Arteta o Leedsu, novém kontraktu a fanoušcích.

Dnes po obědě se opět konala tisková konference. Před nedělním zápasem PL proti Leedsu odpovídal Mikel Arteta na dotazy novinářů ohledně prodloužení smlouvy, boje o top čtyřku či zdravotním stavu hráčů.

o novinkách v týmu…
U Bena White ještě nepadlo rozhodnutí, zítra uvidíme na tréninku zda bude k dispozici. Jinak žádné novinky nemáme, všichni by měli být v pořádku.

o podpisu nové smlouvy…
Jsem samozřejmě potěšen, ukázali jsme skutečnou oddanost tomu, čeho chceme společně dosáhnout na této krásné cestě, plány a vize, které sdílíme, to je důvod proč to dělám. Myslím, že to klub udělal protože sdílíme stejné přesvědčení, stejnou vášeň, vzájemnou důvěru. Jsem opravdu nadšený z toho, co spolu můžeme dokázat.

o Leedsu…
Hrajeme o hodně a oni zase budou chtít ukázat, jak rychle se chtějí dostat z blízkosti sestupových pozic. Pro nás je to moment, který bude určovat naši sezónu po všem, co jsme zatím dokázali, takže chceme zúročit to, co jsme za posledních devět nebo deset měsíců zvládli.

o tom, že Rangers jsou ve finále EL…
Jsem za ně moc rád, obzvláště potom, co se v posledních dnech stalo s Billym. Měl jsem ho moc rád a mám jen skvělé vzpomínky, můžete vidět reakci všech okolo. Doufám, že na uctění jeho památky dokáží vyhrát tuto trofej, nedokážu si představit, jak by to v Glasgow vypadalo.

o zlepšení před tímto víkendem…
Snad budeme hrát lépe s míčem než naposledy. Abychom si zápas zasloužili vyhrát, udělali jsme také spoustu věcí správně. Konkurovali jsme jim, poradili si se silnými stránkami WHU, dokázali jsme eliminovat jejich hrozby. Každý zápas si vyžaduje něco jiného a proti Leedsu to nude úplně odlišný zápas.

o tom, že poslední zápas proti Leedu ukázal progres našeho mužstva…
Ano, myslím, že jsme zápas začali opravdu skvěle. Je pravda, že okolnosti byly jiné. Měli spoustu hráčů s covidem, chybělo jich hodně. Teď jsme v opravdu silné pozici. Bude to jiné. Nyní je situace odlišná. Mají nového manažera, pár věcí změnili ve své organizaci, dva zápasy nikdy nejsou stejné.

o stylu Leedsu…
Změnili svou hru, zvláště své rozestavení protože tak nikdy předtím nehráli [proti ManCity]. Víme, že jsou schopní různých věcí. Vidíte historii jejich trenéra a co už dokázal. Vždy byl velmi konzistentní, jasně definovaný a velmi atraktivní styl hry, očekávám tedy něco jiného.

o tom, jak důležití jsou podle něj fanoušci pro výsledky na hřišti…
Pozvedává to náš výkon. Chemie a propojení roste každý týden a cítí to i hráči. Mluví o tom, jaký je rozdíl hrát na našem stadionu, ale také o tom, jakou podporu máme i když jedeme daleko od domova. To nám v posledních dvou letech chybělo, mnohokrát jsme o tom mluvili. Podle méno názoru to rozhoduje zápasy, je to jejich energie a emoce směrem k týmu, je to opravdu nakažlivé.

o tom, že se píseň Louise Dunforda stala místní hymnou…
Dostal jsem tisíce a tisíce žádostí od našich fanoušků, abychom s tím něco udělali. Chceme je poslouchat, je to skvělé. Přináší všechny inovace, my nemusíme dělat nic, je to čistě na nich. Oni to cítí, chtějí si to zasloužit. Spoustu věcí dělají i okolo stadionu, toho si také všímáme.

zda je jeho základní jedenáctka nedotknutelná i přes zájmy ostatních klubů…
No, chceme naši soupisku vylepšit. Samozřejmě víme, že všichni hráči se mohou zlepšit a mají k tomu určité prostory ve své kariéře. Samozřejmě si chceme naše nejlepší hráče ponechat a chceme do týmu přinést další kvalitu a šířku, abychom byli konkurenceschopnější.

o tom, že předchozí týmy Arsenalu museli prodávat své nejlepší hráče a zda je to teď jinak…
No, musíme být opravdu připravení na to, kdy a proč to uděláme. Toto načasování můžeme kontrolovat a rozhodneme o tom správném čase. Někdy je to negativní protože nemůžete nabídnout stejné vytížení, které jim nabídne někdo jiný nebo je to proto, že si myslíte, že je k tomu ten správný čas. Hlavně ale chceme udržet naše nejlepší hráče a zlepšovat je.

o načasování jeho nové smlouvy…
Klub byl tak rozhodný a odhodlaný udělat to teď a chtěli ukázat jasný přístup od vlastníka ohledně toho, co zde děláme a ukázat stabilitu a odhodlání tomuto projektu, že se nemusíme o nic strachovat, zda chceme získat nové hráče nebo si stávající ponechat, že vidí jasnou cestu do budoucna a nejsou zde žádné otazníky. Od chvíle, kdy se mě zeptali na můj názor, měl jsem zcela jasno v tom, že se chci oddat tomuto klubu, jsem zde velmi šťastný a v této práci mě toho ještě spousta čeká.

kdy o tom řekl hráčům…
Zjistili to dneska ráno. Někteří se mě ptali již několik měsíců protože řešili svou vlastní budoucnost, četli totiž různé zprávy a o takových věcech se bavit nechci, chci nulové rozptýlení. Budoucnost je jasná, teď se soustřeďme na Leeds.

o tom, jak to ovlivní léto…
Můžeme vysvětlit hráčům, že diskutujeme o možnostech prodloužení jejich zdejšího působení nebo že chceme přivést někoho z jiného klubu, musíte vysvětlit, jak to uděláte, detailně, takže ví, co mohou očekávat pokud do týmu přijdou. S ohledem na to klub myslel, že je to nejlepší doba k tomuto kroku.

zda je to spojeno s jistotou evropských soutěží…
Klu mi nabídl smlouvu po třech porážkách v řadě. Je to součást jejich myšlení, jakou mají ve mě víru. Trenéři, zaměstnanci a lidé ve vedení tohoto klubu tomuto projektu věří. Netušil jsem to a byl jsem plný emocí.

zda jej nový kontrakt pohání dál…
Slova a fakta jsou velmi odlišné věci. A ve fotbale to může být extrémně odliešné s ohledem na výsledky. Něco zamýšleli několik měsíců, měli jsme spolu rozhovor a oni to potom dali na papír, není lepší způsob, jak tto lidi popsat.

/arsenal.com/