Arteta o Man United, Martinellim a Gabrielovi

Mikel Arteta měl ve středu po více než 20 měsících tiskovou konferenci tváří v tvář, když se díval na náš zápas v Manchesteru United

Boss mluvil o Ralfu Rangnickovi, posledních zprávách z týmu, Gabrielovi, Pierre-Emerick Aubameyangovi a dalším.

o posledních týmových novinkách…

Granit není stále připraven, Kolasinac také není připraven a máme nějaké pochybnosti u Bukaya a dalších pár nakopnutí, která jsme dostali proti Newcastlu, takže dnes je den na posouzení, jak na tom všichni jsou a zda budou do zítřka fit, pak se rozhodnu o družstvu.

o Sakovi…

Dávám mu naději, ale nevíme. Je jasné, že je to opravdu krátká doba a pro hráče musí být pohodlné hrát s malým zraněním, tak se podíváme, jak na tom bude v tréninku.

o loupeži, do které je zapleten Gabriel…

Očividně to není nic hezkého, když do toho máte zapletenou rodinu a snaží se dostat do vašeho domu. Gabi ukázal hodně charakteru, vidíte tu reakci, kterou měl. To je zásluha toho chlapce. Pak už byl v pořádku. Očividně byl v šoku, bylo pár věcí, které chtěl ve svém životě změnit, aby se pokusil těmto věcem zabránit a klub mu poskytl veškerou podporu, která byla potřeba, aby se pokusil na situaci zapomenout, poučit se z ní a jít dál.

o tom, jak těžké je připravit se na Man United se všemi těmi změnami…

Víš, co můžeš očekávat, když přijdeš na stadion a hraješ před tímto publikem. Je to tým, družstvo, které je jedním z nejtalentovanějších v lize. Víte, jaké situaci budete čelit. Je to velmi obtížné takticky, protože nevíme, jak budou připravovat hru, možnosti, které mohou hrát, formace, které můžou mít, takže se zaměřujeme více na nás, na to, co musíme udělat a ujistit se, že tým je připraven jít tam a porazit je.

o Ralfu Rangnickovi…

Byl jedním z nejlepších trenérů v každém jeho zapojení do zápasu, a nejen v koučování. Udělal několik radikálních změn v některých oblastech a je to opravdu zajímavá osoba ve fotbalovém světě, a opravdu zajímavé jmenování do klubu.

o jeho rekordu proti Man United…

Musíme mít důvěru, že se připravíme na zápas k vítězství, a především musíme respektovat soupeře, kterého budeme mít před sebou, ale s konečným cílem, myšlením, sebedůvěrou, touhou vyhrát zápas a mít tuto víru okamžitě.

o tom, zda očekává, že se United poskládají podobně jako proti Chelsea…

Nevím. Očividně jsou to jiné zápasy. Hrajete s Chelsea venku, a mají určité fáze v zápase – nemyslím si, že byli tak defenzivní po celý zápas. Někdy chcete udělat něco proti Chelsea a jejich schopnostem a nemůžete to udělat kvůli kvalitě, kterou mají, a řešení, které mohou najít na každý problém, který se snažíte vytvořit. Očekávám velmi živou atmosféru a tým, který chce vyhrát.

o tom, zda očekává, že nastoupí Cristiano Ronaldo…

Nevím, to je rozhodnutí manažera.

o Aubameyangově pozici…

No, forma Auby bude vždy souviset s brankami, které dává. Kromě střílení gólů dělá mnoho dalších věcí, ale samozřejmě ten příspěvek potřebujeme, protože branky jsou pro úspěch rozhodující. To se ukázalo v posledních letech, kdy jsme toho byli schopni, a to musí být jeho cílem, pokračovat ve všech těch věcech, které dělá a pak, ve správných momentech, dát míč do sítě.

o tom, zda má klub čistokrevnou devítku…

Myslím, že s Lacou je to trochu jiné. Myslím, že pro Lacu je pohodlnější tam hrát. Auba hrál během své kariéry na obou pozicích. Myslím, že formace, kterou hrajeme, mu umožňuje více svobody útočit častěji na určité prostory a obranná povinnost se hodně mění z jedné nebo druhé formace, a to je něco ke zvážení, v závislosti na hráčích, kteří hrají po jeho boku.

o Kieranu Tierneym a Nuno Tavaresovi…

To je úroveň, které chceme dosáhnout, že na každé pozici máme hráče, kteří mohou hrát na nejvyšší úrovni a mohou se doplňovat tím, že vám dají také různé kvality. Minulý rok, když jsme měli problém s Kieranem, když byl chvíli mimo hru, museli jsme vymýšlet a hrát hráče na takové pozici, a to je něco, co samozřejmě chceme vymýtit, jak jen to bude možné. A proto jsme se v létě rozhodli, že se pokusíme zaplnit mezery, které máme, a tým posílit. Je to jen o tom. Kieran nehrál ve spoustě zápasů, protože byl stále zraněný a v jiných, protože jakmile Nuno hrál a hrál dobře, myslím, že si zasloužil šanci pokračovat ve hře.

o překvapení kolem problémů Manchesteru United…

Ukazuje to konkurenci a ligu, do které jsme zapojeni. Každý tým může způsobit problém, není to tak jednoduché, jako dát tam jen jména a čísla, je to mnohem víc. Nepochybně kvalita, kterou mají, a to jste se nezmínil o dalších třech nebo čtyřech hráčích, je neuvěřitelná, a proto byl ten klub také tak úspěšný.

o tom, zda to jediné, co nám v této sezóně chybí je vítězství proti TOP6…

No, je to proto, že jsme prohráli proti City a prohráli jsme proti Liverpoolu. Je pravda, že jsme porazili Leicester, který byl v posledních letech jedním z těchto týmů, ale to je samozřejmě to, co chceme. Jít na jakoukoliv půdu a mít sebevědomí hrát proti špičkovým týmům a porazit je.

o napodobení minulé sezóny vítězstvím nad Man United…

Rozhodně, o to se musíme pokusit. Není to o tom jednou vyhrát. Myslím, že když jsme loni vyhráli, A Arsenal tam nevyhrál sedmnáct let, tak je jasné, že se to nemůže stát, pokud chceme být na nejvyšší úrovni.

o rozhovoru s perem Mertesackerem o Ralfu Rangnickovi…

Snažíme se shromažďovat informace, abychom lépe pochopili, co můžeme očekávat. Nevěděli jsme, jestli bude sedět na lavičce nebo jestli bude trénovat, takže z hlediska příprav to bylo trochu složitější než obvykle, protože nevíte, jaký vliv bude mít nový trenér.

o Bukayo Sakovi…

Nebudeme riskovat naše hráče, pokud budeme věřit, že to může jít proti nám. Hraní se zraněním znamená, že možná bude muset střídat a když někdo musí hřiště opustit, věřím, že je zraněný, i když je ochoten pokračovat. To zranění může být na 24 hodin, na 72 hodin nebo na rok. Bukayo je opravdu ochotný. Připravoval se poslední dva dny, protože chce hrát a uvidíme, jak na tom bude.

o Martinelliho herním času…

Je to součást cesty. Chápu, že chceme hrát se všemi hráči, ale můžeme hrát jen s 11 z nich. Máme tak mladý tým a musíme najít správnou cestu se správným načasováním uvnitř, protože to může vypadat jinak a myslím, že je naprosto jasné, co chceme s Gabim dělat. Jeho odhodlání je naprosto špičkové a bude v tom pokračovat. Má na to, aby začal hrát, o tom není pochyb.

o Tierneym začínajícím na lavičce…

Bylo to ošemetné a po tom, co se stalo na Anfieldu a některých individuálních chybách, které jsme měli, musíme být velmi opatrní se zprávami, které posíláme našim hráčům. Doporučuji svým hráčům, aby hráli s odvahou, riskovali, rozhodovali se a byli na přední noze, a když to dělají, a někdo udělá chybu, je to čas, kdy musíte ukázat důvěru v hráče, protože chcete budou sebedůvěru a odolnost. Není to jen pro hráče, který hraje, je to také pro hráče, který nehraje, aby pochopil, že část tohoto rozhodnutí je podporovat je, pokud se jim to stane. Je to něco, co musíme vybudovat a mladými hráči ještě více, protože pokud ne, mohou být velmi zmatení. Mám v něj plnou důvěru.

o cestě do přestupového okna v dobré pozici…

Prostě věřím v hráče, které máme a snažím se je udělat co nejlepší a snažit se, aby zlepšili tým a snažili se být více a více konzistentní. Pokud budeme hrát lépe, budeme mít lepší výsledky, to je vše.

o tom, zda mohou fanoušci očekávat, že klub bude dělat nějaké obchody…

Diskutujeme. Každý týden o tom mluvíme, jak můžeme zlepšit náš tým a co se může stát v lednovém přestupovém okně, které může ovlivnit naše družstvo. Jak víte, máme určité hráče s trochou nejistoty v létě, takže musíme naplánovat, co se stane teď a co se stane v létě. Víme, že je třeba udělat hodně, a neočekáváme, že se budou dít velké věci, ale musíme být na trhu velmi ostražití, abychom zajistili, zda můžeme tým zlepšit. Musíme být připraveni, protože v tomto období se mohou dít věci a mohou nastat zranění a vy musíte být připraveni a plánovat.

/arsenal.com/

Tags:

Komentáře

 1. Luckybello14 (karma: 2789) #1

  Pri pohľade na tabuľku si hovorím ci je tento zápas pre nás až taky dôležitý aby sme riskovali zranenie Saku …. UTD na nas straca 5b … po prípadnej prehre 2b….osobne očakávam remízu(resp. Dúfam) dôležitejšie zápasy prídu po UTD kde by sme sa mali snažiť o 3b ..Everton(a)….Soton a WHU(h) a potom Leeds a Norwich(a) a tam bude forma a zdravie Saku dôležitejšie a vzhľadom na formu všetkých menovaných tak 13b by malo byt cieľom

  • LoyalArsenalFan (karma: 910) #1

   Na druhou stranu proč si pouštět MU do bližšího kontaktu a o to víc je namotivovat do dalšího průběhu PL?
   Za mě bychom se naopak měli snažit využít situace, ve které se MU nachází, udělat vše pro zisk 3 bodů a s tím souvisí samozřejmě i volba nejlepší základní sestavy ( jak jsem zde již psal, pokud to bude aspoň trochu možné, Arteta podle mě Saku do základní sestavy dá ).

 2. traged (karma: 4526) #1

  Saku bohužel budeme nejspíš muset pošetřit, což je obří ztráta. Navíc nikdo neví co je s Pepem… Nechápu proč se na něho nikdo Artety nezeptal? Já chci vědět jaký je důvod že nejdražší hráč historie Arsenalu nehraje ani minutu i když hrál hodně slušně na začátku sezony. Určitě je za tím něco jinýho, není to sportovní rozhodnutí!

 3. killerhammer (karma: 4343) #1

  Ja si nemyslím, že táto liga je o pár dôležitých zápasoch a zvyšok je povinná jazda.
  To bolo za Wengera, kde nám naozaj konkurovali v lige 3 neskôr môžno 4-5 tímov.
  Posledné roky je podľa mňa situácia taká, že konkurencia je obrovská a proti každému nás čaká boj a problémy.
  Jasné, vždy prídu aj ľahšie zápasy, lebo nemusí mať súper svoj deň (ako Newcastle v sobotu). Ale tohto bude minimum.
  Preto určite nemá zmysel špekulovať, že ManU je pre nás 6-bodový zápas sezóny o TOP5, takto to nebude.
  Treba sa pripravovať na každý zápas, stavať len hráčov bez zranení a v dobrej forme (tu Artetu dlhodobo kritizujem, že nepracuje úplne správne s hráčmi na lavičke – napr. Pepe je zjavne aj psychicky na dne a preto možno ani nepracuje na tréningoch).
  Treba získavať body, lebo každý v lige bude vyhrávať a prehrávať.
  Mne to veľmi pripomína NHL, kde rovnomerné financovanie medzi klubmi vytvorilo veľmi rovnú súťaž.
  Aj v PL sa toto stalo, keď sa lige podarilo začať draho predávať televízne práva a peniaze rozdelila medzi kluby (cca od roku 2013).
  Neviem, či ste zachytili informáciu, že PL teraz zobchodovala s NBC TV práva pre americký trh za 2.7 mld USD na 6 rokov.
  To budú obrovské peniaze, ktoré sa zasa rozdelia hlavne medzi kluby, nakúpia sa zato hráči.
  Ono sa to nezdá ale keď aj malý klub dostane 200M ako jednorazový príspevok a nakúpi rozumne 4-5 kvalitných hráčov napr. z ESP, GER alebo ITA líg, nemusia to byť žiadne TOP hviezdy ale tieto kluby získajú na veľkej sile.
  A to sa presne v PL stalo.
  Navyše sú tu ohromné investície od tých najbohatších majiteľov a príchádzajú stále ďalší (viď Newcastle).
  Čakajú nás ťažké časy, resp. už sme niekoľko rokov v nich.
  Vysporiadať sa s takouto konkurenciou bude šialené – stavili sme na mladého neskúseného manažéra a koncepčnú prácu – na výsledok budeme čakať dlho a nie je žiadna záruka, že príde.
  Musíme len veriť 😉

 4. Luhla (karma: 1421) #1

  Pro zajímavost tabulka s porovnáním skutečných gólů a bodů s očekávanými (xG, xPTS):
  understat.com/league/EPL
  Vypadá to, že si žijeme lehce „nad poměry“ a že jsme dali o 3 góly míň, než na jaké jsme měli šance a dostali o 5 gólů míň, než jsme soupeřům umožnili. Podle xPTS jsme měli mít o 4,5 bodu míň, což by nás v tabulce seřazené podle xPTS všech týmů posunulo podstatně níž (asi 11. místo, ale máme dnešní zápas k dobru). Je fajn, že nám to teď bodově celkem vychází, ale ono to štěstíčko nebude trvat pořád. Takže pokud chceme do Evropy, musíme se zlepšit. To, jak v průměru hrajeme teď, by nám nestačilo.
  Tak uvidíme, jdu držet palce.

  • mc1897 (karma: 175) #1

   Bolo na to x clankov.
   Jeden faktor je ze sme mali skore vstupy do zapasov, ked si urobime naskok a potom zalezieme a kontrolujeme zapas – napr. Spuds, Villa, LCI.
   Druhy faktor je ze s TOP3 timami sme to na rozdiel od inych uplne ale uplne dodrbali – objektivne priciny korona, ale aj velke chyby CK + zly vykon (pool).
   Treti faktor je ze excepcted je cista statistika, este nie dokonala metrika a vyvija sa. Neberie napr. do uvahy veci ako vyvoj zapasu, serie sanci, zle rozhodnutia ciarovych pri ofsajdoch ked to pustaju kvoli VARu a nie je gol, tak sa to zarata aj ked by to imnokedy odpiskali.

    • mc1897 (karma: 175) #1

     To som ani nechcel povedat, ale plan taky – nehrnut sa dopredu za stavu 0:2 – urcite bol. A keby z tych dvoch sanci vyrovnali na 2:2, urcite budeme zasa aktivnejsi a zvysime si xG. To je hlavna myslienka. Tym ze mas naskok, super nepremiena, tak ta nic nenuti ist dopredu a riskovat.
     V tom je uplne spica NHL. Velakrat ked vidis vysledok 2:1, 3:2, 1:0 tak pocet striel je 20:40 alebo nejako podobne.
     Mne sa metrika xG, xGA velmi paci, su super, len z nich nesmies robit velke nedomyslene zavery. xPTS to je uz pekna derivacia z derivacie, vestenie z gule a tabulka z nej realitu velmi popisuje velmi limitovane, hlavne preto lebo sa nepozera na What-If efekty, ktore by prisli keby sa niektore akcie realizovali inak.

   • killerhammer (karma: 4343) #1

    Expected statistiky pracuju nad nepresnym modelom s neuplnymi datami. Presne ako MC pise, mas miliardu udalosti, ktore ti ohybaju cely model.
    Uz som to tu minule pisal, banky do modelovania a predvidania akciovych trhov naliali miliardy USD, modelovalo sa to aj na neuronovych sietach so strojovym ucenim a po 20 rokoch tie projekty postupne zrusili.
    Teraz je to velka moda vo futbale ale je to ale viacmenej nezmysel.
    Komplexne veci sa nedaju predvidat nijako 😉

  • mc1897 (karma: 175) #1

   Dalsia vec je ze ten „nadplan“ nam plynie z toho ze by sme mali mat podla XGA viac inkasovanych golov – cize obrana dobre blokuje a zneprijemnuje koncovku a Rams extra chyta. Toto maju vsetky muzstva co su aktualne v TOP6.
   Zaujimave je ze mame dost maly rozdiel v vstrelenych, mali sme dat len o tri goly viac ako sme dali. To iba Auba by mal mat snad -5. Neviem, neviem…
   Tiez zaujimavy je Pool – maju pozitivne xG aj xGA, cize dali viac golov ako mali dat, dostali menej ako mali dostat, ale v bodoch maju negativne skore a mali by mat viac co je dost paradox . Na tomto priklade je vidno ze je este na com zapracovat v tejto metrike xG, xGA, xPTS. Podla mna tam musia zapracovat hlavne vyvoj a aktualne skore. Najma vo vztahu k xPTS. Za stavu 3:0 skor obrana necha vyniknut Allisona ako za stavu 0:0. A toto vobec neberie xPTS do uvahy. Na tom stracame aj my v tejto metrike tuto sezonu.

  • Sniper (karma: 1257) #1

   Pre mňa zase tieto štatistiky ukazujú aj trochu kvalitu hráčov. Lebo iba kvalitný hráči dokážu dať viac gólov ako sa očakáva a iba kvalitný brankár prípadne obrancovia vedia dostať menej gólov ako je očakávané.
   Lebo slabý hráč dá málo kedy gól z ťažkej pozície a premení menej tých čo sa očakáva že by sa mali. Zatiaľ čo kvalitný hráči dajú gól z toho čo sa čaká a pridajú aj nejaké góly z toho čo sa nečaká.
   To isté pri inkasovaných, kvalitný brankár dokáže chytiť aj takú šancu ktorá sa čaká že skončí gólom a chytí tie šance ktoré majú nižšiu pravdepodobnosť skončiť gólom.
   Ale slabší brankár dostane gól z tej veľkej šance a prípadne dostane gól aj z menšej šance (resp ak sú to slabšie tímy tak vie vychytať aj sem tam veľké šance ale dostane viac gólov z menších šancí).
   Čiže ono si človek tie štatistiky môže vyložiť rôzne ak nie sú fakt detailné, ale to je vo futbale pomaly nemožné, zakomponovať tam toľko premenných…

 5. XhakaBoy (karma: 1184) #1

  Dnes je jeden z nejdůležitějších zápasů sezóny

  … MU i když to s nima je tak jak to je… tak je to

  ARSENAL vs MANCHESTER UNITED
  na Old Trafford … toto by byl legendární zápas i kdyby MU a Arsenal bojovali o sestup

  … jestli dneska dokážou mladíci natrhnout Ronaldovu partu, tak mají zkoušku z dospělosti. To bude stejný boost pro sebevědomí jako když rozjebali Totem a to by nás nakoplo přes Everton a West ham a další nepříjemné celky.

  Proto doufám, že to dneska urveme a podáme zase TOP defenzivní výkon, nedáme jim vůbec čuchnout a pak jim tam jednoho dva šoupneme a Old trafford bude dobyt.

 6. RadMch (karma: 1) #1

  Při všech konstelacích z posledních dní je to dnes strašně důležitý zápas a byla by škoda nevyužít toho, kdy jsou ještě „zranitelní“. Postupně půjdou nahoru a k tomu jim pomůže i ten jejich prosincový los, který jim to ze začátku dost usnadní. Takže odskočit jim na 8 bodů by byla pecka. Navíc West Ham opět ztratil, o víkendu mají Chelsea… nebylo by vůbec špatné všem bodově odskočit a na nějaký čas se zase usadit na 4. místě. Takových zápasů jsem už ale zažil, kde nám vlastně nejde o „život“, ale když se člověk podívá na tabulku a rozlosování dalších kol, tak by byl hřích té šance nevyužít, ale na to už Arsenalu fandím nějaké ty roky, abych se až přehnaně těšil. Zkrátka hlavně neprohrát a 3 body by byly případně parádní.

  Jinak se sestavou bych nijak moc nešachoval. Akorát místo Odegaarda bych postavil Lacu, který i na „10“ umí zahrát (často se mi zdá, že je to pozice, která mu svědčí nejvíce) a je strašně důležitý pro plynulost našich útoků. Martin je tak trochu z formy a nechal bych ho odpočinout. A pokud bude Saka ready, pak jednoznačně základ. Pokud ne, tak bych na jeho místě viděl Gabiho nebo bych klidně risknul i menší experiment, který by nemusel být ale úplně mimo… zdvojit levou stranu. Na LB Tierney, jako křídlo Tavares a ESR posunout na pravo. Jinak na LB ponechat Tavarese. COYG!

 7. Doktor (karma: 1388) #1

  Zase večerní zápas – nevím jak vy, ale já si poslední dobou všímám, že večer nám to moc nejde. Nemám tu přesné statistiky po ruce, ale vsadím se, že bilance z posledních večerních zápasů (výkop 17:30 a později) pro nás nebude zrovna lichotivá.

  Sám si kladu otázku, čím to je. Proč nedokážeme udržet motivaci po celý den až do výkopu jako jiné týmy? Moc doufám, že dneska večer mi borci dokážou opak a pěkně převálcují tu Rudou lůzu z Manchesteru 🙂 Minimálně remíza povinnost! COYG!

Napište komentář

Musíte být pro přidání komentáře.