Arsene Wengers‘ Red ‚n‘ White Army – Hans‘ Diary No. 17

Období mezi sezónami je pro nervy fotbalového fanouška mnohem horší než sezóna samotná. Zatímco během ní víte, že v sobotu se hraje zápas, který může skončit jen třemi způsoby, že když Arsenal vyhraje můžeme už za týden stavit St. Totteringham, že když prohraje oslava se posouvá a s malými obměnami je to furt stejné. Teď? Není dne ani noci, kdy by nás nepronásledovaly nějaké novinky o odchodu, přestupu, rozvratu, katastrofě. Každý den se modlíme, kdy že podepíšeme nějakou posilu, děsíme kdy odejde ten a ten a počítáme každou libru, kterou máme na přestup.

 

Pokud se v souvislosti s fotbalem neustále mluví o bezpečnosti a zdraví fanoušků, je mezi-sezónní období polem, kde je co orat. Arsene Wenger si klidně polehává někde na pláži a zatím jeho věrní úpí pod nedostatkem informací. Ano, chápu, že klub nemůže hned všecko vytroubit a ani to nechci. Co chci je aby se tím začaly zabývat odpovědné instituce! Někdo někomu zlomí nos někde na stadionu a je z toho hned mela, novináři píšou o Rowdies a tak dále. Jenže se zlomeným nosem můžete klidně příští sobotu znova na fotbal. Jediná nepříjemnost je, že se vám bude blbě smrkat. Ale když se někdo nervově zhroutí z toho, že se každý den dozvídá protichůdné informace o přestupu svého oblíbence nebo dokonce do poslední chvíle neví, že mu dotyčný někam odejde, to je jiná.Garantuju vám, že z Bohnic vás další sobotu nikam do sportbaru nepustí a Galaxii z jejich rozpočtu nezaplatí. UEFA nebo FIFA by měly stanovit nějakých pár dat, kdy by jedině bylo možné oznamovat změny a mimo tyto dny by jakékoli zveřejňování ze strany klubů bylo přísně zakázáno, stejně jako přemlouvání hráče pod smlouvou. Ať si kluby pečou přestupy, odchody, příchody kdy chtějí, ale fanoušek bude vědět, že se nemusí starat, všechno podstatné se dozví 15.5., 30.5., 15.6, 30.6, atd. Těch 14 dní klidu by za to rozhodně stálo. Vím, že by to nezastavilo pisálky před publikováním jejich žvástů, ale to by se snadno dalo vyřešit velkým varováním na přední stránce každého deníku, časopisu, webu, který by se toho odvážil – Varování ministerstva zdravotnictví: čtením tohoto plátku, zejména sportovní stránky si můžete vážně poškodit duševní zdraví. Navíc bych těm co takové zprávy zveřejňují zvýšil spotřební daň, která by šla automaticky na konta psychiatrických léčeben a sanatorií. A nakonec bych je i okolkoval.

Zatímco v bulvárním tisku, v Česku i tom serioznějším, postupuje rozpad Arsenalu, opravdoví gooners se začínají zajímat o to, jak bude vypadat život po Thierrym Henrym. Asi málokdo se mnou bude nesouhlasit, když napíšu, že to zásadně záleží na tom jestli se potvrdí "zaručené" zprávy o odchodu Wengera do Barcelony, pardon Realu Madrid. Blá, blá, blá. Ano, kdyby měl okamžitě Wenger odejít, tak i já začnu být lehce nervózní z nejbližší budoucnosti. Jenže nejsem. Jsem přesvědčen, že letos, ani příští rok nikamnepude. A hned vysvětlím proč.

Myslím, že v Arsenalu ukončí Arsene Wenger svoji manažerskou kariéru. Za posledních 10 let vybudoval Arsenal, který pokud nepatří mezi absolutní světovou špičku, tak jí minimálně mocně dýchá na záda. Teď, v létě 2007, stojí u rozdělané práce a bylo by od tohoto "slušňáka" velmi neslušné, kdyby ji měl opustit. "Projekt mladíci" jistě není výmysl Lady Bracewell-Smith, ale Arsenova práce, za kterou si vždy stál a bude stát i v budoucnu. Teď, když se zdá, že děti mu pomalu dospívají v hotové hráče a kdy to vypadá, že jeho třetí generace by měla začít sklízet úspěchy, by měl odejít? Nevěřím. I přes odchod DD z výboru klubu, který jej jistě nepotěšil, má pro svou práci podmínky, které nikde jinde nedostane. Anglie je v Evropě specifická už postavením a pravomocemi manažera, který se na kontinentu jmenuje trenér, a který tam má mnohem menší možnost ovlivnit složení a chod klubu. Na ostrovech je to jinak. Manažer rozhoduje o mnoha věcech, jeho postavení je mnohem silnější, ale s ním zároveň odpovědnost. Možnost tedy ovlivnit složení mužstva, jeho hru a vše okolo je mnohem větší. Navíc majitelé anglických klubů nejsou krátkozrací, vidí mnohem více dopředu a také díky tomu se může stát, že jeden manažerdědula vydrží sedět na své židli 19 let, AW pak skoro 11. Boss, který nabídne kvalitní vizi, pak má pro svou práci mnohem lepší podmínky. Což sedí zrovna na Arsena. Navíc pro práci s mladíky potřebujete mimo jiné čas. Wengerovi je 57 a těžko očekávat, že by chtěl riskovat dalších cca 8-10 let a začínat něco podobného někde jinde, kde navíc nemusí být jeho plánům vůbec nakloněni.Arsene je člověk, který má jen ty největší ambice, vzhledem k působení v Arsenalu to ani jinak být nemůže. Pokud by opravdu chtěl odejít, tak jenom do podobného nebo většího gigantu. A v tom by byl pro něj další problém. V Anglii by určitě zůstat nechtěl. Španělské a Italské velkokluby, které by o něj jistě zájem měly, jsou ale řízeny způsobem, který by jemu nevyhovoval. Navíc mají svůj styl hry a jistě by nestáli o nějaké jeho novoty. Takže by byl pod velkým tlakem a myslím, že by se mu to moc nelíbilo. A že by v nějakém takovém klubu začal upřednostňovat mladíky před hvězdami? Hahaha… To by udělal jednou, dvakrát a fanoušci by ho poslali do prdele. V Arsenalu nemá možná tolik peněz jako by měl za Pyrenejema, ale má možnosti o jakých se Rijkaardovi ani nesní. A fanoušky loajální, že mu je závidí i v Norsku. Jestli Wenger na stará kolena někam odejde, tak maximálně si chvilku zablbnout s nějakou reprezentací. Nejspíš francouzskou.

A úplně na závěr, nezapomeňte, že Arsene vždy nechával podpis kontraktu na poslední chvíli. Proč by to tentokrát měl udělat jinak? No možná proto, že by tím uklidnil jak fanoušky, tak hráče, v čele s Fabregasem.

A ještě jednou o AW. Peter Hill-Wood tvrdí, že peníze na nové hráče jsou a že Wengerovou momentální prioritou je nákup jedné dvě posil. "Rád by našel jednoho dva hráče. Ale co rozhodně neudělá je, že půjde a bude rozhazovat peníze, pokud si nebude myslet, že to přispěje k posílení mužstva. Nebude kupovat někoho jen proto aby uklidnil fanoušky. Nakoupí takového hráče o kterém si bude myslet že posílí to co již má k dispozici." Zlatá slova. Jen aby na konci srpna nebylo vyprodáno a zbyly jenom neprodejné kusy.

Vím, že mnoho z vás už nechce o Henrym ani slyšet. Nicméně zajímavé pohledy Franka McLintocka a Boba Wilsona, bývalých kanonýrů, na život po TH14 si můžete anglicky přečíst na stránkách Guardianu .

Pro věčné spekulanty, jestli to bude Malouda, Tevez, Torres, Trezeguet, Eto'o, Babel, Anelka, Owen nebo nějaký jiný trouba mám dobrou zprávu. Arsenal Shorts se podařilo získat Wengerův nákupní seznam . Lamparda bych na něj nedopisoval, nějak nám přibral .

Edu se vrací do Arsenalu?

CU Hans