Arteta o Evertonu, Aubameyangovi a přestupech.

V poměrně netradiční čas – v sobotu odpoledne čelil Mikel Arteta novinářům a jejich dotazům před nadcházejícím zápasem s Evertonem.

o zdravotním stavu ESR…
V posledním zápase se necítil příliš komfortně, tak jsme se rozhodli jej vystřídat. V posledních dnech se to ale vyvíjelo dobře, budeme muset počkat do neděle a pak uvidíme, jak na tom bude.

o Granitu Xhakovi…
Postupuje velmi dobře, dělá vše správně a cítí se lépe, nic víc nemám. Je to velmi pozitivní, daří se mu totiž skvěle, částečně už trénuje s týmem a je na správné cestě.

o náladě po porážce na Old Trafford…
Byli jsme hned po zápase extrémně zklamaní, zahodili jsme zápas a myslím, že jsme si z toho měli vzít více. V určitých momentech to bylo dobré, protože ten výkon, který jsme byli schopní předvést proti tomuto týmu, byl velmi pozitivní. Musíme ale vědět, jak takové zápasy vyhrát, když jsme právě v těchto momentech tak dominantní.

o naší sérii proti týmům ‚velké šestky’…
Proti těmto týmům musíte přetavit výkon ve vítězství, a to je jiný příběh. Předvedli jsme výkon, ale nemáme body. Toto musíme zlepšit a naučit se to.

o střelecké formě Aubameyanga…
Vždy máte obavy, když váš první útočník nestřílí branky, ale snaží se ze všech sil. Je si vědom toho, jak moc jej a jeho branky potřebujeme. Ty teď nepřichází, ale všechno ostatní, o co ho žádáme, dělá jak nejlépe umí.

o lednovém přestupním období…
Myslím, že se musíme soustředit na hráče, které zde máme, snažit se je zlepšit, využívat více šancí, než doteď protože potřebujeme větší rozdíl k tomu, abychom zápasy vyhrávali. To se nám musí povést bez toho, abychom ztratili naši solidní defenzivu, v té se nám daří. Prostě přidat v týmu více branek.

o současné formě Evertonu…
Je mnoho týmů, které si tím prochází [1 bod za posl. 5 zápasů, 0-1-4, skóre 2:10 – pozn. překl.] protože tahle liga je tak vyrovnaná, že když prohrajete zápas nebo dva, tak ten tlak se dostaví na všechny. V tomto případě to není jinak, samozřejmě je to výjimečné místo, zažil jsem zde několik úžasných let, takže se na to těším.

o tom, jak těžké to na Goodison Parku bude…
Půjdeme proti týmu, který chce spoustu věcí napravit a vyhrát. Vím, co nás v pondělí večer na Goodison Parku čeká, pod světly a s jejich fanoušky to budeme mít opravdu těžké.

zda by se mohl Xhaka vrátit včas na pondělí…
Tento víkend se opět posunul na jinou úroveň, zítra jej prohlédneme, promluvíme si s ním a potom rozhodneme, kdy je ten nejlepší moment vystavit ho zápasovému vytížení.

jak moc bude jeho návrat do týmu znamenat…
Velký, ano. Chyběl nám, je jedním z našich lídrů, ze starších hráčů, který dodává do týmu něco velmi cenného. Snad jej budeme mít zpátky velmi brzy.

co myslel tím, když prohlásil, že od starších hráčů očekává víc…
Řekl jsem, že starší hráči musí vést ty mladší, kteří jej mají následovat. Potřebujeme tuto rovnováhu ve výkonech a na hřišti stejně tak, jako mimo něj. Teď se do toho dostáváme a musíme v tom pokračovat a nespoléhat se na ostatní, my jsme tým, ne dva rozdělené týmy. Potřebujeme tuto rovnováhu a musíme tyto momenty zvládat.

jak to může on zvládat…
Zaprvé vyžadovat to nejlepší od každého a chtít od nich věci, které mohou dokázat a které dělají dobře, aby byli stále konzistentní. O to se pořád snažím.

zda by mohl pomoci Yaya Tourému s jeho trenérskými zkouškami…
Má moje číslo protože jsme spolu strávili několik let. Je to hráč, kterého si moc vážím, klidně mi může zavolat a ptát se. Určitě má zkušenosti, spoustu toho vyhrál a určitě toho může fotbalu spoustu dát.

/arsenal.com/