Arteta po Bournemouthu

o tom, jestli věří na osud…
Ano, věřím. Proč? Dnes byl neobyčejný den, a nakonec i krásná zkušenost. Velice dramatický, ale nakonec ten konec stál za to.

o emocích v posledních několika minutách…
Nejspíš jsou všichni trochu ohromení. Byl to šílený zápas od první minuty, rychlá rozehrávka, kterou jsme věděli, že mohou použít. Udělali to skvěle, ale my bránili velice špatně. Museli jsme zdolat obrovskou překážku s 10 hráci za balonem. Zkusili jsme všechno. Nepodařilo se nám skórovat a najednou jsme prohrávali po standartce 2:0.
Potom to bylo o tom, abychom neztratili svou formu (rozestavení), neztratit disciplínu, začít dělat věcí správně a vstřelit kontaktní gól. Ukázali jsme hodně odolnosti a vyzrálosti. Když se nám to podařilo, atmosféra a energie na stadionu se změnila. Pak to bylo o druhém gólu. Vytvořili jsme si spoustu situací, myslím, že jsme měli 31 střel. Když jsme vstřelili ten druhý bylo to „ok, jdeme do toho“. Myslím, že střídající hráči měli dnes obrovský vliv. Jsem šťastný za Reisse, který má za sebou několik těžkých měsíců. Nakonec to byl skvělý den.

o charakteru hráčů…
Celý tým i jako jednotlivci dnes ukázali úplně jiný level odhodlání, touhy zvítězit a iniciativy. Když se něco pokazí, můžete mít tendenci trochu se schovat a zápas dohrát. Hráči to však neudělali. Chtěli hrát, chtěli míč při každé příležitosti, riskovali, převzali iniciativu a zkoušeli znovu a znovu, dokud se nám je nepodařilo zlomit. Bylo skvělé to u týmu vidět.

o jeho pulzu…
Právě teď je šílený. Úplně ztratíte přehled kde jste. Rozběhl jsem se a vůbec jsem nevěděl kam. Jen jsem se díval do tváře všech těch hráčů, trenérů, fanoušků… Všichni měli obrovskou radost a velký úsměv na tváři. Je skvělé něco takového prožít.

o tom, jestli chtěl aby Reiss vystřelil…
Nevím. Kdybychom mu řekli na tréninku padesátkrát ať to tam pošle, nevím jestli bychom skórovali, ale povedlo se mu to ve skvělém momentu pro tým, i pro něj osobně. Kluk si to plně zaslouží.

o zdržování hry…
Každý tým dělá co může, aby vyhrál. To musíte respektovat. Rozhodčí jsou tam od toho aby učinili rozhodnutí. Mluvil jsem se čtvrtým rozhodčím Andé Marrinerem, který mi hned řekl, že to bude minimálně 6 minut. Dnes nám to naštěstí na výhru stačilo.

o tom, jestli střídání ESR bylo plánované…
Neplánovali jsme ho tam poslat tak brzy. Věděli jsme, že pro něj bude těžké vydržet na hřišti 70 minut, poté co byl 5 měsíců mimo hru. Myslím, že měl v zápase dobrý vliv, ale na konci jsme potřebovali něco jiného. Hlavně na levé straně, kde jsem cítil, že nemáme dostatečnou útočnou hrozbu a nedokázali jsme tam natáhnout více hráčů soupeře. Proto jsme se rozhodli poslat tam Reisse.

jestli už někdy zažil stadion takhle hlasitý…
Nejspíš je to nejhlasitější a nejemotivnější den, který jsme společně prožili. Ta cesta na které jsme společně… Jak jsou hráči s fanoušky semknutí, to vše přidalo k dnešnímu momentu. Bylo to speciální.

jak je na tom Trossard…
Jsme znepokojení. Hned mi řekl, že nemůže pokračovat, protože při návratu po rohu cítil nějaký problém. Musíme se na něj podívat a uvidíme jak je na tom.

o tom co znamená pro Nelsona, že je schopný produkovat takové okamžiky…
Vždy jsem u něj viděl potenciál, talent a touhu něčeho dosáhnout, teď je ale na jiném levelu. Myslím emocionálně, jeho zkušenosti mu pomohli se posunout. Bylo to mé rozhodnutí v posledních dvou zápasech nenominovat jej k zápasu. Měli jsme jiné možnosti. Stále však „klepe na dveře“. Trénuje dobře a je to dobrý poznatek pro mě a trenéry, že jej potřebujeme a že může být pro tým velice důležitý.

o brzkém gólu Bournemouthu…
Všechna čest. Z výkopu zkoušejí různé věci, každou standardní situaci zahrávají určitým způsobem. Jsem si jistý, že to trénovali a dnes se jim podařilo skórovat. Z naší strany to bylo špatné.

jestli bude Martinelli hrát na hrotu teď, když je Trossard out…
S ohledem na to, jak bránili, mysleli jsme, že to tak bude nejlepší. Máme alternativy. Emile tam může hrát také, hráči si mohou měnit pozice a máme Reisse, který nám dává možnost být nebezpeční na kraji hřiště. Musíme posoudit každého soupeře, protože budou odlišní. Teď máme Sporting CP, což bude těžký zápas, tak doufejme, že budeme mít jednoho nebo dva hráče zpět zdravé.

o tom jak hráče připraví na příští zápas…
Nejdřív si prosím pojďme užít dnešek. Řekl jsem všem, ať si to trochu užijí. Když zažijete momenty jako je tento, musíte si to užít, protože jich ve fotbale není tolik. Zítra se vrátíme k práci.

o tom co takovéto vítězství může znamenat pro morálku a momentum v boji o titul…
Jsou to čtyři výhry v řadě – vyhrát čtyři zápasy v řadě v Premier League není vůbec snadné. Vyhráli jsme 3 během týdne, což je ještě těžší. Navíc jsme ve všech zápasech zvítězili naprosto rozdílně. To by mělo znamenat více víry. Dnes proti nám stála spousta věcí. Naše chyba při první gólu, poté neschopnost vstřelit gól, zranění Lea, standardní situace ze které skórovali. Tým stejně našel způsob jak zápas vyhrát. A to je velice pozitivní.

Zdroj: /arsenal.com/