Arteta o vítězstství, Nketiahovi a TOP4

Mikel Arteta byl šťastný poté, co jsme se v Premier League vrátili k vítěznému tažení impozantním vítězstvím 4-2 nad Chelsea.

Poté náš boss čelil médiím na Stamford Bridge, aby prodiskutoval náš výkon, co to znamená v soutěži o TOP4, budoucnost Nketiaha a tak dále.

o návratu ve velkém stylu…

Naprosto souhlasím a je to hra, kterou jsme měli ve svých rukách a řekl jsem jim „pokud chcete hrát fotbal Ligy mistrů, musíte přejít na vyšší úroveň a musíte porazit ty nejlepší týmy“ a dnes večer jsme to dokázali. Jsem na ně opravdu hrdý, ale více jsem hrdý na to, jak reagovali po porážkách, které jsme měli v několika posledních týdnech a nejen hráči, ale i zaměstnanci a jako klub, a to mě posiluje a dává mi to ještě více energie, abych byl tam, kde jsem, a cítím, jaké mám štěstí, že jsem tady.

o tempu hry…

Bylo to psychicky opravdu náročné. Protože všechno, čím jsem si v posledních týdnech prošli, tak bylo pro většinu z těchto hráčů poprvé, poprvé, co si prošli něčím takovým, a někdy na to zapomínáme. Pro některé z nich je to poprvé, co hrají v Premier League a požadavky a povinnosti, které na ně klademe, jsou obrovské. Takže poté, co si prošli emocemi, které hra měla, ukázali skutečnou vyspělost, vyrovnanost a kvalitu, aby se vyrovnali tomu, co Chelsea dělala, protože jsou top soupeř a jejich manažer je velmi, velmi dobrý.

o fanoušcích…

K našim fanouškům můžu říct jen to, co jsem říkal celou sezónu. V dobrých a těžkých chvílích byli hned za týmem a vím, že jsme je v posledních týdnech zklamali výsledky, které jsme měli, a podívejme se, jak jim dnes opět bylo. Takže toto vítězství je i pro ně a pak jim řekněte, že musí být v sobotu s námi na Emirates Stadium, protože nemáme čas se zotavit a potřebujeme, aby byli opravdu hluční, aby nám pomohli vyhrát zápas.

o tom, zda bude Saka vždy zahrávat penalty…

Ne, myslel jsem si, že si to vezme Gabi, a když jsem viděl, že si to vzal Bukayo, první, co mě napadlo bylo, že jsem se vrátil do léta a co se stalo při penaltách Anglie. Ale zase jsem vám říkal, že když se to stane Bukayovi, tak se to muselo stát z nějakého důvodu a on se toho tolik naučil a vyzrál, tak proto má sezónu, kterou má. Měl odvahu říct „já si to vezmu“, protože jsem si jistý, že to měl někde v hlavě, pro mě je to „chapeau“, i kdyby ji nedal.

o tom, zda se mu hra líbila…

No, s horskou dráhou, kterou jsme zde měli bylo těžké předvídat, co by se mohlo stát a pokaždé, když rozhodčí zvedl tabuli a oni střídali, a vidíte hráče, kteří přichází, říkáte si „wow, tento jde dolů a tento nahoru“, jsou skvělý tým.

o tom, jak hráči přišli a jak si vedli bez porce minut z posledních zápasů…

Velmi jednoduché. Mnohokrát jsem říkal, jakým způsobem trénují. Pokud vidíte trénink, který jsme měli v neděli po porážce, pokud vidíte Mo Elnenyho, Roba Holdinga, Nicolase Pepeho, jak trénovali, myslím, že to je důvod, proč jsme vyhráli. Před zápasem jsem jim řekl, že dobrým lidem se stávají dobré věci, a v té šatně máme několik opravdu dobrých lidí. To se ukazuje v těžkých chvílích, kdy se jich to netýká, ne v dobrých chvílích. Dnes se předvedli díky tomu, jak o sebe pečují a jak moc jim na týmu záleží.

o tom, zda je to důvod, proč chce Eddie zůstat…

Pokud existuje jeden hráč, ke kterému jsem nebyl férový, tak je to právě on. Dal mi pokaždé právo dělat něco jiného, takže pokud Eddie nehrál víc, je to moje chyba, a protože jsem jako manažer něco přehlédl, nebo jsem neměl odvahu s ním hrát víc, a dnes mi znovu ukázal, jak jsem se mýlil.

o tom, zda jej dnešní večer nutí přemýšlet o tom, že propast mezi námi a Chelsea není tak velká…

Dnes to bylo něco, ale tabulka říká něco jiného. To, co předváděli loni, a úroveň, na které hrají, a to, co vyhráli, vypovídá o něčem jiném. Hra nemůže zastřít realitu a jako tým, jako družstvo, jsou v úplně jiném momentu, si myslím.

o přivedení hráčů s čerstvými silami, a jestli byl plán vyrovnat se Chelsea fyzicky…

Protože mám intuici, protože vidím, jak trénují každý den, a myslel jsem si, že tahle hra a tenhle moment potřebují jinou hru a jinou energii kolem týmu. Pak tu byl samozřejmě velký taktický důvod, protože jsem očekával, že budou dělat určité věci, s určitými formacemi, se kterými jsme si neuměli poradit, nebo jsme s nimi měli potíže. Takže jsme potřebovali mít v týmu takovou flexibilitu, abychom se přizpůsobili tomu, co umí.

o tom, jak moc pracoval na nové formaci, a zda bylo pro hráče snadné to uchopit…

To je pro ně jasné. Snažili jsme se to co nejvíce zjednodušit, ale pořád to bylo složité, protože musíte něco dělat v útoku, něco dělat při vysoké obraně, něco jiného v hloubi pole, pokaždé něco. To je hra, a to je způsob, jakým se hra vyvíjí, a to je to, co tento typ řízení vyžaduje dělat, a pokud nejste schopni to udělat, je obtížné kontrolovat zápas.

o tom, zda tento výkon ukazuje, jak moc chce klub příští sezónu fotbalovou Ligu mistrů…

Ano, byli opravdu zklamaní, protože mají naději. Vidí to tam, že po dlouhé době toho mohou pro klub dosáhnout, a je to tady k mání. Dostanete jedno zklamání, dvě, dokonce i třetí, o kterém říkáte, že si ho nezasloužíme, proč? Měli jsme 23 střel, oni dvě, a prohrajeme zápas. Pro některé z nich je to těžké pochopit, ale člověk, který vymyslel tuto hru, chtěl, abychom trpěli. Protože když něco čekáte, stane se něco jiného, a to je krása a to, proč tu asi všichni jsme.

/arsenal.com/