Arteta o Davidu Luizovi, Aubameyangovi a Aston Ville

Mikel Arteta byl ve čtvrtek zpět před novináři prostřednictvím aplikace Zoom před naším zápasem Premier League proti Aston Ville

Náš manažer diskutoval o výkonu proti Wolves, červené kartě Davida Luize, formě Nicolase Pepeho, Matu Ryanovi a dalším.

Zde je to, co řekl médiím:

o tom, jak těžké je hodit porážku s Wolves za hlavu…

Nevím, jak těžké je to pro všechny, ale musíme jít dál. V sobotu máme velký zápas a musíme do toho jít znovu. Jsou věci, které se ze hry můžeme naučit, věci, které nemůžeme ovládat a samozřejmě si můžeme vzít mnoho pozitiv, takže musíme jít dál, jít na další zápas a udržet si dynamiku.

o návratu Bukayo Saky a jeho vlivu…

Myslím, že to byl týmový kolektivní výkon, jakým jsme hráli, branky, které jsme měli dát, dominance, kterou jsme ukázali, v tom musíme pokračovat. S desíti a devíti muži, když se podíváme zpět na hru, tak boj, odolnost týmu, vášeň, s níž hráli, to bylo neuvěřitelné. Chvála je na místě, protože jsme měli stále šanci vstřelit branku, a to i s devíti hráči, a to je zcela na nich, jak moc chtějí bojovat a o týmovém duchu, který kolem sebe mají.

o porážce Aston Villy od West Hamu…

Nejsem tu, abych soudil jejich výkon. Před sezónou byli fantastičtí. Porazili nějaké TOP týmy a byli opravdu silní. Porazili i nás, když jsme hráli doma, takže se musíme ujistit, že tam jedeme vyhrát zápas.

o odvolání proti červené kartě Davida Luize…

Máme velkou naději, proto jsme podali odvolání, protože jsme prošli všechny záznamy a myslíme si, že červená karta by měla být zrušena. Proto jsme podali odvolání.

o tom, kdy bude znám výsledek…

Nevím, jak dlouho to bude trvat, ale doufejme, že dnes budeme mít více informací. To je poslední informace, kterou z klubu mám.

o kondici Mata Ryana…

Ještě nebyl k dispozici, aby trénoval. Alex k dispozici je, takže na víkend budeme mít na výběr mezi nimi. Pokud bude Mat schopen trénovat a oba budou fit, budeme se muset rozhodnout. Pokud nebude Mat fit, bude samozřejmě chytat Alex.

o tom, zda je k dispozici Auba…

No, je k dispozici, hrál pár minut po 10 dnech, kdy nic moc nedělal a doufejme, že v příštích dvou dnech se bude cítit dobře a bude k dispozici, aby přispěl do týmu.

o tom, co byl klíč k formě Pepeho…

I když jsme rozhodli, že s ním nebudeme hrát, pořád tvrdě pracoval. Zlepšil se v mnoha oblastech a byl mnohem důslednější po dobu 90 minut. Momentálně je hrozbou, protože dává góly, pomáhá hráčům, je skutečnou hrozbou. Musí v tom pokračovat.

o střídáních při podezření na otřes mozku…

Dnes dopoledne máme schůzku s Premier League, abychom měli mnohem více informací a jasno o tom, jak to můžeme použít a jaká pravidla za tím stojí. Myslím, že je to nutné a otevírá to další možnost. Když se na hřišti stane něco dramatického, alespoň máme možnost toho hráče nahradit.

o tom, zda mohl David Luiz lépe srazit Williana Joseho…

Známe pravidla. Pro mě to není o rozhodnutí a o tom, co se v daném okamžiku stane. Došlo k velmi podobnému incidentu proti Manchesteru United, i když za tím stojí David. Bylo to na straně hráče, a to zcela mění úhel, účel, a jak moc to ovlivňuje hráčovu schopnost dokončit akci. Ale pořád to byla podobná situace. Myslím, že se na to podívají.

o tom, zda v těchto situacích existuje o Davida Luize obava…

Když se podíváte na ty dva obrázky, můžete tu vést dlouhou debatu. Jen ukazovat prstem na Davida není podle mého názoru fér.

o tom, zda by mohl být Pepe vynechán ve prospěch Aubameyanga…

Na konci dne musíme hrát s hráči, kteří jsou v nejlepší formě a každý si musí zasloužit právo hrát a účastnit se zápasů. To je to, co všichni dělají, tlačí jeden druhého, aby zvýšili úroveň. Je vidět, že úroveň byla zvýšena, protože každý hraje maximum. Pořád je co zlepšovat, takže všichni musí tlačit na pilu.

o tom, zda prvních 46 minut proti Wolves byl náš nejlepší fotbal v sezóně…

Možná ano. Myslím, že po dlouhou dobu jsme vypadali velmi blízko tomu, čím chceme být jako tým. Pak to musíme dostat do výsledků. Když máte takové momenty ve hře, musíte vést tři nebo čtyři nula a zápas je u konce.

o tom, zda se jeho tým začíná podobat jeho dlouhodobé vizi…

Ano, první přestupové okno bylo velmi uspěchané, protože jsem právě přišel. Další dvě jsme měli trochu více času. Pokud v tomto okně vidíte množství transakcí, které jsme provedli, je to neuvěřitelné. Zásluhy klubu, zásluhy Edua za práci, kterou odvedl, protože není snadné dostat množství věcí, které jsme udělali, do jednoho okna. Vím, že většina z nich byla dostat nějaké hráče ven a vytvořit nějaký prostor kolem týmu, ale stále to není jednoduchá věc udělat to v tomto okně nebo na tomto trhu.

o tom, zda by to pro Mata Ryan bylo zdrcující, kdyby propásl tuto příležitost…

Tohle je fotbal a takové věci se stávají. Proto když jsme dovolili Mattu Maceymu odejít, věděli jsme, že musíme sehnat někoho jiného, protože jsme věděli, že se to může stát. Bohužel, když to potřebujete nejméně, tak se to skutečně stane. Takže teď jsme více chráněni, máme Mata v týmu a uvidíme, jestli je fit. Ale prozatím je Alex také fit.

o tom, jestli se bojí o disciplínu v týmu po dalších dvou červených kartách…

Když jsem se bál o disciplínu, bylo to dvakrát. S Nicem a Granitem. Tomu bychom se měli vyhnout a mluvili jsme o tom. Ale jsou jiné momenty ve hře, kdy ve zlomku vteřiny musíte udělat rozhodnutí. Tam je mnohem méně věcí ke kontrole na naší straně. Jasné je, že když máte pět červených karet v tomto období, ztratíte hodně bodů. Kdybychom měli některé z těchto bodů, byli bychom v tabulce na úplně jiném místě, to je jisté. Nejsou tam týmy s pěti červenými kartami, to se nestává.

o tom, co si myslí o on-line útocích na hráče a jak reaguje…

Existují různé typy zneužívání a myslím, že to musí být úplně vymýceno. Myslím, že sociální média v tom mají velkou zodpovědnost, protože pak mluvíte o duševním zdraví hráčů a veřejnosti a o tom, jak jsou tomu vystaveni. Jsme otevřený a jsem pro to, aby lidé měli své názory, ale ne proto, aby uráželi lidi, zneužívali je a používali obrazovku mobilního telefonu, abyste jim řekli, co chcete, osobě, kterou ani neznáte. To pro mě musí být vymýceno, protože to způsobuje velké škody ve fotbale a velké škody veřejnosti. Takže si myslím, že v tom musíme být opravdu silní a myslím si, že vy (média) máte velkou roli, abyste nás a zdejší průmysl podpořili.

o tom, zda by bylo podivné požádat Alexe, aby začínal, vzhledem k tomu, že byl právě vyřazen z týmu pro Evropskou ligu…

Ne. Alex znal svou roli, než jsme s ním podepsali smlouvu a očividně ji stále zná. Měli jsme plán na pozici brankářů a nemohli jsme provést plán tak, jak jsme chtěli, z různých důvodů, ale Alexova role byla velmi jasná. To se nezměnilo. Pak si musí zasloužit svou příležitost a musí si zasloužit své místo. Je třetí, druhý nebo první, v závislosti na jeho výkonu. Musí na to tlačit.

o tom, zda musíme být opatrní a pečliví s Kieranem…

Ne, v tomto případě je to jiné zranění. Kieran je hráč, který opravdu tlačí sám na sebe a musí být schopen podat fyzický výkon na maximum, protože si nemůže pomoci. Ani při tréninku si nemůže pomoci. Snažíme se ho co nejlépe zvládnout a najít všechny možnosti, jak mu dát co nejlepší šanci, aby byl co nejdříve fit, a jsme tady, abychom ho podpořili, jak jen to půjde.

o tom, zda se obává, že Kieran bude hrát brzy za Skotsko…

Ne, co chci je, že je schopen hrát za nás co nejdříve, pak, pokud je fit a připraven reprezentovat svou zemi, tak ať tam jede, je to jeden z jeho snů a on si je potřebuje plnit. Ale chci, aby hrál za Arsenal.

o tom, jestli chtěl podepsat nového levého obránce v tomto přestupovém období…

Nemůžeme dělat všechno. Jak jsem již zmínil, v tomto přestupovém okně je tolik věcí, které jsme museli udělat, a museli jsme se zaměřit na priority. Skoro všechno, co jsme chtěli, jsme udělali, a stále je co dělat, ale když mluvíte o vývoji družstva, bude to chtít čas a velké úsilí. Věci se musí dít také po vašem a není tomu tak pořád.

o tom, zda byli lidé k Alexovi Runarssonovi příliš kritičtí…

Ano, ale tomuhle čelíte, když hrajete za velký klub. Lidé očekávají, že když tam půjdete, že ze sebe vydáte to nejlepší a budete vystupovat na nejvyšší úrovni, a pokud ne, tak se takové kritiky dočkáte. Víte, že než jste vstoupili do klubu, budete neustále vystaveni kritikům, a když se vám bude dařit, lidé vás budou chválit víc než v kterémkoliv jiném klubu. Jestli tu chceš hrát, musíš ten tlak zvládnout.

o tom, zda Alex zažil kulturní šok…

Myslím, že ne. Myslím, že to věděl a očekával to, a musí to zvládnout. Jsme tu, abychom ho podpořili a on už tady nějaké zápasy hrál. Odehrál několik dobrých zápasů a ano, měl obtížný zápas proti Manchesteru City, ale minulou noc přišel a myslím, že si vedl dobře.

o tom, jestli má charakter, aby se vyrovnal s tlakem…

Ano, pracuje opravdu tvrdě a zapadá do šatny opravdu dobře. Je to opravdu milý chlapec, opravdu pokorný a potřebuje být daleko od všech komentářů, aby se soustředil na svou práci a zlepšování.

o tom, zda VAR změnil způsob, jakým trénuje a radí svým hráčům…

Jsou věci, se kterými musíme být opatrnější, například s pravidlem hraní rukou okolo pokutového území. To je jisté s tím, jak budete muset zastavit křižné míče a blokovat je. Má to efekt a musíte to trénovat.

/arsenal.com/