Arsenal byl dobrý, špatný i ošklivý, ale ukázal charakter šampiónů

O důležitosti tří bodů ve Villa Parku vypovídá radost hráčů a fanoušku na jedné straně, a na té druhé oslavy na lavičce (pozn. red. probíhá vyšetřování FA kvůli incidentů mezi analytiky Miguelem Molinou a Victorem Manasem z Villy).

Po sérii tří zápasů bez výhry bylo pro Arsenal vítězství nezbytné. Arsenal vyhrál 4:2 s očekávaným počtem gólů (xG) 3,14 z 20 střel. To by mohlo nasvědčovat, že se tým Mikela Artety vrátil ke svým nejlepším výkonům, ale během 96 minut se ukázali slabé stránky.

To dobré

Brzký gól Ollie Watkinse zapadá do řady lehce darovaných gólů. Ale reakce jednoho hráče byla obzvláště překvapující. Jorginho povzbuzoval své spoluhráče, ale důležitější bylo, že spíše konal než jen mluvil.

Ben White v úvodních deseti minutách nedržel šířku hřiště. Jorginho řekl pravému obránci, aby se posunul do šířky – gesto, které Arteta napodobil jen o několik minut později.

Od tohoto gesta už to vypadalo pro Arsenal lépe. Jorginho sklepl míč na pravé straně pro nabíhajícího Whita, což vedlo k první velké šanci v zápase. A nebo přihrál Leandru Trossardovi, který se z levé strany prosadil zpětnou přihrávkou do pokutového území.

Poté hrál klíčovou roli v přípravě vyrovnávací branky Bukayo Saky. Proti přesile udržel míč na okraji vápna, nahrál Whitovi a ten odcentroval.

Jednatřicetiletý hráč není dokonalým záložníkem. Při roztaženější hře se často potýkal s problémy, protože nemá takovou rychlost, aby zvládal souboje 50 na 50 jako Thomas Partey, ale Arsenal držel nad vodou.

Přihrávky Jorginha proti Aston Ville

Průnikové přihrávky a neustálá komunikace pokračovaly i ve druhém poločase, kdy se míče za obranu dostávaly k Sakovi a Eddie Nketiahovi. Svým způsobem bylo příhodné, že jeho střela z 25 metrů otočila zápas ve prospěch Arsenalu.

„Rozhodně jsem u něj (Jorginha) neviděl takovou kvalitu – skórovat z hloubi pole,“ žertoval Arteta. „Jeho největší vlastností je, že dělá ostatní lepšími, lepšími, než ve skutečnosti jste. Už teď má obrovský vliv.“

To špatné

Výkon Arsenalu v prvním poločase je potřeba analyzovat. Špatná rozehrávka dostala Villu do vedení. Stejně jako v případě prvního gólu Manchesteru City šlo o ústupky, kterým se dalo vyvarovat. William Saliba umožnil Watkinsovi si připravit úvodní gól po chybě Oleksandra Zinčenka při rozehrávce. Ve druhém poločase přistupoval k útočníkovi mnohem rychleji a dokázal ho vytlačit nebo několikrát odebrát míč.

Při gólu Coutinha nikdo nevyvinul tlak na Boubacara Kamaru, který vyvezl míč přes půlku hřiště. Martin Odegaard očekával, že vystoupí někdo jiný. Jorginho s tím příliš dlouho otálel a zadní linie pak nezachytila nabíhající hráče.

Arteta v souvislosti s druhým gólem řekl: „Nejsme nastavení a neprožíváme hru tak, jak bychom měli.“

Arsenal sice nevyvíjel tlak na míč jako obvykle, ale pro jeho způsob vedení zápasů je důležité i to, jak rozhodný a přesný je Arsenal pod tlakem v držení míče. Kromě Jorginha, Saky a Whita to v prvním poločase nebylo vidět, zejména u Zinčenka, který opět nezvykle střílel z dálky. Jak však řekl Arteta, „druhý poločas byl úplně jiný příběh“.

To škaredé

Škaredý může být moc expresivní. Možná drsný je vhodnější.

Ať tak či onak, Arsenal měl dvě povinnosti, když je Arteta poslal brzy do druhého poločasu. Jedna byla převzít kontrolu nad hrou a druhá soustředit se na velké okamžiky, což se jim do určité míry dařilo.

Po několika nezvykle dlouhých míčích začal hrát Arsenal jistěji. Zinčenko byl mnohem jistější v držení míče a Odegaard hrál na pravé straně hřiště, kde dělal problémy tím, jak rychle posouval míč dopředu. Také Saka, White a Jorginho začali s míčem zacházet jistěji a pomohli Arsenalu zatlačit soupeře způsobem, jaký se mu nepodařil od doby, kdy porazil Manchester United.

Po ubráněném brejku Saliby s Watkinsem se v pokutovém území Villy strhla intenzivní strkanice, která vedla k rohovému kopu, z něhož se prosadil Zinčenko.

Zinčenkův první gól za Arsenal

Po hodině hry Arsenal přitlačil na pilu. Přicházeli šance Nketiaha, Odegaarda a Gabriela. V obranné fázi Gabriel předvedl důležitý zákrok proti Bailymu. Tento moment, stejně jako zákrok Aarona Ramsdalea, oba za stavu 2:2, ukazují, jak důležité jsou v takovýchto zápasech individuální akce.

Tři body jsou pro Artetu a Arsenal obrovskou vzpruhou a ujistí je, že se vrací ostrost a intenzita, které v posledních týdnech chyběly.

Nedokonalý výkon ve Villa Parku zanechává hodně k analyzování, ale ukázali, že se umí prát, a to každý vítěz ligového titulu občas potřebuje. Za týden nás čeká Leicester City a pozornost se přesune na zvýšení intenzity na 90 minut, ne jen na poločas.

„Sebevědomí se vrátilo s větší vírou než dříve, protože výkony musíte proměnit ve výsledky,“ dodal Arteta. „Proti Brentfordu se nám to podařilo, ale nemohli jsme vyhrát kvůli rozhodnutí (rozhodčího). Proti Manchesteru City jsme si výkonem zasloužili víc, ale ve fotbale se zápasy rozhodují v pokutových územích. Stále je co zlepšovat. Nemusíte produkovat tolik šancí, jako my v každém zápase, abyste vyhráli. K vítězstvím by měly stačit menší rozdíly a to musíme zlepšit.“