Arteta o trenérství, nedostatku času a legendách

Moment, kdy se rozhodl stát se trenérem, si Mikel Arteta pamatuje velmi dobře.

„Začal jsem o tom přemýšlet, když mi bylo 27 let.“

„Měl jsem problémy s předním křížovým vazem na koleni, měl jsem spoustu času na odpočinek a rehabilitaci, začal jsem tedy více studovat hru, kontaktovat trenéry, získávat nápady a vážně uvažovat o tom, zda by to mohla pro mě být možnost do budoucna.“

„Jako výsledek toho všeho jsem se začal připravovat a během posledního roku mé kariéry jsem si uvědomil, že cítím více z toho, když se na hru dívám „z venku“ než když jsem na hřišti.“

Mikel tedy sám zažil přechod z pozice hráče do funkce trenéra. Kdo ze současného prvního týmu by mohl podle něj kráčet v jeho šlépějích? Dle jeho názoru jich je v prvním týmu víc, jeden je však v jeho seznamu na samé špici.

„Myslím, že bychom jich pár ze současného kádru mohli jmenovat. Jednou jsem i trochu z legrace prohodil, že se takto mohou pokusit porozumět lépe hře a jak mohou trénovat.“

„Není to jen o mě, ale jak se mohou navzájem trénovat na hřišti? Mnoho z nich ukazuje zájem, i když jim je třeba jen 18, 19 nebo 20let.“

„Samozřejmě zmíním Davida Luize, on chce být v budoucnu trenérem. Už začal pracovat i na své licenci. A vidím, že má potřebné vlastnosti, znalosti a zkušenosti, aby se jednoho dne stal trenérem.“

Mikel se také vyjádřil na téma času, který je zapotřebí proto, aby se jeho tým dostal zpět do kondice a mohl znovu naskočit do Premier League.

Mikel si samozřejmě uvědomuje, že nedostane přesně to, co by chtěl, ale podle něj by byla nejlepší volbou plnohodnotná předsezónní příprava.

„Není to o tom, co potřebujeme, ale co dostaneme. Mám obavy, že do toho nebudeme moci mnoho mluvit, takže se tomu budeme muset přizpůsobit a vyždímat z toho maximum.“

„Normálně by předsezónní příprava zabrala tak pět až šest týdnů. Máte dostatek času, můžete se pořádně připravit a zapracovat na potřebných konceptech.“

„Taktéž i fyzicky, hráči toho mohou dost odehrát, abychom měli jistotu, že jsou schopni s ostatními soupeřit.“

A trochu zpět do dob, kdy Mikel ještě běhal po hřišti jako hráč. Kdo byl nejtěžší soupeř, proti kterému musel hrát? Odpověd je jasná.

V dresu Evertonu proti němu hrál několikrát a Mikel prozradil, že když hrál proti němu, šlo vždy o nepříjemnou zkušenost. Ano, je to naše klubová legenda, Thierry Henry.

„Když jsem musel hrát proti němu, bylo to v době, kdy byl nezastavitelný. Vypadalo to, že hraje proti dorostencům. V tu chvíli jsem si také uvědomil jeho neuvěřitelnou kvalitu, měl jsem k němu respekt jako k nikomu jinému.“

Jakou další bývalou hvězdu by kromě Henryho chtěl mít Mikel nyní v týmu?

„Někoho, jako byl Patrick, to by bylo skvělé, nějaké lídry, které jsme měli v minulosti, měli jsme spoustu hráčů, kteří s klubem zažili mnoho úspěchů.“

„Hráč, kterého jsem velmi obdivoval, když jsem byl mladší, byl Michael Laudrup. Měl jsem hodně rád jeho i jeho způsob hry.“

/arsenal.com/

Tags: , ,

Komentáře

  1. marcosinos (karma: 437) #1

    Na Artetovi se mně líbí jak prožívá Arsenal jako takovej a prostě když se učil od dvou trenerů, kteří se řadí určitě mezi top 10 všech dob možná 5. Myslím, že má dobrou šanci to tady změnit. Já pořád nějak věřím, že Auba zůstává a to co nám říká, že ne, je kachna medii, Ještě ted tuplem, když nemají pořádně o čem psát. Přijde mi,že tu touží zůstat, ale možná udělá chybu a odejde, jako u většiny případů předtím, jestli odejde udělá chybu, možná něco vyhraje, ale nezapíše se nikde dlouho do historie žádného z klubů.

  2. Feri (karma: 6799) #1

    Jsem hodně zvědavý jaké budou přestupové období teď za Artety, je mi jasné že to je spíše o vedení ale jména prodejů/nákupů a priority by měl mít pod palcem… Takže uvidíme jak velké slovo bude mít. Za Wengera a starého vedení jsem si opravdu připadal strašně slabě, vždy vše strašně trvalo a jednalo se o každou libru a pak spousta hráčů proklouzla mezi prsty a nebo jsme prostě nedostali toho 1 hráče na post který hořel a pak tyhle detaily podle mě rozhodovali o trofejí nebo ne takže jsem to absolutně nechápal, stejně to komentoval Fabregas že byl frustrován že vždy chyběl jen 1-2 hráče na trofeje. Minulé léto podle mě bylo mnohem lepší s akce schopnosti. Jsem i zvědav na odchody a celkovou proměnu týmu kterou podle mě potřebujeme, Iwobi za 35M byl loni mistrovský kousek. Nejvíce jsem ale zvědav na vyřešení hráčů s končící smlouvou Saka, Auba, Laca za 2 roky… Ztratit někoho zdarma by byla katastrofa, raději bych viděl prodloužení kontraktu ne jen když jde do posledního roku a pak zdarma ztratit nebo extréme preplatit.

      • Feri (karma: 6799) #1

        Jo jedna věc jsou skauti a druhá možnost/schopnost jednat. Nedávné příchody Guendouzi a za mě hlavně Martinelli to byly mistrovské kousky scautingu, už teď by se každý prodal tak 5x dráž, velice zvědav jsem na Salibu. Tyhle nákupy se mi strašně líbí, mladý hráč s potenciálem z menšího klubu za přijatelnou částku (až na Salibu tam už cena byla poměrně vysoká doufám tedy že oprávněné). Jinak zajímavé mi přijde že poslední dobou nakupujeme nebo jsme spojování s mnoha Francouzi (+“napůl“ Francouzi) – Guendouzi, saliba, Auba, Laca, (Pepe) a spekulace Upamecano, Umtiti, Demebele, Lemar, Fekir, Anour, další 2 mladí stoperi teď si nevybavim jména… Francie opravdu produkuje strašně moc talentů, tak si říkám asi by nebylo k zahození mít ve vedení nějakého Francouze s dobrým renomé…

          • Feri (karma: 6799) #1

            Díky za odkaz podívám se. Je to opravdu neskutečně ty francouzské talenty… Když se člověk podívá na třeba stopery (což hledáme) do 23 let dle hodnoty tak skoro polovina největších talentů Francie.

            |
          • mc1897 (karma: 281) #1

            Idem sa hadat 🙂
            Akoze myslienka je spravna, mix bielych-ciernych a arabov v FR time bol/je skvely. Ale moj nazor preco boli v 1998, 2000 a 2020 uspesni su dve mena – Zidane a Mbappe. To su individuality ktore im vyhrali tituly. Ostatne paramtre – kopec roznych kultur, super akedemie, hlad chudobnych a skvele ohnisko talentov mali prakticky vsetky velke zapadne krajiny od Nemecka, Anglicka, Spanielska az po stredne Belgicko, Rakusko, Svajciarsko.
            A pokial uspechy Nemecka (2014), Talianska (2006) sa pripisuju ich systemu, taktike, a disciplinovanosti, u Francuzov a Spanielov k tomu pridajte aj kreativitu a schopnosti jednotlivcov (Zidane, Xavi+Iniesta, Mbappe). To je cele. Statisticky to v tom videu IMHO vychadza cisto kvoli Francuzmi dlho ovladanej severnej Afrike a ucasti prave Tunisu, Maroka, Egyptu na turnaji. Oni si proste pobrali kopec frantikov z druhej vlny.

            |
          • bflmpsvz (karma: 3425) #1

            Mc: Nevnímám to asi jako hádku. Jednak jsem to video nedělal, takže jej nemůžu garantovat. Ale nemyslím si, že ta vítězství ve MS/ME jsou hlavní částí toho argumentu. Vnímám to spíše jako takovou ilustraci, mediálně vděčnou, ale že to vlastně není ten tahounský argument. Koneckonců, my víme, že úspěch je o individualitách, správném mixu hráčů a trenérovi atp. Ale ten argument, který beru trochu více, je, když se podíváš, kolik FR vypěstovala hráčů, kteří hrají (za jakékoliv repre). A že ta mapka Paříže je docela statisticky významná (resp. významné spíše je, kolik hráčů prošlo tou konkrétní akademií, kterou ve FR záhy podchytili). Jinak když se podíváš na Německo, tak historicky bývalo dost Poláků a Turků. V UK je ten mix taky velmi barevný. Ale to není o tom, že takhle se skvěle postaví nároďák jako spíše, že tohle je jejich situace a proto produkují hordu talentů. Pro mě je pořád asi nejdůležitější ten systém, který ty talenty brzy objeví, dává jim podporu a rozvíjí.

            Plus ano – je tam rozdíl v postkoloniálním stavu. Zatímco FR měla se svými koloniemi větší konflikty v druhé půlce 20. století při rozpadu, Británie to spíše pouštěla. Potomci, co žijí v Británii, jsou Britové i proto, že v původních zemích nebyl tak silný nacionalismus. Britové se také tolik nemísili s místní společností – zatímco např. tehdejší Francouzi v Alžíru, části Maroka a jiných se s místními vlastně dost promíchali a obecně je tam ta kulturní blízkost úplně jiná. FR kolonie – zvlášť sever, zažíval potom ve druhé půlce 20. let výrazný růst nacionalismu a dosud je pro ně nějakým způsobem symbolické reprezentovat „doma“. (Samozřejmě reálně doma je Francie, ale má pro ně, resp. rodiče i zvláštní nádech reprezentovat vlast a nějak jí tím i pomoci s prestiží. Obzvláště když doma mají vlastně jasné místo opory, zatímco do francouzského týmu by se s velkou pravděpodobností často ani nedostali – je to samozřejmě dost motivované i tímto).

            Pokud ti píšu něco, co už dávno víš (nebo to víš lépe), tak se omlouvám. Každopádně čím obecněji člověk mluví, tím samozřejmě více nepřesností, takže to ber s rezervou 🙂

            |
        • mc1897 (karma: 281) #1

          Z Guziho som trochu vytriezvel. Na zaciatku sezony vyzeral velmi dobre, zlepsil pozicnu hru dozadu ktora bola minuly rok dost zla, ale Ok mal 19 rokov – to je pre defenzivne veci tazky vek.
          Ovsem ofenziva – od septembra az do Cov-19 som z neho totalne vychladol. Jeho jedine dve veci smerom dopredu bola penalta proti Villans a nahravka Aubovi na gol slepicam. Dopredu strasna slabota, strelba ako starsi ziak, keby mal vision uz by sme si to vsimli, ma dobry pohyb workrate, ale na top hraca to bude malo, chyba nadstavba. Ked si spomeniem na Wilsha, Rosu alebo Cesca v jeho veku…..nebe a dudy. Som skepticky.
          Gabs naopak, bude delo – stale verim.
          A Saka, kuaaaa rychlo ho podpiste za 100kE/w.

          • orek (karma: 15799) #1

            Ohledně Guziho se navic obávám že mu ta tzv. sláva stoupla do hlavy a přestal na sobě makat.Nevim co bylo navíc pravdy na tom že se pohádal s Artetou když v Dubaji nepracoval jak měl.Na začátku sezony jak si uvedl tak to byl náš nejlepsi hráč pod Emerym,potom zapadnul do průměru.

            |
  3. jakub (karma: 14338) #1

    Já bych se asi Guendouziho zastal, nepřijde mi fér srovnávat jej s Rosickým, Wilsherem ani Fabregasem, za prvé proto, že jsou to vyloženě ofenzivní hráči, vím Wilshere zvládal i zataženější pozici ale stejně většinu jeho fotbalového života byl ofenzivní hráč, Guendouzi je spíš DM/CM, za druhé proto, že výpadky formy potkávaly hodně hráčů, je mu čerstvě 21 let, pořád má hodně prostoru rozvinout svůj potenciál. Jestli je jedna z pozitivních vlastností Artety, jeho schopnost pracovat s tím co má a dostat z toho pokud možno to nejlepší, jako třeba příklad Saka, Xhaka, Mustafi, tak si myslím že může zlepšit i Guendouziho hru. A Guendouzi má nějaké přednosti, stejně jako nedostatky, jeho klid na míči, schopnost obejít jednoho dva hráče, dát slušnej balón. Ještě bych jej neodepisoval, rozhodně ne pod Artetou.

      • jakub (karma: 14338) #1

        To, že všichni tři byli v jeho věku směrem dopředu kvalitativně jinde vůbec nezpochybňuji. Pro mě je jen rozdíl hrát DM/CM a hrát CM/AM, ta kreativita je tam trochu odlišná a také ty očekávání mi přijdou trochu moc velké, podle mě, by měl hru tvořit víc kreativní záložník, ať už tam hrál Ozil nebo párkrát tam hrál Willock. Já stále myslím, že ten hráč může za rok, dva, tři být opravdu dobrej střední záložník, typově trochu odlišný od těch tří, jeho síla je v práci s míčem, má slušný první dotyk, umí obejít soupeře, poslat dlouhej balón, načasovat přihrávku, měl by lépe číst hru, zlepšit defenzivní práci, přestat se rozčilovat. Arteta rád pracuje s mladými hráči, nevidím důvod proč by nemohl zlepšit zrovna Guendouziho hru.

Napište komentář

Musíte být pro přidání komentáře.