#ARSWAT: Pět věcí k zaznamenání

Změna formace

Možná s přihlédnutím k finále FA Cupu Mikel Arteta provedl pět změn v sestavě oproti zápasu ve Villa Parku, ale nejpřekvapivější byla změna formace. Poté, co jsme posledních devět zápasů hráli na tři středové obránce, došlo k návratu na klasické čtyři obránce, Rob Holding a David Luiz na stoperech, Kieran Tierney levý obránce a Ainsley Maitland-Niles pravý obránce, který nahradil zraněného Hectora Bellerina. Přestože jsme během 33 minut vedli 3:0, naše obrana nebyla bez znepokojujících okamžiků, které nám způsobovala útočná linie Watfordu v prvním poločase. Ve skutečnosti měl Watford devět střel oproti našim šesti během úvodních 45 minut a druhá půle začala ve stejném duchu. Tolik, že se Arteta vrátil k tříčlenné obraně po 60 minutách hry. Sead Kolasinac se postavil do středu obrany a Tierney hrál levé křídlo. Od této chvíle jsme začali více kontrolovat hru, pokud jde o držení míče, ale nadále se soupeř dostával do velkých příležitostí. Watford skóroval podruhé a několikrát mohl vyrovnat, ale díky směsi odhodlaného bránění a skvělých zákroků brankáře k tomu nedošlo. Arteta ví, že proti Chelsea bude muset udělat velká rozhodnutí co se týče obrany.

Poslední z obrany

A to nás přivádí k Emi Martinézovy. Byl to další skvělý výkon od argentinského brankáře. Ukázal tři excelentní zákroky a vypadal opět jistě, jako od svého začátku v červnu. Emi nám zachránil tři body a navíc nás posunul o dvě místa v konečném pořadí Premier League. Zdá se, že je určitě připravený nastoupit ve finále FA Cupu, navzdory návratu Bernda Lena do plného tréninku tento týden. Skutečnost, že Leno nebyl na lavičce a tisková konference Mikela Artety, ukazují, že Martinéz bude v sestavě proti Chelsea. Byla by to skvělá odměna nejen za Emiho výkony v této části sezóny ale také za jeho desetiletou oddanost.

Trpělivé budování útoku

Náš druhý gól byl hodně podobný brance v semifinále FA Cupu. Opět se do něj zapojila více než polovina hráčů. Vznikl hluboko v našem území, přičemž obránci a brankář mají důležitou roli v držení míče. Jak je zmíněno výše, Martinéz předvádí neuvěřitelné zákroky, ale jeho rozehrávka je také excelentní a jeho klid při rozehrávce pomáhá obraně. Pak převzali míč útočníci. Stejně jako ve Wembley proti ManCity, centr z pravé strany od Nicolase Pepého našel Aubameyanga na zadní tyči, který tentokrát posunul míč na Kierana Tierneyho a ten vstřelil svojí první branku v dresu Gunners.

Auba a opět Auba

Bylo šest dní od finále FA Cupu, ale Mikel Arteta nemohl nechat odpočívat našeho střelce. Před zápasem ztrácel tři branky na Jamieho Vardyho v ocenění pro nejlepšího střelce Premier League (Golden Boot) a po půl hodině hry už ztrácel pouze jediný gól. Od této chvíle se jeho spoluhráči určitě snažili pro něj získat tuto individuální cenu. Eddie Nketiah vedl protiútok ve druhé půli a přihrával před bránou na Aubu, i když měl pravděpodobně zakončit sám. Nakonec se Auba musel spokojit s 22 ligovými zásahy, což odpovídá sezóně 2018/2019. Je tu však další šance, že Auba získá trofej ve Wembley.

Sezóna jako žádná jiná

Premier League, která trvala 11 měsíců, vedli nás tři manažery a více než čtvrtinu našich zápasů jsme hráli za zavřenými dveřmi, konečně skončila. Zde je několik statistik z ligového ročníku 2019/2020…