Arteta o vítězství, návratu hráčů a přestupech

Pro naše hráče to byla ve čtvrtek cenná příprava, když jsme v přátelském zápase za zavřenými dveřmi v londýnském Colney porazili Brentford 4-0

Po zápase jsme mluvili s Mikelem Artetou abychom probrali výkon, kondici mužstva a jeho myšlenky o přestupovém okně.

o tom, jak cenný to byl zápas…

Ano, znovu jsme měli možnost hrát s Brentfordem a měli jsme poměrně hodně hráčů, kteří potřebovali pár minut. Někteří se vrátili po zranění, někteří po Covidu, takže to byl dobrý test a dobrý trénink.

o představení Bena Whitea a Gabriela…

Ano, bylo to opravdu dobré. Nemáme žádná velká zranění, mají nějaké minuty, na některých věcech bychom mohli zapracovat, takže to byl dobrý nápad hrát ten zápas.

o práci s hráči v reprezentační přestávce…

Znovu, někteří hráči se vrací po zranění, někteří, co měli Covid a nemohli cestovat s národním týmem, s těmi jsme pracovali.

o stavu družstva, které půjde do zápasu s Norwichem…

Tak se nato podívejme. Věci se mění každý den, takže doufáme, že dostaneme zpět tři nebo čtyři hráče, kteří nám za posledních pár týdnů hodně chyběli a doufejme, že na mezinárodních povinnostech nikoho neztratíme.

o naší přestupové strategii…

Byl to opravdu složitý trh. Měli jsme spoustu věcí na práci. Myslím, že jsme měli celkem 16 nebo 17 transakcí, což je hodně. Klub vynaložil velké úsilí, měli jsme podporu majitelů, abychom se o to pokusili, a museli jsme naverbovat v podmínkách, které jsme měli, a to mě velmi těší.

o podpisech mladých hráčů se zkušenostmi…

Ano, s různými zkušenostmi. Někteří měli zkušenosti v lize, také v zahraničí, a někteří byli trénováni jinak, ale jsou to hráči, které jsme dlouhou dobu sledovali, a o kterých jsme věděli, že by mohli zapadnout do modelu, který se snažíme v klubu zavést. Takže jsme potěšeni.

o tom, jak budeme integrovat naše nové podpisy…

Opět, je to 16 nebo 17 změn v týmu – je to hodně. Musíte je všechny smíchat dohromady. Někteří z nich s námi ještě netrénovali, protože přijdou tak příští týden. Budeme je integrovat co nejrychleji to půjde. Máme dobrý tým, který jim pomůže přizpůsobit se co nejrychleji a přiměje je, aby s námi spolupracovali a zjistili, jak se můžeme integrovat všichni dohromady.

o podpisu Tomiyasa…

Chvíli jsme ho sledovali. Potřebovali jsme obránce, který může být velmi všestranný. Může hrát jako stoper při třech obráncích, má tuhle schopnost. Je mu 22 let, ale má opravdu dobré zkušenosti v Sérii A, i na mezinárodní úrovni a má vlastnosti, které jsme hledali.

o možnosti soustředit se nyní na zápas…

Ano, stalo se toho hodně. Očividně jsme měli velké věci na práci. Velké přestupové okno a klukům patří komplimenty, protože si myslím, že tým si vedl opravdu dobře, když se snažili uspokojit, co jen mohli.

Zápas:

Arsenal 4-0 Brentford

Ramsdale, Chambers, White (Hutchinson 76), Mari, Gabriel (Holding 69), Cedric, Maitland-Niles, Elneny (Patino 33), Martinelli, Lacazette, Pepe.

Goals: Gabriel 46, Lacazette 60, Cedric 76, 89.

/arsenal.com/

Tags:

Komentáře

  • Pronger (karma: 3000) #1

   Ještě aby to neříkal, když si za poslední dva roky hodně hráčů přivedl a další poslal pryč ?

   Otázka, zda tito hráči jsou vážně s potenciálem na úplný Top. Dle mě má obrovskou šanci se prosadit Lokonga, v závěsu Martin a Ben. Aaron, Tavares a Tomi třeba budou hodně kvalitní, otázka, zda až úplně můžou jednou být takový top.

 1. Feri (karma: 6284) #1

  Ohledně Tomiyasa to vidí Arteta zřejmě podobně jak já. On dokáže zahrát stopera na jakékoliv pozici stejně tak jako krajního obránce a to i levého protože je obounohý. Nejvíce by mu asi seděla hra na 3 stopery což Arteta zřejmě zkusí hrát s tím že wingback může být Cedric/Saka. Může samozřejmě hrát i pravého obránce ale díky jeho výšce, postavě a kvalitám to dlouhodobě nevidím jako jeho nejsilnější post. RB se zřejmě vyřeší ještě za rok kdy přijde zpět Bellerin, Chambers má po smlouvě a dle formy Cedrica. My bychom pak mohli prodat za rok (pokud přijde Saliba) Mariho a možná i Holdinga. Stoperi White Gabriel, Tomi a Saliba nezní špatně.

  • killerhammer (karma: 4080) #1

   Vynikajúci rozhovor s Edum, ktorý len potvrdil moje obavy, že v Artetovom pláne je hrať v strede s dvojicou Xhaka + Partey a Lokonga je len backup (a preto nekupovali do zálohy drahého hotového hráča).
   Z môjho pohľadu a píšem to tu už viac sezón je toto kľúčová vec, ktorá definuje našu hru.
   Naša hra s Xhakom je pomalá a nesúhlasím aby záloha bola stavaná okolo tohto hráča.
   Myslím, že zato ako ten team hrá je zodpovedný hlavne Arteta a ak si tvrdohlavo bude presadzovať takúto zálohu, tak nato dôjde.
   Bol som zvyknutý na iný typ futbalu.

   • jakub (karma: 12213) #1

    Já zase naopak mám celkem radost, že to staví na Xhakovi s Parteym, myslím že jim to může fungovat velmi dobře, jsou to dost odlišné typy hráčů, Partey je víc dynamický, rád dribluje s míčem, kdežto Xhaka víc drží pozici, nedělá blbosti s míčem, když se člověk podívá jak málo ve skutečnosti Xhaka ztrácí míče. Oba dva slušní ve vzduchu, vynikající přihrávky, jsem teď dost zvědavý co Arteta plánuje s presinkem, v poslední době často vidím Xhaku napadat strašně vysoko, proti City napadal i Edersona v bráně, 8 krát za těch jeho 34 minut na hřišti, z toho třikrát jsme získali míč.
    Xhaka je dříč a plní pokyny trenéra, jeho hra se dost změnila za ty roky u nás, pod Wengerem hrál víc na středu a po celém hřišti, pod Emerym a Artetou je strašně dominantní na levé straně, dřív víc střílel a tak dál.
    Fotbal se dost změnil v posledních letech a Arteta se snaží hrát moderní styl fotbalu, protože to je úspěšné v současnosti, Bayern, City, Chelsea všichni hrají moderní fotbal, s presinkem, přečíslování na krajích.

  • Paulus.novy (karma: 1665) #1

   Bohužel většina fans se absolutně nezamýšlí nad podstatnými věcmi, jako např.:

   1) Proč doopravdy je klub tam, kde je
   2) Že příčiny současných problémů mají kořeny často mnoho let zpátky (třeba naše neschopnost prodávat)
   3) Že neexistuje snadná cesta ven (jako např. vyhazov manažera), ale jenom dlouhá a trnitá
   4) Že dlouhá a trnitá cesta se neobejde bez problémů
   5a) Vůbec se neorientují v „mocenské struktuře“ klubu a pořád to berou tak, že je jeda univerzálně odpovědná osoba, jak tomu bylo dříve.
   5b) Pak všechno prostě dopadá na hlavu těch, kteří jsou nejvíc vidět. Tohle je krásně vidět na příkladu Vinaie, který je CEO klubu a tedy má obrovský vliv. Zároveň je to skoro jediný vlivný člověk v klubu, který propojuje staré a nové nezdary vedení, protože je tu už relativně dlouhou dobu na různých manažerských místech. Uvidíš často „Vinai out“ na transparentech rozlíceného davu? Pochybuju …

   Já se obávám, že „vůle davu“ může být pro současný Arsenal dost kontraproduktivní 😉

   • killerhammer (karma: 4080) #1

    Paulus, to je nezmysel. Vinai bol šéf marketingu, mal na starosti zmluvy so sponzormi a príjem z reklamy. Práve preto, že sa mu v tejto oblasti významne darilo, tak z neho urobili CEO (spomínaš, ako sme postupne zvyšovali prijmy od sponzorov – napr. Adidas až ku úrovni našich konkurentov ?)
    Ja ho teda stále vnímam ako človeka, ktorý sa hlavne venuje marketingu v klube, robí to dobre a nemám proti jeho práci najmenšie výhrady.
    Ale zato ako vyzerá team a aký sa produkuje futbal je zodpovedný Arteta a Edu. Tu vyššie je pekný rozhovor s Edum, kde je vysvetlené, že oni dvaja naprojektovali a naplánovali obmenu družstva a že to bude trvať niekoľko rokov.
    Úplne najsmutnejšie je, že nazačiatku kupovali 30+ ročných hráčov a teraz sa rozhodli vybudovať to na mladých s výhľadom do budúcnosti.
    Trochu schíza, že? A dosť to smrdí tým, že sa v tom proste kúpu a nevedia ako z toho von.
    Takže z môjho pohľadu OK, že sme sa rozhodli to postaviť na hráčoch do 23 rokov. Ale čo bol teda ten rok keď sa kupoval Willian, Luiz a Mari? Pre mňa je to stratený rok a už teraz sme mohli byť v druhom roku prestavby ale sme na začiatku.
    Som presvedčený, že sme ponúkli príležitosť neskúseným ľudom (športového riaditeľa aj trénera) a oni sa v Arsenale len učia, čo je veľká chyba.
    Druhá vec je potom to ako si vlastne Arteta predstavuje náš futbal. Ale o tom niekedy nabudúce…

    • Paulus.novy (karma: 1665) #1

     Já bych rozdělil odpověď do několika částí:
     1. část – Vinai
     Marketingu se Vinai věnoval tuším do roku 2018, pak dělal a dělá v podstatě „overall“ řídící pozice v klubu. Pokud je teď CEO, tak by měl být v podstatě nejvlivnější člověk v klubu a mít finální odpovědnost, ale to je fuk. Já nechci házet vinu na Vinaie, pointa byla v něčem jiném. Šlo mi o to, že „rozzuřený dav“ beztak často ani netuší, že nějaký Vinai existuje a řídící struktury klubu pro dav představují jen Edu a Arteta, na které by nejraději svedli i třetí světovou. Místo Vinaie si třeba dosaď toho borce, co nám dřív dělal smlouvy nebo kohokoliv jiného, kdo částečně mohl být odpovědný za některé nezdary … jde o to, že prostě velká část fans nedojde úvahami dál, než je Arteta, Edu a víkendový výsledek. Kdyby Edu nestrkal čumák tak často před kameru, tak by beztak ještě větší kritika šla jen a pouze na Artetu. Snad se už chápeme.

     2. část – nakupování starších vs. mladších hráčů:
     Podle mě to není tak, že by nevěděli, co dělají. Já si myslím, že plán A po odchodu AW bylo doplnit stávající tým o mix zkušených a mladých hráčů a zkusit se kvalifikovat do LM. To málem vyšlo, protože Emerymu utekla LM o jeden bod a prohrané finále EL. Bylo tedy logické zkusit ten tým doplnit o chybějící články a zkusit to znovu. Bohužel se to kolosálně podělalo, měnily se struktury klubu i trenér a teď už je jasné, že ta kvalifikace do LM pár let potrvá. Proto ta změna a snaha o nakupování hráčů, kteří budou mít peak za pár let, kdy by snad mohla být hotová ta přestavba klubu. Osobně nevím, proč tobě a ostatním tak leží v žaludku např. Luiz, který hrál většinou dobře a mentoroval mladé. Já mám spíš strach, že pokud tu takoví hráči nebudou, tak mladí porostou jako dříví v lese a nic z toho projektu nebude ,,, tohle už ostatně známe z časů Wengera…

     3. část – zkušenosti lidí ve vedení:
     Tady částečně souhlasím. Mně nevadí Arteta jako nezkušený trenér, ale na pozici Edua bych raději viděl zkušenějšího ředitele s kontakty po Evropě (což je podle mě taky problém Edu, že on byl velké zvíře hlavně v Americe a svoji evropskou základnu si teprve buduje) a zároveň bych uvítal návrat AW do klubu.

   • Rafino (karma: 648) #1

    To je síce všetko pravda. Ale pokiaľ u hráčov nevidieť koľko krát snaha a zápal tak kritika ide správne na trénera. Však on je tam od toho aby hráčov vybral a namotivoval do zápasu. A keď hráč neodovzdá na trávniku všetko tak miesto toho aby si posedel pár zápasov na lavičke tak dostane ďalšiu šancu. Viď William. Tomu sa podaril jeden zápas ale arteta ho tvrdohlavo staval pol sezóny.

    • Paulus.novy (karma: 1665) #1

     Jako jasně, ale kde nic není, tam ani smrt nebere. Ono se stačí podívat, s jakou sestavou jsme šli do prvních 3 zápasů a co měl Arteta na lavičce. Můžeš ho kritizovat, ale co bys v rámci možností udělal jinak? Hodně nás to ze startu sezony semlelo (zranění + COVID + hodně těžké zápasy), ale ten stav kádru je důsledkem hlubších problémů, o kterých jsou hlavně moje příspěvky a za ty Arteta z větší části nemůže.

     Co se týče motivace hráčů, tak s tím máme problém dlouhodobě a měli jsme už za AW i Emeryho. Tohle se vždycky zlepší s příchodem nového trenéra, ale jen na chvíli. U nás je prostě zažitá nějaká poraženecká mentalita nebo nevím. Přijde mi, že ti hráči vyběhnou na hřiště motivovaní, ale pak se něco pokazí a psychika jde do háje, i kdyby se trenér na hlavu stavěl. Je pár výjimek, např. Xhaka, ale ten když se naposled snažil odjezdit zápas, tak dostal nesmyslnou redku …

  • Theodor (karma: 1264) #1

   Můj názor je, že ten kluk má přesně ten zápal pro hru jaký nám teď uprostred hřiště chybí. Je to prostě přehajpovanej mladej kluk. Kdo hrál fotbal tak ví že se člověk dostane do různých stavů během utkání 😀 navíc je to furt kůzle, který může být za rok dva top na své pozici. Třeba by mu druhá šance pomohla. Nechci se dívat jak se vrátí do Premier League ke konkurenci a dá nám dva góly 😀 za těch 15 let už jich bylo hodně. Takže by bylo fajn s ním ještě v budoucnu pracovat.

Napište komentář

Musíte být pro přidání komentáře.