ARSENAL FC – TOTTENHAM HOTSPURS FC: Preview

Emirates Stadium

Michael Oliver – Long, Collin (Moss)

Streamy naladíte na wiziwig.eu, freefootball.eu, footballstreaming.info,atdhe.fm, fromsport a další (upozorňujeme, že web gunners.cz není v žádném případě nikterak spojen s provozovateli webů poskytujících zprostředkované televizní vysílání, ke kterým přistupujeme v dobré víře, že mají licence k legálnímu poskytování přenosů. Gunners.cz dále nenesou žádnou zodpovědnost za kvalitu uvedených streamů).

Možná sestava

Dnes to bude obzvlášť jednoduché – není z čeho brát, není co vymýšlet. Po zápase následuje reprezentační přestávka, na další zápas Arsenalu si počkáme až do 14.září, tak snad si pořádně užijeme derby.

Do zápasu zřejmě nastoupí tým ve složení Szczesny – Sagna, Mertesacker, Koscielny, Gibbs – Ramsey, Wilshere – Walcott, Rosický, Cazorla – Giroud. Proti tomuhle týmu nemohu říct ani slovo, rozhodně sestava, která může hrát vyrovnanou partii s kýmkoliv v lize, horší to bude na lavičce. Když to jen tak rychle vyjmenuji, koho na ní asi uvidíme – Fabianski, Jenkinson, Frimpong, Flamini (?), Zelalem, Gnabry, Ryo, Sanogo. Jestli z tohoto bude mít AW vybírat, kdo půjde v 60.minutě zlomit zápas na naši stranu… Snad rozhodneme už v prvním poločase a na tyhle úvahy nedojde.

Premier League, 5. místo

Pojďme si znovu opakovat historii naší rivality s londýnským sousedem.

Úplně první derby mezi Kanonýry a Spurs se odehrálo v roce 1887. Zápas skončil nedohrán, protože se setmělo a Spurs patnáct minut před koncem vedli 2:1. I tak mohl skončit zápas v době, kdy se rodil fotbal. První ligové setkání se odehrálo v roce 1909, v rámci First Division, a Arsenal vyhrál 1:0. Ta pravá rivalita vznikla ale až v roce 1913, kdy se Arsenal přestěhoval z Plumsteadu na Highbury, pouhé čtyři míle od White Hart Line. Ovšem technicky v tu dobu Tottenham nebyl londýnským týmem, ale sídlil v Middlesexu, který se součástí Londýna stal až v roce 1965. Jako „sousedé“ si oba týmy tedy poprvé zahrály v roce 1914, 22. srpna. Ačkoliv Tottenham v tu dobu patřil do  First Divison a Arsenal až do druhé, schytali Spurs doma v charitativním zápase pro War Relief Fund náklep 5:1.

V roce 1919 přilili činovníci olej do ohníčku v severním Londýně. Hlasováním posunuli do rozšiřující se První divize Arsenal na úkor Tottenhamu. Tottenhamští nesli nelibě údajnou křivdu, velmi rychle zapomněli, že stejným způsobem v roce 1908 „vyšachovali“ QPR při postupu do Druhé divize. První regulérní soutěžní zápas po přestěhování na Highbury se tak odehrál až v roce 1921, kdy v rámci První divize zamířil Arsenal na WHL a Spurs si připsali těsnou výhru 1:0. Zápasy v těch letech byly pravidelně doprovázeny různými nevhodnými excesy, jak v řadách diváků, tak na hřišti a pod pravidelným dohledem FA. Po zářijovém utkání v roce 1922 dokonce oba týmy musely odehrát několik zápasů bez diváků. Ačkoliv se po druhé světové válce vztahy poněkud zlepšily, hlavně díky tomu, že Tottenham umožnil Arsenalu odehrát domácí zápasy na WHL, protože Highbury bylo poničené bombardováním, rivalita stále trvá.

Match Facts

Arsenal

Kanonýři sice vyhráli posledních šest ligových zápasů na hřištích soupeřů, ale doma mají bilanci v posledních čtyřech zápasech pouze W1 D2 L1

Giroudovi to střílí jen v Londýně, vstřelil zde zatím všechny ligové branky (13), z toho 11 na Emirates Stadium

Arsenal zápasem na Fulham Road zaokrouhlil počet vítězství v londýnských derby na rovnou stovku

Od ročníku 1949-50 neprohráli Kanonýři obě úvodní domácí utkání

Spurs

Roberto Soldado (a.k.a. Penaldado) vstřelil po jedné brance v obou dosavadních utkáních v EPL

Spurs v letošní sezóně vyslali na branku soupeře již 39 střel, přesto ještě nedali gól ze hry

Poprvé od sezóny 2005-06 dokázali ve dvou úvodních utkáních udržet čisté konto

Head-2-head

V posledních šesti vzájemných utkáních padlo 31 branek

Arsenal poslední dva domácí zápasy se Spurs vyhrál 5:2

V historii Premier League (tedy od ročníku 1992-93) vyhráli Spurs na našem hřišti pouze jedenkrát (2010, 2:3)