Arseblog: Lednové přesuny, šířka kádru, rotace v pohárech

Mikel Arteta má dnes tiskovou konferenci před nedělním zápasem FA Cupu s Nottingham Forest. Je toho očividně hodně na co se ho ptát, a já mám podezření, že jako někdo, kdo musel nedávno vynechat zápas a tréninky kvůli Covidu, bude mít slušný výhled na události tohoto týdne. Se zprávou, že Pierre-Emerick Aubameyang má pozitivní test – pokud víme, už podruhé – je více než možné, že by se Arsenal mohl stát obětí epidemie, která by mohla vyžadovat, že bychom mohli usilovat o odklad, ale jsem zvědavý, co bude říkat na způsob, jakým jsou tyto situace řešeny.

Mezi soutěžemi je rozdíl a je tu naprostá netransparentnost – alespoň pokud jde o to, co se mohou dozvědět fanoušci – a to zvyšuje frustraci, kterou pociťují, když se zápasy odkládají. Zvlášť, když to přijde pozdě.

Další věci, o kterých by mohl mluvit: rozhodnutí pustit Ainsley Maitland-Nilese do Říma na hostování. Buďme upřímní, jeho odchod sám o sobě není velkým překvapením, ale načasování rozhodně ano. Se dvěma středními záložníky mimo AFCON, postrádáme s blížícími se zápasy hloubku v této pozici. Má snad nějaká „vnitřní řešení“, nebo je pravděpodobné, že se objeví nějaká aktivita na přestupovém trhu, která by tento měsíc mužstvu něco dodala?

K této dohodě ještě nedošlo, ale Římané hráli včera a prohráli 3-1 s AC Milán (Olivier Giroud skóroval), takže dnes by byl ideální den na vyhlášení podpisu, aby rozptýlil nevrlé fanoušky, kteří, přiznejme si to, už asi mají v tomto ohledu dost Josého Mourinha. Nemám žádný důkaz, že tomu tak je, neprošel jsem žádné jejich fórum nebo účty fanoušků, ale realisticky, kolik Mourinha potřebujete, aby to stačilo? Osobně řečeno by se to vešlo na hlavičku špendlíku, ale pak by se to vydělilo nekonečnem, a zmenšilo by se to, jako když Rick Moranis zmenšil své děti, a pak by se to opakovaně krájelo na dvě části, až by to mohl vidět jen největší elektronový mikroskop na světě. I tak by toho na mě bylo moc.

Bude tam samozřejmě i nějaký rozhovor o FA Cupu a potenciálu pro rotaci mužstva, ale právě teď je to zajímavá věc – jak jsme dnes diskutovali v podcastu – družstvo není tak široké, a je zde nějaká mezera mezi prvním týmem a generací, která přichází z akademie. Nejlepším hráčem na této úrovni je Folarin Balogun, a nemůže se dostat do mužstva – tak je trochu brzy na to myslet si, že někdo jako Charlie Patino, Omari Hutchinson a pár dalších, jsou připraveni nastoupit a začít nyní hrát. Myslím, že určitě. Byl bych velmi rád, kdyby se ukázalo, že se mýlím, ale návrhy, abychom hráli s dětmi v první etapě Carabao Cupu, abychom udrželi hráče čerstvé pro severolondýnské derby o tři dny později, se opravdu nehodí, když se podíváme na to, co máme k dispozici.

Pokud jde o přestupy, nemám žádný důkaz, který by něco podpořil, neslyšel jsem žádné šeptandy nebo zvěsti o lednovém příchodu, ale můj instinkt mi říká, že něco podnikneme. Kdo, co a kdy? Váš odhad bude stejně dobrý jako můj, ale vidíte, že tohle je družstvo, které má prostor pro zlepšení v několika klíčových oblastech, a to, že se usilovně tlačíme do TOP4, z toho dělá mnohem větší prioritu. Máme Lacazetta, Nketiaha, Chamberse, Elnenyho a Kolašinace, kterým v létě vyprší smlouva a nikdo z nich zřejmě nezůstane ve stávající podobě, zatímco situace s Aubameyangem se nezdá být tou, která by směřovala k obzvláště šťastnému konci. Je zde místo.

Další úvahou je, že v příští sezóně je velká mezera, kdy se koná mistrovství světa, takže pokud najdete správného hráče v lednu, některé adaptace mohou proběhnout před přerušením a opětným znovunastartováním soutěže. Možná nás to teď bude stát trochu víc, ale možná nám to bude připadat jako malá cena, pokud dostaneme správného hráče a jejich branky pomůžou upevnit naše umístění v TOP4. Neumím si představit, že by tohle nenapadlo manažera a lidi z vedení klubu, tak uvidíme, co se stane. Jediné, co bych řekl je, že ať uděláme tento měsíc cokoliv, ujistí nás to, že je to součástí stejné strategie jako v létě. Neznamená to, že nemůžeme přidat nějaké zkušenosti, ale pokud přivedete staršího hráče, hostování do konce sezóny dává smysl, dát jim smlouvu na 4 roky rozhodně ne. Každopádně, uvidíme.

/arseblog.com/