Arseblog: Lednový plán „B“ na útočníka

Zde je aktuální stav útočníků Arsenalu.

Alexandre Lacazette

K dispozici. Smlouva vyprší v červnu. Navzdory některým vágním návrhům mu bylo nabídnuto prodloužení, nic konkrétního v tomto ohledu ale nezaznělo. Statistiky Premier League: 16 zápasů, 3 branky, 3 asistence (zahrnují i vyhrané penalty), 15 střel, 8 na bránu. Odehráno 956 minut. Všechny soutěže: 5 branek (2 EFL + 3 PL), 4 asistence (1 EFL + 3 PL).

Eddie Nketiah

K dispozici. Smlouva vyprší v červnu. Mikel Arteta mluvil o tom, že si ho chce nechat. Hráč údajně odmítl prodloužení smlouvy. Statistiky Premier League: 4 zápasy, 0 branek, 0 asistencí, 1 střela, 0 na bránu. Odehráno 51 minut. Všechny soutěže: 5 branek (5 EFL), 11 střel, 7 na bránu.

Pierre-Emerick Aubameyang

V současné době není k dispozici kvůli disciplinárním prohřeškům. Nehrál od porážky 2-1 s Evertonem (6. prosince). Smlouva do června 2023. Statistiky Premier League: 14 zápasů, 4 branky, 1 asistence, 33 střel, 16 na bránu. Odehráno 1040 minut. Všechny soutěže: 7 branek (3 EFL + 4 PL).

Pár věcí mě zajímá. Mluvil jsem hodně o vytváření šancí, ale z těchto velmi základních statistik je jasné, že Aubameyang – s více méně stejným počtem startů jako Lacazette a s podobnými minutami – měl více střel na bránu. Nicméně v nepřítomnosti Aubameyanga se prosadili jiní hráči, a to stojí za zmínku, že od jeho disciplinárního prohřešku minulý měsíc, porazil Arsenal Southampton 3-0, West Ham 2-0, Norwich 5-0, Leeds 4-1 a prohrál s Man city 2-1, kdy branky byly rozprostřeny takto:

Saka-4, Martinelli-3, Smith Rowe-3, Lacazette-2, Odegaard-1, Tierney-1, Gabriel-1

Aubameyangův poslední gól v Premier League byl 22. října při výhře 3-1 nad Aston Villou na Emirates. Lacazettova čísla jsou z části měřítkem toho, jak v dnešní době hraje. On dělá víc, aby se pokusil spojit hru, hluboko, a i když to bylo v některých chvílích efektivní, tak to nechává tým bez hrotu a bez skutečné přítomnosti ve vápně soupeře.

Pokud jde o Eddieho, i když jeho minuty v Premier League byly mizivé, málokdy vypadal jako někdo, kdo se chystá dát branku. Špatně brousil lajny proti Evertonu, bojoval proti Forest v FA Cupu a je těžké udělat dobrý argument pro jeho použití v těchto hrách kromě toho, že je to asi všechno, co právě teď máme s jakoukoliv zkušeností v prvním týmu. Také hrát ho kdekoliv jinde, než na hrotu se zdá jako ztráta času, protože to není jeho pozice (jeho zápasy jsou skórovat proti slabším soupeřům v soutěži).

Naše problémy na hrotovém útočníkovi jsou odhaleny statistikami, ale naše oči nám toho v této sezóně také hodně napověděly. Potřeba něčeho dalšího dopředu je zřejmá a naléhavost je velká vzhledem k tomu, že se za šest dní uzavírá přestupní okno. Zdá se, že pronásledování Dušana Vlahoviče bylo bezvýsledné. Fiorentina tvrdí, že obdrželi nabídky a jsou otevřeni prodeji, ale od jeho agentů se nic konkrétního nedověděli. Hovoří se o nabídce Juventusu, což je zřejmě hráčem preferovaná destinace. V tuto chvíli nám připadá, že bychom byli hloupí, kdybychom s tím ztráceli další čas. Mohl bych se mýlit, ale už jsme viděli, jak se takový scénář odehrává, a málokdy dopadne tak, jak chcete.

Takže, co dělat? Musíme mít jiné cíle, ale jsou v lednu k dispozici? Mluví se o Alexandru Isakovi z Realu Sociedad, který má hodnotu 70M liber + výkupní klauzule, ale jeho statistiky v této sezóně nejsou zrovna hvězdné. Ivestovali bychom do jeho potenciálu, samozřejmě, ale jeho skutečná hodnota je o něco nižší než výše klauzule. Mohli bychom ho mít okamžitě, kdybychom zaplatili v plné výši (a on chce přijít), ale možná je tu prostor pro vyjednávání. Nicméně, Real je jen dva body od Ligy mistrů a mohl by být jeho prodej příliš škodlivý kvůli jejich ambicím v této sezóně?

Myslím, že James včera v Arsecastu Extra udělal výbornou poznámku o tom, jakou dohodu bychom mohli uzavřít tento měsíc. Podle všeho to vypadá, že Aubameyangova kariéra v Arsenalu je v háji, zatímco Lacazette i Nketiah v létě odejdou, až jim vyprší smlouva. Znamená to, že Arsenal bude v nadcházejících měsících pravděpodobně potřebovat více než jednoho útočníka. Máme Flo Baloguna na hostování, a myslím, že je něco na myšlence hrát Martinelliho na hrotu, ale pokud budeme mít příští rok Evropu, budeme potřebovat víc než to.

Takže, pokud nemůžete přivést A1 přestupový cíl tento měsíc, je tam ještě prostor přivést dobrého hráče, který tam bude hrát a poskytovat back-up v příští sezóně? Možná to nebude ten hvězdný podpis, o kterém všichni sníme tento měsíc, ale vsadím se, že tam jsou hráči, kteří mohou přispět více než naši stávající útočníci. Umožňuje nám to posílit družstvo, aniž by došlo ke kompromisu při hlavním podpisu, který pak v létě dokončíme.

Vím, že náš nedostatek palebné síly je naléhavý, ale stejně si myslím, že to poslední, co bychom měli udělat, je dělat kompromisy a utrácet za někoho velké peníze z pocitu zoufalství. Tyto dohody téměř nikdy nevyjdou, a nakonec máte hráče, kterého těžko prodáte, kterého nechcete opravdu použít, který nemá kvalitu, kterou opravdu potřebujete, a který se pak stane frustrujícím břemenem. Záložní/druhý útočník je mnohem menší finanční závazek, může to být i krátkodobá půjčka, a to znamená, že vaše zdroje mohou jít na to, abyste podepsali toho, koho opravdu chcete.

Už jsem viděl nějaká jména, když přijde řeč o takovémto profilu hráče, což naznačuje, že je to možná to, co si Arsenal myslí – nebo to alespoň zvažuje jako nouzový plán. Nepochybuji o tom, že pokud tento měsíc neuděláme něco, co družstvo povzbudí, tak se naše nejvznešenější ambice nenaplní. Možná máme dost na to, abychom si zajistili Evropu – ty výhry o kterých jsem se zmínil dokazují, že máme schopnost dávat branky – ale útočník, který dokáže dát šanci Smith Rowea proti Burnley, by mohl být rozdíl mezi 1 a 3 body v těsných zápasech.