Zapomenuté a tiché Highbury…

 

Za necelý měsíc to bude přesně pět let, co Arsenal slavnostně otevřel nový fotbalový stánek, nazývaný nyní podle letecké společnosti The Emirates Stadium.

Fotbalová historie na Highbury se uzavřela dne 19.4.2006 a gólovou tečku za téměř stoletou historií udělala jedna z legend kanonýrů, Kolo Touré v zápase s Villarealem. Ihned po skončení sezóny 2005/2006 pak na krásný pažit Highbury najely buldozery a začala přestavba stadionu na středisko luxusních bytů se zónou oddychu.

Nezasvěcený pozorovatel, který dnes na Highbury zavítá, bude jen těžko dohledávat stopy po původním stadionu, tak pečlivá byla práce architektů. Ten fanoušek, který však Highbury zažil ať při zápase nebo při stadium tour, však najde několik míst, která budou ještě dlouhá desetiletí připomínat historii největšího londýnského klubu. Stačí jen nahlédnout přes vstupní dveře East Standu a znovu na vás dýchne historie, kdy stejnými dveřmi, po stejné dlažbě chodili všichni chairmani, hráči či obslužný personál. Nahlédnutím do parku, který je dnes na místo krásné travnaté plochy, pak návštěvník zjistí, že klub na věrné fanoušky z Highbury nezapomněl. Jejich slávu připomíná jedna lavička v parku mezi původními tribunami, možná přesná kopie té první „bench“ z prvního zápasu na Highbury, kdo ví…..

Vstup do komplexu Highbury je možný například z Avenell Rd, takže z metra Arsenal doleva po Gillespie Rd, potom podél East Standu a hned doprava,  tak neváhejte…

 

/Patrick, foto vlastní/