates Stadium a Arsenal live nezažili na živo, ať se vám to všem podaří.

We love Arsenal,we do …..

Jiří Koch