Arseblog: Laca góly Arsenalu – Starost pro Artetu

Góly. Milujeme je! Jsou to esa. Točené, dělovky, vychýlené, rotované, přímé, vlastní, angličany – ať už je váš oblíbený jakýkoliv, je tu pro každého něco

Arsenal má však problém, protože jich pravděpodobně nemá dost, a muž, který dosáhl většiny našich branek je nyní, po vyloučení v zápase s Crystal Palace, postaven na tři zápasy mimo hru. Pierre-Emerick Aubameyang bude chybět na tři zápasy – Sheff Utd (doma), Chelsea (venku) a Bournemouth (venku-FA Cup) a jakkoliv se na to podíváte, je to důvod k obavám.

Zde je seznam všech našich střelců tuto sezónu:

Aubameyang (16), Martinelli (8), Lacazette (6), Pepe (5), Willock (4), Luiz (2), Nelson (2), Sokratis (2), Saka (2), Torreira (2), Ceballos (1), Holding (1), Maitland-Niles (1), Chambers (1), Mustafi (1)

Spoléhání se na Aubameyanga je zřejmé – a vypadá to, že se to může stát, když máte před brankou tak dobrého hráče, jako je on. Tým a jeho hra má tendenci se přiblížit tomuto hráči, i když to není zcela úmyslné. To je něco, na čem musí Mikel Arteta v příštích několika týdnech pracovat.

Když mluvil o této záležitosti, vyzval zbytek týmu, aby udělal více:

„Ztráta pravděpodobně nejdůležitějšího hráče není nikdy příjemná. Máme další hráče, kteří mohou hrát na této pozici. Pokusíme se najít způsob abychom byli co nejvíce konkurenceschopní.“

„Ostatní musí udělat krok vpřed, protože Auba nemůže týmu přispívat brankami. Někdo to musí udělat, a já chci vidět reakci.“

Říct to, je jedna věc, ale to, že se to taky stane, je věc úplně jiná. Klíčovým mužem, na kterém leží odpovědnost je zjevně Alexandre Lacazette. Posledních několik týdnů bylo pravděpodobně jeho nejhorších pro klub od jeho příchodu, co se jeho počínání v předbrankovém prostoru týká. Už předtím měl špatné období – v sezóně 2017/18, kdy zaznamenal 9 zápasů bez branky. V té době to však byla jeho první sezóna, a navíc měl problém s kolenem, který si později vyžádal operaci, takže došlo k určitému zmírnění.

Právě teď však vypadá, že je daleko od svých nejlepších výkonů. Pracovní rádius nemůže být špatný, ale v jeho pohybu okolo vápna je nedostatek ostrosti a přesvědčení. Myslím, že měl o víkendu proti Palace vstřelit branku, když se mu nepodařilo co nejlépe využít odrazu střely Nicolase Pepeho – v šanci, kterou pro něj poctivě vytvořil. Brankář si za excelentní dvojitý zákrok jistě zaslouží kredit, ale jistější útočník to musí proměnit. Myslím, že jeho rozhodnutí bylo důsledkem nedostatku sebevědomí v zakončení.

Naposledy se prosadil 12.prosince při remíze se St.Lutych v Evropské lize, ale v této sezóně v Premier League má pouze 5 branek z 15 zápasů. Je zde také otázka, jakou váhu mají jeho branky na Emirates. Na venkovních zápasech prostě není schopen vyrovnat se tomu, čeho je schopen doma. Pro mě vypadá jako hráč, který není zcela fit. Možná ještě trpí zraněním kotníku, které způsobilo, že na začátku sezóny chyběl 6 týdnů. Toto zranění si zřejmě nesl celé předsezónní období, a přesto jsme ho nasadili do Emirates Cupu, kde po několika minutách musel střídat.

Ať už je situace s jeho zdravím jakákoliv, je nejzkušenější variantou, kterou právě teď máme, a Arteta v něj v posledních několika týdnech projevil spoustu víry, takže očekávám, že bude mužem, který bude na hrotu v době Aubameyangovi nepřítomnosti. Všichni jsme mohli vidět, jak může branka pro útočníka všechno změnit. Takže doufejme, že se může vrátit zpět do formy, protože i když jsou všichni zdraví, potřebujeme v tomto týmu více střelců.

Bylo by také vhodné, aby se Nicolas Pepe s pár brankami přidal. Prvních 6 měsíců to zde pro něj bylo obtížné. Je jasné, že se objevily problémy s adaptací, a učil se životu v Premier League. Kopal to všude možně bez dostatečné ochrany, ale abych byl k němu spravedlivý, dorazil do klubu, který byl pod vedením Unaie Emeryho trochu v nepořádku. Volný pád začal v minulé sezóně a přenesl si to i do té letošní, a to jsou těžké podmínky pro každého. V neposlední řadě představoval nový podpis výzvy, které takový tah přináší.

V posledních týdnech však nastupoval pravidelněji, ale měl smůlu, že v sobotu nedal branku. Díky některým brankám v této sezóně vidíme, že má dostatek techniky a síly v zakončení, abychom mohli tvrdit, že může udělat víc. Je to také šance pro Gabriela Martinelliho, kterého bych rád viděl v několika příštích zápasech na levé straně. Vím, je mu teprve 18 let, ale už prokázal, že pokud mu dáte šanci, může skórovat.

Mám podezření, že jak Mikel Arteta hodnotí tento tým, bude se trochu obávat nedostatku branek ze středu hřiště. To, že Joe Willock je náš záložník s nejvíce brankami, vám něco řekne o našich problémech, které máme. V žádném případě to vůči němu není kritické, ale je to mladý muž, který se učí, a existuje více starších hráčů, kteří musí převzít trochu více odpovědnosti.

Vím, že okolnosti týkající se Mesuta Özila byly komplikované, a přestože pro něj byla sobota špatná, hrál pod Artetou docela dobře. Mohli bychom však vyprodukovat více. Za celý rok 2019 dosáhl v Premier League pouze dvou branek a dvou asistencí. Zjistil jsem, že věci mezi ním a Emerym nebyly správné, ale Emery je pryč a tento tým potřebuje určitou kvalitu, kterou Özil určitě má. Když se podíváte na tým a přemýšlíte o tom, kdo by mohl odevzdat více, je to určitě jeden z nich.

Pro Artetu je to ošidné a je to obtížná situace pro každého manažera, natož zbrusu nového, takže doufejme, že se mu podaří tyto selhávající útočníky zvednout, a že absence Aubameyanga nás nebude stát mnoho.

/arseblog.com/