Začíná Wengerova klíčová sezóna

Muž, který je mnohými pasován na nejúspěšnějšího manažera v historii klubu, se stává na počátku sezónu 2011-2012 stále více osamělou figurou.

 

Francouz, který vyhrál více trofejí a vedl klub ve více zápasech než jakýkoliv jeho předchůzce, je všeobecně až závistivě obdivován pro svoji oddanost a stálost fotbalové filozofii, kterou vštěpuje hráčům a klubu.

A přesto mnozí věří a vědí, že je při přípravě na svoji šestnáctou sezónu na severu Londýna vystaven silným tlakům.

Období bez trofejí trvá již šest let a stále pokračuje, aktivita na přestupovém trhu v poslední době nestojí za zaznamenání a nyní se musí vyrovnat s pravděpodobným odchodem dvou největších hvězd. Tohle vše způsobilo, že Wenger čelí zklamání a frustraci ze strany fanoušků v měřítku, na které nebyl nikdy zvyklý.

Jednoduše řečeno, je tohle zlomová sezóna pro Arsene Wengera?

„Toto je období skutečné nejistoty v klubu,“ prohlásil bývalý hráč Nigel Winterburn pro BBC. “Nikdo samozřejmě nemůže vyhrát vše, ale pro Arsenal je to již příliš dlouho, kdy získal nějakou trofej a fanoušci jsou neklidní. Je to pocit skutečné starosti o osud klubu. Proces budování týmu se zdá v posledních letech zadrhávat, týmu odcházejí největší hvězdy a klub zatím nepředvedl žádný výraznější krok na přestupovém trhu.

Stále věřím, že Arsene Wenger je pravý muž pro tuto práci, ale dokážu se podívat na situaci i z druhé strany a chápu frustraci fanoušků. Tento tým musí něco vyhrát skutečně brzy.”

Nespokojenost většiny fanoušků byla jasně zřetelná už v závěru sezóny, kdy byl tým vypískán po závěrečném zápase s Aston Villou, na konci tažení, v kterém byl úspěch již tak blízko a nakonec nepřišel v žádné ze čtyř soutěží. A projevila se znovu i na začátku nové sezóny v závěru přípravného zápasu s New York Red Bulls.

Je to velká změna pro Wengera, který se ještě nedávno jevil jako nedotknutelný, pro muže, který přinesl do klubu fotbalovou revoluci a odsoudil tvrdošíjný a pragmaticky herný styl “boring, boring Arsenal” k zapomnění a zajistil si tím takřka bezmezné bezpečí na svojí pozici.

S Thierry Henrym na hřišti a s Davidem Deinem, který prohlásil, že Wenger získal doživotní práci,  v zádech si jen těžko někdo mohl představit, že přijde doba, kdy nebude bývalý trenér Monaka na tribunách zbožňován.

Bohužel, ve fotbale se věci rychle mění.

“Arsene Wenger je povahou vítěz, to je jeho největší kvalita, a odvedl úžasnou práci”, říká pro BBC Lee Dixon. “Není ale pochyb o tom, že fanoušci jsou neklidní a tým se musí v letošní sezóně zlepšit. Jsem si jistý, že nikdo to neví lépe než Wenger.”

Pro mnohé je zklamání výsledkem výdajové politiky Arsenalu. Klub se řídí politikou finanční soběstačnosti a Wenger odmítá výdaje na drahé posily, spíše se soustředí na výchovu a rozvoj mladých hračů a rozvoj týmového ducha v mládežnických kategoriích.

Někdo by mohl argumentovat, že dosažené výsledky v poslední době ukazují na selhání této politiky, ale těm byla odpovědí prohlášení na začátku transferového období. Arsene Wenger se zavázal být “velmi aktivní” na přestupovém trhu, Ivan Gadzidis předpovídal, že klub čeká “skutečně pilné přestupní období”.

Zatím však do týmu přišli pouze Gervinho, Alex Oxlade-Chamberlain a Carl Jenkinson. Fanoušci jsou zmateni rozporem mezi prohlášeními a skutečností, že se stále nepodařilo posílit defenzivu.

Výstižně to popisuje Nigel Winterburn: ”Podíváme-li se na Arsenal posledních let, je jasné, že problém leží v defenzivě. Hra zadní čtyřky, brankář, obranná hra v záloze – nic z toho není dostačující. Srovnám-li to s týmem, ve kterém jsem hrál, tento tým je nepochybně napřed v technických schopnostech, ale pokulhává v organizaci, síle a zarputilosti. Arsenal musí v těchto oblastech posílit, jinak nás čeká zklamání.”

Alex Flynn, autor knihy “Arsenal – budování moderního superklubu”, uvedl pro BBC: ”Nedostatky jsou zřetelné již nějaký čas, jistě nejméně dva roky, přesto nebyly tyto posty nijak posíleny. Fanoušci i odborníci se shodují – proč Wenger neposílil obranu? A nejde pouze o toto. Zdrojem zklámání pro fanoušky jsou hlavně promeškané příležitosti. Wenger promeškal možnost získat Marka Schwarze i Shaye Givena, stejně tak Xabi Alonsa. A možnost získat silného stopera se zažitým anglickým stylem hry  je opomíjena rok za rokem. To ve fanoušcích vyvolává obavy.”

Bylo by nefér dávat všechnu vinu pouze Arsene Wengerovi.

Winterburn stále pevně věří, že Wneger je muž na svém místě, Neville jej označuje za „jednoho z nejlepších“ a Dein, Wengerův věrný spojenec během jeho působení v klubu do roku 2007, odrážel útoky na svého oblíbence během pořadu BBC Radio 5 Live minulou neděli.

„Lidé si pamatují, čeho dosáhl,“ prohlásil Dein. „ Podceňujete Wengera na vlastní riziko.“

Oficiálně má Arsene Wenger podporu klubu, i když vlastník Stan Kroenke zůstává málomluvný. Gadzidis prohlásil, že představenstvo klubu podporuje Wengera „na 100%“.

Celou věc ale komplikuje současný rozpad týmu.

Cesc Fabregas a Samir Nasri pravděpodobně opustí klub, stejně jako Emmanuel Eboue, Nicklas Bendtner a Manuel Almunia, kteří mohou následovat Gaela Clichyho a Denilsona.

„Jsem si jistý, že neaktivita na přestupním trhu souvisí s tím, že Wenger čeká na výsledek jednání ohledně Nasriho a Fabregase,“ zastal se manažera Dixon. „Se zvyšující se pravděpodobností odchodu těchto hráčů, by měla rychle následovat přestavba týmu a Wenger by měl podepsat jednoho nebo více hotových hráčů pro první tým, vůdců schopných tým podpořit v kabině i na hřišti.“

Z aktivity na přestupním trhu – nebo ještě lépe neaktivity – není možné vinit pouze Wengera.

„Dokud je spokojené představenstvo, je vše v pořádku,“ říká Flynn, bývalý konzultant FA. „Při celkovém pohledu na fungování klubu je možné říct, že se jedná o jeden z největších fotbalových klubů světa. A to je místo, kde ho chce představenstvo mít. Získávání trofejí je pro ně pouze bonus.“

Skromnost na přestupovém trhu vynikne zvlášť ve srovnání s rivaly týmu ze severu Londýna.

Od ledna tohoto roku utratil Arsenal £23m. Ve srovnání s Manchesterem United (£ 53.8 m), Chelsea (100 milionů liber – po potvrzení přestupu Romela Lukaku), Manchesterem City (£ 80m) a dokonce i Liverpoolem (£ 102 m) je to opravdu málo.

„Arsenal je dva až tři hráče vzdálen od posledního kroku k velkému úspěchu,“ řekl bývalý obránce Manchesteru United Gary Neville tento týden. „Byli již skutečně blízko a potom zklamali. Musí udržet hráče, které mají nebo investovat do nových.“

Z toho všeho vyplývá, že Wenger se ocitl na rozcestí a musí se rozhodnout – opustit styl a filozofii, která mu přináší uznání a obdiv, ale nepřináší trofeje nebo dál trvat na svém dlouhodobě upřednostňovaném přístupu „mládí vpřed“ a riskovat nespojenost fanoušků.

V průzkumu Arsenal Supporters‘ Trust z tohoto léta 76% příznivců uvedlo, že je „méně než spokojeno“ s výkonem klubu v posledních letech.

Ještě více znepokojující je pro Wengera, že pouhých 40% respondentů si myslí, že by měl i nadále vést tým, pokud se jim nepodaří v této sezóně již po sedmé v řadě vyhrát nějakou trofej, zatímco 69% si myslí, že věrnost fotbalové filozofii má přílišnou přednost před možností vyhrávat trofeje.

„Chcete-li vyhrát Premier League, musíte mít připraven herní styl pro okamžiky, kdy nemáte v držení míč. A nejsem si jistý, že tým Arsenalu je právě v tomto ohledu dostatečně dobrý,“ uvedl Dixon. „Musí dojít ke změně mentality, pracovat mnohem tvrději a kolektivněji na rychlém znovuzískání míče. Toto není otázka pouze individuálních schopností a nasazení, tohle je o starém dobrém koučinku.“

Vše uvedené vede k opravdovým starostem o budoucnost klubu.

Mezi fanoušky roste rozčarování nad výsledky a sám Gazidis uvedl, že budoucnost Arsene Wengera je i v rukou fanoušků. Wenger musí dokázat, že neztratil nic ze svého kouzla, které přineslo 3 ligové tituly a 4 vítězství v FA Cupu v prvních devíti letech jeho působení u týmu.

Přišel čas, kdy musí Arsenal a Wenger odrazit připomínky k dlouhému času bez trofejí,“ říká Winterburn. „Pro mnohé fanoušky trvá čekání na úspěch již příliš dlouho.“

Před Arsene Wengerem stojí nesporně fascinující sezóna…

(Sam Lyon, BBC)