Wenger: Budeme až v závěsu za elitou Ligy mistrů

Za normálních okolností by jakékoliv dotazy na možnosti mladého týmu Arsenalu pro Arsene Wengera znamenali jenom příležitost pro nedbale odmítavou odpověď.

Vždy rozhodně popíral všechny pochybnosti o kolektivní síle svého týmu a směle tvrdil, že jeho tým může dominovat nejen v domácí soutěži, ale i na evropské scéně.

Podobná suverénnost se občas stávala tečem posměchu a po asi nejtraumatičtějším období pro Arsenal v posledních 15 letech byl v pondělí vidět zřetelný posun v očekáváních pro tuto sezónu.

Neochabující optimismus byl nahrazen chladnokrevným realismem. Zatímco se Wenger připravuje na čtrnáctou účast v základní skupině Ligy mistrů v řadě, otevřeně přiznává, že Arsenal se nyní pohybuje až v závěsu za evropskou elitou.

„Vidím dva týmy vyčnívat nad ostatní – Barcelonu a Real Madrid,“ říká Wenger. „Na ostatních je snažit se je během sezóny dohnat. Barcelona a Real jsou finančně velmi silní, silnější než před 14 lety, díky individuálnímu prodeji televizních práv. Společně s týmy jako je Chelsea nebo Manchester City mohou získávat hráče dle libosti.“

Také otázka, zda Arsenal může čistě hypoteticky v této sezóně vyhrát Ligu mistrů byla přijata s velkou opatrností a nejistotou.

„Jsme plni naděje a já chápu, proč podobnou otázku někdo pokládá,“ reaguje Arsene Wenger. „Neměli jsme příliš silný start do sezóny v domácí soutěži. Nechci podobnou možnost prostě odmítnout, je zkrátka příliš brzo mít podobný typ ambicí. Podobné prohlášení by na tým určitě mělo špatný vliv a nikdo by mu nevěřil.“

„V průběhu základní skupiny je v sázce postup do další fáze a to chceme dokázat. Barcelona už ukázala, že dokáže celou soutěž vyhrát. Je příliš brzo, abychom se s ní mohli srovnávat.“

Wenger, který také prohlásil, že je předčasné zkoušet srovnávat Bracelonu a Manchester City, připustil, že až do listopadu nebude vědět, zda jeho tým bude letos bojovat o trofeje. „Věřím, že jsme konkurenceschopní, ale více nám řeknou následující dva měsíce,“ pronesl opatrně.

„V příštích dvou měsícíh musíme přetvořit tým, máme mnoho nových hráčů a je to pro nás nový začátek. Je to dobrá příležitost se pozitivně naladit, velmi to potřebujeme.“

Po závěru přestupního období, který vypadal spíš jako nákup bez ladu a skladu naházený do nákupního vozíku, se objevila otevřená pochybnost, zda podpis hráčů jako Per Mertesacker, Mikel Arteta, Yossi Benayoun, Andre Santos a Gervinho není riskantní.

„Přišlo pět nových hráčů, nikdo neví, jak dobří můžou být,“ odpovídá Wenger.

Zcela jistě se jednalo o příchody pro francouzského kouče netypické, Benayoun a Arteta mají oba přes 29 let a Mertesacker je se svojí výškou nejvyšším hráčem do pole, kterého kdy Wenger do Arsenalu přivedl.

„K tomu se nebudu vyjadřovat, to není fér,“ hájí se Wenger. „Hledám v hráči kvalitu, nehledím na jeho velikost. Hrajeme velmi technický fotbal a proto obvykle hledáme menší hráče. Hráč, který přijde, musí být použitelný pro náš styl hry.“

V základní skupině potká Arsenal Borussii Dortmund, Olympique Marseilles a Olympiakos, tyto týmy představují skuečnou výzvu pro prodloužení další série Arsenalu – 12 nepřetržitých let ve vyřazovací fázi Ligy mistrů.

Pro Wengera v úterý také začíná běžet dvouzápasový trest, kdy nesmí tým řídit v Lize mistrů. Tento trest mu byl udělen za údajné porušení podmínek předcházejícího obdobného trestu. Odpovědnost za poločasový pohovor s týmem a střídání přechází na Pata Rice.

Wenger zůstává neoblomný, co se týče předchozího trestu, podle něj UEFA povolila nepřímou komunikaci s lavičkou během zápasu v předkole s Udine. „Dělali jsme jen to, co nám bylo řečeno,“ trval na svém Arsene Wenger.

„Alespoň mohu spát ve stejném hotelu jako tým. Až do okamžiku než na stadiónu tým zamíří do šatny, bude vše beze změny.“

Na otázku, zda zváží možnost obejít zákaz UEFA nápadem Jose Mourinha s použitím koše na prádlo, odpověděl s humorem.

„Jsem na to  příliš vysoký a koše na prádlo v Německu naopak příliš malé,“ řekl s úsměvem. „Budu tým podporovat pozitivními vlnami a snad se je UEFA nepodaří detekovat. S týmem si projdeme všechny varianty před zápasem. A Pat udělá určitě správná rozhodnutí. Navíc – pro jednou budu moci vinit někoho jiného.“

Jürgen Klopp, trenér Borussie, se nedomnívá, že nepřítomnost kouče soupeře bude pro jeho tým nějaká výhoda.

„Radši bych na tribuně viděl Walcotta, Gervinha nebo van Persieho.“

(The Telegraph)

EDIT:
Jose Mourinho a koš na prádlo
Ve dvojzápase mezi Chelsea a Bayernem Mnichov si Jose Mourinho měl odpykat dvojzápasový trest za nevhodné vyjádření k chování rozhodčího Andre Friska v předchozím zápase s Barcelonou. Jednalo se o čtvrtfinále v roce 2005 a Jose Mourinho nejenže byl údajně celý zápas ve spojení s lavičkou prostřednictvím telefonu či vysílačky, ale navíc byl v prostoru domácí šatny. Tu poté v obavě před odhalením zástupci UEFA opustil ukrytý v koši, ve kterém se obvykle odvážejí dresy a další části výstroje k vyprání.
Protože se celá událost objevila až po delší době a pouze jako nepotvrzená fáma, UEFA se jí dále nezabývala.