Arseblog: Statistiky a data už teď ukazují, že šance na dosažení TOP4 jsou malé.

Jak můžete vidět z titulku, nebude se jednat o článek, který by vás rozveselil.

Ještě než se do toho pustíme naplno, tak pro doplnění úplného obrázku o tomto tématu, doporučuji si přečíst By the Numbers ze zápasu s Leicesterem a článek statistického guru 7amkickoff, který pojednává o vytváření šancí, xG a útočné efektivitě [pozn. překl.: tyto články na našich stránkách přeložené nejsou, kdyby byl zájem, napište do komentářů]. Ani jeden z nich nepředstavuje příjemné čtení a i když vím, že někteří stále tvrdí, že xG je irelevantní, tak to není proto, že by to neříkalo příliš o výkonu týmu.

Většina tohoto příspěvku vychází ze statistik Orbinha z Opty, který sbíral a rozdělil data do tří období – prvních 19 zápasů sezóny 2018/19, druhých 19 zápasů 18/19 a dosavadních 12 zápasů v sezóně 2019/2020. Pokud vás aspoň trochu zajímají fotbalové statistiky nejen o Arsenalu, dejte mu prosím follow, je opravdu excelentní.

Rozdělím to do několika odstavců, kurzívou jsou od něj, mé komenty/myšlenky následují za nimi.

BRANKY A STŘELY
S ohledem na střely, tým předvádí rozhodně horší výkony. V úvodních 19 zápasech 18/19 dali Kanonýři 2,16 branek na zápas, ve srovnání s 1,68 v druhé půli. Tuto sezónu spadl tento poměr dokonce na 1,33. Žádné zlepšení v tomto ohledu. Když se podíváme na střely, je to docela vyrovnané – 12,7 v úvodních 19 zápasech 18/19, 11,9 ve zbylých 19 a 12,5 střel v této sezóně.

Tato čísla ale blednou ve srovnání s průměrem 15 střel na zápas pod AW. Ve venkovních zápasech je pak tento průměr dokonce 8,5 střel na zápas. V posledních třech venkovních zápasech měl Pierre-Emerick Aubameyang pouze jednu jedinou střelu v každém z těchto zápasů. Jako jeden z nejlepších útočníků na světě může prosperovat pouze s patřičnou podporou, Arsenal mu toto však v současné době neposkytuje.

Kreativita je něco, o čem se často bavíme, je to problém loňské sezóny, který se letos vyslovuje ještě častěji. Těžko si budeme představovat, že Emery a jeho personál o tomto statistickém úbytku neví, když přijde na jeho nápravu, není zřejmě náhodou opětovné povolání Mesuta Ozila do týmu z temnoty. Pochyboval bych o moudrosti jeho nasazení spolu s obrannou trojicí, jelikož v týmu pro něj není přirozená pozice – obzvláště, když Emeryho řešení bylo postavit dva osamocené útočníky s defenzivními povinnostmi – ale můžete vidět, proč jej povolal zpět. Zoufalé časy volají pro zoufalá řešení.

Trochu vypovídající je také fakt, že hráč s největším počtem průnikových balónů v Arsenalu v Premier League v této sezóně je … David Luiz, střední obránce. Jeho kvalita na míči je zřejmá a není to jen o tom, že by míč odkopl a doufal, že jej někdo získá, ale je naprosto jasné, že toto ukazuje na náš problém v tvorbě hry a vytváření šancí. Fakt, že jsme neustále přestřílení našimi soupeři toto jen dokládá.

POMĚR PROMĚNĚNÝCH STŘEL A xG
Nedostatek celkové kvantity není problém sám o sobě, ale poměr střely/góly se dramaticky snížil. Arsenal přetavil v branku v první půli 18/19 17% střel, v následujících 19 zápasech poměr poklesl na 14% a v této sezóně je to dokonce pouhých 11%. Rozdíly nezní zase tak hrozně, ale ve skutečnosti to znamená, že Arsenal dával branku z každé šesté střely, což není kleslo na jednu branku z devíti střel. To znamená, že Arsenal si musí vytvořit o 50% více šancí na vstřelení každé branky.

Když se podíváme na xG (očekávaný počet branek), je jasné, že na startu své vlády měl Emery velmi dobré statistiky ve střílení gólů. V úvodních 19 zápasech 18/19 nastřílel Arsenal 41 branek – xG bylo 28. Míče padaly do brány z velké vzdálenosti, realitou byla ale neudržitelnost tohoto stavu. V druhé půli 18/19 Arsenal skóroval 32x, xG bylo 32,6. V podstatě tolik branek, kolik by se dalo očekávat. Což pokračovalo i v současné sezóně, kdy je počet vstřelených branek a xG totožné – 16.

Jakkoliv byla série bez porážky příjemná a úchvatná v počtu získaných bodů, vždy jsme mohli cítit, že si vybíráme veškeré štěstí. Ve chvíli, kdy jsem o tom příliš neuvažoval z hlediska střílení branek, mě více znepokojovala kvalita šancí, které jsme umožňovali soupeřům. V některém zápasech jsme měli doslova kliku, když je soupeř nedokázal využít, ale varovné signály se objevily i v oblasti druhého konce hřiště. Často jsme slyšeli o impulzu nového manažera, s ohlédnutím zpět šlo i o nás a Emeryho, když se po příchodu k nám dostal přes dvě těžká úvodní utkání v loňské sezóně. Od té doby je to však už jiný případ.

BRÁNĚNÍ A xGA (očekávané branky soupeře)
Na druhé straně hřiště jde o podobný příběh. Arsenal umožnil soupeřům v průměru 12,4 střel v úvodních 19 zápasech sezóny 18/19, v druhé půli sezóny vzrostl tento průměr na 13,8 střel a v této sezóně se průměr vyšplhal již na neuvěřitelných 16,4 střel na zápas – náš třetí nejhorší průměr v nejvyšší lize. Jako výsledek se obdržené branky zvýšily z 1,32 gólů na zápas na 1,37 a letos je to již 1,42. Ani jedno z těchto čísel není přijatelné pro tým, který chce být na špici tabulky. Nejvíce znepokojující je to, že zde nevidíme žádné zlepšení od konce Wengerovy éry.

XGA nám o špatné obraně vypoví další příběh. Loni bylo v úvodních 19 zápasech 23,6 a ve skutečnosti jsme dostali 25 gólů. V druhé půlce sezóny byste mohli argumentovat, že jsme měli trochu štěstí, když jsme dostali 26 branek a xGA bylo 32,6. Jak čísla předpovídali, když nepojmenujete hlavní problémy, obrana bude nadále špatná. A jak jsme se mohli ujistit, Arsenal v této sezóně už dostal 17 branek, zatímco xGA je 17,6. Další příklad toho, jak se zlepšujeme.

Pro mě je to největší zklamání Emeryho éry. Jsem nespokojený stejně jako všichni ostatní faktem, že naše útočná síla se zmenšila – obzvlášť, když zvážíme kvalitu našich hráčů v útoku a investic, které jsme udělali na přestupovém trhu – neschopnost vyprodukovat jakékoliv zlepšení v obraně je chabý odraz 18 měsíců pod Unaiem.

Nejen proto, že to byla oblast, na které jsme očividně potřebovali dlouhodobě zapracovat, ale také proto, že se na ni Emery zaměřil. Zde je vyjádření bývalého člena vedení klubu Darrena Burgesse ze srpna 2018, těsně před první sezónou nového trenéra:

„Většina lidí si všimla, že naše obrana byla v loňské sezóně slabá a dostali jsme směšný počet asi 50 branek, což Arsenal nezažil snad 15 let, takže jedna z věcí, na které se nepřekvapivě zapracuje, je posílit tým a organizace v této oblasti. Samozřejmě se uvidí, jak to bude úspěšné, ale je to oblast, na kterou se zaměřil.“

„Je zvlášť podrobný v poziční hře v závislosti na tom, v jaké části hřiště je zrovna míč. Jeho tréninky jsou v tomto ohledu velmi složité. Ne lepší nebo horší oproti minulému způsobu, ale rozhodně jiné.“

Dostali jsme stejný počet branek v první Emeryho sezóně (51) jako v poslední a nejhorší Wengerově. Tuto sezónu máme dokonce záporný rozdíl branek a ve srovnání s loňskou sezónou jsme dali 17 oproti loňským 26 gólům.

Kdyby byl Emery trenér, jako například Wenger, který považoval za nejlepší obranu útok, požadoval velký poměr držení míče, potom byste možná byli schopní pochopit nedostatek zlepšení snáze. Tohle pro něj ale byla klíčová oblast, znal tyto problémy a zavázal se je opravit. Následujících 18 měsíců bylo v defenzivě pravděpodobně ještě horších než před jeho příchodem do klubu, což je v tomto kontextu průkazné.

DRŽENÍ MÍČE A KONTROLA
Emery na začátku mluvil o kontrolování zápasů, ale proti lepším týmům to vidíme méně a méně a je jasné, že ostatní týmy začínají dominovat na míči. Držení míče kleslo z 60% na zápas v první půli 18/19, kdy jsme často museli dohánět nepříznivý výsledek, na 57% v druhé části loňské sezóny a na nynějších 55%. Schopnost úspěšně dohánět zápasy zdá se zmizela, ale s jakýmkoliv držení míče toho moc nezvládneme. Proti Sheffieldu United měl arsenal 69% držení míče a dokázal vyprodukovat pouze 9 střel. Proti Leicesteru si Arsenal připsal poslední střelu v 53. minutě.

Co bych měl k tomu dodávat? Všichni jste viděli naše zápasy, kdy jste viděli Arsenal kontroloval zápas celých 90 minut kromě EL/CC v této sezóně? Kdy jsme dominovali nad týmem Premier League?

BODY A ŠANCE NA TOP4
Nyní Arsenal získal 1,4 bodů na zápas. V první polovině sezóny 2018/19 to byly 2 body na zápas, v druhé polovině už jen 1,7. Emeryho poměr vítězství je 33%, nejnižší od sezóny 1994/95, ve které jsme skončili sedmí.

Pouze čtyři týmy dokázaly skončit po 38 zápasech v Premier League, když měly po 12 zápasech pouze 17 bodů. Pouze jednomu týmu se to podařilo v posledních 12 sezónách. Šlo o Arsenal v sezóně 2014/15, podstatným rozdílem byl ten, že na 4. místo jsme po 12 zápasech ztráceli pouhé 2 body. Jenže s osmibodovou ztrátou na 4. místo a nesmírně podřadném gólovým rozdílem se Arsenal v podstatě musí spoléhat na kolaps jednoho z týmů současné TOP čtyřky, aby měl reálnou šanci na kvalifikaci do LM skrze ligové umístění.

Dle mého modelu má nyní Arsenal 17% šanci na umístění v TOP4. FiveThirtyEight dává Arsenalu jen 13% a dle sázkových kanceláří je to mezi 16 a 20%.

O těchto modelech můžete diskutovat, jak chcete, ale v kombinaci s Opta daty, historií, našimi současnými výkony a ukazateli, jako rozdíl branek, xG, atd., to vypadá, že bychom potřebovali zázrak, abychom se v této sezóně umístili na příčkách, zajišťující účast v Lize Mistrů. Po pouhých 12 zápasech se jedná o obrovské zklamání s ohledem na optimismus a naději, která existovala na začátku sezóny.

Nikdo od Arsenalu nečeká, že vyhraje titul, to je naprosto nereálný cíl, ale s týmem, který máme, talentem a penězi, které jsme investovali, výplatní páskou (loni to bylo 240m liber, letos jsme navíc přivedli další hráče, Leicester měl loni na výplatách 119m liber, takže rozdíl je drsný) a údajné velikosti tohoto klubu, by mělo být umístění v TOP4 požadovaným minimem. Cokoliv jiného by mělo být požadováno za neúspěch, to bez debat, a nyní jsme od toho velmi daleko.

Takže, byla by změna trenéra při současné situaci bezvýznamná? Je to tak podstatné, že bychom mohli dostat z týmu více, možná s patentovaným vlivem nového manažera? Měli bychom se spokojit se specialistou na Evropskou Ligu a tím, že naše nejlepší šance na účast v LM je trofej z Evropské Ligy?

Víte, co si myslím. Nulová aktivita klubu nás zraní ještě víc a i když to bude těžké, musíme předat tenhle job někomu jinému, abychom viděli, zda se to dá zlepšit. Nemáme žádný pozitivní příklad na to, abychom mohli zůstat u toho, co máme, protože nejde vidět žádné zlepšení a dokonce se situace ještě zhoršila.

Už toho nechám, určitě toho máte spoustu, co je třeba skousnout.

Pozn. překl.: Těm, kteří došli až sem, děkuji. Snad se vám čtení líbilo. Za případné překlepy se velmi omlouvám.

/arseblog.com/

Tags:

Komentáře

 1. Salieri (karma: 37) #1

  Super článek, moc díky. Je to bohužel smutné a na čísla se normálně nedívám ale v kontextu toho co se aktuálně děje na hřišti je to jen kousek skladačky. V týmu teď něco nefunguje a je potřeba s tím něco udělat.

  Ja osobně bych konečně rád viděl sestavu kde budou naší nejlepší hráči. Osobně bych chtěl vidět něco takoveho (i když by to nemuselo fungovat)
  Leno
  Bellerin Sokratis Luiz Tierney (Kola)
  Chambers Torreira
  Pepe Ozil Aubameyang
  Lacazette

 2. wister
  wister (karma: 444) #4

  My bychom potřebovali někoho ze srdcem, někoho kdo bude mít až blízký přístup ke klukům a kdo z nich vyzdima maximum, kdo bude hrát útočný fotbal(nic jiného nám nezbývá) a ne egocentryckyho nekomunikativniho panáka, který vše jen rozhlasuje jak všechno jde dle plánu a má na vše čas. Impuls!! To je to co potřebujem. Někoho za kým kluci půjdou.

 3. mc1897 (karma: 2399) #6

  Next big guy po Pepkovi a Kloppovi bude Marco Rose.
  V lete by sme po nom mali ist. Som si isty ze dostane M’gladbach – v podstate hracsky priemerny – do CL, mozno ziska aj titul.
  A pojdu po nom velke kluby, v prvom rade Bayern. Ale myslim ze pri vhodnom jednani by sme mali sancu. Najma kvoli infrastrukture klubu, najlepsej lige, mestu, slusnej akademii, a hlavne pomerne peknej perspektive.

  EmeryOUT, Freddie IN do leta.
  A Marco Rose IN v lete.

  Ak nie on tak asi by som riskol Mikela Artetu. Tam je to ale na rozdiel od Marca Roseho trocha riskantnejsie.

  Krasa, pozrite co urobi s mancaftom jasny system:
  https://footballbh.net/2019/03/25/marco-rose-red-bull-salzburg-tactical-analysis/

 4. mc1897 (karma: 2399) #7

  Next big guy po Pepkovi a Kloppovi bude Marco Rose.
  V lete by sme po nom mali ist. Som si isty ze dostane M’gladbach do CL, mozno ziska aj titul. Popjdu po nom velke kluby, v prvom rade Bayern. Ale myslim ze pri vhodnom jednani by sme mali sancu. Najma kvoli infrastrukture klubu, lige, menu, a hlavne slusnej perspektive.
  EmeryOUT, Freddie IN do leta.
  A Marco Rose IN v lete.
  Ak nie on tak asi by som riskol Mikela Artetu. Tam je to ale na rozdiel od Marca Roseho trocha riskantnejsie.
  https://footballbh.net/2019/03/25/marco-rose-red-bull-salzburg-tactical-analysis/

  • Gunner_Pav (karma: 8436) #8

   Marco Rose je hodne zajimave jmeno. Muze to mit ale dva hacky.
   Prvnim je, zda se mu bude vubec chtit po jedne sezone (specialne po uspesne) odchazet z Gladbachu, pripadne pokud ano, za kolik ho budou ochotni pustit. Preci jen, pokud se budou BL a PL vyvijet dal, jako doposud, tak by to pro nej znamenalo vzdat se LM v Gladbachu a jit na EL u nas.
   Druhym moznym hackem je to, ze je rozdil trenovat tym, ktery nema ocekavani tak vysoke a je to spis tym hracu, kteri si chteji udelat jmeno a jit vys a trenovat tym, kde jsou ocekavani vysoka a v tymu hvezdy. Na tohle napriklad dojel UE, kteremu by bylo lepe v tymu, jako je napr Gladbach, nebo byla drive Sevilla. Samozrejme Marco Rose muze tento prechod zvladnout, ale riziko tam take je.
   Ostatne riziko je kazda zmena trenera a je to vzdy o tom, zda to riziko za to stoji. U nas lze v soucasne chvili rict, ze to za to stoji urcite.
   Pokud porovnam Artetu a Rose, tak Rose ma velkou vyhodu v tom, ze uz ma zkusenosti jako hlavni trener a ma svuj realizacni tym. Mikel ma vyhodu znalosti PL jako hrac i trener a take vyhodu zkusensti z klubu, kde je enormni tlak a spousty hvezd. Na druhou stranu neni v tom klubu tim, na ktereho by miril tlak naprimo.

  • Gunner_Pav (karma: 8436) #10

   Ja ten nazor nijak nerozporuji, jen upozornuji na mozne zadrhely. Za mne tim vetsim je, ze pokud on postoupi s Gladbachem do CHL a my do ni nepostoupime, tak v realu nemame sanci ho k nam nalakat.
   Osobne si myslim, ze ma Rose velmi dobre naslapnuto, ale zaroven ma pred sebou jeste tem klicovy krok, kterym bude posun do top tymu. Az potom se uvidi, zda ho zvladne, nebo ne. Osobne bych se vubec nebranil tomu, aby tim tymem byl Arsenal, ale v soucasne situaci to nevidim uplne realne

 5. jakub cavalera (karma: 1) #11

  Přece si nemyslíte že k nám půjde trenér z top klubů. Tak možná nějakej šmoula typu Emery.Uz nic jiného než doufat v to že do toho fredie vletne a půjde mu to nezbývá . S tak kvalitním kádrem jaký máme je strašný hrát takovou tužku. A pokud vedení nezakročí prijdem o to jediny co ted mame a stane se znas klub typu west ham. A vrátit to zpátky jen tak nepůjde.

 6. jakub
  jakub (karma: 2169) #15

  Musím ocenit to množství práce které s tímto blogem autor měl a taky překladatele. Fakt super práce. Loni když odcházel Mislintat, tak se spekulovalo o tom že chtěl podepsat Tielemanse, myslel jsem si že zálohu nemáme špatnou ale řekl bych, že jsem se v tom hodně mýlil. Xhaka, Guendouzi, Torreira, Willock, Ozil, Ceballos mají dohromady v lize 4 asistence, 1 branku a jednu vybojovanou penaltu ve 12-ti zápasech ani defenzivně to bohužel není žádný zázrak. Ano za hodně věcí může Emery a jeho taktiky, aklimatizace hráčů, mladej tým a já nevím co ještě. Když se podívám na obranu tak AMN, Sokratis, Chambers, Luiz, Kolasinač mají dohromady 4 branky a 3 asistence a to ještě pořádně nezačali hrát Bellerín s Tierneym. S Emerym jen přešlapujeme na místě ale třeba má vedení nějakej plán stejně jako v létě kdy se dlouho zdálo že přestupy za moc stát nebudou a nakonec to bylo docela slušně zvládnuté.

  • bflmpsvz (karma: 1964) #16

   Jako jo, já neříkám, že je to top class záloha, hlavně není prostě vyrovnaná a nepokrývá komplexně skills, které bychom ve středu chtěli mít. Ale stále mi to přijde teda více stylem, než že by hráči byli tak zoufale nekreativní. Popořadě
   – Xhaka – v Arsenalu tragik, zároveň kapitán a základní kámen Švýcarského nároďáku, který je sice docela pomalý na míči, ale má parádní a přesné dlouhé pasy a střely z dálky.
   – Matteo – mladý a perspektivní hráč, považován za jeden z nej. současných světových talentů, za což si ve dvaceti vysloužil pozvánku do talentem nabité fr. seniorské repre (jasně, pozičně je nevybroušený, lítá místy neefektivně po hřišti, ale cit pro nahrávku má dobrý a umí vyvézt míč).
   – Torreira – hvězda MS, důležitý hráč Uruguaye, hráč o který měly zájem i další velkokluby, když přišel, několik zápasů za sebou byl v Arsenalu MOTM. Skvělý pozičně a má i slušnou kopací techniku, sám jsi psal, že z Latinské ameriky přišel jako AM.
   – Willock je mlaďoch, pořád spíše perspektiva.
   Mesut – bejvávalo, jeden z nej. kreativních záložníků světa, TOP class, i když není komplexní, podle mě je ta kreativita pořád zřejmá, když má (díky taktice) komu přihrát, o tom, jak na sebe inteligentně váže hráče protivníka jsem psal mnohokrát. I když zrovna do Emeryho systému se příliš nehodí.
   – Ceballos – dost kreativní hráč z Realu, ano, tam si teď u Zidana nekopne, ale tu kvalitu prostě taky má. Možná se zatím pořádně neaklimatizoval, nevím.

   Jasně, že potřebujeme na střed silného, fyzického a dynamického hráče, který má zároveň slušnou kopací techniku. Ale pořád mám pocit, že máme i v kádru dostatek talentu na to, abychom nehráli takovou bramboračku. Taky nevím, proč jsme ani jedinkrát nezkusili Chamberse na CDM – byl tam vyhlášen hráčem sezony loni na hostování. Neříkám, že by zrovna on nás měl spasit, ale šanci si tam aspoň jednou zasloužil – je lépe rostlý jako Lucas, rychlejší než Xhaka, organizovanější než Matteó (aspoň ve Fulhamu byl). Nemyslím si, že je top class a že bychom na jeho místě neměli mít v budoucnu lepšího hráče, ale třeba jako štít nám mohl dát trochu více jistoty, než mámě nyní.

   • jakub
    jakub (karma: 2169) #19

    Před měsícem bych s Chambersem na DM nesouhlasil, ale už jeden borec tady na jeden můj komentář reagoval že by chtěl Chamberse na DM a já s váma oběma musím souhlasit, opravdu hodně bych jej tam chtěl vidět, minimálně defenzivně by to bylo podle mě posílení, je silnej dobře čte hru, vyhrává Tackles, hodně Interceptions, tohle je pro mě dobrej nápad. Já netvrdím že to není kreativní, jen je to mizerné defenzivně a docela dost neproduktivní a nezkušené bohužel. Máš tam tři hráče co rádi hrají před stopery + Ceballose který taky celkem rád hraje z hloubky, máš tři hráče kteří mají rádi kontrolu míče, letos Guendouzi Xhaka i Ceballos mají minimálně jeden zápas s 90 přihrávkama a zoufale nám chybí někdo, kdo by chodil častěji do vápna a pomohl těm útočníkům, natáhl na sebe obránce, vytvořil prostor, dostal se ke střele, k odraženému míči. Já jsem velkej fanoušek Willocka, ten kluk když se rozběhne tak se hrozně špatně odstavuje od míče ale v tom co letos v lize odehrál byl strašně málo vidět. On třeba i Liverpool nemá moc kreativní zálohu, tu kreativitu nahrazují krajní obránci a křídla ale ta záloha jim hodně pomáhá defenzivně.

 7. Japanas (karma: 2812) #21

  To je smutné čtení. Díky ale za něj.
  V přesných číslech jsme se tak dozvěděli to, na co se už chvíli díváme v přímém přenosu.
  Poslední dva roky pod AV (a hlavně ten poslední) jsem při HH psával, že nemá úplně cenu hodnotit jednotlivé hráče, protože nemůžou ukázat své reálné schopnosti a vesměs všichni hrají pod své možnosti. Uplynul rok a půl a…..ten pocit je tady zase. Máme určitě lepší hráče v základu, než na konci působení AW….a je zase celkem jedno, kdo nastoupí, protože nejsou připravení, neví, co hrát a ty statistiky jsou toho výsledkem.
  Takže znovu : škoda nevyužité repre přestávky, škoda každého dne, kdy budeme pokračovat v něčem, co nás sráží níž a níž. Dno to pořád ještě není. Přiznejme chybu a pojďme znovu od nuly. Tečka.

 8. traged (karma: 2586) #23

  Dík za překlad, super článek! V číslech popisuje to co vidí každej, hrajeme mizerně, nevytváříme si šance, přestřílí nás prakticky všichni. Podle mě je to hlavně kvůli slaboučké záložní řadě – Xhaka bez komentáře, Torreira poloviční oproti loňsku, Ozil bez pohybu, Willock + Saka spíš příslib do budoucna, Ceballos nic moc a Guzi to sám nemůže utáhnout. Útok máme světovej, obrana lehce nadprůměr, záloha je hlavní problém.

 9. killerhammer (karma: 1636) #25

  Super článok.
  V podstate popisuje to, čo v zápasoch vidíme, a teda, že naša záloha nehrá dobre.
  Aj keď v zálohe nemáme úplne márnych hráčov, nefunguje medzi nimi žiadna chémia a Emery to ešte brzdí tým, že neustále mení a strieda formácie, čo im tiež nepridáva na pohode.
  Ja si ale dovolím tvrdiť, že žiaľ v zálohe chýbajú skúsenosti, lebo nech sú Torreira, Willock, Guendouzi (a Ceballos takisto veľa v Reale neodohral) ohromné talenty, ešte nemajú nato aby kontrolovali zápasy v PL.
  Najskúsenejší záložník je Xhaka ale jeho hra nás nikam neposunie a toto je tá športová tragédia, že môžeme sa o Xhakovi hádať či odohral slabý alebo priemerný zápas, a nie je to vždy jeho vina ale žiaľ, my aktuálne potrebujeme v strede zálohy brilantných hráčov a to on nikdy nebude.
  Samozrejme, dnes je už evidentné, že Emery ťažko niečo v našej hre zlepší.
  Treba nájsť trénera, ktorý zavedie do našej hry jasný systém.
  Treba tiež zlepšiť pozičnú hru v obrane.
  To nedokáže len tak hocikto (narážam na Freddieho a Mikela Artetu, ktorí nemajú žiadne skúsenosti viesť teamy a mohli by ľahko u nás zhorieť)
  Pokiaľ ale takýto tréner nie je aktuálne na trhu, akceptujem rozhodnutie vedenia, že Emeryho nejaký čas ponechajú, ak teda dobre zvážili situáciu v kabíne, všetky vplyvy a nehrozí rozvrat v kabíne.
  Nech sa sústredí na vyhratie EL (v čom má najväčšie skúsenosti), to je podľa mňa jediná možnosť ako zachrániť túto sezónu.
  Ale už treba začať hladať lepšieho trénera a najneskoršie na konci sezóny urobiť výmenu.

 10. jakub
  jakub (karma: 139) #27

  tak a uz tu mame klebety o zaujme Barcelony o Aubu… viem ze ten chcel skor do realu ale aj tak to musi byt lakadlo ak je to pravda…
  Toho Pochettina by som inak bral okamzite avsak pochybujem ze bude mat zaujem ked sa predtym vyjadril ze by ku priamej konkurencii nesiel pretoze respektuje kluby co trenoval. Vyzera ako chlapik co si nesere do huby takze podla mna je toto pase

Napište komentář

Musíte být pro přidání komentáře.