Arséne Wenger před zápasem s Cardiffem

Arséne Wenger se na páteční tiskové konferenci rozhovořil o formě Bothroyda, o jazykové vybavenosti svých hráčů, o Denílsonovi, o rozlosování zápasů, o přestupním období, o FA Cupu, a o Ramseym…
O formě Bothroyda…

„Bothroyd byl jedním z nejtalentovanějších útočníků, které jsem tu měl. Odešel kvůli neshodám, které měl tehdy se svými spoluhráči.

Myslím si, že mu nikdy nechyběla sebedůvěra, a byl také na útočníka tak akorát arogantní. Ale měl ohromný talent.

Nejsem jeho současnou formou překvapen. Když se fotbalista usadí v nějakém klubu, takový nesporný talent vyjde chtě nechtě navrch.“

O jazykové bariéře neanglických hráčů…

„Osobně jsem pro toto pravidlo.“ (Nové pravidlo EU, které říká, že aby v GB mohli působit hráči či trenéři ze zemí mimo EU, musí splnit jazykový test, aby se vidělo, že mají základní úroveň angličtiny, načež dostanou tříleté pracovní povolení. Kdo testem neprojde, dostane 12 měsíců na nápravu, během nichž ale může normálně pracovat, pozn. red.). „Jsem toho názoru, že pokud odejdete do cizí země, musíte mít ambice naučit se tamní jazyk.

Pokud chcete porozumět kultuře země, je to velmi těžké, pokud neovládáte její jazyk.

Po jednom roce musí splnit test. Takže pro nás je to obtížné kvůli tomu, že můžeme koupit drahého hráče, a po roce o něj přijít. 

To znamená, že nový hráč, ví-li, že by měl přijít do anglického klubu by měl umět alespoň základy anglického jazyka. Prakticky vzato to není moc jednoduché.“

O Denílsonovi…

„Na Denílsonovi mě překvapují dvě věci – jak dobré výkony předvádí, a jak malý kredit za to v médiích dostává.

Nemyslím si, že by mnoho z jeho kritiků zevrubně několikrát zkoumalo odehrané zápasy. Pokud by jeho výkony analyzovali trošku hlouběji, to znamená plochu, na které hraje, kolik míčů vyhraje, jak rychle rozdává přihrávky, a jak jsou jeho přihrávky přesné, byli by překvapeni.

Ale je to hráč, který moc nepřitahuje pozornost médií, protože je diskrétní a taktní, neposkytuje moc rozhovorů a klade svojí práci na první místo. Takové hráče preferuji.

Je to velmi hladový hráč, a už ve 20 letech hraje všechna utkání pod velkým tlakem, a nikdy jsem ho na tréninku neviděl, že by ho takovýto tlak byť jen sebemíň rozházel. Na hřišti vždy nechá 100%.“

O rozlosování zápasů…

„Je myslím objektivní říct, že Manchester United je velmi zvýhodňován, nevysvětlitelně zvýhodňován. Ale s tím se musíme vypořádat.

Je těžké vysvětlit, proč hraje jeden tým ve čtvrtek a ti ostatní už ve středu. Je to nefér rozhodnutí.

Další týden je pak rozlosování opět ve prospěch Manchester Unieted, který měl před nedávnem hádku s Liverpoolem. Tehdy jsem podporoval Fergusona, ovšem myslím si, že příští týden se hodně hlasitě ozve Benitez, a to budu podporovat jeho.

Manchester United hrají ve čtvrtek zápas proti West Bromwichi, poté, co v neděli odehraje zápas proti Evertonu, který bude hrát už ve středu. Nemyslím si, že musíte být fotbalový odborník, abyste pochopil, že je to v tomto případě nefér výhoda ve prospěch Manchesteru.

Ale není to vina United ani Liverpoolu. Na vině je organizování zápasů.

Z tohoto můžete obvinit pouze Sky, jak si vybírá zápasy, respektive člověka, který před 3 měsíci rozhodl, že zápas West Bromu proti Manchesteru bude vysílat Sky, to on by měl tohle vysvětlovat.“

O přestupech…

„Více se soustředím na to, abych si dobře vedl s hráči, které mám k dispozici, než abych se stal posedlým hráči, které můžu a taky nemusím koupit. V současnosti jsou to dvě procenta mých starostí.

Věřím ve své hráče. Je to na mě, abych z nich dostal jejich maximum, ale pokud můžu přivést nového hráče, pak proč ne? Věřím tomu, že máme velmi kvalitní mužstvo, které může překvapit hodně odborníků.

Nemluvíme o přestupu Arshavina, to necháváme na Zenitu. V podstatě o tomto přestupu nejsou žádné nové informace.

Nejsem frustrovaný, protože této situaci rozumím. Ve fotbale potřebujete k přesunu souhlas tří stran. Musíte akceptovat, že každý má svou cenu, a když kupující nabízí pouze určitý obnos peněz a ani o penny víc. Pokud se přestup nevydaří, tak se zkrátka nevydaří.“

O FA Cupu…

„Harry Redknapp je zodpovědný za Tottenham, tudíž jeho komentáře nechám na něm.“ (Harry Redknapp po vyhraném zápase nad Burnley v Carling Cupu prohlásil, že kvůli finále této soutěže nechá na zápas FA Cupu proti Manchesteru United odpočívat některé klíčové hráče, pozn. red.).

„Osobně si myslím, že otázka, zda-li je tato soutěž znehodnocována je zodpovídána tím, že všechny týmy ze všech sil bojují o to, aby se mohly utkat ve finále ve Wembley.

Může to být tím, že některé kluby mají jiné priority, jako třeba teď Tottenham. Můžou teď mít jiné starosti, ale celkově bych řekl, že FA Cup je fascinující soutěž.“

O Ramseym…

„Jedeme do Cardiffu, abychom postoupili do dalšího kola. Tým jde do tohoto zápasu, aby ho vyhrál.

Miluji hru Aarona Ramseyho, a věřím tomu, že jednoho dne bude skvělým hráčem pro Arsenal, ale nejedeme na Ninian Park, aby mohl získat vysvědčení.

Musím říct, že nejsem v pokušení postavit ho do základu kvůli tomu, že se vrací domů, ale zároveň nejsem v pokušení ho nepostavit vůbec. Budu v hlavě zvažovat všechna utkání, která nás v dalším týdnu čekají, a postavím ho, pokud usoudím, že nám pomůže postoupit dále.

Jsem velmi šťastný z Aaronova progresu a jsem si jistý tím, že jednoho dne bude nepostradatelným hráčem pro náš klub. Je hodně napřed před svými vrstevníky, a já jsem ohromen tím, jaké výkony už v 18 letech předvádí.“

/arsenal.com/