Arteta o remíze, klíčových momentech a Sakovi.

Po remíze 2-2 s West Hamem diskutoval náš trenér s novináři o našem rychlém startu, poskytnuté šanci WHU, neproměněných šancích a boji o titul.

o jeho pohledu na zápas…
Začali jsme extrémně dobře – dominovali jsme hře a dali dvě krásné branky. Poté jsme udělali obrovskou chybu, když jsme přestali hrát a nechtěli vstřelit třetí branku. Mysleli jsme si, že to už nějak dohrajeme a výsledek zůstane stejný. Vypadalo to příliš jednoduše a dali jsme jim naději, kterou využili. To co dělali, dělali opravdu dobře – začali hrát přímočaře, dlouhé vhazování, centry a získávali rohy. Nedařilo se nám dostat z této hry. A když nedokážete bránit své vápno tak, jak byste v tomto případě měli, dostanete dvě branky. Musíte dělat spoustu věcí lépe a v mnohem delším časovém úseku. Dalším důležitým momemtem byla naše penalta, kdy jsme mohli po 50 minutách jít do vedení 3-1, zápas by asi byl u konce. Dvě minuty nato jsme dostali gól. To je ale součást fotbalu. Mám obavu ale z toho, že za vedení 2-0 jsme udělali tu obrovskou chybu a nepochopili, co si hra v ten okamžik žádala.

čemu přisuzuje to, že jsme ztratili dvoubrankové vedení…
Je jednoduché to hodnotit mimo hřiště. Musíte být hráč a citít to tam. Musíme také těm emocím rozumět. Potřebovali bychom nemilosrdný přistup a zápas ukončit. Když se dostanete do takového okamžiku, musíte ten zápas nekompromisně ukončit. Dnes se nám to nepodařilo. Když se vám to v PL nepovede, soupeř to otočí a dostane se na koně. Poté musíte lépe bránit, například u jejich druhé branky. Když to nezvládnete, zápas prostě nevyhrajete.

zda má obavy z podobného vývoje v posledních dvou zápasech…
To schéma je jiné, z pohledu výsledku i toho, co se stalo, bylo to velmi odlišné. Ale musíme to přijmout. To je to poslední, o čem chceme přemýšlet – nemít dostatečné sebevědomí k tomu, abychom zápas ukončili. To je další fáze. Když se do takové situace dostanete, musíte to prostě udělat. Musíte hrát se stejným nasazením a nic jim nedovolit.

zda nad týmem visela psychologická deka z Anfieldu, když se stav změnil na 2-1…
Může se to stát, ale co se děje v hlavě každého může být jiné. O poločase všichni věděli, co musíme udělat a co udělat lépe. West Ham si zaslouží uznání – když začali hrát jejich hru. Byli velmi efektivní, pro nás pak bylo velmi těžké bojovat. Když už jsme se ale dostali do šancí, musíme být klidnější v zakončení.

o neschopnosti změnit u hráčů jejich způsob myšlení…
Přijeli jsme zde vyhrát, když jste schopní hrát na takové úrovni a pak váš výkon tak moc spadne, hra je otevřená a jakýkoliv soupeř toho dokáže využít, museli jsme tedy bránit hodně hluboko a najít potřebná řešení.

o důležitosti posledních dvou utkání z pohledu boje o titul…
Nemám tušení, neměl jsem ani před sedmi týdny, dvanácti, o tom, co se stane za tři týdny. Můj největší úkol je jít do toho znovu, dobře trénovat a v pátek hrát na stejné úrovni jako dnes prvních 30, 35 minut. Hrát takto proti týmu, který bojuje o své přežití, nebo jako proti Liverpoolu, ale po delší dobu.

zda hráči vypadali unaveně…
To, co jsme předvedli v první a druhé půli proti Liverpoolu, bylo stejné, ale dnes jsme v druhém poločase vydali více sil, byli jsme pomalejší ve všem, ale únava, nemyslím, že tým je či vypadá unaveně. Nejlepší způsob je přesvědčit je o tom, jak dobří jsou a aby dělali, co musí. To se jim musí dostat do hlavy.

proč jsme se nedokázali vzpamatovat z neproměněné penalty…
No, nemohli jsme totiž kontrolovat to, co začal hrát West Ham a dostali jsme góly venku, když dostanete dva nebo tři góly venku, je opravdu těžké vyhrávat zápasy. Musíme vinit jen sebe za to, jak jsme bránili naše vápno.

zda hrál velkou roli tlak s ohledem na průběh sezóny…
Řekl bych, že ano. Kdybych viděl hrát tým takto od začátku zápasu, ale když vidím hrát tým takto plynule? Za stavu 2-0 to rozhodně nebylo o tlaku. Nepochopili jsme, co si zápas za takového stavu žádal.

jak se může Saka oklepat po neproměněné penaltě…
Stejně, jako musí celý tým odpovědět protože když vedete 3-0, tak zápas pravděpodobně vyhrajete a možná i větším rozdílem a nediskutovali bychom o tom, co se tady stalo. Vše musíte stavět do kontextu. Na penaltu jdete ve chvíli, když jste připravení převzít zodpovědnost. Musíte vědět, že je zde i možnost ji nedat, je jisté, že někdy tu penaltu neádte a musíte být schopní na to poté zareagovat, jinak nemůžete penalty zahrávat. Bukayo si tím prošel a projde si tím znovu.

o tom, že je Saka skvělý hráč na penalty…
Jistě. Byl tím, do se k tomu postavil. Byl to klíčový moment. Nedali jsme a takový je fotbal.

zda byla penalta pro West Ham správně odpískána…