Arsene Wenger: Arsenal může pod Mikelem Artetou vyhrát PL + Big Picture Project

Wenger: „Myslím, že Arteta má množství a kvalitu hráčů, ano, může to dokázat. Proč ne?“

Arsene Wenger věří, že Arsenal může pod Mikelem Artetou vyhrát Premier League a přiznává, že je překvapen úrovní investic do družstva v posledních sezónách.

Arsenal zahájil sezónu s devíti body z dvanácti možných a v tabulce je aktuálně čtvrtý – tři body za překvapivým lídrem Evertonem.

Gunners se v sobotu utkají s Manchesterem City a Wenger věří, že Arteta má ve svém družstvu dostatečnou kvalitu, aby ukončil šestnáctileté čekání klubu na titul.

„Upřímně věřím, že ano, protože vypadá, že má na tým dobrý vliv.“ – řekl Wenger v pondělním vysílání SkySports pro VIP zákazníky.

„Následují ho, jsou s ním. Za poslední dva roky jsme dobře nakoupili a utratili spoustu peněz. Najednou jsme objevili obrovské zdroje – to bylo docela překvapivé.“

„Wenger se na Emirates teprve chystá. Francouz přiznává, že od sezóny 2017/18, kdy odstoupil z funkce manažera Arsenalu, si není jistý, kdy znovu navštíví svůj bývalý klub.“

„Není to bolestivé. Cítil jsem, že je lepší udělat si od klubu úplný odstup a nechat lidi, aby se do toho pustili.“ Řekl.

Když se ho zeptali, jak dlouho potrvá, než se vrátí do severolondýnského klubu, Wenger dodal: „Nevím, ale nevylučuji to.“

„Pořád je to můj klub, pořád je to moje láska. Pořád trpím, když se nám nedaří, a jsem šťastný, když se nám daří.“

„Když mluvím o Arsenalu, pořád je to „my, my, my, my.“

Wenger se domnívá, že v anglickém fotbale by mohla být neochota podpořit projekt Big Picture*, kontroverzní návrh na přetvoření profesionální hry.

Domnívá se však, že je potřeba přijmout opatření na ochranu budoucnosti menších klubů.

„Pokud se nic nestane, menší kluby zaniknou. Nemyslím si, že jedna finanční pomoc problém vyřeší. Ten je totiž mnohem hlubší.“

„Peníze se rozhodně musí dělit, příjmy špičkových klubů se musí dělit o zlomek víc s kluby menšími.“

Když byl dotázán, zda podporuje návrhy, včetně zrušení EFL poháru a snížení počtu týmů v Premier League, Wenger dodal: „Myslím, že nelze zcela ignorovat vnitřní tradice země.“

„Je to protože projekt pochází od cizích majitelů, to vytváří neochotu a negativní přístup.“

„Celkově musí přijít řešení od federace, od vlády, od Premier League – najít kompromis, jak vyřešit problémy, které existovaly už před koronavirem.“

Arsene Wenger se také vyjádřil k výkonům anglické reprezentace.

„Věřím, že anglický fotbal na mezinárodní úrovni postoupil. Od té doby, co vytvořili akademii, a nespoléhají na školy, ale na svou vlastní strukturu rozvoje, vytvořili dobré hráče.“

„Řekl bych, že v tuto chvíli jsou jedni z favoritů na EURO 2020 (21).“

*Big Picture Project

Jedná se o projekt, který navrhli majitelé Liverpoolu a ManUtd, který by změnil strukturu a hlasování Premier League i model financování anglické ligy a FA.

Díky tomu by se většina moci dostala do rukou největších klubů, čímž by se ukončil současný model: 1 klub/1 hlas, a FA by ztratila právo veta, které má od roku 1992. Mimo jiné by se snížil počet klubů v Premier League z 20 na 18, EFL Cup a Community Shield by byly zrušeny. Devět nejdéle sloužících klubů v Premier League by dostalo speciální status – velká šestka + Everton, West Ham a Southampton. Přišla by okamžitá kompenzace pro EFL 250 milionů liber, dále by 8,5% z ročních výnosů Premier League šlo na provozní náklady, 25% ze zbytku by šlo do EFL, současně by následovala okamžitá dotace 100 milionů liber pro FA na pokrytí ušlých příjmů a na rozvoj mimoligového, ženského a místního fotbalu.

Navzdory skutečnosti, že v plánech jejich moc nad provozováním Premier League vzroste, se má za to, že zbytek z „velké šestky“ má výhrady. Zbytek ze zbývajících 14 klubů Premier League má z návrhu vážné obavy, dokonce i WestHam, který by dostal zvláštní status prohlásil, že není pro.

Jakékoliv změny ve struktuře PL vyžadují podporu 14 z 20 současných klubů. V současném znění je nepravděpodobné, že by byl návrh podpořen, což znamená, že FA nebude nucena rozhodnout, zda použije své právo veta.

Akcionáři PL se tento týden setkají (pravděpodobně ve středu), zatímco ve čtvrtek se koná zasedání rady a představenstva FA, přičemž na obou setkáních bude pravděpodobně hlavním tématem Project Big Picture.

Kaveh Salkehol (reportér SkySports) k tomu řekl:

„Chápu situaci tak, že FA by nepodpořila tyto návrhy v jejich současné podobě. To je velmi důležité, protože FA má „zlatý podíl“ v Premier League. Pokud by tyto návrhy prošly hlasováním, FA by je mohl vetovat.“

„A co podpora klubů PL? Kluby Premier League jsou obecně vlažné, pokud jde o reakce na tyto návrhy. Čekali byste, že „velká šestka“ pro ně bude hlasovat, když jim dává tolik síly, ale mezi těmito kluby existují značné výhrady. Také si myslím, že WestHam by tyto návrhy vůbec nepodpořil.“

„Chápu to tak, že mnoho klubů PL si myslí, že toto hlasování by bylo jako hlasování „krůty o existenci Vánoc“. Jejich finance by byly zasaženy, ty finance, které jsou zasaženy pandemií.“

„Podle návrhů by se PL omezila na 18 klubů, což by znamenalo o dva zápasy za sezónu méně. Také 25 procent z televizních práv by dostalo EFL. A konečně – a to je velmi důležité – kvůli 18 týmům v Premier League by hrozilo větší riziko sestupu.“

Existuje také druhá strana. Předseda EFL Rick Parry podpořil návrhy a uvedl, že poskytují „dlouhodobou udržitelnost“ pro kluby pod jeho jurisdikcí.

V plánech projektu by EFL dostala balíček 250 milionů liber a 25% z televizních práv sjednaných Premier League. Perry k tomu řekl:

„Tímto by se zajistila dlouhodobá udržitelnost pro všechny naše kluby. Zmenšilo by to propast mezi Championship a Premier League. Zrušily by se padákové platby, které by v Championship vytvořily zásadní nerovnováhu. Navíc existuje krátkodobý balíček okamžité úlevy. Pravděpodobně jde o největší myšlenku od vzniku PL. Z hlediska vyrovnanosti hry, poskytování spravedlivějších podílů pro všechny a zajištění finanční budoucnosti pyramidy je to pro nás mimořádně atraktivní.“

Peter Ridsdale, bývalý předseda Leedsu a Cardiffu, který nyní působí jako poradce Prestonu vidí, proč by tyto návrhy někteří z fotbalové ligy uvítali – včetně Prestonu.

Vyhlídka na 25% z ročního příjmu Premier League, které budou ze 4 až 5% sdíleny s kluby z fotbalové ligy, představuje obrovskou finanční pobídku.

Zeptal se však na nevýhody zavedení struktury v Premier League – soustředit moc kolem „velké šestky“ když týmy, které na těchto pozicích skončí, se mohou časem měnit.

„Pokud si vezmete každé desetiletí, zjistíte, že kvůli vývoji a různým investicím, kluby, které jsou nyní v první šestce, nejsou prvními šesti za 10 nebo 20 let.“

Premier League vydala oficiální vyjádření: „Anglický fotbal je nejsledovanější na světě a má živou dynamickou a konkurenceschopnou ligovou strukturu, která vede k zájmu po celém světě. K udržení této pozice je důležité, abychom všichni spolupracovali. Premier League i FA podporují rozsáhlou diskuzi o budoucnosti hry, včetně jejích soutěžních struktur, kalendáře a celkového financování, zejména s ohledem na dopady Covid-19.“

Mluvčí Borise Johnsona v pondělí jasně uvedl, že předseda vlády rovněž nepodporuje plány projektu Big Picture.

„Je zřejmé, že tento návrh nemá podporu v celé PL, a právě tento typ zákulisního jednání podkopává důvěru ve správu fotbalu.“

/skysports.com/