Arteta o Southamptonu, Özilovi, Torreirovi a dalším

Mikel Arteta se v úterý před naším zápasem Premier League proti Southamptonu ocitl zpět před médii

Náš manažer diskutoval otlaku, Granitu Xhakovi, Lucasi Torreirovi a dalším.

Zde je to, co řekl:

o využití porážky proti Burnley k motivaci týmu…

Ano, ale motivací je, že … po výsledcích, které jsme měli v posledních týdnech, jsem viděl touhu a přístup, které hráči ukazují v každém zápase bez ohledu na výsledek, a já očekávám úplně to stejné ve středu jen s jiným výsledkem a vyhrát ten fotbalový zápas.

o tom, jak napravuje drobné detaily, které je třeba změnit…

Snaží se více trénovat, být přesnější a budovat si tu sebedůvěru. Ale abys to dokázal, musíš skórovat. Není to stejné v tréninku jak v zápase, musíte se zbavit tohoto bloku a pak budou věci plynout lépe.

o tom, že Southampton je teď ošidný soupeř…

Každý soupeř v Premier League bude opravdu těžký. Víme, že se nacházejí v opravdu dobrém okamžiku. V průběhu času něco budují a vidíte výsledky a vývoj, který tým měl – minulý rok měli po určité období potíže, tím si prošli a vypadají opravdu silní a jsou velmi nebezpečným týmem.

o tom, že to Southamptonu trvalo nějaký čas, než manažer předal svůj otisk klubu…

Chce to čas, ale stejně tak je důležité vidět historii klubu, kde byli a problémy, kterými si prošli. Nerad to srovnávám s jiným klubem, protože nevím, co se tu stalo. Když jsem tu práci bral, všichni jsme věděli, že to není vůbec rychlé řešení, že je potřeba vyřešit příliš mnoho velkých rozhodnutí, že se děje mnoho změn a že to chce čas. Jsme spokojeni s výsledky? Rozhodně ne. Jsem první, kdo je naštvaný a frustrovaný, protože si také myslím, že si zasloužíme mnohem víc, než v tuto chvíli máme, ale je to naše chyba a musíme se dívat do budoucnosti a také vědět, že přítomnost je v tuto chvíli také opravdu, opravdu důležitá.

o silných stránkách Southamptonu…

Jsou vysoce naléhavý, opravdu agresivní a angažovaný tým. Dělají to pro vás těžké, vybudují hru až nahoru a jsou opravdu dobří ve znovuzískání míče. V okamžiku, kdy znovu získají míč, mají několik opravdu rychlých hráčů a spojení v poslední třetině hřiště je opravdu dobré. Je to tým, který je velmi živý a je vidět, že manažer přenáší tu vášeň z lavičky a všichni jsou agresivní a všichni jdou, dávají góly a my si to musíme uvědomit.

o tom, jestli jsou hráči jednotní a stojí za ním…

Můj pocit je, že ano, ale tohle je otázka pro ně. Když vidím reakci a způsob, jakým se snaží, tak tu není nikdo takový, ale to mě znepokojuje, že se nesnaží ze všech sil – to je jisté. Pokud jde o Edoua a Pepa, ti mi samozřejmě projevili své uznání, protože v dobrých okamžicích je to velmi snadné. V těžkých okamžicích, kdy lidé jako oni projevují podporu – a pravděpodobně i dva lidé, kteří velmi, velmi dobře vědí, čím jsem si tu prošel – je velmi ceněné.

o tom, jestli si myslí, že jsme v boji o sestup…

Řekl bych, že jsme bryndě a způsob, jakým prohráváme fotbalové zápasy, mě nutí tomu věřit. Ale musíme začít vyhrávat, protože pokud ne, začnete klesat a klesat v tabulce, a to samozřejmě není situace, ve které chceme být.

o tom, jak moc ho a jeho hráče tato situace bolí…

Mě osobně si myslím víc než kohokoliv jiného, protože jsem tady nejblíž a cítím se za tu situaci zodpovědnější než kdokoliv jiný a samozřejmě proto, že to není to, co chci. Všechno, co můžeme koneckonců říct je, že to musíme ukázat na hřišti a získat výsledky. Fanouškům bych rád řekl, že se snažíme a bojujeme, abychom to napravili. To je to nejmenší, co můžeme udělat. Víme, že situace není dostatečně dobrá a děláme vše, co je v našich silách, abychom ji změnili.

o tom, zda se dívá do zrcadla a ptá se sám sebe…

Každý den.

o tom, jak zpochybňuje sám sebe…

Zpochybňuji všechno. Všechno si prohlížím. Dívám se na všechno, co děláme a jak to můžeme dělat lépe, jak se můžeme změnit, jak můžeme více pomoci hráčům. Každý den. Je to veliká část mojí práce, když věci nejdou dobře a nemáte výsledky a když věci nejdou dobře, ale máte výsledky, nebo taky naopak.

o tom, jestli si je stoprocentně jistý, že to dokáže otočit…

Ano.

o tom, zda probíral současnou situaci s boardem…

Než se podíváte do budoucnosti, musíte se podívat do minulosti a na to, co se stalo, jak se posunete kupředu, na to, co funguje, na to, co se musí změnit. Všichni jsme věděli, že přijdou hrboly. Myslím, že jsme v této místnosti mnohokrát říkal, že jde o to, jak se s nimi vypořádáme, jak jsme silní, abychom se přes ně dostali a někdy, když se něco zvrtne, je nutné být jasnější a lepší. Nikdo není rád v situaci, ve které v Premier League jsme, není to dost dobré a je to nepřijatelné. Není zde rychlé řešení, ale to neznamená, že situaci přijímáme, je to naopak.

o tom, jak se dostal do tohoto stádia…

Tohle je fotbal. Podíval jsem se na výsledky, které jsme měli, a porovnal je se stejnými soupeři. Jak jsme hráli proti Burnley a uhráli jsme remízu a jak jsme s nimi teď prohráli. Mrzí mě, že jsme si tenhle zápas zasloužili vyhrát, ale asi jsme si nezasloužili remízu s Burnley minulý rok. Jsou tam emoce, sebevědomí, detaily, které se ve fotbale dějí a někdy je těžké to vysvětlit – ale to je důvod, proč tento sport funguje stejně.

o tom, zda se právě cítí pod tlakem…

Tlak cítím pořád. Když máme tato kouzla, nebylo vždy vše krásné. Posledních pár měsíců loňského léta bylo hodně těžkých chvil, věřte mi. Nebylo tam všechno hezké, snadné a příjemné. Je jasné, že když vyhráváte, vytváříte nějakou náladu. Pak tlak, když jednou vyhrajete, je znovu vyhrát – tlak bude vždy existovat. To se mi líbí víc. Ten tlak, když pořád myslíš na vítězství a postup pro další trofeje. Ale tohle je naše realita a my se tomu musíme postavit. Musíme se tomu postavit, být stateční, bojovat a nikdo to nevzdávat. Není čas schovávat se, je čas dát tvář a tělo v sázku a v tuto chvíli, je mi to líto, ale něco musíme taky schytat. Nevyhráváme fotbalové zápasy a ty tomu musíš jít naproti a říct: „Uhoď mě“, protože máš právo mě uhodit, protože nevyhrávám. Co jiného můžu dělat? Skloň hlavu, pracuj tvrději a snaž se dělat věci lépe a zlepšuj se. Podle mého názoru k tomu musíme přistupovat takto.

o tom, zda je správné, že veškerá kritika jde jeho směrem…

Je to přirozené. Přijímám to a je to součást mojí práce. Když nemáte výsledky, je to na konci dne manažer, který má maximální zodpovědnost, aby to udělal. Proto to přijímám, protože můžete říkat, co chcete vysvětlit, ale nakonec musíte vyhrát fotbalové zápasy a tento klub je příliš velký, aby přijal tolik ztrát v posledních několika týdnech. Zde je můj hrudník lidi – udeřte mne.

o tom, zda by mohl být v lednu Mesut Özil znovu povolán do našeho týmu…

Budeme tuto situaci řešit, až se otevře okno. Uvidíme, co uděláme. Teď promiň Iane, ale soustředím se jen na zítřejší zápas.

o důležitosti manažera „být oblíbený“ mezi jeho hráči…

Neřekl bych, že musí být přítel, ale potřebuje úroveň jisté chemie a porozumění a vztah, protože nakonec to, co musíme vybudovat, musí být vyjádřeno těmito hráči a musí věřit v to, co se jim snažíte předat. Musí vám věřit jako muži a vaše práce musí mít smysl, když s nimi mluvíte.

o tom, zda si je vědom zpráv nešťastných hráčů…

Řekl jsem to mnohokrát, když máte družstvo, které v současné době pro mnoho okolností máme, je nemožné mít v táboře 31 šťastných hráčů. Je to nemožné a neznám žádný klub na světě, který by to takto měl, ale samozřejmě, když znovu prohrajete, tyto věci se na vás budou znovu snažit vyvinout větší tlak a být rušivými. Nic z toho mne nezajímá.

o situaci Lucase Torreiry v Atleticu Madrid…

Tuto situaci jsme řešili, ale opět, až se trh otevře a budeme mít možnost přivést hráče anebo je dostat ven, ať už budeme muset udělat cokoliv, budeme o tom diskutovat. Nemohu se ale vyjádřit k tomu, zda se vrátí.

/arsenal.com/

Tags:

Komentáře

 1. AFC London (karma: 7) #1

  Tie odpovede už začínajú pripomínať Emeryho …nič konkrétne nepovedal vpodstate ani o Özilovi ani o Torreirovi …..obaja by si šancu zaslúžili teda …keď môže arogantný Xhaka dostať toľko šancí tak sa pýtam prečo nie aj ostatní hráči …ja len dúfam že Xhaka v arsenale už definitívne skončil lebo ak nie tak by tu mal skončiť práve Arteta

 2. orek (karma: 14412) #1

  Já byt některými, tak bych se sklidnil s těmi prognózy a nadavkami. Vedení za Artetou stojí, Guardiola si je jistý že nemůžem mít lepšího manažera a věří že to Arteta otočí. Jsem zvedavej když by se to vážně stalo jak doufám , tak jestli se ještě ozvete nebo jak my Češi to děláme..Budete tvrdit jak jste mu věřili .? Takovej Giroud12 by sem psal až by se začalo zas prohrávat aby mohl Artetovi nadávat?

   • Rypi (karma: 2773) #1

    Presne tak, ja osobne bych dal Artetovi cas na to, aby ukazal, jestli ma na to natrenovat ofenzivu a presvedcit vsechny, ze je dost kvalitnim trenerem uz ted. Ta doba by mela byt rovna tomu, kdy zacne byt opravdu nutnosti uspet v lize (to uz se pomalu a jiste blizi) ci klicovych poharech FA a EL (unorove kolo). Proste doba je takova, ze nebyl cas natrenovat vsechno. Co ale i prestovycitam Artetovi je rada nekolika veci:
    – to, ze dela podobne chyby jako Emery v tom, ze veri nespravnym hracum, kt uz zklamali 2 predchozi trenery,
    – nedostatecna odvaha riznout do te zakladni 11, ktera proste nefunguje, nema formu,, nebo jeste hur: nepracuje pro tym,
    – takove to podivne placani o tom, jak ma kazdy stejne sance (ocividne nema) a placani o tom, jak mu nase hra prijde dobra (viz zapas se slepicemi).
    Posledni odrazka me trochu i desi, protoze kdyby to opravdy myslel vazne, tak to bud znamena, ze nedelaji/nemaji cas delat analyzu odehranych zapasu a nebo uz ba klapky pres oci a usi. Nevim, co z toho je lepsi varianta.
    Osobne si myslim, ze je to predevsim o hracich:
    – jejich pristup se jevi naprosto alibisticky,
    – vetsina jsou naproste uplakane slecinky,
    – spousta z nich proste neni dost kvalitnich, ale porad mame papirove urcite tym na lepsi prvni osmicku
    – hrajeme najednou hrozne netymove (problemy v kabine??) a vetsina hracu nejevi tu extra davku snahy navic ci dokonce ochotu a touhu vystoupit z komfortni zony,
    – obecne slabe charaktery, coz nas trapi uz roky.
    Ted je otazkou, nakolik ma trener jako Arteta moznost tyto body v hracich zlomit, pretvorit a naklonit ve prospech celeho tymu. Dalsi otazkou je urcite to, co se deje na pozadi a my o tom nemame ani paru. Pokud tym neni 1 parta, tezko presvedcovat o tom, aby dreli jeden za druheho. A v neposledni rade se musime ptat, kolik se toho opravdu da menit v tak nabitem kalendari, kdy maji realne 1-2 dny na poradny trenink.

  • 14titi (karma: 589) #1

   Jsem rád že najde pár fanoušků, kteří Mikelovi věří. Z našeho pohledu mimo klub se věci hodnotí hrozně špatně, protože nikdo nevidíme do zákulisí. Je hrozně jednoduché za všechno vinit managera, ale dejme mu ještě chvilku a uvidíme. Poslední zápas byl do vyloučení xhaky slušný a v Evropské lize jsme vyhráli všechny zápasy.

 3. killerhammer (karma: 4230) #1

  V Čine sa zavádza platový strop pre futbalistov max 3M EUR ročne (max 50k EUR týždenne) pre cudzincov a max 5M EUR pre domácich hráčov.
  Toto rozhodnutie spôsobí obrovský exodus zahraničných hráčov z Číny.
  Ale v dlhodobom horizonte je to úžasné rozhodnutie na udržanie finančnej stability vo futbale v Číne.
  A mali by sa nad tým zamyslieť aj futbalové zväzy v Európe.

 4. Feri (karma: 6329) #1

  Já bych chtěl vidět ať konečně Arteta ukáže koule. Klidně základ Saliba, Smith Row, Nelson. Pokud něco nebude fungovat klidně střídání po 20 minutách a nebál bych se posadit téměř kohokoliv kromě Lena, Gabriela a Tierneyho… Klidně i takový Auba by si mohl klidně sednout. Hlavně nějaký impulz a ukázaka že nikdo nemá základ jasný a musí se makat celý zápas naplno. Pokud zase nastoupí útočná síla Auba Laca Willian, tak zkomim hůl nad Artetou protože to už by bylo na mě moc …

   • kwedro (karma: 100) #1

    Už by sme hlavne mali prestať pristupovať k Salibovi ako keby bol z cukru a nesvojprávny. áno stalo sa mu súkromne čo sa stalo, ale niečo si už vo Francúzsku odkopal a nemyslím, že aj prípadne jeden nepodarený zápas by ho položil. jeho bývalého kolegu Fofanu tiež Leicester (a nebavme sa teraz o veľkosti klubov lebo v súčasnej situácii je to irelevantné) hodil do rieky a on pláva a dobre pláva už pár zápasov a samozrejme tiež urobil chyby, ale s tým sa počíta. myslím skôr, že týmto odkladaním jeho nástupu v ostrom zápase mu tiež moc nepomáhame, ale prečo to tak je, vie len MA 🙂 a na záver píšeš, že bez jediného zápasu za A…a kedy má byť teda ten prvý zápas teda a proti komu (keď nebol ani na súpiske EL, čo by bol dobrý začiatok), lebo tvojou logikou potom nenastúpi nikdy 🙂 ale to je len môj skromný názor 🙂

    • Rypi (karma: 2773) #1

     samozrejme, ze by mel postupne dostat sanci za A, bohuzel okolnosti tomu nepraly a nebyl soucasti pro Carabao a ani skupinovou fazi EL z urcitych duvodu. Ted se mi jednoznacne jako posledni moznost jevi FA Cup, pripadne hromada zranenych. Jinak se bojim ze si letos za A nekopne a pujde hostovat.
     Za sebe osobne si myslim, ze ten stoper nas az tolik netlaci. Ano, momentalne se bavime spise jen o nahrade za Holdinga, protoze Gabriel je skvely, ale ruku na srdce ani Holding letos jeste uplne nevyhorel. Ano, mel par slabsich chvilek, je pomalejsi, rozehravka neni nejlepsi, ale Mustafiho zatim nepredvedl. Za me je to idealni stoper na lavicku a osobne bych vyzkousel dvojici Mari – Gabriel. Ac jsou oba levonozi, tak Mari se mi jevil schopnejsi nez Holding. Nicmene vzhledem k tomu, co jsem tu popsal, si nemyslim, ze by Saliba bez poradneho zapasu mel momentalne sanci se pres tyto 3 (potazmo 4, kdyz vemu Luize) dostat.

 5. robes (karma: 1356) #1

  Mikelovi verím od začiatku na 100% a nič sa na tom nezmenilo….vystizne povedal : nebol som najaty ako rýchla krátka možnosť……On vedel do čoho ide ,že je tam kopec problémov je isté, isté je aj ze mu verí vedenie …a ja verím ze ci začal aj dokončí, potom keď sa bude dariť alebo príde trofej ….ľudia čo ho dnes vyhadzujú ho budú bez sebareflexie velebit …proste mu držím palce ,nech robí svoju prácu, zmena isto príde

 6. Kikinho (karma: 33) #1

  Ja si nemyslim ze vyberá MA zlu zostavu. Pokial nastupil nikto z mladikov nejako ma neohuril, naopak taky JW sklamal. Nelson tiež nejako nezaziaril. Okrem Saku zatial ani jeden z nich nedokázal ze moze pravidelne nastupovať v zaklade pravidelne. Tiez nue som spokony co hraci predvadzaju ale my lepsich nemame a ani nema prachy kupit 7 hracov naraz ako Chelsea. Je vidiet dobre nskupi v podobe TP, GM ale takých nakupov potrebujeme ovela viacej a plus postupne pracovať z mladymi. Pamatam si Graelisha par rokov do zadu ako obcas hraval v AV. Talent bol ale hral malo, striedal, a kde je dnes. Chce to len cas. Aj s trenerom. Snad ste si nemysleli ze vsetko bude bez problemov s tymto kádrom. Ani keby nas klopp trenoval s tymi slimakmi v zálohe by nic neurobil. Pozrite koho kupil fo Poolu. Salah, Mane, Ox, Wirgil, Wajnaldum plus Arnold, Ribertson. Ti su vsetko rychlici. Potovnajte to s nasimi kracajucimi hracmi!!!

  • Feri (karma: 6329) #1

   Xhaka -> Ceballos
   Partey -> Elneny
   Bellerin -> Cedric/Niles
   … Je vcelku jasné koho za ně pošle ale spíš je otázka jestli konečně udělá rotaci i hráčů bez formy a nepostaví zase útok Auba-Laca-Willian který selhává zápas co zápas. Připraven je Pepe, Nelson, Smith Row, Nketiah, Saka a teoreticky už z i Martinelli.

  • Feri (karma: 6329) #1

   Naprosto nelogický názor, tento přístup přesně ničí kluby – názor na základě 1 nebo několika málo výsledků. Okolo týmu je spousta lidí, vedení, trenéři, hráči a to všechno se musí vést koncepčně s dlouhodobou vizí. Když se řekne máš 3 zápasy a musíš alespoň 2 vyhrát to je nesmysl protože v zápase kde máte navrch a z 95% byste vyhráli se 2x za sebou může stát těch 5%.
   – Bohužel právě jeden zápas vůbec nic neřeší. Já chci vidět prostě v dalších několika zápasech změny ve stylu hry, více šancí a dominanci nehledě téměř na výsledek. Pokud ale neuvidíme razantní změny v tomto měřítku velice brzy tak je Arteta na odstřel ikdyba vyhrál 5 zápasu „náhodně“ po sobě

   • Luhla (karma: 1319) #1

    Přesně. Kdosi tu předloni na podzim mírnil nadšení z vítězné šňůry Emeryho a vysvětloval to na statistice očekávaných gólů xG, že jsme prostě vyhrávali „na dluh“ – proti pravděpodobnosti, která nám to pak časem zase srovnala. A měl pravdu. Vypadlo mi jeho jméno, ale je to rekordman v délce příspěvku – bflmpsvz?

 7. Rhys_Callum (karma: 300) #1

  Za Mikelem zatím stojím, protože u něj vidím zápal a myslím, že ten potenciál má. Samozřejmě se asi učí za pochodu, ale to se dalo čekat. U hráčů chci vidět zápal a chuť a touhu. Což u některých teď není a to mi vadí. Takovej Elneny top kvalitu nemá a nikdy mít nebude, ale hraje pokaždé nejlíp jak umí. Pamatuju si když sem ho viděl poprvé za nás hrát, tak jsem se smál, co je to za tragikomikse, protože zbytek týmu byl o parník technicky a rychlostně před ním. A dneska on hraje o trochu líp než před lety a zbytek týmu je o tolik horší, že vlastně patří k tomu, lepšímu co máme. A to je smutný. Jinak nic proti němu, je to sympaťák, jen jsem chtěl na něm ilustrovat současnou smutnou situaci.

 8. kozel (karma: 247) #1

  „Jsou vysoce naléhavý, opravdu agresivní a angažovaný tým. Dělají to pro vás těžké, vybudují hru až nahoru a jsou opravdu dobří ve znovuzískání míče. V okamžiku, kdy znovu získají míč, mají několik opravdu rychlých hráčů a spojení v poslední třetině hřiště je opravdu dobré. Je to tým, který je velmi živý a je vidět, že manažer přenáší tu vášeň z lavičky a všichni jsou agresivní a všichni jdou, dávají góly a my si to musíme uvědomit.“

  Všechno co oni mají, tak nám chybí. Pokud nepodáme mimořádný výkon, který bude na hony vzdálen tomu, co předvádíme doposud, tak prohrajeme doma popáté za sebou.

Napište komentář

Musíte být pro přidání komentáře.