Wenger: Finanční Far-play se nemusí podařit zavést

 

Boss Arsenalu Arsene Wenger se obává, že UEFA nebude mít dostatečnou sílu uhlídat týmy prostřednictvím nových finančních pravidel fair play.

Evropský řídící orgán chce implementovat systém od sezóny 2013-14, který jim dá právo zakázat týmům start v Champions league nebo Evropské lize, pokud budou i nadále utrácet více, než průměrně vydělají v průběhu předchozích tří let.

To se týká týmů jako Manchester City a Paris St Germain, které se vyšplhaly na vrchol svých domácích lig s obrovským bohatstvím jejich majitelů ze Středního východu v zádech.

Během tohoto měsíce vykázal tým City, v minulé sezóně vítěz FA Cupu, rekordní ztrátu 194.9 millionů liber a mzdové náklady se vyšplhaly na £ 174 millionů – vše v režii šejka Mansoura.

Nicméně, v těchto dnech probíhá slyšení sportovní arbitráže, která bude rozhodovat o sporu mezi UEFA a švýcarským klubem FC Sion, který se odvolal proti vyloučení z Evropské ligy k civilnímu soudu.

Wenger se obává, že více takových sporů ve spojení s tlakem špičkových klubů by nakonec mohlo zmírnit postoj UEFA k uplatňování nového finančního omezení.

 

„Budou mít [UEFA] dostatečnou právní sílu to prosadit? Na to se ptám,“ řekl manažer Arsenalu, jehož tým se bude dnes večer snažit zajistit si průchod do vyřazovací fáze Ligy mistrů vítězstvím nad Borussií Dortmund.

„Týká se to i jiných zemí, například Paris St Germain, Malaga. Jakmile spojí síly dohromady, bude těžké proti nim bojovat.“

Boss pokračoval: „Když vidím čísla, které oznámil Manchester City, opravdu si myslíte, že to může fungovat už v roce 2013? Nemohu přece nevidět, že jen mzdy jsou vyšší než obrat. Upřímně řečeno, to nemůžete změnit během jednoho roku.“

 

„A za druhé, to že se Sion soudí s UEFA je další problém. Ztratili tím spoustu vlivu. Další komplikací je prohlášení předsedy Evropské klubové asociace Karla-Heinze Rummeniggeeho proti UEFA, což představuje sto klubů, které reprezentují.“


„Žijeme ve světě, kde je zpochybňováno jakéhokoli rozhodnutí.“

„Evropa si za to může tak trochu sama a uvidíme, jak daleko se to dostane. Jakýkoli orgán pro právní záležitosti je napadnutelný všude.“

 

 

 

/football365.co.za/