AW po svém posledním zápase na Emirates Stadium

Arséne Wenger se na Emirates Stadium naposledy posadil před novináře a odpovídal na jejich dotazy po vítězném zápase s Burnley. Nejen o emotivním rozloučení se můžete dočíst níže.

o dobrém zápase v krásný den…
Počasí bylo krásné, potom to byla naše hra, která jen potvrdila naši domácí formu. Doma jsme odehráli 19 zápasů, 15 vyhráli, ve 2 remizovali a 2 prohráli a vstřelili více branek, než kdy jindy. Takže to bylo jen pokračování toho, co jsme předváděli doma celou dobu. Tým hrál s úžasným duchem, i přesto to byl velmi smutný den. Tento stadion, na kterém znám každý kout od konferenční místnosti až po technické zázemí, se stal samozřejmě mou součástí. I další lidé za mnou zde mohou pracovat v dobrých podmínkách, za což jsem šťastný.

o radách pro svého nástupce…
Myslím, že bude lepší, když se k tomu nebudu veřejně vyjadřovat. Do tohoto příběhu už nepatřím a nechci klub vystavovat určitému tlaku, aby vybral toho nebo toho manažera a zároveň neznevýhodňoval toho, kdo přijde. Nemám s tím nic společného. Jen si myslím, že zdědí tým, který je o mnoho lepší, než si mnoho lidí myslí. Jsem o tom přesvědčen, soudržnost tohoto týmu můžete vidět, je speciální a se správnými posilami bude tým v příštím roce konkurenceschopný.

o jeho emocích, když stál ve středovém kruhu…
Naštěstí jsem se naučil nevnímat příliš své pocity, neanalyzujete to. Po dvacet let jsem se cítil prostě OK, zapomněl jsem na své já a staral se o problémy, které bylo třeba vyřešit. Když jste tak dlouho na této pozici a lidé se vás ptají, jak se cítíte, napadne vás ‚proč se mě na to ptáte? Nevím, jak se cítím.‘ Musím se naučit, jak se znovu spojit sám se sebou, teď na to budu mít trochu více času.

o Alexu Fergusonovi…
Minulý týden jsme spolu byli, po zápase jsem jej na stadionu navštívil. Vypadal, že je ve skvělé kondici. Říkal mi, že dělá spoustu cvičení, vypadal šťastně, ale i takové nehody se stávají. Přeji mu jen to nejlepší a aby se velmi, velmi rychle uzdravil. Je to silný a optimistický muž. Nikdo přesně neví, co se vlastně stalo.

zda se smířil s tím, že odchází…
Budete rádi, že zde příští sezónu uvidíte někoho jiného, mladšího! Musím se s tím smířit, je to příběh, který končí. Podívejte, lidí, kteří by vedli klub takového jména 22 let, moc není, takže si můžu říct ‚kamaráde, měl si obrovské štěstí, že si pracoval tak dlouho v tak slavném klubu.‘ Na druhou stranu, musím si uchovat všechny vzpomínky, které jsem zde zažil, teď je to pro mě nový začátek.

o fanoušcích na stadionu…
Znamená to pro mě, že i když nebyli vždy šťastní, respektují mě a chtěli mi ukázat, že si stále myslí, že jsem pro klub udělal to nejlepší s plným odhodláním. Tak to samozřejmě vnímám i já, fanoušci ví, že mé odhodlání bylo nefalšované, naprosté a čestné. Beru to jako velký kompliment.

o tom, co pro něj znamená zlatá trofej…
Nevím, musím se podívat, kam ji umístím. Bylo to pro mě překvapení. Od chvíle, co jsem dnes vstal, se toho stalo již tolik. Musím si trochu zorganizovat svůj život. Chci ještě dobře zakončit sezónu, čekají nás dva venkovní zápasy. Bude lepší, když vyhrajeme i tyto dva zápasy.

zda bude mít před stadionem sochu…
Nevím.

o třech největších momentech za 22 let…
Nemůžu to takhle zhodnotit. Nevím. Je to pro mě ještě příliš brzy. Musím to shlédnout s větším odstupem. Potom jich bude mnoho. Musím o tom všem ještě přemýšlet. Za 22 let jsem odehrál 840 zápasů v Premier League. Víte, co to znamená? Kolik je to probděných nocí? Před zápasem, po zápase… o tom všem ještě budu muset přemýšlet.

za jak dlouho se posadí na North Bank…
Nevím. Rád si na North Bank sednu. Záleží na to, kde budu pracovat. Co budu dělat? Budu mít volno ve dnech, kdy bude hrát Arsenal? Pokud mi nabídnete lístek, budu na North Banku velmi šťastný. Bylo by fantastické, kdybyste jeden měl. Pozitivní na tom, že budu fanoušek, je to, že můžu z North Banku na příštího manažera křičet i já!

o tom, že po celých 22 let chtěl dělat lidi šťastnými…
Někdy, když chcete lidi udělat šťastnými, musíte jít někam jinam. Já lidi chci dělat šťastné, mám totiž určitou představu o tom, jak by se měl fotbal hrát. Mou ambicí vždy bylo vyhrávat stylově. Myslím, že ve velkém klubu máte takovouto zodpovědnost, fanoušci by si měli užít speciální podívanou, když se sem přijdou na zápas podívat. To byl vždy můj cíl, a to je to, co myslím, když chci udělat lidi šťastnými.

o fantastickém dni…
Hráli jsme fotbal, který jsme hrát chtěli a já bych chtěl všem poděkovat. Dnešek byl naprosto kouzelný. Nikdy na tento den nezapomenu.

o široké škále emocí…
V tuto chvíli se snažím emocím vyhnout. To by bylo až příliš!

o přítomnosti bývalých hráčů na stadionu…
Je to skvělý den, fantastický a kouzelný den, protože navíc jsme měli úžasné počasí. Vše se podařilo a já na to nikdy nezapomenu.

o poctách v tisku…
Můžete být jenom vděčný. Lidé respektují, že v Arsenalu vedeme klub zásadově, dle klubových hodnot a že se snažíme respektovat opravdové hodnoty fotbalu. Proto nás lidé respektují.

o tom, co pro něj Arsenal znamená…
Jak jsem již řekl, jsem fanoušek. Fanoušci vnitřně trpí, když se klubu nedaří a naopak, já jsem šťastný, když se daří. To bude i pokračovat. Takovou lásku ze dne na den neukončíte. To neskončí nikdy.

/arsenal.com/