Arseblog: V číslech… venkovní forma Arsenalu

Venkovní forma Arsenalu v letošní sezóně je nejhorší v rámci historie Premier Leageu.

(všechny údaje se týkají pouze zápasů Premier League)

13 – venkovních zápasů Arsenalu v letošní sezóně PL
3 – vítězství z venkovních zápasů Arsenalu v letošní sezóně PL
23 – procent vyhraných venkovních zápasů Arsenalu v letošní sezóně PL
15 – vstřelených branek ve venkovních zápasech
21 – obdržených branek ve venkovních zápasech
13 – bodů z venkovních zápasů
1 – průměrný bod z venkovních zápasů Arsenalu v letošní sezóně PL

V průměru 1 bod na venkovní zápas je nejhorší výsledek Arsenalu v historii Premier League. Druhý nejnižší průměr zaznamenali v sezóně 1994/95, kdy si připsali Kanonýři v průměru 1,14 bodu na venkovní zápas. Šlo o sezónu, ve které byl z týmu vyhozen George Graham.

Vyhrát pouhých 23 % venkovních zápasů je také nejnižší číslo Arsenalu během éry Premier League. Překvapením by mohlo být to, že druhý nejhorší zápis je ze sezóny 2000/2001, kdy Arsenal zvítězil pouze ve 26 % z venkovních zápasů. V té sezóně utrpěli Kanonýři porážky například 4-0 od Liverpoolu a 6-1 od ManU. I přesto se Arsenalu podařilo sezónu zakončit na druhém místě.

Část problému tvoří také útok Arsenalu. Arsenal dá v průměru pouhých 1,15 branek na venkovní zápas, což je 6. nejhorší průměr od startu PL v sezóně 1992/93. Úplně nejhorší, co se týče průměru vstřelených branek ve venkovních zápasech, byl hned úvodní ročník 92/93, kdy Gunners dosáhli na pouhých 0,71 branek za zápas. Arsenal v té sezóně skončil až na 10. příčce.

Opravdový problém je ale obrana Arsenalu. Arsenal v průměru obdrží 1,62 gólů ve venkovních zápasech. Jedná se o druhý nejhorší průměr za dobu PL, tím nejhorším byl v sezóně 2011/12 průměr 1,68, když Arsenal prohrál s ManU 8-2, abyy hned nato přivedl Pera Mertesackera a skutečného záložníka, Mikela Artetu. Arsenal po Artetovi neměl pořádného záložníka.

Nebudete překvapení, když zjistíte, že nejlepší rekord v defenzivě ve venkovních zápasech si Arsenal připsal v sezóně 2001/2002. Ten rok dal Arsenal průměrně 1,95 branek, ale hlavně obdržel pouhých 0,58 branky na zápas, díky čemuž si připsal ve venkovních zápasech dokonce 73 % výher. Šlo o sezónu, kdy Arsenal získal titul na Old Trafford díky vítězství 1-0. I přes veškerou snahu bratří Nevillů, kteří se snažili zašlapat hráče Arsenalu do země.

Nejvyšší procento vyhraných venkovních zápasů si připsal tento tým a the Invincibles a nepřekvapí nás, že Wenger předpovídal, že by mohli projít neporaženi celou sezónou. Tak dobří byli.

Chyby nás stály víc než dost.

22 – chyb hráčů Arsenalu, které vedly ke střele soupeře na branku
11 – chyb hráčů Arsenalu, které vedly k brance soupeře

Arsenal je v této sezóně první v tabulce. V tabulce chyb. Díky dvěma chybám proti Swansea nyní Arsenal inkasoval celkem 11 branek plynoucích z chyb, o 4 více, než druhý nejhorší tým v této statistice – Southampton.

To pro Arsenal ale není nic nového. Jsme jeden z týmů, který vytváří nejvíce individuálních chyb už od ročníku 2012/13, ve kterém jsme dostali díky těmto chybám (bylo jich 39) celkem 14 gólů. Zajímavé je, že Arsenal v loňské sezóně toto číslo výrazně snížil a „daroval“ soupeři pouze 4 branky po 19 chybách, což jej řadilo spíše do středu tabulky.

Season Goals Errors Rank
2018 11 22 20
2017 4 19 12
2016 5 25 15
2015 8 25 13
2014 10 36 19
2013 14 39 19

Ale ať si hráči vybudovali jakoukoliv sebedůvěru v obraně, vše se jednoduše vypařilo a Kanonýři průměrně inkasují téměř půl branky na zápas jen díky vlastním chybám.

Petr Čech vede tuto tabulku se 4 brankami po chybě, obraně vévodí Bellerin se 4 chybami (naštěstí z toho byla jen 1 branka) a mezi záložníky kraluje Granit Xhaka se dvěma brankami po chybě.

Velké šance soupeře

Díky těmto chybám plus alespoň dalším 3, které nebyly započítány jako individuální chyby vedoucí ke střele, tak Arsenal umožnil Swans pět velkých šancí. Jednalo se pouze o třetí zápas v sezóně, kdy Arsenal umožnil soupeři pět „Big Chances“. Zbylé dva byly proti Liverpoolu (0-4) a Chelsea (2-2). Čtyři velké šance Arsenal soupeři umožnil pouze jednou, a to také proti Liverpoolu (3-3).

Na rozdíl od těch předchozích zápasů však Arsenal nebyl pod tak enormním tlakem. Pokud bych sečetl nepřesné přihrávky a odebrané míče proti Swans na naší vlastní polovině, dostanu se na číslo 6 (2 tackles (=prohraný souboj) – Xhaka a Ramsey, 2 bad touches (=špatný dotek s míčem, zpracování) – Čech a Elneny, 2 interceptions (=přerušená přihrávka)). Proti Chelsea jsme na své vlastní půlce takto míč ztratili 10x (2 interceptions, 2x pak AMN, Alexis a Iwobi, 1x Bellerin a Xhaka). Proti Liverpoolu jsme se pak dostali na číslo 15 ztracených míčů na vlastní půli (3 interceptions, 4x Holding, 2x Ozil a Coquelin, 1x Ox, Giroud, Alexis a Xhaka). Ztráty proti Swansea nebyly způsobeny enormním náporem domácích hráčů, kteří by vysoko aktivně presovali.

@7amkickoff

/arseblog.com/