Arteta o Lacazettovi, Aston Ville a zprávách z týmu

Mikel Arteta ve čtvrtek před naším zápasem proti Aston Ville uspořádal další virtuální tiskovou konferenci

Šéf hovořil o Alexandru Lacazettovi, nejnovějších zprávách z týmu, Deanu Smithovi, a hrozbě, kterou Aston Villa představuje.

o posledních zprávách z týmu…

Dnes máme trénink, měli jsme dva nebo tři hráče, kteří dokončili zápas proti Crystal Palace s nějakými problémy a musíme je dnes posoudit.

o kondici Bukayo Saky…

Ještě netrénoval, takže ho dnes musíme posoudit a uvidíme, jak na tom je.

o naději pro Lacazetta hrát pravidelněji…

Pokračuje v tom, co dělá. Měl dobrý vliv i když přišel v zápase proti Brightonu. Od doby, co jsem tu, hrál hodně, byl opravdu důležitý a bude důležitý i nadále.

o hraní bez ruční brzdy do budoucna…

Po vstřelení branky a po dosažení úrovně výkonu, kterou jsme měli po první část hry, se jen musíme ujistit, že jdeme za druhou brankou a musíme pokračovat ve hře stejně plynule, se stejným záměrem a musíme bránit něco, co jsme si vybojovali, protože zápas je opravdu dlouhý a musíme to dělat po delší dobu hry.

o Aston Ville…

Je to zkouška a oni už ukázali, jak silní proti nám mohou být. V poslední době jsme proti nim neměli takové výsledky, jaké bychom chtěli mít. Víme, že zlepšili své družstvo, způsob, jakým v posledních několika sezónách hráli. Ukazují, že mají velké ambice a stejně tak přivádí hráče a bude to určitě obtížný zápas.

o tom, zda poskytne informace o hráčích, o které má mírné obavy…

Ne, pár jich je.

o tom, zda Bukayo bude pro páteční zápas k dispozici…

Nejsem sázkař a je na doktorech a na něm samotném, jak se zotaví a jak se cítí, když bude dnes a zítra trénovat.

o jeho důležitosti…

Je velmi důležitý. Ukázal, jak je důležitý pro tým.

o přivítání, jaké se dostalo Alexandru Lacazettovi, když nastoupil proti Crystal Palace…

Myslím, že byl schopen přenést tu energii, a pro zbytek týmu a stadion to bylo nakažlivé. Svou energií, kvalitou a odhodláním hned vytvořil jinou atmosféru, aby změnil výsledek – a věřil, že to dokáže.

o Lacově vypršení smlouvy…

Je to situace, kterou máme, musíme ji přijmout. Nemohu se na nic ptát hráče, jak se s touto situací vyrovnává, protože to není individuální, mělo by to dominový efekt pro ostatní, se kterými jsme se museli vypořádat v minulosti. Na konci sezóny musíme vidět jaká bude nejlepší možnost pro všechny.

o tom, že Laca stále odevzdává všechno…

Neměl jsem o tom žádné pochybnosti, a kdybych měl, pravděpodobně bych navrhl, že s ním v létě udělám něco jiného. Laca není hráč, který nemůže najít motivaci a zajímá se jen o finanční budoucnost. Od té doby, co jsem tady každý den to ukazuje, a je to důvod, proč je pro nás opravdu důležitý.

o tom, zda by chtěl, aby Laca zůstal, kdyby to bylo na něm…

No, je to náš hráč, a já s ním jednám jako s každým jiným hráčem. Ne proto, že mu zbývá nebo nezbývá rok. Nebudu se k němu chovat jinak, a to si zaslouží.

o Deanu Smithovi a zda se mu vyplácí víra klubu…

To ano (vyplácí). Mám ho rád především jako člověka. Všechno, co jsem od něj slyšel, je opravdu pozitivní. Buduje tým a klub s různými ambicemi a zásluhy patří jemu a majitelům, že mu na to dali čas a prostředky. Odvádí opravdu dobrou práci.

o tom, že Villa má o 48 hodin více na přípravu a jestli to něco změní…

Doufám, že ne. Doufám, že jsme měli dost času a všichni jsou soustředění a k dispozici. Hrajeme doma. Známe typ hry, kterou musíme hrát, abychom je porazili a soustředíme se jen na to.

o tom, že Jack Wilshere říká, že Kieran Tierney je nejrychlejší hráč v klubu…

Ano, záleží na testu, ale Kieran je určitě jeden z nejrychlejších. V závislosti na vzdálenostech a různých typech měření, které chcete provést. Ale určitě je jeden z nejrychlejších.

o tom, zda nám řekne, jestli Lacazette v pátek nastoupí, nebo ne…

Očividně víte, že to neudělám.

o tom, zda jsme dostali vysvětlení, proč nebyl James McArthur v pondělí vyloučen…

Ne, měli jsme komunikaci s rozhodčími a sdružením, aby se pokusili vysvětlit, proč do této akce nezasáhli. Vysvětlení, které jsme měli na začátku sezóny je, že by měli, když je tam zjevná chyba. Měli jednat, ale neudělali to. Tyto akce určují fotbalový zápas a výsledek, a pro mě je to nepřijatelné.

o Kloppově poznámce o Liverpoolu „winning dirty“ a o tom, zda je třeba přijmout tuto mentalitu…

Ano, soustředím se na to, abych vyhrával a hrál dobře, a tohle je to, co musíme udělat. Ve fázích, když jsme hráli dobře, jsme zápasu dominovali. Vytvořili jsme si šance a zasloužili jsme si vyhrát. Když to nebudeme dělat, začnou přicházet problémy. Ale když to uděláme, musíme ukázat dostatečnou odolnost a musíme vědět, jak takové situace zvládnout. Stejně tak, jak jsme to museli udělat v určitých okamžicích proti Brightonu, a přesto musíte být schopni vyhrát zápas. Někdy jsou to individuální akce, k tomu vám pomůže sestava. Samozřejmě že je to další způsob, jak vyhrát, a musí být přítomen v tom, jak tým jedná a myslí.

o Buendiovi a zda byl Arsenal blízko jeho podpisu…

Nikdy jsem neprozradil hráče, o které jsme měli zájem, a ani teď to neudělám.

o Steveu Bruceovi…

Po přečtení prohlášení Stevea jsem byl opravdu smutný. Zaprvé proto, že ho znám osobně, a zadruhé proto, co svými slovy předával. Mluvíte o někom, kdo je ve hře přes 40 let jako hráč a manažer. Zvládl přes 1000 zápasů a s tou zkušeností, s tou úrovní odbornosti, kterou má – protože se musíte umět udržet na takové úrovni –  bojuje s takovou situací, s takovým týráním. Myslím, že se musíme zamyslet. Nemůžeme brát určité věci jako samozřejmost a přijímat je, protože jsou takové, jaké jsou. Ne, jsme tu také proto, abychom je zlepšili a změnili, jak to děláme s jakýmikoliv pravidly, s jakýmkoliv rozpisem utkání a se vším, co chceme zlepšit pro náš sport, fanoušky, stadion, vysílání, atd. Strávíme nad tím více času a máme otevřený stůl, kde probereme, jak to děláme, protože si myslím, že o tom musíme přemýšlet, že jeden z nejzkušenějších manažerů v historii Anglie vám tohle píše v dopise. Nemůžete to prostě ignorovat, takže je to pro mě velmi vážné tvrzení a je to něco, co se musí změnit a musí se to začít měnit.

o tom, zda mají fanoušci příliš silný hlas…

Nemůžete vinit fanoušky. Nejde o fanoušky. Fotbal je odvětví, které je tak velké, které má tak velký vliv na společnost, že každý má svůj názor a to je skvělé. Mít silný názor a být tak přesvědčen o tom, co vidíte a jak hodnotíte to, jak se lidé chovají, na to nemusíte studovat. Ani nemusíš umět hrát fotbal. Stačí říct silný názor a je to. Mluvíte o chemii. To se nedělá. Můžete říct cokoliv, protože to vytváří debatu, vytváří to názor a je to skvělé, ale když překročíte hranici, stává se to opravdu obtížným, protože to není jen muž. Je to muž, je to rodina, jsou to jeho milovaní, je to životní prostředí a myslím, že musíme přemýšlet. Opravdu na mě udělalo dojem, jak mi otevřeně vysvětlil, co cítí, a já ne.

o smlouvě Alexandra Lacazetta…

Je to problém, který se objevuje v každém klubu, protože smlouva má délku a hráči mají určitý věk a určité fáze své kariéry, a je to něco běžného, s čím se musíme vypořádat.

o možnosti dát Lacazettovi další rok…

To je strategie, kterou můžete použít. Když to děláte rok předtím, můžete to dělat během sezóny nebo na konci sezóny. Existují velmi rozdílné způsoby. Každý hráč se chová jinak a potřebuje jinou úroveň motivace a pak jinou úroveň sebedůvěry a ujištění, že má důvěru a víru klubu. Každý případ je jiný.

o tom, zda jsme už mohli Lacazettovi nabídnout novou dohodu…

No, to záleží na hodně věcech. Není to jen otázka ochoty. Je možné naplnit tuto vůli a také kdy se to stane, což je také velmi důležité.

o tom, zda Lacovi určitě nebude nabídnuta nová smlouva…

Ne, uvidíme. Všechno je možné.

o tom, že jsme byli požádáni, abychom hráli v pátek poté, co jsme hráli v pondělí…

Je to velmi zvláštní. Když nemáme evropský fotbal, je těžké to pochopit, ale je to tak, jak to je, a my můžeme říct svůj názor, ale nakonec do toho nemáme co mluvit.

o tom, zda nás to znevýhodňuje…

Nechci takhle přemýšlet. Pokud se zaměříme na zápas, máme dostatek dní na zotavení a přípravu na zápas, a to je to, co budeme dělat.

o prodeji Martineze a příchodu Ramsdalea…

Rozhodli jsme se s nejlepšími možnými úmysly a hledali nejlepší zájmy klubu, ale stejně tak to byl velmi silný člen klubu. Emi si zaslouží veškeré uznání za množství času, které strávil v klubu a nezapomeňme, že měl různé body v kariéře a dostal se tam, kdy pode mnou začal hrát velmi dobře. Jeho ambice a jeho víra a kam chce vzít svou kariéru, to bylo velmi odlišné a bylo to pro něj naléhavé, protože byl tak dlouho trpělivý. Jsem opravdu šťastný, že se mu tak dobře daří. Je to skvělý brankář. Hrál jsem s ním. Má ohromnou osobnost a v národním týmu a v Aston Ville to ukazuje. Můžu říct, že mu to přeji.

o možnostech Lena a Ramsdalea…

Máme dva fantastické brankáře a další dva máme v akademii. Myslím, že v této pozici jsme v tuto chvíli opravdu silní.

o hraní v rozestavení 4-3-3 a zda potřebuje vybrat, kdy ji použít…

Pokud budeme hrát 4-3-3 tak, jak jsme hráli prvních 20 minut, budeme vyhrávat, ale pokud začneme hrát tak, jam jsme hráli následujících 20 minut, tak to nebude fungovat, protože je to přechodová hra a nemáme hráče, abychom hráli v této formaci. Hra v posledních 20 minutách je něco, co jsme také moc neměli, ale fungovalo to, protože jsme vytvořili to, co jsme chtěli. Musíme být flexibilní a musíme hrát s hráči v jejich silných stránkách.

/arsenal.com/