Arsene´s Eleven – Part Four

Čtvrtý díl = první ze stoperů

Stoper : Martin Keown

Když se Arséne Wenger dostal na manažerský post, Martin Keown byl už na své druhé štaci v dresu The Gunners. Opustil Highbury jako 21- ti letý, aby se vrátil z Evertonu v roce 1993 jako mezinárodně uznávaný obránce. Poté, co se budovala zcela nová obranná řada, příchod Wengera dal Keownově kariéře zcela nový rozměr. Základy technických prvků a zcela nových tréningových metod mu umožnily si užít plných 8 let na nejvyšší úrovni.

R: Zajímá mě, kolik jste toho věděl o Martinu Keownovi, když jste přišel do klubu?

AW: Moc ne, viděl jsem ho hrát v evropském poháru, když hrál Arsenal proti Auxerre a řekl jsem si: Tohle musí být „fit guy“, protože ho tehdy poslali z obrany do zálohy, aby bránil nejlepšího hráče soupeře, a když jsem přišel do Arsenalu, nezklamal jsem se ve svém názoru. Co z toho vyplývá, že Martin má vždy velkou chuť po vítězství, je to velmi důsledný člověk. Drží míru ostražitosti v týmu na velmi vysokém levelu. Začne to v pondělí: “ Pojďte chlapi, připravme se na další zápas“. Ztratíme zápas a Martin: “ Tohleto je velká prohra“. Jeho statusem bylo: Neporazitelný. Neporazitelný jeden na jednoho, neporazitelný ve vzduchu, neporazitelný v touze po vítězství. Technicky se moc zlepšil, nebyl sice moc sebevědomý v konstruktivní hře po zemi, ale jeho technika nebyla špatná.

R: Ke konci jeho kariery na nejvyšší úrovni, tuším že to bylo v Unbeaten sezoně, pamatuju si velmi dobře, že jste ho chtěl poslat na hřiště a …

AW: Potřeboval odehrát alespoň 10 zápasů v sezoně, aby dostal medaili. Bylo 20 minut do konce, řekl jsem mu, ať se jde rozcvičit, protože to byl poslední zápas sezony. Najednou se Ray Parlour zvedl, já jsem to neviděl, a začal se také rozhýbávat. Matin byl velice znepokojený, protože to bylo poslední dostupné střídání, a říká mu: „Co tu děláš“? A Ray na to: “ Boss mi řekl, že se mám jít rozcvičit, že půjdu na hřiště“. Byl to poslední zápas sezóny, což znamená, že by Martin nedostal svou medaili. Po zápase jsme se tomu opravdu hodně nasmáli.

{youtube}l7ks0CKvh7A{/youtube}