Ádův Blog – Our Ideal Striker

Zdravím Vás, kanonýři. Konec sezony se nezadržitelně blíží a s ním i přestupové období. Z všemožných zdrojů se na nás neustále valí, že Arséne Wenger je konečně rozhodnut utratit větší obnos financí za nákup posil. Tudíž jsem se rozhodl udělat jakýsi průřez spekulacemi a vybrat na každý post 3 nejvíce pravděpodobné a dle mého názoru ideální posily. Dnes se budu věnovat hrotovým útočníkům. 

Loňské léto nás opustil náš kapitán, který v daný moment mohl leštit svoji Golden Boot za nejlepšího střelce uplynulého ročníku Premier League. Čekala se tedy adekvátní náhrada. Jak všichni víme, Arséne Wenger přivedl Oliviera Girouda, horké zboží z Ligue 1. Olivier měl za sebou výbornou sezonu v dresu nečekaných, možná až šokujících vítězů francouzské nejvyšší soutěže – Montpellier Hérault Sport Club. Ve zmíněné sezoně se Giroud stal tahounem a nejlepším střelcem svého klubu. Ale tato sezóna byla prakticky jediný výraznější zářez, o který se mohl opřit, což na mnohé fans působilo lehce skeptickým dojmem. Ve své první sezóně v dresu s kanónem na hrudi za ním stojí solidní čísla, v lize si za 33 zápasů připsal 11 branek a 5 asistencí. Opravdu to nejsou zlé statistiky, ale ruku na srdce, útočník no. 1 v týmu, který chce vyhrávat trofeje musí mít na svém kontě branek ještě podstatně více. Uvidíme, jaký progres udělá Giroud ve své příští sezoně, rozhodně se stal pro tým platným, ale nejsem si jistý, zda-li tento typ útočníka je nejlepším řešením do našeho kombinačního stylu hry a při našich „kvalitních“ centrech do vápna. Oli mi vždy více seděl do rozestavení 4-4-2, kdy by na hrotu spolupracoval s pohyblivějším spoluhráčem. Přeci jen, pokud chcete hrát kombinačně a vysílat kolmé přihrávky za obranu, musíte mít na hrotu hráče, který je bude stíhat. A jelikož od startu náběhu k vápnu je většinou cca 10-15 metrů dlouhý sprint, rozhodujícím faktorem je výborná akcelerace, kterou Giroud bohužel neoplývá. Pojďme si tedy představit kandidáty, kteří jsou s Arsenalem spojováni a potřebné atributy pro náš systém hry a rozestavení mají.

 

Robert Lewandowski

Tohoto „strikera“ zřejmě netřeba představovat. Již druhou sezonu za sebou je nejlepší střelec Borussie Dortmund, letos nejspíše i celé Bundesligy. Je tomu několik málo dní, co čtyřmi góly sestřelil Real Madrid a tak se výrazně přičinil o jeho vyřazení z Ligy mistrů. Jeho přednosti jsou rozhodně četné. Výborná orientace ve vápně, skvělé náběhy, kvalitní zakončení pravou i levou nohou a při své výšce je i výborným hlavičkářem. Letos v Bundeslize zaznamenal za 28 zápasů 23 gólu, v Lize Mistrů za 12 zápasů vstřelil 10 branek. To jsou opravdu ohromná čísla, zde je kvalita prakticky zaručena. Jeho cena se odhaduje na 24.500.000 £.

http://www.youtube.com/watch?v=M–4HzPcFgk

Stevan Jovetić

Dle médií schází k přestupu kapitána Fiorentiny do Arsenalu již jen dořešení formalit. Dnes o tom informoval například server caughtoffside.com. Cena by se měla pohybovat okolo 26.000.000 £, což mi příjde trochu zavádějící vzhledem k vyjednávacím schopnostem Arséna Wengera. Dokud to nebude oficiálně potvrzeno, rozhodně to nemůžeme brát za hotovou věc, takových „jistot“ tady už bylo mnoho…Jovetić je rozhodně kvalitním hráčem, nicméně si nejsem jistý, že je to přesně ten typ útočníka, kterého potřebujeme. Často hrává i na postu tzv. podhrota a přeci jen to není v Serii A taková „goalmachine“ jako třeba Edison Cavani. V lize letos vstřelil za 27 zápasů 12 branek a k nim si připsal 4 asistence. Zda-li to jsou dostatečná čísla nechám na Vašem posouzení.

http://www.youtube.com/watch?v=dW_fFxq32xs

Pierre Emerick Aubameyang

Je dost možné, že pro mnohé je tento hráč velkým otazníkem. Letos jsem jej viděl hrát cca v 15ti zápasech a o svých kvalitách mě jednoznačně přesvědčil. Disponuje famózní rychlostí a akcelerací, výborným výskokem, technikou a velice kvalitním zakončením. Stojí za ním taktéž výborné statistiky. Letos v Ligue 1 za 33 utkání vstřelil 19 gólů (Za zmínku taktéž stojí fakt, že krom jediné branky vstřelil všechny ze hry.) a na 14 jich přihrál! Což z něj dělá 2. nejlepšího střelce Ligue 1 (před něj se dostal pouze Ibrahimovič) a nejepšího nahravače vůbec. Ve věku 23 let opravdu velice zajímavá vizitka. Pierre krom klasického hrota dokáže hrát i na obou křídlech, což by dávalo Arsénovi prostor k rotaci s Giroudem. I když tento klenot St. Ettiene je přezdíván „African Neymar“ stylem hry i pohybem mi nápadně připomíná Thierry Henryho. Jeho cena je momentálně odhadována „pouze“ okolo 10.000.000 £, tudíž i z tohoto hlediska, ideální Wengerův nákup a já doufám, že si jej náš Boss nenechá ujít. Nicméně situaci lehce komplikuje fakt, že o Aboumeyanga podle médií projevily zájem již mnohé další kluby krom nás, například Totten*am, Chelsea, PSG, Newcastle, Borussia Dortmund, AS Řím etc.

http://www.youtube.com/watch?v=KvYMYHePCFE

Přeji Vám příjemné čtení a budu se těšit na diskuzi pod článkem. Do příštího „dílu“ se loučím, Gooners!

Áda