WEST BROM 0-4 ARSENAL: V ČÍSLECH

Byl to opravdu pěkný útočný výkon. Bylo to sice proti West Brom, kteří nejsou skvělým defenzivním týmem, ale je stále obrovské zlepšení pro Arsenal a určitě nejlepší výkon v této sezóně Premier League.

Arsenal má před sebou řadu zápasů, kde by měl být favoritem na vítězství, doufejme, že toto vítězství a dobré výkony nyní mohou týmu pomoci vrátit se blíže očekávaným příčkám v tabulce.

Grafy

Celková statistika utkání
Očekávané góly – xG
xG – mapa střel
xG tabulka

A teď ta čísla

3,8 – Očekávané góly (xG) Arsenalu v tomto zápase, nejvíce, jaké v této sezóně Arsenal dosáhl v ligovém zápase.

21 – Střely pro Arsenal, maximum v ligovém zápase v této sezóně.

11 – Střely na branku pro Arsenal, nejvíce v ligovém zápase v této sezóně.

14.8 – Průměrná vzdálenost od středu brány pro střely Arsenalu, páté nejbližší průměrná vzdálenost střelby v lize, což je vzhledem k počtu střel opravdu působivé. (myslím, že číslo 14,8 je v yardech)

39 – Doteků s míčem v útočném velkém vápně pro Arsenal, dělí se o druhé místo v ligovém zápase v této sezóně.

Ze statistického hlediska to byl zajímavý útočný zápas. V tomto zápase hráči Arsenalu dokončili pouze 10 přihrávek v útočném velkém vápně (mimo standardek), což je pouze jejich 7. nejvyšší součet v sezóně, ale v útočném velkém vápně zvládli celkem 39 dotyků. To také nebyl velký zápas pro progresivní přihrávky, když Arsenal dokončil pouhých 33 s mojí definicí a 39 dle StatsBomb.
(moje definice „progresivní přihrávky“ je, že tato přihrávka posune míč o minimálně 25% blíže k brance soupeře, oproti pozici, kde byl míč před přihrávkou)

Podíváme-li se zde na mapu progresivních přihrávek, které Arsenal dokončil, vypadá to, že většina z nich je dokončena hlouběji v polovině West Brom, než by bylo typické. Myslím si, že jde o kombinaci sněhu, který ztěžuje přihrávku a West Brom neudělal moc pro to, aby napadal záložníky Arsenalu. V tomto zápase West Brom napadal Arsenal jen 63x ve střední třetině hřiště, což je 7. nejvyšší počet presinků, kterým Arsenal v této sezóně čelil. Přitom presink bývá obvykle častější když náš protivník hraje bez míče.

Z výše uvedených čísel vyplývá, že Arsenal k útočení v tomto zápase využíval více driblinku s míčem na nohou, než progresivní příhrávky. V tomto zápase dokázal Arsenal posunout míč driblinkem o 2 010 yardů (ca 1 838 m), což je nejvíce, co se mu v této sezoně v zápase podařilo.

Myslím, že bylo velmi povzbudivé, že se hráči Arsenalu dokázal přizpůsobit tomu, co jim v tomto zápase dovolila příroda a West Brom. A to se proměnilo ve vynikající útočný výkon. Graf Arsenalu z tohoto zápasu mě velmi těší a byl bych rád, kdyby se to opakovalo znovu a znovu

ALEXANDRE LACAZETTE JE VE VÝBORNÉ FORMĚ

5 – střel, 4 na branku, 1.9 xG, 2 góly

3 – klíčové přihrávky, 0.2 xG assisted

2 – úspěšných přihrávek ve velkém vápně

10 – doteků ve velkém vápně

3 – úspěšné driblinky

4 – fauly na AL

1 – ztráta míče

11 – presinků, 3 v útočné třetině hřiště

Od AL9 to byl opravdu dobrý výkon. Byl jsem některými jeho výkony frustrován, ale nejnovější vývoj ukazuje, že to možná bylo tím, že jsme se z něj pokoušeli dělat playmakera. Vzestup jeho formy formy se zrodil s přenecháním této pozice Emilovi Smith-Rowe v roli číslo 10, což AL9 osvobodilo od nutnosti dělat playmakera, což nikdy nebylo jeho největší silou.

Také jsem přemýšlel o tom, že zde napíšu, jak chudě Aubameyang vypadal v tomto utkání ve srovnání s AL9, ale když jsem si našel čas podívat se na jeho čísla a jak hraje, přehodnotil jsem to. Myslím, že toto je téměř přesně ten typ zápasu, který od Aubameyanga chcete, když pomineme, že nevstřelil branku. V tomto zápase měl Aubameyang 3 střely, nepočítaje křížovou přihrávku/střelu od Saka. Pokud by se Aubameyang dotkl míče, tak je to jasný gól. Tyto jeho střely byly také opravdu kvalitní s xG 0,7 z mého modelu a 0,9 na StatsBomb. Možná měl zbytečně víc dotyků daleko od nebezpečných míst (26 doteků ve středu pole ve srovnání s 24 v útočné třetině). V tomto zápase mohl při troše štěstí vstřelit dva góly a jeho statistiky by hned vypadali úplně jinak. Ale to je přesně ta tenká linie, podle níž jsou hráči posuzováni.

Myslím, že to všechno pro mě opravdu ilustruje to, že přidání skutečného ofenzivního záložníka, který má tuto roli komfortně zažitou, uvolnilo Lacazetta i Aubameyanga, aby se mohli mnohem více soustředit na ty stránky své hry, ve kterých jsou oba lepší, než když pomáhají tvořit hru.

Pro angličtináře přidávám ještě odkaz na průzkum Arseblogu, který Arseblog v tomto článku vyhlásil: Anketa Arseblogu v angličtině.

Zdroj: Arseblog, Zdroj statistických údajů: Opta via WhoScored, StatsZone, osobní databáze Arseblogu. StatsBomb via FBRef.