Jak můžete vidět z titulku, nebude se jednat o článek, který by vás rozveselil.
Ještě než se do toho pustíme naplno, tak pro doplnění úplného obrázku o tomto tématu, doporučuji si přečíst By the Numbers ze zápasu s Leicesterem a článek statistického guru 7amkickoff, který pojednává o vytváření šancí, xG a útočné efektivitě [pozn. překl.: tyto články na našich stránkách přeložené nejsou, kdyby byl zájem, napište do komentářů]. Ani jeden z nich nepředstavuje příjemné čtení a i když vím, že někteří stále tvrdí, že xG je irelevantní, tak to není proto, že by to neříkalo příliš o výkonu týmu.
Většina tohoto příspěvku vychází ze statistik Orbinha z Opty, který sbíral a rozdělil data do tří období – prvních 19 zápasů sezóny 2018/19, druhých 19 zápasů 18/19 a dosavadních 12 zápasů v sezóně 2019/2020. Pokud vás aspoň trochu zajímají fotbalové statistiky nejen o Arsenalu, dejte mu prosím follow, je opravdu excelentní.
Rozdělím to do několika odstavců, kurzívou jsou od něj, mé komenty/myšlenky následují za nimi.
BRANKY A STŘELY
S ohledem na střely, tým předvádí rozhodně horší výkony. V úvodních 19 zápasech 18/19 dali Kanonýři 2,16 branek na zápas, ve srovnání s 1,68 v druhé půli. Tuto sezónu spadl tento poměr dokonce na 1,33. Žádné zlepšení v tomto ohledu. Když se podíváme na střely, je to docela vyrovnané – 12,7 v úvodních 19 zápasech 18/19, 11,9 ve zbylých 19 a 12,5 střel v této sezóně.
Tato čísla ale blednou ve srovnání s průměrem 15 střel na zápas pod AW. Ve venkovních zápasech je pak tento průměr dokonce 8,5 střel na zápas. V posledních třech venkovních zápasech měl Pierre-Emerick Aubameyang pouze jednu jedinou střelu v každém z těchto zápasů. Jako jeden z nejlepších útočníků na světě může prosperovat pouze s patřičnou podporou, Arsenal mu toto však v současné době neposkytuje.
Kreativita je něco, o čem se často bavíme, je to problém loňské sezóny, který se letos vyslovuje ještě častěji. Těžko si budeme představovat, že Emery a jeho personál o tomto statistickém úbytku neví, když přijde na jeho nápravu, není zřejmě náhodou opětovné povolání Mesuta Ozila do týmu z temnoty. Pochyboval bych o moudrosti jeho nasazení spolu s obrannou trojicí, jelikož v týmu pro něj není přirozená pozice – obzvláště, když Emeryho řešení bylo postavit dva osamocené útočníky s defenzivními povinnostmi – ale můžete vidět, proč jej povolal zpět. Zoufalé časy volají pro zoufalá řešení.
Trochu vypovídající je také fakt, že hráč s největším počtem průnikových balónů v Arsenalu v Premier League v této sezóně je … David Luiz, střední obránce. Jeho kvalita na míči je zřejmá a není to jen o tom, že by míč odkopl a doufal, že jej někdo získá, ale je naprosto jasné, že toto ukazuje na náš problém v tvorbě hry a vytváření šancí. Fakt, že jsme neustále přestřílení našimi soupeři toto jen dokládá.
POMĚR PROMĚNĚNÝCH STŘEL A xG
Nedostatek celkové kvantity není problém sám o sobě, ale poměr střely/góly se dramaticky snížil. Arsenal přetavil v branku v první půli 18/19 17% střel, v následujících 19 zápasech poměr poklesl na 14% a v této sezóně je to dokonce pouhých 11%. Rozdíly nezní zase tak hrozně, ale ve skutečnosti to znamená, že Arsenal dával branku z každé šesté střely, což není kleslo na jednu branku z devíti střel. To znamená, že Arsenal si musí vytvořit o 50% více šancí na vstřelení každé branky.
Když se podíváme na xG (očekávaný počet branek), je jasné, že na startu své vlády měl Emery velmi dobré statistiky ve střílení gólů. V úvodních 19 zápasech 18/19 nastřílel Arsenal 41 branek – xG bylo 28. Míče padaly do brány z velké vzdálenosti, realitou byla ale neudržitelnost tohoto stavu. V druhé půli 18/19 Arsenal skóroval 32x, xG bylo 32,6. V podstatě tolik branek, kolik by se dalo očekávat. Což pokračovalo i v současné sezóně, kdy je počet vstřelených branek a xG totožné – 16.
Jakkoliv byla série bez porážky příjemná a úchvatná v počtu získaných bodů, vždy jsme mohli cítit, že si vybíráme veškeré štěstí. Ve chvíli, kdy jsem o tom příliš neuvažoval z hlediska střílení branek, mě více znepokojovala kvalita šancí, které jsme umožňovali soupeřům. V některém zápasech jsme měli doslova kliku, když je soupeř nedokázal využít, ale varovné signály se objevily i v oblasti druhého konce hřiště. Často jsme slyšeli o impulzu nového manažera, s ohlédnutím zpět šlo i o nás a Emeryho, když se po příchodu k nám dostal přes dvě těžká úvodní utkání v loňské sezóně. Od té doby je to však už jiný případ.
BRÁNĚNÍ A xGA (očekávané branky soupeře)
Na druhé straně hřiště jde o podobný příběh. Arsenal umožnil soupeřům v průměru 12,4 střel v úvodních 19 zápasech sezóny 18/19, v druhé půli sezóny vzrostl tento průměr na 13,8 střel a v této sezóně se průměr vyšplhal již na neuvěřitelných 16,4 střel na zápas – náš třetí nejhorší průměr v nejvyšší lize. Jako výsledek se obdržené branky zvýšily z 1,32 gólů na zápas na 1,37 a letos je to již 1,42. Ani jedno z těchto čísel není přijatelné pro tým, který chce být na špici tabulky. Nejvíce znepokojující je to, že zde nevidíme žádné zlepšení od konce Wengerovy éry.
XGA nám o špatné obraně vypoví další příběh. Loni bylo v úvodních 19 zápasech 23,6 a ve skutečnosti jsme dostali 25 gólů. V druhé půlce sezóny byste mohli argumentovat, že jsme měli trochu štěstí, když jsme dostali 26 branek a xGA bylo 32,6. Jak čísla předpovídali, když nepojmenujete hlavní problémy, obrana bude nadále špatná. A jak jsme se mohli ujistit, Arsenal v této sezóně už dostal 17 branek, zatímco xGA je 17,6. Další příklad toho, jak se zlepšujeme.
Pro mě je to největší zklamání Emeryho éry. Jsem nespokojený stejně jako všichni ostatní faktem, že naše útočná síla se zmenšila – obzvlášť, když zvážíme kvalitu našich hráčů v útoku a investic, které jsme udělali na přestupovém trhu – neschopnost vyprodukovat jakékoliv zlepšení v obraně je chabý odraz 18 měsíců pod Unaiem.
Nejen proto, že to byla oblast, na které jsme očividně potřebovali dlouhodobě zapracovat, ale také proto, že se na ni Emery zaměřil. Zde je vyjádření bývalého člena vedení klubu Darrena Burgesse ze srpna 2018, těsně před první sezónou nového trenéra:
„Většina lidí si všimla, že naše obrana byla v loňské sezóně slabá a dostali jsme směšný počet asi 50 branek, což Arsenal nezažil snad 15 let, takže jedna z věcí, na které se nepřekvapivě zapracuje, je posílit tým a organizace v této oblasti. Samozřejmě se uvidí, jak to bude úspěšné, ale je to oblast, na kterou se zaměřil.“
„Je zvlášť podrobný v poziční hře v závislosti na tom, v jaké části hřiště je zrovna míč. Jeho tréninky jsou v tomto ohledu velmi složité. Ne lepší nebo horší oproti minulému způsobu, ale rozhodně jiné.“
Dostali jsme stejný počet branek v první Emeryho sezóně (51) jako v poslední a nejhorší Wengerově. Tuto sezónu máme dokonce záporný rozdíl branek a ve srovnání s loňskou sezónou jsme dali 17 oproti loňským 26 gólům.
Kdyby byl Emery trenér, jako například Wenger, který považoval za nejlepší obranu útok, požadoval velký poměr držení míče, potom byste možná byli schopní pochopit nedostatek zlepšení snáze. Tohle pro něj ale byla klíčová oblast, znal tyto problémy a zavázal se je opravit. Následujících 18 měsíců bylo v defenzivě pravděpodobně ještě horších než před jeho příchodem do klubu, což je v tomto kontextu průkazné.
DRŽENÍ MÍČE A KONTROLA
Emery na začátku mluvil o kontrolování zápasů, ale proti lepším týmům to vidíme méně a méně a je jasné, že ostatní týmy začínají dominovat na míči. Držení míče kleslo z 60% na zápas v první půli 18/19, kdy jsme často museli dohánět nepříznivý výsledek, na 57% v druhé části loňské sezóny a na nynějších 55%. Schopnost úspěšně dohánět zápasy zdá se zmizela, ale s jakýmkoliv držení míče toho moc nezvládneme. Proti Sheffieldu United měl arsenal 69% držení míče a dokázal vyprodukovat pouze 9 střel. Proti Leicesteru si Arsenal připsal poslední střelu v 53. minutě.
Co bych měl k tomu dodávat? Všichni jste viděli naše zápasy, kdy jste viděli Arsenal kontroloval zápas celých 90 minut kromě EL/CC v této sezóně? Kdy jsme dominovali nad týmem Premier League?
BODY A ŠANCE NA TOP4
Nyní Arsenal získal 1,4 bodů na zápas. V první polovině sezóny 2018/19 to byly 2 body na zápas, v druhé polovině už jen 1,7. Emeryho poměr vítězství je 33%, nejnižší od sezóny 1994/95, ve které jsme skončili sedmí.
Pouze čtyři týmy dokázaly skončit po 38 zápasech v Premier League, když měly po 12 zápasech pouze 17 bodů. Pouze jednomu týmu se to podařilo v posledních 12 sezónách. Šlo o Arsenal v sezóně 2014/15, podstatným rozdílem byl ten, že na 4. místo jsme po 12 zápasech ztráceli pouhé 2 body. Jenže s osmibodovou ztrátou na 4. místo a nesmírně podřadném gólovým rozdílem se Arsenal v podstatě musí spoléhat na kolaps jednoho z týmů současné TOP čtyřky, aby měl reálnou šanci na kvalifikaci do LM skrze ligové umístění.
Dle mého modelu má nyní Arsenal 17% šanci na umístění v TOP4. FiveThirtyEight dává Arsenalu jen 13% a dle sázkových kanceláří je to mezi 16 a 20%.
O těchto modelech můžete diskutovat, jak chcete, ale v kombinaci s Opta daty, historií, našimi současnými výkony a ukazateli, jako rozdíl branek, xG, atd., to vypadá, že bychom potřebovali zázrak, abychom se v této sezóně umístili na příčkách, zajišťující účast v Lize Mistrů. Po pouhých 12 zápasech se jedná o obrovské zklamání s ohledem na optimismus a naději, která existovala na začátku sezóny.
Nikdo od Arsenalu nečeká, že vyhraje titul, to je naprosto nereálný cíl, ale s týmem, který máme, talentem a penězi, které jsme investovali, výplatní páskou (loni to bylo 240m liber, letos jsme navíc přivedli další hráče, Leicester měl loni na výplatách 119m liber, takže rozdíl je drsný) a údajné velikosti tohoto klubu, by mělo být umístění v TOP4 požadovaným minimem. Cokoliv jiného by mělo být požadováno za neúspěch, to bez debat, a nyní jsme od toho velmi daleko.
Takže, byla by změna trenéra při současné situaci bezvýznamná? Je to tak podstatné, že bychom mohli dostat z týmu více, možná s patentovaným vlivem nového manažera? Měli bychom se spokojit se specialistou na Evropskou Ligu a tím, že naše nejlepší šance na účast v LM je trofej z Evropské Ligy?
Víte, co si myslím. Nulová aktivita klubu nás zraní ještě víc a i když to bude těžké, musíme předat tenhle job někomu jinému, abychom viděli, zda se to dá zlepšit. Nemáme žádný pozitivní příklad na to, abychom mohli zůstat u toho, co máme, protože nejde vidět žádné zlepšení a dokonce se situace ještě zhoršila.
Už toho nechám, určitě toho máte spoustu, co je třeba skousnout.
Pozn. překl.: Těm, kteří došli až sem, děkuji. Snad se vám čtení líbilo. Za případné překlepy se velmi omlouvám.
/arseblog.com/