Aršavin: Dech mi došel už v prvním poločase

Boris Levin, redaktor ruského Sport-expresu, přináší rozhovor po zápase s Fulhamem.

V domácím boji proti Fulhamu byl Andrej Aršavin jedním z nejaktivnějších v sestavě kanonýrů a od anglických médií dostal kladná hodnocení (Skysports ho o označil za nejlepšího hráče zápasu). Utkání ale neskončilo tak, jak si Arséne Wenger přál: svěřenci francouzského trenéra uhráli čtvrtou bezgólovou remízu v řadě.

Jak probíhal druhý zápas (Aršavina- pozn.) v Anglii?

Fakticky byl kopií předchozího zápasu se Sunderlandem. Opět jsme měli mnoho šancí, ale na ukazateli výsledků zůstala nula, proto pocity jsou nyní velmi daleko od příjemných.

Rozebírali jste v týmu další bezgólový zápas?

Ani ne. Co tady rozebírat. Přece každý chápe, že to není normální.

Jste spokojen s vlastní hrou?

Celkově ne. Byl to pro mě těžký zápas. A navíc jsem měl nevydařené momenty. Zejména si vyčítám dva odskoky po rozích, které jsem zkazil, v obou případech se mi nepodařilo zavěsit.


Ale byly i jiné situace. Napočítal jsem tři vaše přihrávky, které se mohly stát gólovými, ale vaši spoluhráči je nedokázali využít.

Nepřijel jsem tady, abych počítal svoje góly nebo přihrávky. Hlavní je, aby vyhrál tým, ale ten se zatím spokojí s remízami. Každá z nich nás vzdaluje od hlavního cíle – příštího ročníku Ligy mistrů.

Sám jste měl ale příležitosti změnit stav na ukazateli skóre.

Máte na mysli moji střelu nad branku v prvním poločase? V této situaci byla přihrávka příliš prudká, míč už letěl, střílelo se mi velmi nepohodlně. V samotném závěru jsem měl výbornou příležitost, ale brankář hostí ji skvěle zlikvidoval. Jednoduše máme smůlu na vydařené dny cizích brankářů. Nejdříve prvotřídně zachytal Fulap ze Sunderlandu a nyní Schwarzer. Je pro mě záhadou, jak ve druhém poločase vyrazil míč hlavou po střele Diabyho. Co se týká mé situace, ne zcela správně jsem převzal míč, měl jsem ho zpracovat pravou nohou. Bylo by sice nepohodlné střílet, ale úhel by se výrazně zvětšil. Ale střela i tak byla prudká a pro Schwarzera vůbec ne jednoduchá. Přesto hrozbu odvrátil. Dokonce i tyčka zahrála ve prospěch soupeře.

Během zápasu jste vyměnil tři pozice. Začal jste jako pravý halvbek, pak jste se přesunul do útoku a skončil jste na levé straně zálohy. Nebudu se ptát, kde se cítíte nejlíp, protože ruský fanoušek ví, že v útoku. Nepřináší taková záměna míst dodatečné potíže?

Ne, v záměně míst nejsou žádné problémy. Jinou otázkou je, nakolik efektivně hraji na jednotlivých pozicích. Ale to je už otázka pro trenéra

Vaši spoluhráči několikrát nezpozorovali, kde nabíháte. Nevěří vám?

Spíše, ještě úplně nerozumí. Zatím si na sebe zvykáme. Zatímco v Zenitu Anjukov, když mi přihrával, už věděl, kde má běžet, aby dostal zpětnou přihrávku, tady musíme pracovat a pracovat na vzájemné souhře. Čím více budeme hrát společně, tím méně mých náběhů zůstane bez porozumění a vzájemná spolupráce s týmovými kolegy bude o to účinnější.

Zatím jste velmi zjednodušil vlastní herní projev. Nebo se to jen zdá?

Upřímně, všechno se odvíjí od přání málo chybovat. Musím si zvykat na nový fotbal a na nové spoluhráče, pak moje hra probíhá v obvyklých kolejích.

Z tribuny to vypadalo, že v polovině druhého poločasu jste citelně unaven. Bylo tomu tak?

Ano, dech mi došel už v prvním poločase, ale ve druhém jsem odepnul i nohy. (Směje se). Ale vážně, nejsem schopen odehrát celý zápas v dobré fyzické kondici. Myslím, že každé další utkání bude z tohoto pohledu jednodušší. Musím nabírat síly zrychleným tempem, poněvadž za dva a půl měsíce je opět volno. Proto jsem velmi rád, že jsem byl na hřišti celých devadesát minut.

Jednodušší to bude mít i tým, když se nyní začnou vracet zranění hráči.

Všichni v klubu netrpělivě čekají na jejich návrat, ale přesto není důvod ztrácet body jako v posledních zápasech. Sunderland a Fulham jsme měli přehrát.

Bude to silná rána pro klub, když se nedostanete do Ligy mistrů?

O tom nechce nikdo vůbec přemýšlet. Velmi jsme si zkomplikovali svoji pozici v boji za místo ve čtyřce, ale boj ještě vůbec neskončil.

Anglická Premier league se stala v Rusku velmi populární. Je to pro vás důležité?

Jsem velmi rád, že jsou lidé, kteří mi nadšeně fandí. Udělám všechno pro to, abych nezklamal jejich naděje.

/Sport-expres/