Arteta o formaci 4-4-2, vůdcovství a fanoušcích.

Mikel Arteta si sedl před kamery v uvolněné atmosféře a odpovídal na dotazy o spojení hráčů s fanoušky, Aubově formě, vůdčích schopnostech v týmu a mnoho dalších.

zda byl výkon v pátek večer nejkomplexnější v této sezóně…
To nejspíše byl. Jak jsme zápas začali, jak jsme hráli, sebevědomí, které jsme ukázali, rytmus, efektivita v každé akci, jak jsme útočili na soupeřově půli, vstřelené branky. Pravdopodobně ano.

o vytvoření formace 4-4-2…
Mysleli jsme si, že budou hrát určitou hru, tak jsme plánovali s hráči, kteří by nám mohli nejlépe pomoci, mají dobré spojení a jsou sehraní. Potom je to na hráčích – ti to dokázali.

o spojení mezi hráči a fanoušky, které nese ovoce…
Byl jsem extrémně rád, protože jsem mohl vidět, že naši fanoušci se začínají stotožňovat s týmovým projektem, což je velmi potěšující, nakonec hrajeme přece pro ně, ke hraní musíte najít ten správný důvod. Myslím, že hráči cítili, že za nimi fanoušci stojí a nejen ve chvíli, kdy jsme vstřelili gól, bylo to od začátku zápasu až do konce. Pokud toto dokážeme na Emirates vytvořit v každém zápase, bude to pro nás mocná zbraň a náročné pro soupeře.

o nejmladší sestavě v PL a její podpoře od fanoušků…
To klukům dodá sebevědomí. Je neuvěřitelné, že máme nejmladší tým v této lize a získávají tolik zkušeností a prochází situacemi, kterými nikdy předtím neprošli. Takže čím pozitivnější budou, tím větší sebevědomí si vybudují. Když je hráč sebevědomější, naplní svůj potenciál mnohem rychleji a lépe, což vytváří lepší atmosféru. Občas, když jste v dobré náladě, děláte i lepší rozhodnutí.

zda se v týmu vytváří lepší pouto, když jsou hráči podobně staří a vyrůstají spolu…
Absolutně, ve věkové skupině si jsou trochu bližší a zažívají většinou stejné věci a hodně o nich mluví. Pak tady máme starší hráče, kteří musí tým vést a ujmout se této role, což dělají různými způsoby. Pro mě vůdcovství neznamená říkat někomu co má dělat, ale změnit daného člověka nejen slovy, ale také skutky. Nyní tady máme hráče, kteří jsou schopní změnit jisté chování a přístup ostatních hráčů. Je to nakažlivé, toto je pro mě vůdcovství.

o tom, že Auba nalezl svou nejlepší formu…
Nemluvil bych jen o gólech, je to i o tom, co Auba představuje i na hřišti. To, co u něj teď vidím, jsem ještě nikdy neviděl. Kromě branek a oslav jiných střelců, jak se na hřišti pohybuje, s jakým nasazením presuje soupeře, jak časuje svůj pohyb, spojení s ostatními, jak diktuje hru – pak mění i všechno kolem, ne když je statický a pak jen dá míč do sítě. Preferuji tohoto Aubu.

odkud se toto zlepšení bere…
Je to kombinace více věcí, musí si uvědomit, že díky jeho roli musí mít přesah. Co bylo dobré, nebo velmi dobré, před dvěma třemi lety, jeho role v klubu, tak teď už to nestačí. Musel udělat krok vpřed. Řekl bych to stejné o Lacovi, podívejte na jeho přínos, nejen jeho hru, ale co celkově přináší týmu. Pro mě je to velmi, velmi důležité.

o tom, jak vážně bere Laca a Auba svou zodpovědnost mimo záběry kamer…
O tom mluvím, jsou příkladem pro ostatní a nejen v zápase, ale také na tréninku. Role, kterou mohli mít v týmu před třemi lety, se nyní změnila. Lidé se mění každý šest měsíců, každý má teď své nové já, což je úžasné, jsme schopni se velmi rychle adaptovat a měnit i své myšlení. Přesně to dělají pro dobro klubu, jistě z toho ale těží také oni sami.

/arsenal.com/

Tags: , , , ,

Komentáře

  • jakub (karma: 12984) #1

   Já to vidím i na Aubovi dost, dřív nebyl moc dobrý v mezihře a ani jeho workrate nebyl tak dobrý jako letos, letos je to mnohem komplexnější hráč, i to napadání soupeře zlepšil. K tomu dává branky, krásně se na to dívá.
   Lacazetta jsem měl vždycky rád za tu bojovnost a fotbalově je to opravdu výtečný hráč.

   • 14titi (karma: 590) #1

    Nebyl bych tak horlivý s tim vychvalováním Auby :-). Poslední zápasy Auba opravdu maká jako čert a dává i góly. No…řekněme si to na rovinu, ale kolik z těch gólů bylo z nějakých složitějších pozic. Dorážka do prázdný ,neproměněná/doražená penalta, nebo proti kohoutům nečistě trefený míč. Mě u Auby hrozně chybí schopnost přejít hráče a počínat si ve vápně jako zabiják. Jenže Aubu často někdo důraznější přetlačí, odstrčí nebo jen vystojí. Poslední zápas si připsal i asistenci, ale jinak je to typický koncový hráč=každá naše akce u něj končí. Každopádně uvidíme jak se to bude vyvíjet dále, protože zlepšení vidět je. Laca je vynikající a škoda té jeho střelecké potence, jinak by to byl TOP útočník.

    • jakub (karma: 12984) #1

     Já ho rád pochválím když mám za co, co se branek týká 3 branky levou nohou a 1 pravou v lize, je to pravák, letos má průměrně 3,11 vyhraných hlavičkových soubojů na 90 minut a 49% úspěšnost , loni to bylo 1,2 a úspěšnost 32,6% , presování loni 13,28 na 90 minut , letos 17,76 na 90 minut pressů, dokonce má víc Tackles 0,59 na 90 minut v defenzivní třetině hřiště.
     On není moc dobrý driblér, to je fakt ale na to jsou tam jiní hráči, stačí se podívat na čísla u ESR.
     Auba si pochvalu zaslouží, protože opravdu pracuje pro tým mnohem víc než většina jiných útočníků a já jsem moc rád, že se mu letos daří.

     • 14titi (karma: 590) #1

      Předpokládám, že ta čísla jsou za celou sezónu. Nezapomeň, že srovnáváš zápasy se slabšími soupeři. Uvidíme, jak se mu bude dařit proti silnějším. Já taky oceňuji jeho zlepšení práce pro tým, ale na druhou stranu po útočníkovi chci hlavně aby byl nebezpečný pro soupeře. Auba poslední dvě sezóny tohle moc nenaplňoval, ale třeba se vzrůstající formou, půjde nahoru :-).

      |
 1. jakub (karma: 12984) #1

  Ano za celou loňskou sezónu, slabší soupeře měl i loni, nebo hrál jen proti silnějším? Poslední dvě sezóny? V sezóně 19/20 odehrál 36 utkání v lize a dal 22 branek, mám dokonce dojem, že to byl nejlepší střelec ligy se Salahem, loni to bylo slabší sezóna 20/21 a 29 zápasů 10 branek.
  Já ho loni kritizoval, že nevyhraje hlavičku a do mezihry se taky moc nehodí, takže jsem moc rád, že letos mi to svými výkony vyvrací.

   • jakub (karma: 12984) #1

    Já bych naopak Nketiaha viděl celkem rád, pořád je to náš třetí nejlepší útočník, Auba pojede na Africký pohár, Lacazette bude potřebovat odpočinek nebo vystřídat a Nketiah mi přijde lepší volba než Balogun momentálně.
    Co jsem četl, tak Patino by dneska v týmu být neměl, Arteta prý nasadí silnější sestavu aby udržel momentum, psal o tom Wheatley který píše i o tom Salahovi.

    • Feri (karma: 6357) #1

     Díky za info, s tím africkým pohárem to opravdu může hrát roli.
     – Já bych byl rád kdyby se buď Laca či Nketiah podarili prodat v zimě. Končí jim smlouva v létě a zadarmo to je opravdu škoda. Na druhou stranu už to je pro nás špatná vyjednávací pozice. Pokud by se ale povedl někdo prodat a vedení mělo peníze, mohli bychom zkusit nákup nadějného hrotu už teď. Byly i nějaké spekulace že například Juventus by měl zájem o výměnu Lacy. Nketiah by například taky nemusel chtít jen prosedět do konce sezony, protože čím déle nehraje tím méně atraktivní nabídku v létě dostane a teď se naopak některé týmy mohou snažit „zoufale“ zachránit sezónu.
     – Balogun je za mě na dost podobném levelu jak Nketiah a má svoji hrou mnohem větší potenciál. Ten by potřeboval na půl sezony hostování někde v Anglii kde by hrál. Martinelli může také hrát hrot a svoji rychlostí a důrazem být platný obzvláště ke konci zápasu do unavene obrany, takže roli 3. hrota by zvládl.

     • jakub (karma: 12984) #1

      Záleží jak to vidí Arteta, osobně nečekám, že by chtěl někoho prodat v zimě s vyjímkou asi u Kolasinače nebo možná Elnenyho, ale taky kdo ti něco zaplatí za hráče kterému končí smlouva za 5 měsíců.
      Pro mě představa, že prodáš Lacazetta v momentě kdy máš Aubu na Africkém poháru nereálná, osobně bych to nechtěl.
      Podle těch zpráv hráči na Africký pohár odcestují po Boxing day, což je asi po Norwichi 26. prosince, to je o dvě nebo tři utkání dřív než jsem já čekal a 28. prosince hrajeme s Wolves a 1. ledna se City.
      Na to se ještě spekuluje, že by hráči po Africkém poháru ještě mohli být v karanténě a asi by nebyli k dispozici ani na Chelsea 12. února, což se doufám nepotvrdí.

      |
 2. 14titi (karma: 590) #1

  Jak jsem psal výše, Auba se zlepšil v pressingu a práci pro tým, ale do „Auby střelce“ má ještě daleko. Je možné, že na tu úroveň už se nikdy nedostane, protože prostě stárne. Nicméně vyhrané tackles, jak píše nahoře Jakub, jsou pěkná věc, ale já chci asistence a góly. Letos už dal i pár gólů, ale většina takových doklepů. Když bude dávat další góly, budu jen rád. Mimojiné tenhle systém „diskuze“ na gunners, kdy nemohu odpovědět 3x za sebou, je žalostný.

Napište komentář

Musíte být pro přidání komentáře.