Arteta o vítězství, pátém místě a přestupech

Mikel Arteta přiznal, že stále pociťuje bolest z pondělní porážky s Newcastlem, navzdory tomu, že byl svědkem toho, jak jeho svěřenci dospěli k drtivému vítězství v poslední den sezóny.

Ztráta v St. James Parku znamenala to, že možnost skončit v TOP4 před nedělním zápasem s Evertonem byla vzdálená, boss řekl, že sezónu bude hodnotit až v následujících dnech.

Když po zápase hovořil s médii, diskutoval také o budoucnosti hráčů, o výhře a vzhlížel k příští sezóně.

o jeho myšlenkách po dobré výhře…

Udělali jsme, co jsme museli. V podstatě jsme věděli, že je v našich rukou, že potřebujeme zázrak, a to se nestalo. To je ono, ligová tabulka na konci sezóny nelže. Je pravda, že loni byla Chelsea s 67 body v Lize mistrů, my jich máme 69 a nejsme tam. Ale taková je úroveň a požadavky, které má nyní tato soutěž.

o pokroku, kterého tým dosáhl i přes konečné umístění v lize…

No, snažili jsme se to dát fanouškům, a to i potom, co jsme znali výsledek, zaslouží si všechno, za to, co pro nás udělali a jak moc nám pomohli dostat se jako klub i jako tým mnohem dál. Nemohu dnes hodnotit sezónu, je mi líto. Stále hodně bolí to, co se stalo v pondělí, a rád bych, aby to, co se stalo bylo věrně zhodnoceno. To, co vám mohu zaručit je to, že jsem se snažil vymačkat z toho vše, jak jen to šlo, do každé kapky, a dosáhli jsme bodu, jakého jsme dosáhli. Vím, myslím, že všichni víme, a je vidět ta reakce směrem k týmu – že vidíte, co máme na hřišti a čeho tento klub dosáhl před desíti, dvaceti lety – a víme, kam musíme dojít. My to nezastavíme. Jsem dnes nesmírně zklamán, protože jsme vytvořili tolik očekávání, která jsme chtěli pro tento fotbalový klub, protože to je to, co si zaslouží. Na konci jsme přišli zkrátka a ten pocit viny a nedosažení této úrovně je bolestivý.

o tom, zda si myslí, že fanoušci věří, že tento projekt se ubírá správným směrem…

Rozhodně, dali mi k tomu mnoho důvodů v průběhu sezóny – ukázali to mnoha faktory vždy, když se objeví. Atmosféra, kterou vybudovali pro tyto hráče, doma i venku. Myslím, že vidí, co děláme, vidí, co chtějí hráči dělat, jak reprezentují tento klub, hodnoty na hřišti i mimo něj, kdo jsme jako skupina. Pak máme úroveň, kterou máme, a ta nám nestačila. Musíme to ještě zhodnotit a taky to, jak teď posuneme tento klub na další úroveň, a pokud to chceme, víme, co musíme udělat.

o budoucnosti Eddie Nketiaha…

Když vidíte Eddieho trénovat způsobem, jakým trénuje, on ani nepotřebuje hrát, víte, že tam máte hráče, který vám pomůže, a to se mu povedlo. Podívejte se na jeho čísla s množstvím zápasů, které hrál, to je úžasné.

o hráčích, kterým končí smlouva…

Se třemi hráči budu mluvit teď nebo zítra a potom se musíme začít posouvat dál, ale mám jasné představy o tom, co musíme dělat.

o tom, zda již bylo rozhodnuto o hráčích, kteří nemají smlouvu…

Bylo rozhodnuto, ale je velmi obtížné to sdělit. Co si zaslouží je mít trochu toho, co mají dnes. Ale udělat to dříve, by bylo ve třech podobných situacích tak či onak velmi velmi nepříjemné, a mohlo by to ovlivnit tým. Takže jako klub musíme udělat správnou věc ve správnou chvíli a někdy spojit tyto dvě záležitosti není vůbec jednoduché, ale pokusíme se udělat správnou věc.

o pokroku mladých hráčů v této sezóně…

Jsem nesmírně hrdý, jsem dokonce překvapený, jak daleko se dostali, a nejen oni, máme mnoho dalších příkladů, že i to je součástí rozhodnutí, které jsme loni v létě udělali. Pokud se máme dostat na určitou úroveň, tak ti hráči se dostanou také na tuto úroveň tehdy, když se dostanou na vrchol své kariéry, samozřejmě tam nejsou, ale pohybují se rychle a dávají nám naději, že se s nimi dostaneme na úroveň, na kterou chceme.

o zvyšujících se standardech v klubu…

Standardy tohoto klubu musí být vyhrát, a v momentě, kdy se na to nepodíváme s časovým odstupem nebo po vítězství, tak se tam nedostaneme. Takže mým cílem je vyhrát ty nejlepší trofeje a mým plánem je vyhrát to tady a taky to, co musíme udělat předtím, abychom této úrovně dosáhli.

o tom, jestli bude letos v létě k hráčům nemilosrdný…

Z mí strany já a klub uděláme to, co si myslíme, že je pro nás to nejlepší, abychom se posunuli kupředu a uděláme to poctivě tak, jak jsme to vždycky dělali. Ti hráči jednotlivě vědí o jejich situaci, pak se o tom pobavíme, a pak je to sděleno tváří v tvář tak, jak si zaslouží.

o tom, jak se cítí, když skončil v Evropské lize…

Dnes necítím zadostiučinění, abych byl upřímný. Pořád mě to bolí. Proto potřebuji, aby se usadil prach, potřebuji odjet a získat pár dní dovolené, protože si myslím, že dnes nebudu přemýšlet o sezóně tak, jak je. Ale zároveň jsem velmi vděčný za všechny, kteří podporují náš klub, za to, jak nám dávají sebedůvěru, respekt a motivaci k tomu, abychom jeli dopředu, protože si myslím, že věří v to, co děláme, a když to tam máme, jsem vítěz a nesnáším prohry. Ztratili jsme něco, co jsme mohli vyhrát, a proto mě to bolí. Je mi to líto.

/arsenal.com/