Arteta po vítězství nad Vlky.

I po posledním ligovém utkání se Mikel posadil před zástupce médií a odpovídal na jejich dotazy. Vítězství nad Wolverhamptonem nás dostalo na konečných 84 bodů, což je druhý nejvyšší počet za éru Premier League a v počtu vstřelených branek jsme si vytvořili nové maximum na metě 88 gólů.

o emocích na hřišti na konci zápasu…
Jsem člověk, mám city! Bylo opravdu milé, jak ukázali lásku vůči týmu, každému hráči a i mě. Byl to velmi emotivní rok. velmi speciální sezóna a tým si to zaslouží až do konce, takže jsem za to rád.

o odchodu Granita Xhaky z klubu…
Vy to víte? To je pro mě novinka.

o tom, co přinese Mikelovi léto…
Potřebuji odjet a pár dní strávit s rodinou, vše zklidnit. Ohlédnout se, rozmýšlet a vizualizovat. Potřebuji cítit to, jak nejlépe můžeme tuto skupinu hráčů dostat na jiný level. Dnes to nedokáži protože prožívám tento moment.

o emocionálním spojení s fanoušky…
Byl to jeden z mých snů, pravděpodobně ten největší, spojit se znovu s duší tohoto fotbalového klubu a s našimi lidmi. To se nám povedlo, o tom není pochyb. Na to jsem velmi hrdý a vděčný, že jsem toho byl součástí. Chtěli jsme do klubu přivést úspěch, musí to být trofeje a sláva klubu. Musíme si ale užít tu společnou cestu, obzvláště tu společnost. Dnes jsem to řekl protože máme v klubu speciální skupinu lidí, neuvěřitelnou partu hráčů a úžasnou podporu. To se prostě musí užít. Nakonec je vítězství o drobných rozdílech, ale nemůžete podceňovat ten zbytek protože jinak bychom toho mohli litovat.

o uvítání, jakému se dostalo Granitu Xhakovi…
Zasloužené. Zažil neuvěřitelnou sezónu. Před rokem jsem mu řekl, že nad ním visí otazník, že toho musí předvést více, že musí být lepší. Vrátil se do tréninku, do předsezónní přípravy se vrátil o čtyři kilo lehčí, fit a v jeho tváři jste mohli vidět jeho odhodlání. Byl výjimečný, klíčovou součástí úspěchu tohoto týmu a jsem šťastný, že každý oceňuje jeho přínos.

zda jej toto motivuje ještě více do další sezóny…
Jistě, musí nám to dodat více energie a víry. Jsme na té cestě všichni společně. Chceme se zlepšovat a být nejlepší, abychom toho dosáhli, musíme se zlepšit. Víme, že celkově se úroveň opět zvýší, takže se na to musíme nachystat.

o změnách na pozici fullbacka…
Musíme se přizpůsobovat. Samozřejmě máme několik vážných zranění. V zadních řadách máme tři hráče mimo hru ze sedmi, které jsme měli v této sezóně k dispozici, to je znepokojující. Byly zde určité věci, na které jsem chtěl tým adaptovat, co jsem chtěl vyzkoušet protože jsem o tom už dlouho uvažoval. Kdyby to tak nešlo, byli bychom velmi zranitelní a jsem moc rád, jak to zvládli.

o zakončení sezóny v porovnání s předsezónním očekávání…
Nevím, chtěli jsme klub dostat zpátky do Ligy Mistrů, to byl hlavní cíl. Už to byl velký požadavek, obzvláště v létě předtím, než jsme udělali určité věci a předtím, než se nám povedlo udržet některé naše hráče. Pak začala naše cesta a a my začali cítit, že tým jde správným směrem, týmový duch a energie je dobrá. Vyhrajete zápas, dva, tři a začínáte si vytvářet sebedůvěru, samozřejmě jsme nečekali, že skončíme tam, kde jsme s třetím nevyšším počtem bodů v historii klubu, s největším počtem vítězství. Je to dost, ale stále málo na celkové vítězství. Chápeme, kde je ten potřebný level a chceme toho opravdu dosáhnout. Nemůžeme být šťastní s tím, co máme a příští sezónu musíme být mnohem mnohem lepší.

zda vyhlíží posily hned zkraje léta…
Zajímám se o chápání a reflexi a analýzu, které v klubu jsou, zdroje, které máme a jak se můžeme zlepšit, jak můžeme dostat z hráčů maximum a dostat je na jinou úroveň, od těch, u kterých se to ještě nepovedlo, udělejme to a pak můžeme brát jako bonus zlepšení týmu. Nechceme ztratit tu soudržnost, která v týmu právě je. Doufáme, že uděláme ta správná rozhodnutí.

zda má klub nyní dobré základy…
Myslím, že máme skvělé základy, to je pravda, ve sportu to musíte znovu dokazovat, musíte do toho naskočit hned první den předsezónní přípravy, abychom se na sebe všichni podívali a nebylo zde žádné sebeuspokojení, musíme být mnohem lepší, bude to sezóna plná výzev a zároveň příležitostí, jedna z nich je být konzistentní a dokázat to znovu a lépe. Tohle musíme od sebe navzájem požadovat.

o tom, kde se sezóna začala obracet v náš neprospěch…
Jistě, když se dostaneme do takové fáze a budeme ve stejné pozici, musíme mít všechny zdravé a v nejlepší formě, to je klíčové, byly zde ale specifické momenty, které nám pokazily naši dobrou sérii. To bylo dle mého důležité a možná by to stejně nebylo dost protože si myslím, že bychom potřebovali i další zápasy, ve kterých jsme toho nezískali dostatek, oni mohli nakonec získat klidně 92, 93 nebo 95 bodů, taková je realita, to nemůžeme vědět. Samozřejmě si z toho vezmeme nějaké ponaučení.

o drobných rozdílech…
Spoustu zápasů jsme vyhráli díky drobným rozdílům, musíme být upřímní a mít jasno, tohle je fotbal, na této úrovni, v této lize vyhrát 5-0, to se často nestává.

o změně finančních podmínek v Premier League…
Vede se o tom hodně debat, není to má odbornost, ale chápu, co se děje, musíme chápat ten kontext, musíme se dívat na sebe a v rámci tohoto kontextu hledat nejlepší možnosti abychom byli tam, kde být chceme. To je jediné, co můžeme kontrolovat, ujistit se, že budeme chytří a dělat věci správným způsobem.

/arsenal.com/