Arseblog: Arteta, specifičnost a přestupový trh

Měsíce přemýšlení, „Proč máme Williana, který už nemůže být Willianem?“, si na člověku vyberou svou daň. Což je v pořádku, protože tato doba sledování Williana, který už není Willianem, má vliv i na fanoušky. Sklízíme, co jsme zaseli, atd.

Vím, že je snadné být cynický, ale jedna z věcí, které mě v létě opravdu zajímají, je pokusit se přijít na to, jestli budou nějaké taktické posuny založené na hráčích, které podepíšeme. Uznávám, že to vyžaduje, abychom skutečně podepsali některé hráče. Ne něco, co jsme zatím oficiálně zvládli, ale také jak a kdy se to stane. Jsem zvědavý, jestli to značí nějaké možné změny.

Pokud jde o to, jaký byl dlouhodobý plán pro tým, tak ještě v prosinci loňského roku byl manažer otevřený jako nikdy předtím:

„Chceme přejít na 4-3-3, a na to potřebujeme hodně specifik v každé pozici, ale ty teď na pěti nebo šesti pozicích nemáme.“

Někteří to tehdy pokládali za trochu neužitečné, říkali, že hráči, které jsme měli, nemohli hrát, jak jsme chtěli, ale nemyslím si, že to bylo tak striktní. Přinejmenším to načrtlo vizi toho, co chce, a fotbal, který chce, abychom hráli. I když bych mohl být klasifikován jako nějaký divoký optimista (nebo idiot), nemůžu uvěřit tomu, že fotbal, který Arteta zatím předváděl, je to, co opravdu chce.

Je to muž vzdělaný v Barceloně, a i když měl několik vlivných let pod manažery jako Walter Smith a David Moyes, nejvíce spolupracoval se dvěma z největších ofenzivních manažerů všech dob – Arsene Wengerem a Pep Guardiolou. Možná jsem naivní, ale žádný tým, který dá v lize 55 branek, nikdy neudělá nic podstatného a žádný manažer, který nepřetržitě předvádí takovéto výkony, si dlouho práci v klubu, jako je Arsenal, neudrží. Nedělá tě to atraktivním ani pro jiné kluby, ve kterých bys mohl mít ambice pracovat.

Může to být i případ, že Arteta chce hrát otevřenější, expanzivní a útočný fotbal, ale prostě to nejde, nemyslím si ale, že je to něco jiného než být někdo, kdo je šťastný s týmem, který prostě nevytváří dostatek šancí a soupeři nezpůsobuje dost problémů. Je to jeho opravdu první „řádné“ léto ve vedení, protože i když to bylo v loňském roce kvůli pandemii stejné pro všechny, bylo to stále směšně komplikované a odlišné od normálu.

Což neznamená, že už do jisté míry nepřetvořil mužstvo, ale je to trochu jako brousit staré dveře, než je natřete. Starý vločkovitý lak, Özilovi praskliny, Mustafiho skvrny, otravný suk jménem Guendouzi – to vše je pryč, spolu s dalšími. To byl ale kognitivní proces a letos v létě má šanci to přelomit. Všichni se díváme, jakou budou mít dveře barvu. Budou nádherně červené a bílé, nebo neuspokojivě hnědé? Zní to trochu prostořece, ale hráči, které Arteta a klub přivedou v létě, musí mít transformační účinek na naši sezónu.

Ať už si myslíte, že věci „po Vánocích“ jsou nesmysl nebo ne, myslím, že je na čem stavět. Roční období se dají posuzovat jen podle toho, co děláte od srpna do května. Počítám, že je zde asi trochu více prostoru, pokud začnete rychle a pak stáhnete ocas, na rozdíl od hrozného začátku a drtivého konce. Nakonec je to ale pozice v tabulce, která určí, jak je vaše práce vnímána. Pokud vás oba scénáře posunou na 8. místo, pak to nestačí, bez ohledu na to, jak jste se tam dostali.

Arteta není hloupý člověk, takže ví, že Arsenal se musí zlepšit. Teď jde jen o to, jak to zařídí. Má dost důvěry/víry ve vlastní fotbalovou vizi, aby to dokázal? Pokud ano, pak je na něm, aby identifikoval hráče, kteří do tohoto zapadnou, a na klubu, aby tyto hráče podepsal. Poté jsou všechny sázky smazány, žádné výmluvy, protože to bude skutečně jeho tým, a je na něm, aby produkoval fotbal a výsledky, který by měl Arsenal požadovat.

/arseblog.com/

Tags:

Komentáře

  • XhakaBoy (karma: 1183) #1

   Ani zdaleka nemáme všehochuť … je pravda, že nemáme hráče pro jeden specifický styl, ale stejně tak nemáme na švédském stole všechny ingredience. Arteta skutečně to co postavil musel postavit s tím co mu zbylo + Partey a jak bylo uvedeno v textu, tak problémů bylo strašně mnoho… a až odejdou problémy, tak stále zůstávají průměráci, kteří jsou dobří na backup, ale ani náhodou jako stavební kámen. A to nemyslím nějakého konkrétního stylu, ale VŮBEC ŽÁDNÉHO stylu.

   Po čistce v podobě Ozila, Mustafiho, Kolasinace (určitě brzo odejde natrvalo), Guziho, Torreiry, zřejmě Xhaky (v blízké době) je sestava směšně prázdná.
   Stavět se dá na ESR, Sakovi, Parteyem, Aubovi, Lacazettovi (ale ten zřejmě odejde), Gabrielovi, Tierneym, Pepém a Martinellim.
   A k tomu přičteme Holdinga, Marího, Elnenyho a Chamberse, kteří jsou dobří jen na backup, jen na lavičku. (můj názor, neberu jiným jejich rozdílný názor)
   Potom je veliký risk stavět na nejmladších hráčích, protože je šance, že je utavíte. Navíc s nimi musíte jinak pracovat a zároveň potřebujete (většinou) nějakou vůdčí osobu co je povede. Nám jedna z největších autorit v podobě Xhaky odchází a Arsenal dominantními figurami zrovan v tuto chvíli neoplývá.

   Takže … když jsme vybrousili palubu, zjistili jsme že pod čarou ponoru máme díry. Děsnou spoustu děr.
   Bellerín odchází… je potřeba za něj sehnat nejen náhradu ale dokonce upgrade. Xhaka odchází a u něj je problém, že si nemyslím, že by jsme chtěli hledat typologicky stejnou náhradu… Auba není skutečný lídr, přestože je kapitán… takže kdo tam bude plnit úlohu lídra? Leno? Tierney je asi jediný koho na to všichni vidíme, ale mám strach že pod tíhou jeho častých zranění to neunese… protože s případnou kapitánskou páskou (byť i pomyslnou, protože kapitánem bude možná stále Auba) těch povinností na něj spadne skutečně mnoho.

   A teď ty nedostatky… Nemáme vyřešený hrot… může to znít směšně, když tam může hrát Auba, Laca i Martinelli, ale Auba je na hrotu ztracenej, když pod sebou nemá někoho kdo by mu servíroval míče… navíc je produktivnější ze strany, neumí si sejít pro míč a do mezihry je nepoužitelný. Lacazette naproti tomu je při sebězích skvělý, pressuje celý zápas, ale chybí mu Aubův zabijácký instinkt. Martinelli na hrotu zatím nenastoupil, vůbec netuším(e) co od něj čekat.
   Kreativní část zálohy … ESR … a naprosto osamocen, bez něj (když se zraní, nebo když ztratí drive a formu) jsme tam kde jsme byli před zimou … nulová kreativita, asbolutní neschopnost hrát přes střed hřiště.
   Defenzivní část zálohy … až mám strach co Arsenal plodí za kulišárnu … máme Parteyho, což je super, k němu Elnenyho, což je jako backup fajn… ale když odchází Xhaka, tak mu hledáme parťáka… spekuluje se o Rubenu Nevesovi a Aouarovi … jestliže přijde Aouar, tak se Partey může rozloučit s tím, že by hrál box to box … bude přišpendlený na DM a tam podle toho co poslouchám na jednotlivých podcastech apod. nevynikne … on sice byl v Atleticu defenzivnější z double pivotů, ale byl velmi aktivní směrem do útoku. Na druhou stranu když přijde Neves, tak Partey bude mít možnost více jít dopředu, ale on taky není hráč co zabíhá do vápna… není gólový, takže on ten útok taky moc neposune. Takže to je další nutnost jakou řešit… je nutné najít balanc v záloze.
   O obraně opět těžké se bavit. Pravého CB nám zřejmě přijde zalepit White a už jen doufejme, že to udělá dobře. A hledání pravého beka (asi všichni bychom si přáli pravonohé dvojče Tierneyho 😀 ) bude hlavní sága celého přestupáku.
   Dokonce ani toho brankaře nemáme vyřešeného. Leno nepodával tak neomylné výkony co předminulou sezónu, nemáme vyřešený jeho kontrakt a s jeho rozehrou je to horší a horší. Pro všechny styly, co chtějí držet míč je naprosto nezbytné, aby v nich figuroval brankař, co má kvalitní rozehru. Spekulace o Onanovi utichly …

   Během tohoto přestupáku jsem víc tichý než v těch předchozích. Myslím na různé možnosti jak by Arsenal mohl hrát každičký den… každičký den si kreslím taktiky, formace, rozestavení obranné i útočné … ať už nakreslím cokoliv a do rozestavení doplním kohokoliv o kom se spekuluje, tomu týmu vždycky něco chybí. Buďto je ten tým jednostranný(alias je u něj potenciál jen na jedné straně hřiště, což je u Arsenalu celkem velký problém poslední asi 4 sezóny, teď mi přijde, že naše pravá strana je naprosto bezzubá… že naše útoky přes levou stranu jsou (hlavně díky Tierneymu) o dost plynulejší a že na pravé tsraně, ať už tam hraje Pepé nebo Saka, tak je to ten daný hráč sám proti celému světu… někdy se zadaří a je z toho krásný gól jako když si Pepé prosóloval proti CP celou obranu, ale většinou je prostě pravá strana zařízlá), když jste jednostranní, tak proti vám soupeř začne hrát pressingovou past a tu vaši silnější stranu si pohlídá. Bez Xhaky nebudeme mít nikoho kdo by míč kvalitně a rychle přenesl míč na druhou stranu a Nevés si to jako pravák bude muset obíhat, na což bude někde muset získat čas, kterého ani Xhaka nikdy moc neměl.
   Další problém je, že když Auba bude na LW a že on nebrání ani nepressuje, tak pdo ním bude muset být někdo, kdo se o jeho defenzivní práci postará… což Tierney velice dobeř zvládá, ale opět ho to omezuje v jeho hře dopředu. Auba je taky veliká neznámá.. nikdo neví jak to bude s jeho výkoností. Takže abych to zkrátil… jsem neuvěřitelně zvědav, co si Arteta usmyslel, jak to hodlá realizovat a jestli to skutečně klapne, protože teď je skutečně složité si představit cokoliv týmového a vybalancovaného… přijde mi, že pro ten mišmaš nás táhnou kupředu jen jednotlivé individuální výkony pokaždé někoho. Je načase do toho pořádně hrábnout a udělat z Arsenalu skutečný tým. A já jsem skutečně zvědav, jak se to Eduovi a Artetovi podaří.

    • XhakaBoy (karma: 1183) #1

     Long story short ….
     Můj osobní názor je takový, že nikdo nemůže vidět co vidí Arteta, protože ten tým má obrovskou spoustu proměnných a skoro na žádném postu nejsme zajištění.
     A protože nikdo nemůže vidět ani systém do kterého teď reálně Arteta hledá hráče, tak je nesmyslné kritizovat přestupy před tím, než se udějí… Bude Xhakův odchod tragédie? Možná… Bude Aouarův příchod spása? Nikdo neví… Posune nás někam příchod Nevese? Nikdo se neodvažuje hádat.

     … poukazuju na to, že narozdíl od jiných přestupáků, před tímhle nedoplňujeme, ale stavíme úplně odznova… a pro fanouška může být složitější v tom vidět koncept

     … nakonec přeju Artetovi a Eduovi mnoho štěstí 😀 … budou ho potřebovat
     … to podstatné je tady… na zbytek se konkrétně můžeš doptat 😀

     • mc1897 (karma: 175) #1

      Nikdo nemůže vidět ani systém do kterého teď reálně Arteta hledá hráče,
      – Suhlas (v zmysle nikto z nas tu v CZ/SK realite)
      Bude Xhakův odchod tragédie? Možná…
      – Nebude, nie je jediny dovod.
      Bude Aouarův příchod spása?
      – Nebude.
      Moj nazor na tento prestupak je ten, ze kostru mame, a zapchavame diery (minuly rok DM, teraz primarne CM a AM, a Mikel evidentne chce aj noveho lidra na CB). A Mikel este bude potrebovat rok (dalsie dva prestupaky), ak bude(me) mat stastie.

      |

Napište komentář

Musíte být pro přidání komentáře.