Arteta o prohře a potřebě odrazit se ode dna (+Jürgen Klopp)

Naše série neporazitelnosti v sobotu skončila zásluhou porážky 4-0 v Liverpoolu

Po zápase mluvil Mikel Arteta s médii:

o jeho hodnocení hry…

V první půli jsme bojovali opravdu dobře – oni měli své momenty, my jsme měli své momenty. Byli jsme opravdu kompaktní a držení míče jsme využívali správným způsobem k vytvoření některých situací. Dali jsme neuznaný gól a pak jsme připustili branku ze standardní situace. Ve druhém poločase, když jsme museli nabrat dynamiku a začít růst do zápasu, jsme to v prvních 15 až 20 minutách zahodili. Odevzdali jsme každý míč ve velmi nebezpečných oblastech. Neměli jsme na ně žádný tlak. Potrestali nás, ztratili jsme kontrolu nad hrou a oni měli všechnu dynamiku.

o tom, zda to, že má mladý tým mělo po poločase vliv…

Nevím. Viděl jsem jedny z největších týmů na světě, jak se mpřijeli a zhroutili se. Může to tak být – v určitých okamžicích si myslím, že jsme byli trochu „neústupní“, když věci nefungovaly, nebo když jsme ztratili nějaké míče, museli jsme mnohem lépe měnit naši hru, ale neudělali jsme to a tím to končí. Byli 90 minut lepší než my. Jsou spolu šest let a dnes jsme mohli vidět rozdíl v momentě, kdy jsme ztratili kontrolu nad hrou.

o tom, co se stalo mezi ním a Kloppem u pomezí – a jestli to vyburcovalo domácí publikum…

Snažil se bránit svůj tým a já se snažil bránit ten svůj, a to je všechno. Myslím, že atmosféra byla hned od začátku neuvěřitelná, takže to je všechno.

o tom, zda u svého týmu dnes viděl limity…

Myslím, že jsme zápas zahodili za 15 minut, dělali jsme přesně to, co jsme nemuseli, proti nejlepšímu týmu v lize. Útočili na nás v krátkých sledech, kde ve dvou nebo třech přihrávkách mají křídla, která jdou na vnitřek vašich obránců. Je to něco, co jsme měli udělat lépe. Neudělali. To je ten důvod. V tuto chvíli jsou lepší než my, a tak jsme prohráli zápas.

o tom, zda bude muset po porážce zvednout svoje hráče…

Tady nezáleží na tom, zda budete hrát mladé nebo starší hráče – Viděl jsem všechny typy hráčů v této zemi. Když vedete 2-0 nebo 3-0, je to velmi těžké a trpíte. Je to proces učení – dnes je spousta věcí, které bychom si měli ze zápasu odnést, ale to nejdůležitější po výsledku jako je tento je ten další, a zapomenout na tento.

o tom, zda si myslí, že Mane byl ve svých akcích příliš fyzický…

Já nevím – byla to jen akce, a to je všechno. Snažil jsem se bránit své hráče, a to jsem udělal.

o důležitosti rychlého odrazu zpět…

To je to, co dělají velké a dobré týmy, a také to, co musíme udělat my. V pondělí začneme od začátku, zhodnotíme zápas, věci, které jsme měli udělat lépe a pochopíme důvod, proč jsme prohráli. Pak to opravíme a zcela se zaměříme na Newcastle.

Tiskovka Jürgena Kloppa:

o tom, zda výsledek a výkon byl dokonalou odpovědí na porážku s West Ham United…

Museli jsme ukázat reakci, to je jasné. Jediný problém, který jsme měli byl ten, že jsme spolu nebyli většinu času (mezinárodní přestávka), kluci dnes v zápase rostli, což je ve fotbale velmi důležité – nemůžete hrát dobře, jen když začnete v podstatě se třemi nebo čtyřmi šancemi během pěti minut – pak hráli dobrý fotbal. Na začátku jsme to měli pod kontrolou, ale nebyli jsme zvyklí na to, jak dnes Arsenal hrál. Kluci si vedli opravdu dobře.

Dali jsme branku na 1-0, ale to, co se mi nelíbilo bylo to, že nejlepší fáze Arsenalu přišla po tom, co jsme vstřelili branku na 1-0. Měli jsme hodně dobrých momentů, v některých jsme si mohli počínat lépe. Ty momenty můžete vidět, být pod mírným tlakem, pak se nám ulevilo, když jsme dali branku, ale pořád to není správné. Takže jsme to museli změnit a myslím, že po poločase jsme měli opravdu působivou fázi a znovu jsme kontrolovali hru. Byl to mix velmi zralého a velmi vzrušujícího výkonu s velmi vzrušujícími momenty – velmi vzrušující branky, skvělý counter-pressing, skvělý vysoký pressing, bylo to opravdu dobré. A pak dokončit některé situace a je to působivý výsledek, o tom není pochyb.

o jeho neshodách s Mikelem Artetou v první půli…

Není to vlastně moc velký problém, ale teď jsem to řekl všem ostatním novinářům, takže to musím říct i vám. Situace je taková, že to byla naprosto čistá situace, takže se nic nestalo. Dva hráči vyskočili do vzduchu, nikdo se toho druhého nedotkl, alespoň ne jako faul, a lavička Arsenalu se chystá na cokoliv a já se jen zeptal: „Co za to chceš? Co chceš“ Žádný kontakt vlastně neexistuje a všichni za to chtěli žlutou kartu. Je mi zle z těch situací, kdy se každý snaží jít v těchto chvílích po Sadiovi. Je to samozřejmě fyzický hráč, ale nedělá tvrdé fauly. Možná si ale pamatujete, že loni proti Realu Madrid byl vyloučen ze hry, aniž by se něčím provinil při první žluté kartě. Proti Atletiku jsme ho kvůli tomu museli sundat, a to není správné. To jsem v té situaci řekl.

o tom, zda tento incident rozpálil dav a zlepšil atmosféru ve prospěch Liverpoolu…

Nebyl to plán, ale pokud to pomohlo, pak je to OK. Ale pořád se to nestane vždy, protože jsem řekl, že jsem velmi emocionální, ale ve skutečnosti se to už moc často nestává, že bych měl nějaké spory s kýmkoliv z vedlejší střídačky. Ale bylo to, jak jsem řekl, kontrolovaná hra, ale ne ta nejvzrušivější a dav možná potřeboval trochu pomoci, takže v té chvíli bránili mě a pak znovu tlačili tým, to je naprosto v pořádku. Ale nebude se to stávat pořád.

o brance Minamina…

Neumíte si představit, jak jsem šťastný s Takim. Je v neuvěřitelném okamžiku a on byl naším řešením pro skoro čtyři pozice na střídání, protože tak to družstvo vypadalo. Bylo to, jako by mohl hrát prvních pět pozic – mohl hrát na osmi pozicích a pak na všech třech vepředu. Je opravdu v dobrém momentě kariéry, vidíte to, hrál za Japonsko v mezinárodních zápasech a teď je tady a je pro nás velmi důležitý. Všichni z něj měli takovou radost, že dal tu branku. Způsob, jakým dnes hrál, odráží opravdu dobře to, jak v danou chvíli trénuje. Bude mít další zápasy, o tom není pochyb.

o kondici mužstva…

Až do března nás nečeká žádná mezinárodní přestávka, ale v lednu nás čeká turnaj v Africe a myslím, že Jižní Amerika hraje taky, pokud se nemýlím. Takže ano, situace není jednoduchá a dnes dostal Diogo očividně pořádnou ránu na koleno – koleno na koleno. Doufejme, že to není nic vážného, to je velmi důležité. Střed hřiště nehrál Ox dvacet zápasů v řadě, Fab se vrátil z mezinárodní přestávky a předtím byl zraněný, tam hrál, a Thiago nemůže mít rytmus, protože nehrál moc zápasů, protože byl také zraněný.

Takže to, jak dnes kluci hráli, jak se zformovali do opravdu kompaktní formace, bylo naprosto výjimečné. Nikdy nebudu brát tyhle věci jako samozřejmost, to jsem řekl klukům po zápase. Příští čtyři nebo pět týdnů nám to moc nepomůže, ale pro dnešní večer ano, a to je jediná věc, kterou bychom dnes mohli udělat. Teď se musíme podívat, kdo je schopen nastoupit znovu, kdo si musí odpočinout a pak uvidíme. Ve chvíli, kdy mi někdo řekne, že tato jména jsou k dispozici, pak to udělám, ale budeme bojovat, budeme bojovat se vším, co máme. Někteří hráči mají malou šanci vrátit se ve středu. Myslím, že by to bylo skvělé. Potom, krok za krokem se snad budou vracet všichni a budeme mít k dispozici více hráčů, což je naprosto užitečné, když hrajete každé tři dny.

/arsenal.com, liverpoolfc.com/