Arseblog: Když Tierneyho vyřadí zranění, je Saka přirozenou náhradou

Dosud nejsou k dispozici žádné aktuální informace ohledně zranění Kierana Tierneyho. To ticho mě znepokojuje. Objevily se neoficiální zprávy, že se klub obává, že by mohl pár týdnů chybět, ale to je vše.

Možná je to ticho způsobeno kvůli včerejším svátkům. Možná proto, že se čeká na sken. Možná se čeká na výsledek skenu. Doufám, že sken nepřináší špatné zprávy, protože naše naděje na dosažení úspěchu v této sezóně – a ve světle Liverpoolu stojí za to si připomenout, že je to nesmírně významné – se sníží, pokud bude po nějakou dobu chybět.

Za prvé, je to jeden z našich hráčů, kteří jsou jasnou volbou. Jak sezóna pokračovala, někteří přicházeli a někteří odcházeli, dokonce i vysoce postavení hráči, které byste nečekali, ale Tierney zůstal v tomto ohledu konzistentní. Za druhé, nemáme přirozenou náhradu, když jsme v lednu pustili Seada Kolasinace na hostování do Schalke. Chci říct, že je velká propast v kvalitě mezi těmito dvěma hráči, ale alespoň formálně je Kolasinac levý obránce.

Poslední dobou byl naší náhradou Cedric a bylo to OK. Nijak zvlášť dobré – tyč, jedna efektní přihrávka v jednom zápase (skóroval z ní Saka?), nijak zvlášť špatné. Použitelný. Ale i v sobotu proti Liverpoolu, jakkoliv byl Tierney unavený ze svých mezinárodních výkonů, jsme s ním byli v první půli lepší, než s Cedricem ve druhé. Což neznamená svalit vinu na náhradníka, ale mezery se zvětšily a Trent Alexander-Arnold demonstroval, proč je nejlepší útočící pravý obránce, a byli jsme potrestáni. Opět, aby bylo jasno, jsou tu i další viníci, ale Tierney prostě hraje jinak než Cedric.

Proto si myslím, že pokud Tierney po nějakou dobu chybí, měli bychom velmi vážně přemýšlet o použití Bukayo Saky na levém obránci. Pro mě je blízko přirozené náhradě, jakou máme, a myslím, že význam hráče v této pozici znamená, že se musíme snažit udržet co největší rovnováhu.

Teď vidím argument, že Saka byl v této sezóně tak dobrý napravo, že bychom si udělali ostudu, kdybychom ho z této pozice odstranili. To chápu, ale aspoň máme na tu pozici možnosti. Ano, jsou nedokonalé a touha lidí vidět je hrát je předmětem diskuze, ať už tam je kdokoliv. Rozdíl mezi dobrými a lhostejnými dny Nicolase Pepeho je velký, ale v této sezóně se v týmu prakticky neprosadil. Byly chvíle, kdy hrál dobře a pak si odseděl pár dalších zápasů. Musí být těžké vybudovat si nějakou formu/rytmus, když se tohle stane. Víme, že je schopen hrát lépe, než jsme během této sezóny viděli, i když…

Pak je tu Willian, který má daleko do mého oblíbeného hráče, a přestože je náš hlavní pomocník v této sezóně, nikdo nemůže přesvědčivě argumentovat, že byl od jeho příchodu do klubu něco víc, než průměr. Chvílemi byl přímo strašný, ale mám-li k němu být spravedlivý, jeho nejhorší výkony se shodovaly s nejhoršími výkony celého týmu, s těmi temnými, z listopadu a prosince. Nicméně je to pravé křídlo, i když jsme s ním hráli i jinde. Většinu své kariéry strávil na této pozici, tam byl nejlepší pro Chelsea a Brazílii.

Jedna věc, kterou je potřeba zdůraznit, když vezmeme v úvahu tyto dva je, že po velkou část této sezóny operovali na pravé straně, aniž by se někdo opravdu sehrál s pravým obráncem. Nebyl žádný ústřední tvůrce hry, žádný muž navíc ve vytvořených uličkách, a teď máme Martina Odegaarda. To by mělo být prospěšné pro oba.

Takže i když si myslím, že by nám Saka na pravé straně útoku chyběl, myslím, že mezera mezi ním a Pepem/Willianem je mnohem menší, než ta mezi Tierneym a Cedricem. Je také třeba připomenout, že Saka byl opravdu efektivní útočný výstup na levé straně a ve své první celé sezóně poskytl 11 asistencí, když hrál jako wing-back. To, co žádáme od našeho levého obránce, a myslím, že je schopen tam hrát, na rozdíl od jiné role. Když hrajeme se třemi vzadu, znamená to, že tráví hodně času jízdou do poslední třetiny hřiště, a jeho schopnost dodat kvalitu odtamtud by byla nesmírně důležitá.

I v této sezóně jsme ho v této pozici během zápasu posunuli a vytvořili si šance. Což znamená, že si nemyslím, že to úplně potlačí útočnou hrozbu, kterou má, jen to přijde z jiné oblasti hřiště. Možná to není tak velká branková hrozba, ale určitě vytvoří šance pro ostatní a vykompenzuje značné množství toho, co bychom ztratili z útočné perspektivy, pokud je Tierney mimo.

Poslední věc, která má být řečena je, že právě teď doufám, že tento blog je naprosto nadbytečný a přijdou dobré zprávy o zranění Tierneyho. Je těžké nemít strach, ale držím palce, aby to nebylo tak vážné, jak to vypadá. Jeho obličej, když byl v sobotu ošetřován na hřišti, nám řekl hodně. Bojím se, ale uvidíme, co se stane. Pokud to bude špatná zpráva, myslím, že přirozenou náhradou je Saka, a byl bych rád, kdyby Arteta zachoval současnou formaci/systém, než aby se vrátil k rozestavení – vzadu tři, které by ho mohlo lákat. Chápu, jestli má obavy z defenzívy, zvlášť když je Luiz pryč a Gabriel a Holding se proti Liverpoolu dost otřásali. Bylo by to pro mě ale příliš opatrné a pokud má tenhle tým silné stránky, jsou na druhé straně hřiště. Opři se do nich.

/arseblog.com/