Arteta o Evertonu, červených kartách či střídáních.

V pátek se konala virtuální tisková konference, na které Mikel diskutoval o spoustě témat před sobotním zápasem s Evertonem.

o náladě v týmu…
Jsme zklamaní z toho, že jsme nevyhráli, zároveň si ale hráči uvědomují, že hrát v 10 asi 35 minut a připsat si remízu musíme přijmout. Mohli také vidět pozitiva v odolnosti a přístupu, který ukázali, aby výsledek udrželi.

o středu s ve formě hrajícím Evertonem…
Jet na Goodison je těžké vždy, hrál jsem tam a znám je moc dobře. Jsou teď na tom opačně než my, na zápas se ale připravujeme tak, že tam pojedeme vyhrát protože ten výsledek potřebujeme.

o červených kartách a jak se s nimi vypořádá…
Jak jsem již řekl, od mého příchodu jsme dostali sedm červených, z toho jen u dvou šlo o disciplinární incidenty, zbylé byly různé jiné akce. Poslední, s Gabrielem, je mu teprve 22 a zvyká si na PL – nezapomínejte na to – a šlo o dvě naprosto jiné akce, ale v tuto chvíli si to nemůžeme dovolit. PL je velmi náročná a pro nás jsou v tuto chvíli rozdíly mezi vítězstvím a prohrou velmi malé.

o zdravotním střídání, které se bude v příštím roce zkoušet…
[pozn. překl.: FA na zkoušku zavádí navíc další střídání, které lze uskutečnit i v případě, že už tým využil všechny tři své střídání a došlo ke zranění hlavy nějakého hráče. Aby nedocházelo ke zneužití tohoto pravidla, soupeřovi bude umožněno také střídání využít. 5 střídání bude možné využít od 3. kola FA Cupu.]

Myslím, že je to skvělý pokrok, když PL otevře tato témata a uvažuje nad tím, co je možné dělat lépe. Alespoň to můžeme zkusit protože je zde spousta otazníků kdy a jak toto pravidlo využít. Myslím, že je to ale celkově pozitivní protože se něco děje. Pozitivní také je, že jsme si toho vědomi a něco pro to děláme.

zda pro nás středa může znamenat zvrat…
Je to lepší. V závěru jsme mohli i vyhrát, když v poslední minutě trefil Rob hlavou tyč. Chybí nám teď i štěstí. Ale opravdu se mi to líbilo, když jste totiž v takové situaci, můžete to zabalit a vzdát to, my jsme to ale neudělali. Myslím, že to byl naprostý opak a jsem hrdý na reakci týmu. Nyní ale potřebujeme vyhrávat. Taková je realita.

zda je pro nás priorita PL před úterním čtvrtfinále…
Uvidíme, kdo bude k dispozici. Ztrácíme hráče každý zápas. Uvidíme, kdo bude k dispozici na sobotu a na následující zápas. V tuto chvíli nemáme zase tak moc s čím hrát. Pojďme zápas po zápasu.

zda je schopen dívat se dál než na jeden zápas dopředu…
V tuto chvíli se musíme dívat na příští zápas. Jsou zde hráči, kteří právě ukončili jejich rehabilitaci, jako Calum Chambers, Pablo Mari, který už odehrál několik minut v EL. Stejně tak Mustafi, Gabriel Martinelli je velmi blízko návratu do plné kondice, což jsou skvělé zprávy. Uvidíme, co se stane.

o tom, jaké to bude vést tým proti Evertonu…
Bude to opravdu zvláštní. Právě tam jsem získal první zkušenosti s PL jako hráč. Od té doby se toho stalo ale hodně a jak jsem řekl, jsem za ty roky moc vděčný. Nyní mám to privilegium vrátit se na Goodison a reprezentovat Arsenal jako manažer.

jak důležitý byl Everton pro jeho vývoj jako budoucího trenéra…
Je mnoho věcí, které jsem si odnesl. Byl tam David Moyes a se svým trenérským týmem požadovali herní styl, který byl pro mě nový, vedli mě totiž předtím jinak. Musel jsem se adaptovat, naučit se mnoho věcí, byla to výzva. Musel jsem si to osvojit, přizpůsobit se a opravdu jsem si to užil, s každým, kdo byl v klubu jsem si vytvořil velmi silný vztah, stejně tak i s fanoušky.

kdo by mohl nahradit Gabriela…
Uvidíme, kdo bude k dispozici. Gabriela jsme bohužel ztratili kvůli červené kartě. Hráče prohlédneme a uvidíme, kdo na tom bude nejlépe a připraven porazit Everton.

zda dostane čas na to, aby vše napravil…
Řekl jsem na začátku, že cítím opravdovou podporu majitelů klubu, vedení, technického ředitele a každého v tomto klubu. Nakonec mám takový pocit i od zaměstnanců, trenérů a hráčů – což je nejdůležitější. Je to o chemii v týmu a porozumění. Následují vás? Věří tomu, o co se snažíte? Vždý musím děkovat za to, že nevidím nic, co by šlo proti tomu, o co se snažíme. Tento průmysl potřebuje výsledky. Po velkém zemětřesení potřebujeme najít stabilitu. Abychom toho dosáhli, potřebujeme čas. Všichni víme – alespoň lidé, kteří se mnou rozhodovali při startu tohoto nového projektu – že to nepůjde během chvilky a zabere to nějaký čas.

o dalších zdravotních potížích…
Máme pár nejistot. Samozřejmě vám nemůžu říct, o koho jde, ale máme je zde pár nejasností.

zda rozumí tomu, proč ostatní kluby hlasovaly proti 5 střídání…
V tuto chvíli ne, protože si myslím, že teď jde hlavně o dobro hráčů a nejlepší způsob, jak je chránit, což jsme mohli i díky možnosti dalšího střídání. Takže je to tak, že nám dají jen drobky – můžete mít na střídačce navíc dva hráče, toť vše. Jsme jediná liga, která to dělá a nedává mi to příliš smysl, ale není to na nás. Tlačíme na ně, navrhujeme možnosti, máme hodně statistik, které podporují naše tvrzení ohledně zranění v PL, ale žádná reakce z toho není.

zda si myslí, že to bude velký rozdíl, mít na lavičce dva hráče navíc…
No, myslím, že je to pozitivní protože chcete, aby se každý cítil součástí týmu. Jsou zde zvláštní okolnosti, kdy hráči jdou na trénink a rovnou zase domů, pak na trénink a zápas. Nic víc. Takže pokud se můžou zúčastnit, mohou být součástí týmu a cestovat s námi, cítít se součástí toho, co děláme, je to mnohem lepší, že sedět doma a cítit, že na ně nespoléháme a nevěříme jim. Takže dle mého názoru, je to dobře.

zda se zajímal o trénování v Evertonu než šel do ManCity…zda v sobě vidí stopy každého trenéra, pod kterým hrál…
Byla to část jedné konverzace, ale rozhodl jsem se jít svou cestou.

zda cítil, že naše pravá strana byla silnější, když tam byl Ainsley a Nico…
No, je zde toho hodně k diskuzi ohledně defenzivní fáze, oblastech odkud inkasujeme a jak dostáváme branky, takže si myslím, že není fér říct, že jedna strana je silnější než druhá. Z útočného hlediska jsme efektivnější v určitých částech hřiště kvůli propojení a vztahům, realita je ale taková, že musíme dělat změny kvůli různým důvodům: vyloučení, zranění. Musíme najít soudržnost a rovnováhu mezi dvěma stranami, a to je těžké. Když se podíváte na jakýkoliv tým v PL, najdete nějakou nerovnováhu a oblasti, kde jsou více nebezpeční, odkud chodí balóny na druhou stranu nebo naopak. Je to běžné.

zda udělal Ainsley dost pro to, aby si zachoval místo v základní sestavě nebo se hned vrátí Hector…
Myslím, že měl dobrý zápas a dobře se vyvíjí. Tento rok udělal velký krok kupředu a je na tom mnohem lépe než před rokem, musí v tom pokračovat.

o Martinelliho přínosu do týmu, jakmile bude zase fit…
Z Gabiho čiší čiré nadšení, energie, víra, charisma a branky. A to je prostě on. Když je na tréninku a okolo týmu, energie je prostě jiná, protože do toho jde na plný plyn. Je plný vášně a má svůj styl, je hrozbou. Chyběl nám protože do týmu přináší něco zvláštního. Jeho přístup je nakažlivý a myslím, že jeho návrat pro nás bude velkou vzpruhou.

/arsenal.com/