Arteta po vítězství na Turf Moor.

Mikel Arteta se jistě po zápase cítil mnohem lépe, když jsme si z Turf Moor odvezli všechny tři body. Branka Martina Odegaarda znamenala vítězství 1-0 a pomůže týmu do dalších zápasů s AFC Wimbledon a Spurs příští týden.

O výkonu…

Opravdu tvrdě vybojované vítězství na místě, kde se vyhrává strašně těžce. To co dělají, dělají opravdu dobře. Dostanou vás pod velký tlak, ale myslím, že jsme utkání začali dobře, hře jsme dominovali a kontrolovali ji. Měli jsme několik fází, kdy jsem viděl přesně to, co jako tým chceme. Dali jsme gól, měli nějaké šance, ale pak tam přišly chvíle, kdy jsme ztratili kontrolu a odevzdávali míče po druhé nebo třetí přihrávce. Pak byl zápas hodně otevřený a žádná kontrola už tam nebyla. Opravdu dobře rozdělili ty dva bloky a my se pak museli bránit centrům a dlouhým míčům. Myslím, že se nám to opravdu dařilo. Nemáme zrovna nejkvalitnější hráče na takový typ hry, ale myslím, že se jim dařilo skvěle a odhodlání a nasazení, které ukázali během zápasu aby jej vyhráli, byla pro mě ta nejpříjemnější věc.

O fyzické hře Gabriela a Tomiho…

Myslím, že oba byli úžasní. Obecně byla obranná čtyřka velmi solidní. Příliš jsme jim toho nedovolili, i když nás dostali pod velký tlak. Myslím, že byli opravdu dobří.

O vlivu Gabriela a o tom, že máme dvě čistá konta ze zápasů, ve kterých nastoupil…

Ano, ale předtím jsme jej neměli, takže nevíme, jak moc chyběl. Víme, že je to hráč s neuvěřitelnou budoucností a už teď nám toho dává spoustu. Velmi dobře se adaptoval. Proto jsme jej podepsali. Dělá velké pokroky, zlepšil svou angličtinu a nyní může lépe trénovat a komunikovat se spoluhráči. Chápe, co po něm chceme a v PL už to nebude mít o moc těžší než tady. Dneska byl úžasný.

O výkonu Thomase Parteyho…

Je opravdu důležitý protože je pevný jako skála. On je ten, který musí číst hru a všechno ostatní dělat lepším. To je jeho práce, najít ten správný balanc a dodat hře plynulost, abychom mohli útočit. Mezihru zvládal na top úrovni. Je skvělý v pressingu a má charisma. Na konci zápasu však trochu strádal. Zápas nedokončil protože měl křeče, ale to se zlepší. Dlouho chyběl, ale už je zpátky a potřebuje opět získat fyzičku.

O střídání Kierana Tierneyho…

Měl problém a byl v křečích. Hřiště bylo velmi náročné dneska. Bylo to dlouhé a bylo dost teplo, někteří hráči v posledních 10 nebo 15 minutách trpěli.

O Sakovi a zda trochu strádá po Euru…

No, neměl téměř žádnou fyzickou přípravu. Myslím, že je zde mnoho ke zlepšení, ale opravdu moc se snaží. Je jeden z těch, kteří v závěru trpěli. Ale je skvělé, že to zvládl, dostal se přes to a vypořádal se s těžkostmi i když se mu zrovna příliš nedařilo. Je to součást fotbalu. Měl chvíle, kdy byl brilantní, pak se mu nedařilo, ale pak byl zase brilantní. Je to lepší, než kdyby byl brilantní a pak se mu už jen nedařilo, nedařilo a nedařilo. Je to součást jeho vývoje a jsem s ním velmi spokojený.

O tom, že chce ‚specialistu‘ na každou pozici a zda cítí, že současná sestava je blízko ideálu…

Jsme mnohem blíže. My jsme identifikovali a podepsali hráče s velmi specifickými kvalitami, poté po nich požadujeme, aby dělali to, v čem jsou nejlepší. Myslím, že dnešek byl skvělým příkladem u některých hráčů, kteří hráli na pozicích, kde vám dodají něco jiného.

O tom, že ESR i Martin Odegaard občas hráli příliš hluboko…

No, museli jít hlouběji v závislosti na tom, v jaké fázi byla naše hra a co zrovna dělal soupeř. V útočné třetině samozřejmě musí hrát ve volném prostoru, musí hrát výše a jejich úkolem je útočit do specifických oblastí, jít na bránu a přispívat tak k brankám. Měli jsme chvíle, kdy se jim to dařilo skvěle, ale finální rozhodnutí nebo finální přihrávka už tak skvělá nebyla. Kdyby to bylo opačně, skóre by bylo pravděpodobně odlišné.

O faktu, že jsme v minulosti v těchto zápasech hodně strádali a zda tento výsledek může změnit naše myšlení…

Naštěstí ano. Buduje to víru a sebedůvěru, věříte, že se můžete dostat skrz těžké momenty v zápase a stejně v závěru získat vítězství. Samozřejmě musíte dodat i potřebný výkon, individuálně jsme tam předvedli několik skvělých momentů a týmové jsme v některých případech taky předvedli solidní výkon. Potřebujeme být v tom ale více konzistentní, v tom, jak zvládáme zápasy. Je to neuvěřitelně důležité. Máme mladé mužstvo a můžete vidět, že v posledních 10 nebo 15 minutách děláme některá rozhodnutí, která by jsme měli udělat trochu jinak. Celkově jsem ale na kluky opravdu hrdý.

O působivém výkonu Aarona Ramsdalea a že jeho důraz ve vápně vypovídá o jeho charakteru…

Ano, to je přesně jeho charakter a jeho vůdčí schopnosti. Tak se prezentuje i jako osobnost a to se mi líbí. Svému prostoru dominuje.

/arsenal.com/