Arteta o Palace, Cazorlovi či taktice.

Mikel Arteta se před pondělním utkání s Crystal Palace posadil před novináře a odpovídal na jejich dotazy.

o oslavě jeho narozenin…
Přestávka byla velmi dobrá, výročí je vždy speciální. Měl jsem šanci strávit nějaký čas se všemi z klubu, mými přáteli a rodinou, bylo to fajn.

o přátelském utkání s Brentfordem B…
Fakt je, že jsme mohli odehrát nějaké minuty a dát šanci některým hráčům, kteří toho za poslední dobu moc neodehráli. Dostat se na úroveň a trochu zasoupeřit. Není to stejné jako hrát mezi sebou, včera jsme měli tu možnost a je to dobře.

o vzájemném zápase s Palace v této sezóně…
Ano, skórovali jsme v závěru zápasu a bylo to těžké utkání. Měli jsme tam dobré pasáže, někdy jsme zase trpěli. Nechali jsme si dát dvě laciné branky, kdy jsme levně darovali míč a zápas se tak dostal do úplně jiné podoby. Daří se jim, obzvláště doma a jejich trenérský štáb dělá velmi dobrou práci. Víme, jaké je to hrát na jejich stadionu.

o zařazení Patricka Vieiry do síně slávy PL…
Je to obrovský úspěch. Musíte být velmi výjimečný, aby vás nominovali a myslím, že si to Patrick zaslouží za to, co do anglického fotbalu přinesl, co udělal pro Arsenal a pro tuto hru v Anglii.

o jeho zprávě pro tým před závěrečnou částí sezóny…
Dnes jej všechny uvidíme, musíme je přimět opět se soustředit na PL. Samozřejmě že když jsou s reprezentací, požaduje se po nich něco jiné, jiné role, jsou pod jiným tlakem. Pro některé to byla první příležitost v reprezentaci, takže to pro ně bylo emocionálně vyčerpávající. Musíme se ujistit, že jsou všichni v pořádku a těší se na výzvu, která je před námi.

o stavu Saky a Ramsdalea…
Bukayo se cítí dobře, dnes snad bude trénovat pokud se bude stále cítit tak, jako včera. U Aarona je to nejisté. Stále se necítí skvěle. Ještě netrénoval, takže nevíme, jestli bude v pondělí k dispozici.

o zranění Ramsdalea…
Chtěl hrát proti Aston Ville, ale zranění bylo příliš vážné, musel si dát pauzu. Fyzioterapeuti dělají co mohou, aby byl k dispozici, ale uvidíme teprve v následujících dnech až začne pořádně trénovat.

o hráčích reprezentujících svou zemi…
Myslím, že většina z nich si odnesla opravdu dobré zkušenosti, předvedla opravdu dobré výkony a někteří dali také důležité branky. Je mi líto Mo Elnenyho protože je to podruhé, co se mu něco takového stalo a moc to pro něj znamená, jsem si jistý, že tým zde bude pro něj a pomůže mu.

o možnosti pěti střídání v PL…
Jsem rád, že jsme sjednotili pravidla pro celou Evropu. Teď je na nás, jak se s tím vypořádáme. Budou zde určitě změny protože vám to dává příležitost i takticky, ale nejdůležitější je, že můžete zátěž rozložit na více hráčů. Musíme se ale ujistit, že to příliš nezpomalí hru, myslím, že je to dobře. Dává to hráčům šanci dostat se na hřiště, což je přesně to, co chtějí.

o Tomiyasovi…
Je blízko návratu. Trénuje víc a víc. Přes týden se bude více a více zapojovat do tréninku s celým týmem. Pak uvidíme.

o rehabilitaci Tomiyasa a proč to trvá déle, než se očekávalo…
Měl opakující se zranění, ale na druhém lýtku, což bylo zvláštní a těžké na předvídání. Zažil toho hodně, s covidem a vším za poslední dva roky, kolik toho i odehrál. Přechod do nové země a ligy, s intenzitou PL – to je úplně odlišné. Můžete najít ty pravé důvody a doufejme, že si tím již nebude muset projít znovu. Obzláště pro něj to bylo těžké.

o našem rekordu bez obdržené branky z rohu…
Cokoliv, co děláte v útoku nebo v obraně, je o celém týmu. Každý jednotlivec má svou roli a tým musí být na té správné úrovni soustředění, agrese a chápání toho, co se právě děje a musí se snažit se tomu vyvarovat.

jak toto trénuje…
Každou fázi hry se snažíme trénovat, cvičit a zlepšovat na nejvyšší úroveň. Očividně jsou standardní situace v moderním fotbale klíčové.

o oslavách vítězství…
Neříkám hráčům, aby slavili nebo ne. Myslím, že je to něco, co vychází přímo z nich a je skvělé, když je vidím navzájem se objímat, užívat si to a slavit s fanoušky, kteří jedou tak dlouhou cestu, aby s námi byli u zápasu s výkopem ve 12,30. Ukazují fanouškům vděčnost za jejich podporu. Za mě je to skvělé.

o tom, že fotbal je o vyhrávání…
Absolutně. Myslím, že pro fotbalistu je nejlepší moment hned po vítězném utkání a ta atmosféra se spoluhráči. Samozřejmě to musí slavit.

o novém kontraktu pro Bukayo Saku…
Jsme s ním extrémně spokojení. S jeho vývojem, co klubu a týmu přináší. Samozřejmě nikdy nebudeme zveřenovat soukromou konverzaci ohledně smluv, ale jsme s ním opravdu spokojení.

o tom, že tento víkend hrajeme jako poslední…
Budeme se soustředit na to, co můžeme sami dokázat, to je jediné, co můžeme ovlivnit. Díky TV si můžeme užívat nebo trpět, ale více toho nezmůžeme. My musíme vyhrávat fotbalové zápasy, to potřebujeme, abychom dosáhli toho, co chceme. Je to vše v našich rukou.

o tom, kdy by chtěl odehrát zápas s Tottenhamem…
Nemyslím, že budeme mít šanci si vybrat. Takže až se PL rozhodne, bude to ten správný a jediný čas, kdy budeme hrát.

o vývoji Baloguna…
Myslím, že dělá to, co potřeboval a možná jsme to měli udělat dříve. Vždy je to trochu těžké naplánovat a odhadnout ten nejlepší moment. Má to správné vytížení, hraje v odlišné formaci a někdy i v jiné roli, a to vše pod manažerem a v klubu s obrovskou historií. Můžete vidět, jak se vyvíjí, dává nám to potřebné informace. Na základě toho se rozhodneme o nejlepším možném dalším kroku pro jeho vývoj, pokrok už udělal a chceme, aby byl součástí naší budoucnosti.

o jeho úrovni…
Byl to příliš velký skok, z juniorky do PL, to jste mohli vidět. Ale nebylo by fér jej hodnotit zda na to má nebo ne. Potřebuje ujít určitou cestu, potřebuje vytížení. Potřebuje si projít dobrými i těžkými momenty, musí se umět adaptovat a potřebuje najít sám sebe v šatně. Myslím, že se mu to opravdu daří.

o tom, že Harry Maguire byl vybučen v reprezentačním utkání Anglie…
Fanoušci mají samozřejmě svobodu projevu, ale když se zeptáte kohokoliv z fotbalového prostředí, jak dostat to nejlepší z hráče, je toto samozřejmě opak toho, jak se hráč může zlepšit. Takže pokud chcete to nejlepší pro svůj tým a pro svůj národní tým, toto hráči nepomůže individuálně, což pak není ani ku prospěchu celého týmu.

zda se více těší na Španělsko nebo Anglii na MS…
Jsem španěl! To víte, ale samozřejmě vděk a pocity, které mám vůči Anglii jsou velmi silné, takže vždy fandím i Anglii, také proto, že máme spoustu anglických hráčů.

o tom, že Saka měl menší pauzu…
Nevím, kolik by toho odehrál. Když má ale hráč dobrou formu, tak občas ani nechcete, aby zastavil. Tak to ale je, měl covid a museli jsme jej stáhnout od reprezentace, měl nějaký čas na odpočinek a zotavení, v následujících dnech ale bude opět trénovat, aby se opět dostal do své předešlé formy.

o prohlášení Stevena Gerarda, že se Saka naučí ustát souboje…
Myslím, že Bukayo řekl, že si nebude stěžovat, ale chtěl určitou konzistenci v rozhodnutí rozhodčích. Jediný, kdo může hráče chránit, je rozhodčí protože nastavuje úroveň hry, kontaktů a fyzičnosti, která je ještě dovolena a která už ne. Myslím, že musíme naše nejlepší hráče chránit, a to je v rukou rozhodčích, to je vše.

o prohlášení Bena Whitea o soudržnosti kabiny…
Pro mě je to klíčové protože je to základ, na kterém můžete stavět. Poté samozřejmě potřebujete hráče, kvalitu a porozumění. Potřebujete klub a fanoušky na jedné palubě s tím, co děláte, aby to podporovali, povzbuzovali. O to se snažíme, ale jsem rád, že si to Ben užívá tady i s národním týmem, to je dobré znamení.

o tom, že je Santi Cazorla spojován s trenérskou rolí v Arsenalu…
Nic takového jsem se Santim neprojednával. Ale samozřejmě že když se zeptáte kohokoliv v klubu nebo fanouška Santiho, bude mít na tváři pravděpodobně úsměv. Stále hraje, takže nevím, co dál zamýšlí, ale jsem si jistý, že to bude spojeno s fotbalem, na to ho znám až příliš dobře.

zda s ním v poslední době mluvil…
Mluvil jsem s ním na moje narozeniny, ale toto jsme nerozebírali.

o debutu Williama Saliby za reprezentační áčko Francie…
Ještě jsem s ním od toho nemluvil, ale jsme si samozřejmě dobře vědomi toho, co dělá a jak se vyvíjí. Je to náš hráč a jsme moc rádi za naše rozhodnutí. Dostává minuty a správné vytížení, odpovědnost a ten růst v jeho věku je něco, co jsme mu v této sezóně nemohli garantovat. To, co se s ním děje, dává velký smysl a jsme za to moc rádi.

/arsenal.com/