Wenger po zápase s WBA

Na Emirates Stadium na Boxing Day nakonec přece jen zavládla úleva a radost poté, co Olivier Giroud hlavičkou překonal Fostera po krásném centru Mesuta Ozila. Wenger tudíž mohl spokojeně odpovídat na dotazy novinářů, které mu po zápase kladli.

o tom, že se nakonec houževnatost vyplatila…
Ano, vytvořili jsme si spoustu šancí. Potřebovali jsme zůstat klidní, vytrvat u naší hry a nevytvořit v obraně nějakou hrubku – to se i povedlo. V druhém poločase měli velkou šanci v podání Yacoba, ale myslím, že jsme byli v obraně velmi silní, v posledních deseti minutách jsem však myslel, že to klidně může skončit remízou nebo ještě hůře, kdybychom nebyli v obraně chytří, že můžeme zápas prohrát. West Brom byl v obraně velmi dobře organizovaný. Naše přihrávky byly docela dobré a rychlé, ale nedařilo se nám proniknout skrz jejich obranu, protože tam hráli v podstatě v šesti hráčích. Obvykle objevíme v obraně nějakou mezírku, dnes to pro nás bylo ale náročné. Vydrželi jsme a když jsme nakonec nemohli udělat konečný rozdíl po zemi, šlo to vzduchem a to snad jediným hráčem, který to dokáže.

o současném stavu sebevědomí…
Sebevědomí se dost mění, hlavně v závislosti na výsledcích. Odehráli jsme 20 zápasů, 14 v lize a 6 v LM, bez porážky. Poté jsme ale prohráli dvakrát v řadě, takže samozřejmě je sebevědomí zasaženo. Dnes to byl pro nás dobrý test. Neexistuje sezóna bez zklamání. Je zajímavé pozorovat, jak tým odpoví na zklamání.

o důležitosti vítězství po dvou po sobě jdoucích porážkách…
Samozřejmě je to klíčové. Před zápasem jste ale pod tlakem. A zrovna West Brom není soupeř, kterého v ten okamžik chcete. Jste pod tlakem, víte, že budou hluboko zalezlí, dobře zorganizovaní a houževnatí – a my byli super favorité. A pokud nevyhrajete ani třetí zápas v řadě, zaděláváte si na obrovský problém, hlavně i psychicky, je to strašně obtížné. I přesto si stále myslím, že ty dvě prohry byly za velmi speciálních podmínek.

zda ví, proč Lucas s Gabrielem vedli velmi vášnivý rozhovor při cestě do šaten…
Ne. Nevím, o čem to bylo, neviděl jsem to. Oba mají jihoamerický temperament a to se občas stává. Nemyslím, že se stalo něco špatného. Jsou velmi dobří kamarádi, jsou si velmi blízcí a už na to určitě zapomněli.

zda cítí, že je tým letos mnohem odolnější…
Myslím, že ano, ale musíme to dokazovat během celé sezóny. Mezi námi a Chelsea je v tuto chvíli poměrně větší rozdíl a my nyní potřebujeme výjimečnou odolnost, abychom se vrátili do hry. Já jen doufám, že i ostatní týmy si vyberou slabší chvilku a my z toho budeme těžit, pokud budeme takto nadále pokračovat.

o dobrém zápase pro Girouda…
Už několikrát skóroval, když naskočil do zápasu. Má kvality, které v týmu potřebujeme, protože ostatní hráči je nemají. Také je to výborný bojovník. Má fantastickou mentalitu.

o tom, jak může být tato sezóna pro Girouda frustrující…
Je to pro něj opravdu frustrující, protože ne vždy, když v zápase dobře zahrál, jsem jej postavil i v dalším zápase. Máme ale spolu upřímný vztah. Velmi jej respektuji a on to ví.  I navzdory malému hracímu času si zachoval vysokou úroveň motivace. Jako fotbalista musíte být neustále připraven. Je to součást naší práce. Když jste vybrán, je to fantastické. Když ne, musíte být připravený. Ti, kteří jsou připravení, to předvedou. Ti, kteří se jen litují a dostanou svou šanci, vám pak jen dají další důvod k ospravedlní, že jste je nevybral. Bojovníci jsou vždy připravení.

o tom, co Giroud potřebuje k udržení svého místa…
Nejsme v administrativě, ale v soutěži. Tady nemáte své místo, jako když si koupíte permanentku. Vládne tady konkurence a myslím, že kdybych měl jen jednoho útočníka, každý by se mě ptal ‚Proč máš pouze jednoho útočníka?‘. Takže potřebujete dva nebo tři útočníky, navíc se nám vrací Welbeck, takže budu muset řešit, koho nasadit s ohledem na soupeře, proti kterému budeme hrát. Jako dnes, věděl jsem, že budou hrát hodně zatažení a rozhodnutí by mohlo přijít ze vzduchu. Takže jsem udělal správné rozhodnutí.

/arsenal.com/